Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

1 Post

(beatris0302)
Wiking
Heh Mój mąż wybierał imię dla synka No i podobało mu się Kamil, a ja też mówię że to będzie łobuziak bo daje mi w kość i jest to taki wiercipiętek A teraz sie śmiejemy że Mały czeka do 30.08 na urodziny męża i będzie prezent Heh miłoby było
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
150 Postów
Witam . Moja córunia we wtorek poszla pierwszy raz do przedszkola .... aleee mialam stresa ... Gracjance bardzo sie podoba jest bardzo otwarta duzzzzo mówi , spiewa ... malo stresuje sie ze nikt jej nie rozumie ... dzis poszla bardzo chetnie i zostanie po raz pierwszy sama na caly dzien przedszkolny ... Ach te dzieciaki kochane ....
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1434 Posty

(gama28)
Maniak
beatris0302 napisał:
Heh Mój mąż wybierał imię dla synka No i podobało mu się Kamil, a ja też mówię że to będzie łobuziak bo daje mi w kość i jest to taki wiercipiętek A teraz sie śmiejemy że Mały czeka do 30.08 na urodziny męża i będzie prezent Heh miłoby było

Mój Kamil strasznie kopał w brzuchu, przewroty jakieś robił, fikołki, ruszał się dzień i noc. Brzuch mi tak się rzucał na wszystkie strony, że nie mogłam uwierzyć. Jak się urodził było tak samo, ruchliwy, niechętny do spania, w sumie tak jest do teraz. Z córcią i teraz w tej ciąży jest taaaaki spokój. Coś się tam przekręci, czasem kopnie, większość śpi. Jak się urodziła, to przez 4 miesiące nawet nie wiedziałam, że mam kolejne dziecko w domu. Do teraz śpi długo, dobrze, nie narzekam. Z synem to była szkoła życia, która się jednak przydała, bo umiem docenić to, co mam teraz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1483 Posty
am glad
(amglad)
Maniak
Ania_86 gratuluje tak słodkiej Kruszynki życzę Wam Rodzicom wszystkiego dobrego, a Niuni zdróweczka

nIKAa.C ile Twoja córcia ma latek? fajnie,że chętnie chodzi do przedszkola i chce tam zostać, ja jestem ciekawa jak to będzie z moja małą, w grudniu skończy 3latka i wczoraj postanowiłam ja zapisać do przedszkola, teraz czekamy na odpowiedz czy się dostała, ciągle wola,ze chce iść do dzieci do przedszkola,ze sama tam będzie chodzić a mnie w domu zostawi i mam nadzieje,ze jak już się tam dostanie to ten entuzjazm szybko jej nie minie, bo moja druga kruszynka w drodze a ten czas szybko leci

U nas już wybiło 29tygodni, mam zalecenie na CC i już zaczynam się tego bać W PL byłam 3krotnie na USG 4d i za ostatnim razem lekarz wydrukował mi zdjęcie płci Niuni mała to wiercipiętka taka sama jak pierwsza córcia w trakcie ciąży staram się tym nacieszyć, bo później jak się urodzi będzie mi tych ruchów brakowało i nastanie taka dziwna pustka w brzuchu....

Co do lotu samolotem w tym stanie to nie było tak tragicznie, nawet lepiej niż myślałam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
150 Postów
Hejka , moja córcia w listopadzie skonczy 3 latka , powiem ci ze mialam tak ogromnego stresika iz nie moglam od tygodnia sie na niczym skupic ... , delikatnie przygotowywalam ja na te zmiane ... nauczylam kilku słow po norwesku .. podstawowych typu dziekuje , prosze , sisiu , kupa , itp. Ale podchodzila niechetnie do powtarzania ... uczylam ją w formie zabawy ...
Teraz wiem ze jednak przedszkole to byl swietny pomysl , kontakt z rowiesnikami , zabawy , gry , no i jezyk przedewszystkim ... , bardzo przyjazne jest tutaj przedszkole , podejscie Pan takze swietne , Gracjanka juz dzis spamietala kilka imion dzieci ze swojej grupy , na dzien dzisiejszy jest suuuperrr ! ! A wiec mysle ze to dobry pomysl ze zapisaliscie swoja córunie do przedszkola , zycze powodzonka ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
240 Postów
Ewa M.
(toja)
Stały Bywalec
witam ja syna też zapisze jak maleństwo drugie przyjdzie na świat i podrośnie z miesiąc tylko bardziej obawiam się tego że jak zawoła siku czy kupkę to nikt go nie zrozumie bo po norwesku jeszcze nie umie dużo słów i ostatnio nie bardzo się mu podoba jak mówimy po norwesku do niego.Dziś byliśmy na wielkich zakupach i dużo się uchodziłam i myśle że pogoniłam tym chodzeniem naszego dzidzia do wyjścia na świat.pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(beatris0302)
Wiking
gama28 Nasz też sie non stop rzuca I nie przeszkadza mu że ja sie ruszam a ponoć wtedy dzidzia w brzuszku zasypia.. Też coś czuje że Mały będzie ruchliwy po urodzeniu Ale będzie wesoło Obym sobie dala rade heh z takim Bąblem
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1483 Posty
am glad
(amglad)
Maniak
Co do wolania w przedszkolu do wc to tez mam obawy bo nawet ja nie znam tych slowek zeby mala nauczyc.

Powiedzcie mi dziewczyny jeszcze jedno, chodzi mi o wniosek na jednorazowa wyprawke. Mam go w domu od tygodnia i nie kumejszon o co dokladnie chdzi w nim, czy wszystkie rubryki mam wypelniac skoro ja nie pracowalam, tylko maz pracuje, czy zaznaczyc na nas oboje ze skaldamy wniosek czy osobno? Mam problem z pkt5 i 6. jesli ktoras z was juz skladala te papiery i nie miala problemu z nimi to baardzo prosze o pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1434 Posty

(gama28)
Maniak
Nie martwicie się dziewczyny na zapas o to przedszkole, o WC. Ja mojego maluch posłałam w Polsce do przedszkola, gdy miał zaledwie 1 rok i 10 mies. na kilka godzin dziennie, bo był tak żywy i ruchliwy, uciekał mi do dzieci, nie miałam wyboru. Kochał chodzić do przedszkola. Wtedy jeszcze prawie nic nie mówił. Jak chciał do WC to wołał: ee (na oba). Wypadki oczywiście się zdarzały, ale rzadko.
W Norwegii sama pracowałam w przedszkolu i wygląda to tak, że większość dzieci radzi sobie w tej kwestii, niektóre chodzą w pieluszkach, a na niektóre trzeba uważać. Dziecko nowe i niemówiące po norwesku jest zawsze pod większą obserwacją przez pierwsze dni, otrzymuje też więcej pomocy. Zazwyczaj takich dzieci jest niewiele. Poza tym jedne dzieciaki obserwują inne i się uczą gdzie jest WC, same zaczynają chodzić, bez wołania.
Nie wiem w jakich rejonach Norwegii mieszkacie, ale u nas mówi się po prostu: Jeg må på do! (muszę do ubikacji- mówi się "du", Jeg må tisse (chce mi się siusiu), Jeg må basze (też nie wiem, jak się to pisze, ale znaczy: chce mi się kupę).
Poza tym z doświadczenia wiem, że dzieci są znacznie bardziej samodzielne bez Matek, które zazwyczaj są nadopiekuńcze...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Lena Pajestka
(Lena_no)
Wiking
Witam
Jestem nowa na forum.
Ja również zaliczam się do grona młodych mam
Obecnie mam 20 lat, wkrótce skończę 21, a mój synek za 3 tyg będzie miał roczek.
Thomas Martin (tak się nazywa) urodził się w Norwegii, a ja mieszkam tu już i ucze się od 4 lat.
Pozdrawiam wszystkie młode mamy!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok