Miałeś wypadek drogowy w Norwegii?
Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym na terenie Norwegii, możesz mieć prawo do odszkodowania. Jeżeli jesteś ubezpieczony w Norwegii i na skutek wypadku znalazłeś się na zwolnieniu lekarskim, powinieneś zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i odzyskać poniesione koszty leczenia, dojazdów do szpitala oraz utraconego dochodu.
Kto może starać się o odszkodowanie?
Każdy wypadek drogowy, w wyniku którego kierowca, pasażer, pieszy bądź inny uczestnik ruchu doznał obrażeń ciała, powinien zostać zgłoszony policji oraz firmie ubezpieczeniowej. Odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela kierowcy, który spowodował wypadek. Każdy kierowca w Norwegii ma obowiązek posiadania ubezpieczenia, ale będąc poszkodowanym w wypadku, masz prawo do odszkodowania, nawet, jeśli sprawca nie miał ważnego ubezpieczenia.
Jeśli doznałeś obrażeń w wypadku samochodowym ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się na pogotowie. Należy poważnie potraktować wszelkie dolegliwości będące skutkiem wypadku i nie zwlekać z wizytą u lekarza, a następnie regularnie odwiedzać specjalistę i kontrolować stan swojego zdrowia. To właśnie dzięki skompletowanej dokumentacji lekarskiej i prowadzonej historii choroby, masz dowody na to, że problemy zdrowotne wystąpiły na skutek wypadku. Udowodnienie, że szkoda powstała na skutek wypadku, jest warunkiem otrzymania odszkodowania.
Wypadek drogowy w godzinach pracy
Wypadki drogowe w godzinach pracy dotyczą nie tylko zawodowych kierowców. W sytuacji, gdy wypadek drogowy, w którym doznałeś obrażeń ciała, wydarzył się w godzinach i podczas wykonywania pracy, obowiązują dwie ustawy norweskie: Bilansvarsloven i Yrkesskadeforsikringsloven. W takim wypadku masz prawo do wyboruopcji odszkodowania, która jest dla Ciebie korzystniejsza.
Uszkodzenie pojazdu
Kolizje drogowe, których skutkiem są jedynie straty materialne (np. uszkodzony pojazd, sprzęt elektroniczny lub bagaż), nie są podstawą do starania się o odszkodowanie w Norwegii. Podobne sprawy należy rozpatrywać bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Jak uzyskać pomoc adwokata?
Jako poszkodowany, masz prawo do bezpłatnej, wstępnej oceny swojej sprawy przez adwokata. Warto skorzystać z tego prawa i poznać swoje prawa. Jeśli doznałeś obrażeń ciała w wyniku wypadku drogowego w Norwegii, pierwsza konsultacja prawna i wstępna ocena Twojej sprawy przez adwokata jest bezpłatna. Wystarczy, że za pomocą formularza przekażesz nam podstawowe informacje o wypadku (kiedy zdarzenie miało miejsce, kto był sprawcą, jakich urazów doznałeś, jak przebiegało leczenie itp.), a udzielimy porady, jak postępować oraz dokonamy wstępnej oceny, czy możesz starać się o wypłatę odszkodowania z tytułu poniesionej szkody.
Tylko od Ciebie zależy czy zdecydujesz się powierzyć prowadzenie Twojej sprawy o odszkodowanie profesjonalistom, czy po wstępnej ocenie zdecydujesz się na samodzielne dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela. Często zakceptowanie pierwszej oferty od firmy ubezpieczeniowej nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale odrzucanie propozycji nie będąc reprezentowanym przez adwokata może nie przynieśc zamierzonego skutku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wiemy, że pomoc adwokata pozwala na uzyskanie odszkodowania nawet do 100% wyższego od kwoty proponowanej przez ubezpieczyciela.
Nasza pomoc obejmuje cały proces – od zgłoszenia wypadku, bezpłatna ocenę sytuacji przez norweskiego adwokata, po negocjacje z ubezpieczycielem i wypłatę adekwatnego i korzystnego dla Ciebie odszkodowania.
Kancelaria nie pobiera prowizji od kwoty odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela. W większości przypadków ubezpieczyciel pokrywa także koszty koniecznej i uzasadnionej pomocy adwokata w sprawach o odszkodowanie. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadasz ubezpieczenie, możesz liczyć na pokrycie kosztów pomocy prawnej.
Wypełnij formularz, aby dowiedzieć się, jakie masz prawa i czy możesz starać się o odszkodowanie.
Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu kancelaria Advokatfirmaet Unneland AS to specjaliści w sprawach o odszkodowania w Norwegii.
Wypadki w Norwegii - informator
Jak postępować w razie wypadku na drodze?
Wypadek drogowy, w którym kierowca, pasażer lub inny uczestnik ruchu doznał obrażeń, musi zostać zgłoszony policji oraz firmie ubezpieczeniowej.
Kiedy należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Po wypadku najleży jak najszybciej zorientować się, jakie ubezpieczenia posiadamy, i skontaktować się z firmą ubezpieczeniową w celu zgłoszenia zdarzenia.
Kiedy powinienem skontaktowac się z adwokatem?
Rozsądnie jest zasięgnąć porady adwokata, jeśli w wyniku obrażeń doznanych w wypaku znalazłeś się na dłuższym zwolnieniu lekarskim lub zostałeś narażony na utratę dochodu. Pierwsza konsultacja w formie rozmowy telefonicznej jest zawsze bezpłatna. Warto poznać swoje prawa oraz dowiedzieć się, jakie masz możliwości walki o utracone pieniądze.
Czy warto korzystać z pomocy prawnika, aby odzyskać odszkodowanie?
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, że pomoc adwokata pozwala na uzyskanie odszkodowania nawet do 100% wyższego od kwoty proponowanej wstępnie przez ubezpieczyciela.
Czy powinienem zaakceptować pierwszą propozycje odszkodowania od ubezpieczyciela?
Nie będąc reprezentowanym przez adwokata, rozsądne jest przyjęcie pierwszej decyzji ubezpieczyciela. Nasza kancelaria oferuje negocjacje z ubezpieczycielem, co pozwala na uzyskanie kwoty wyższej nawet o 100% niż proponowana na początku.
Czy pozew o odszkodowanie wiąże się z dużym kosztem?
Pamiętaj, że twoim przeciwnikiem w sądzie jest ubezpieczyciel i to on jest zobowiązany do pokrycia kosztów koniecznej i uzasadnionej pomocy adwokata w sprawach o odszkodowanie. W praktyce oznacza to, że, jeśli jesteś ubezpieczony, możesz liczyć na opłacenie całkowitych kosztów pomocy prawnej.
Czy mam prawo do odszkodowania za wypadek drogowy?
Tak, jeśli w wyniku wypadku przy pracy w Norwegii doznałeś obrażeń ciała i/lub zostałeś narażony na utratę dochodu, czyli straty ekonomiczne, takie jak koszty wizyt lekarskich, leczenia, podróży, ale także pieniądze, których nie miałeś szansy zarobić na skutek wypadku (dodatki, premie, nadgodziny, itp.). Dodatkowo, jeżeli w wyniku wypadku przy pracy poniosłeś co najmniej 15-procentowy uszczerbek na zdrowiu, możesz mieć prawo do odszkodowania z tytułu trwałego uszkodzenia ciała (tzw. menerstatning).
Czy jeśli auto, które spowodowało wypadek nie było ubezpieczone, to nadal mam prawo do odszkodowania?
Tak, twoje roszczenia są nadal uzasadnione i masz prawo walczyć o odszkodowanie.
Kiedy należy zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej?
Jesli w wyniku wypadku doznałes obrażeń ciała i/lub zostałeś narażony na straty ekonomiczne, powinieneś zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.
Kto wypłaca odszkodowanie?
Odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel pojazdu, który spowodował wypadek.
Czy kancelaria pobiera prowizje od wypłaconego odszkodowania?
W przeciwieństwie do wielu firm odzyskujących odszkodowania, Kancelaria Unneland AS nie pobiera prowizji od kwoty odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela. Kwoty ewentualnego honorarium adwokackiego określone są w umowie z kancelarią.
Jak długo będę czekać na wypłacenie odszkodowania?
Odzyskiwanie odszkodowania to długotrwały proces. Sprawy o odszkodowanie trwają nawet do 3 lat. Dzieje się tak m.in. dlatego, że decyzja o wypłaceniu odszkodowania często podejmowana jest po tym, jak urazy zostaną poddane próbie wyleczenia i sytuacja zdrowotna zostanie ustabilizowana.
Jak należy sporządzić opis zdarzenia do odszkodowania?
W opisie należy zawrzeć takie elementy jak: kiedy wypadek się wydarzył, w jakich okolicznościach miał miejsce, czy byłeś pasażerem/kierowcą czy innym uczestnikiem ruchu. Jakich urazów doznałeś? Jak przebiegało leczenie? Jak długo przebywałeś na zwolnieniu lekarskim? Czy obecnie odczuwasz skutki zdrowotne związane z wypadkiem? Są to podstawowe informacje pozwalające adwokatowi dokonać wstępnej, bezpłatnej oceny Twojej sytuacji.
Czy zgłoszenie wypadku poprzez formularz na tej stronie zobowiązuje mnie do skorzystania pomocy adwokata w sprawie?
Nie, jest to jedynie wstępna, bezpłatna analiza Twojej sprawy. Na tym etapie żadne informacje ani pisma dotyczące wypadku nie zostaną przekazane pracodawcy lub ubezpieczycielowi. Tylko od Ciebie zależy czy zdecydujesz się powierzyć prowadzenie sprawy o odszkodowanie profesjonalistom, czy po wstępnej ocenie zdecydujesz się na samodzielne dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania za wypadek drogowy?
Niezbędna jest dokumentacja medyczna związana z wypadkiem (wszelkie wypisy ze szpitali, zarówno polskich i norweskich, rachunki za leczenie, itp.) oraz dokumentacja od pracodawcy związana z wypadkiem (np. skademelding – zawiadomienie o poniesionej szkodzie). Druki należy dostarczyć kancelarii w formie skanów lub kopii, a oryginały zostawić dla siebie.
Czy zgłoszenie wypadku poprzez formularz na tej stronie zobowiązuje mnie do skorzystania pomocy adwokata w sprawie?
Nie, jest to jedynie wstępna, bezpłatna analiza Twojej sprawy. Na tym etapie żadne informacje ani pisma dotyczące wypadku nie zostaną przekazane pracodawcy lub ubezpieczycielowi. Tylko od Ciebie zależy czy zdecydujesz się powierzyć prowadzenie sprawy o odszkodowanie profesjonalistom, czy po wstępnej ocenie zdecydujesz się na samodzielne dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela.
Miałem wypadek drogowy w godzinach pracy. Czy należy mi się odszkodowanie od pracodawcy?
W takich przypadkach masz prawo do świadczeń z tytułu dwóch ustaw: Bilansvarsloven i Yrkesskadeforsikringsloven. Adwokat zawsze wybiera korzytniejszą opcję odszkodowania.
Czy mogę skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w sprawie o odszkodowanie?
Zanim zostanie przyznana bezpłatna pomoc prawna w sprawie, sprawdzimy, czy Twój ubezpieczyciel pokryje koszty pomocy prawnej. Ubezpieczenia, które posiadasz (np. ubezpieczenie domu lub samochodu) mogą gwarantować pokrycie kosztów związanych ze sprawą o odszkodowanie. Jeśli Twój ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów, możesz mieć prawo do bezpłatnej pomocy prawnej od państwa. Możesz skorzystać z takiej pomocy, jeśli spełniasz następujące warunki:
- jesteś osobą samotną, a Twoje roczne dochody brutto wynoszą mniej niż 246.000 koron,
- Twój roczny dochód brutto wspólnie ze współmałżonkiem wynosi mniej niż 369.000 koron,
- dodatkowo, wartość netto Twojego majątku wynosi mniej niż 100.000 koron.
Co to jest NAV?
Jest to skrót od nazwy norweskiego urzędu pracy i świadczeń społecznych: Arbeids - og velferdsetaten.
Czy z tytułu wypadku na drodze mam prawo do świadczeń z NAV-u?
Tak, masz prawo do sykepenger, czyli zasiłku chorobowego. Sykepenger możesz otrzymywać przed 52 tygodnie. Jeśli będziesz na zwolnieniu lekarskim powyżej 52 tygodni, pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie złożyć wniosek o arbeidsavklaringspenger (zasiłek przywrócenia zdolności do pracy). Rozpatrzenie wniosku może zająć urzędowi nawet do 3 miesięcy.
Czym jest utrata dochodu (inntektstap)?
Utrata dochodu następuje zazwyczaj po okresie zasiłku chorobowego. Ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć utratę dochodu, na którą zostałeś narażony na skutek wypadku. Możesz mieć również prawo do zwrotu kosztów, jeśli przed wypadkiem wykonywałeś pracę dodatkową i wyrabiałeś nadgodziny. Pamiętaj, że straty ekonomiczne to nie tylko koszty wizyt lekarskich, leczenia czy podróży, ale także pieniądze, których nie miałeś szansy zarobić na skutek wypadku (dodatki, premie, nadgodziny, itp.).