Odszkodowanie za wypadek przy pracy w Norwegii

Od ponad 30 lat specjalizujemy się w sprawach o odszkodowania za wypadki przy pracy i jesteśmy gotowi, aby chronić Twoich praw w spotkaniu z firmą ubezpieczeniową.

Liczy się dla nas komfort klienta, dlatego jesteśmy dostępni wtedy, kiedy klient tego potrzebuje. Obszarem naszej działalności jest cała Norwegia. Zajmujemy się zarówno rozległymi szkodami osobowymi, jak i tymi mniejszymi. Z pomocą naszych adwokatów osiągniesz odszkodowanie od 50% do 100% wyższe, niż walcząc samemu z firmą ubezpieczeniową.

Koszty pomocy prawnej pokrywa ubezpieczyciel.
Zapewniamy prowadzenie sprawy w języku polskim.

Odzyskaj należne
odszkodowanie

Znajdziesz nas na:

Komu przysługuje odszkodowanie?
Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi spełniać warunki:
- wydarzyć się w czasie oraz miejscu pracy,
- mieć miejsce podczas wykonywania pracy.
Kto wypłaca odszkodowanie?
- Każdy pracodawca ma obowiązek ubezpieczyć swoich pracowników od wypadków.
- W razie wypadku odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel, nie pracodawca.
Co możesz zyskać?
- Bezpłatną analizę sprawy przez adwokata,
- Pomoc adwokata pozwala na uzyskanie odszkodowania nawet do 100% wyższego od kwoty proponowanej przez ubezpieczyciela,
- Koszty pomocy prawnej pokrywa firma ubezpieczeniowa.
O kancelarii
Nazywamy się Advokatfirmaet Unneland AS i jesteśmy norweską kancelarią odszkodowawczą, oferującą pomoc prawną w uzyskaniu odszkodowań za wypadki w Norwegii.

Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w dochodzeniu odszkodowań jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie. Nasza skutecznośc oparta jest na profesjonalnym podejściu do klienta i doświadczeniu.
Budynek Dom w tle
Oni już dostali odszkodowanie
Agata doradca finansowy
Agata
Doradca finansowy
Jadąc do klienta miałam wypadek. Wylądowałam w szpitalu, a na zwolnieniu byłam ponad 3 miesiące. Ubezpieczyciel w ogóle nie chciał negocjować, ale dzięki pomocy adwokata kwota odszkodowania wyniosła dwa razy tyle, ile proponowano.
Krzysztof pomocnik montera rusztowań
Krzysztof
Pomocnik montera rusztowań
W 2008 roku miałem wypadek na budowie. Podczas rozbiórki rusztowania pękł podest i spadłem na chodnik z około 5 metrów. Miałem połamane żebra i uraz kręgosłupa. Pomoc uzyskałem w kancelarii Unneland AS i to dzięki nim wywalczyłem odszkodowanie.
Andrzej kierowca
Andrzej
Kierowca
Podczas rozładunku towaru miałem wypadek. Konieczna była skomplikowana operacja kolana. Byłem pół roku na zasiłku chorobowym. Tylko dzięki odszkodowaniu odzyskanemu przez prawników mogłem kontynuować niezbędną rehabilitację.

Miałeś wypadek przy pracy w Norwegii?

Jeśli doznałeś obrażeń ciała w wyniku wypadku przy pracy w Norwegii, możesz mieć prawo do odszkodowania. Nie ma znaczenia czy pracowałeś u norweskiego czy polskiego pracodawcy oraz czy praca, którą wykonywałeś była zleceniem lub pracą tymczasową. Warto poznać swoje prawa i walczyć o odszkodowanie.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi spełniać następujące warunki:

  • Wydarzyć się w czasie oraz miejscu pracy

  • Mieć miejsce podczas wykonywania pracy

Zgodnie z ustawą wypadkiem przy pracy nie jest natomiast uraz (np. przewlekły ból pleców, przeciążenie) powstały na skutek długotrwałej, obciążającej pracy fizycznej (np. dźwiganie).

Jeśli na skutek wypadku przy pracy poniosłeś co najmniej 15% uszczerbek na zdrowiu, masz prawo do odszkodowania z tytułu trwałego uszkodzenia ciała.

O czym należy pamiętać?

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku przy pracy ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

  • Należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie i nie zwlekać z wizytą u lekarza, regularnie odbywać kontrole. Jest to bardzo ważne, bo na podstawie dokumentacji lekarskiej i prowadzonej historii choroby można udowodnić, że problemy zdrowotne wystąpiły na skutek wypadku

  • Należy zgłosić wypadek pracodawcy lub przełożonemu. Ten z kolei powinien sporządzić tzw. skademelding, czyli protokół powypadkowy. Pracodawca ma także obowiązek zgłosić wypadek do NAV-u

Ubezpieczenie od pracodawcy

Każdy pracodawca ma obowiązek ubezpieczyć swoich pracowników od wypadków. W razie wypadku, odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel, nie pracodawca. Jeśli wskutek wypadku poniosłeś straty ekonomiczne lub przebywałeś na zwolnieniu lekarskim, warto zgłosić sprawę ubezpieczycielowi oraz prawnikowi, który w Twoim imieniu będzie mógł walczyć o odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Należy pamiętać, że standardowe ubezpieczenie od pracodawcy nie obejmuje wypadków, które miały miejsce w drodze z lub do pracy.

Pomoc adwokata w sprawie o odszkodowanie

Jako poszkodowany, masz prawo do wstępnej oceny swojej sprawy przez adwokata. Taka pomoc jest bezpłatna. Wystarczy, że podasz nam podstawowe informacje o Twoim wypadku (kiedy i podczas wykonywania jakiej pracy się wydarzył, jakich urazów doznałeś, jak przebiegało leczenie itp.), a będziemy mogli wstępnie ocenić, czy możesz starać się o wypłatę odszkodowania z tytułu poniesionej szkody.

Poznaj swoje prawa oraz dowiedz się, jakie masz możliwości walki o utracone pieniądze. Możesz mieć prawo do zwrotu nie tylko kosztów leczenia i dojazdów do szpitala, ale także tzw. dochodu utraconego (np. nadgodziny, dodatki itp.), którego nie miałeś szansy wypracować ze względu na wypadek. Walcząc o swoje prawa z pomocą profesjonalistów, zwiększasz swoją szanse na wypłatę adekwatnego odszkodowania.

Tylko od Ciebie zależy czy zdecydujesz się powierzyć prowadzenie Twojej sprawy o odszkodowanie profesjonalistom, czy po wstępnej ocenie zdecydujesz się na samodzielne dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wiemy, że pomoc adwokata pozwala na uzyskanie odszkodowania nawet do 100% wyższego od kwoty proponowanej przez ubezpieczyciela.

Kancelaria nie pobiera prowizji od kwoty odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela. W większości przypadków ubezpieczyciel pokrywa także koszty koniecznej i uzasadnionej pomocy adwokata w sprawach o odszkodowanie. W praktyce możesz więc liczyć na opłacenie całkowitych kosztów pomocy prawnej.

Wypełnij powyższy formularz, aby otrzymać poradę prawnika w Twojej sprawie.

 

Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu kancelaria Advokatfirmaet Unneland AS to specjaliści w sprawach o odszkodowania w Norwegii.

Wypadki w Norwegii - informator

Czy przysługuje mi odszkodowanie?

Jeżeli w wyniku wypadku przy pracy w Norwegii doznałeś obrażeń ciała i/lub zostałeś narażony na utratę dochodu, możesz mieć prawo do dochodzenia odszkodowania. Utrata dochodu to nie tylko poniesione koszty wizyt lekarskich, leczenia czy podróży, ale także pieniądze, których nie miałeś szansy zarobić na skutek wypadku (wszelkie dodatki, premie i wynagrodzenia za nadgodziny, które otrzymnywełeś przed wypadkiem itp.). Jeżeli otrzymywałeś sykepenger, ale ich kwota była niższa niż kwota, jaką zarabiałeś przed wypadkiem, to również kwalifikuje się jako dochód utracony. Aby angażować adwokata w sprawę o odszkodowanie łączne straty powinny wynosić nie mniej niż 10 000 tys. koron.
Pamiętaj, że masz prawo do bezpłatnej oceny Twojej sprawy przez adwokata. Warto poznać swoje prawa oraz dowiedzieć się, jakie masz możliwości walki o utracone pieniądze.

Jakie zdarzenie może zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy?

Aby zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, musi spełnić następujące warunki:
  • nastąpić w miejscu pracy;
  • nastąpić w czasie pracy;
  • zdarzyć się podczas wykonywania pracy.

Kto może starać się o świadczenie z tytułu wypadku przy pracy?

Każda osoba, która została poszkodowania w zdarzeniu spełniającym warunki wypadku przy pracy, może mieć prawo do odszkodowania. Nie ma znaczenia, czy pracowałeś u norweskiego czy polskiego pracodawcy, oraz czy praca, którą wykonywałeś, była zleceniem, pracą tymczasową, a nawet pracą „na czarno”.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania za wypadek przy pracy?

Niezbędna jest dokumentacja medyczna związana z wypadkiem (wszelkie wypisy ze szpitali, zarówno polskich i norweskich, rachunki za leczenie, itp.) oraz dokumentacja od pracodawcy związana z wypadkiem (np. skademelding – zawiadomienie o poniesionej szkodzie, umowa o pracę, ostatnie odcinki od wypłaty). Druki należy dostarczyć kancelarii w formie skanów lub kopii, a oryginały zostawić dla siebie.

Jak postępować w razie wypadku w pracy?

Należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie, nie zwlekać z wizytą u lekarza i regularnie odbywać kontrole. Jest to bardzo ważne, bo na podstawie dokumentacji lekarskiej i prowadzonej historii choroby można udowodnić, że problemy zdrowotne wystąpiły na skutek wypadku. Należy też zgłosić wypadek pracodawcy lub przełożonemu. Ten z kolei powinien sporządzić tzw. skademelding, czyli protokół powypadkowy. Pracodawca ma także obowiązek zgłosić wypadek do NAV-u.

Jaka jest wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy?

Kwoty ustalane są indywidualnie w zależności od wysokości szkody. Tzw. kalkulatory odszkodowań dostępne w internecie często nie podają adekwatnych kwot. Jeśli doznałeś obrażeń w wypadku przy pracy, możesz ubiegać się o zwrot nie tylko kosztów leczenia i dojazdów do szpitala, ale także tzw. dochodu utraconego (np. nadgodziny, dodatki, praca w weekendy itp.), którego nie miałeś szansy wypracować ze względu na wypadek. Walcząc o swoje prawa z pomocą profesjonalistów, zwiększasz swoją szansę na wypłatę odpowiedniego odszkodowania.

Czy urazy będące wynikiem przeciążenia na skutek ciężkiej pracy fizycznej, np. dźwigania, są podstawą do starania się o odszkodowanie?

Zgodnie z ustawą, wypadkiem przy pracy nie jest uraz (np. przewlekły ból pleców, przeciążenie) powstały na skutek długotrwałej, obciążającej pracy fizycznej (np. dźwiganie).

Jak długo będę czekać na wypłacenie odszkodowania?

Odzyskiwanie odszkodowania to długotrwały proces. Sprawy o odszkodowanie trwają nawet do 3 lat. Dzieje się tak m.in. dlatego, że decyzja o wypłaceniu odszkodowania często podejmowana jest po tym, jak urazy zostaną poddane próbie wyleczenia i sytuacja zdrowotna zostanie ustabilizowana.

Jak należy sporządzić opis zdarzenia do odszkodowania?

W opisie należy zawrzeć takie elementy jak: kiedy i podczas jakiej pracy wypadek się wydarzył? Jakich urazów doznałeś? Jak przebiegało leczenie? Jak długo przebywałeś na zwolnieniu lekarskim? Czy obecnie odczuwasz skutki zdrowotne związane z wypadkiem? Czy na skutek wypadku zostałeś narażony na utratę dochodu? Są to podstawowe informacje pozwalające adwokatowi dokonać wstępnej, bezpłatnej oceny Twojej sytuacji.

Czy pomoc prawna w sprawie o odszkodowanie wiąże się z dużym kosztem?

Pamiętaj, że twoim przeciwnikiem w sprawie jest ubezpieczyciel i to on jest zobowiązany do pokrycia kosztów koniecznej i uzasadnionej pomocy adwokata w sprawach o odszkodowanie. W praktyce oznacza to, że, jeśli jesteś ubezpieczony, możesz liczyć na opłacenie całkowitych kosztów pomocy prawnej. W wyjątkowych sytuacjach, gdy kancelaria musi podjąć się dodatkowych działań, np. związanych z czynnościami przy kontaktach z NAV, adwokat zastrzega sobie możliwość pobrania opłaty za pomoc.

Czy kancelaria pobiera prowizje od wypłaconego odszkodowania?

Wiele firm odzyskujących odszkodowania pobiera z góry prowizje od odszkodowania. Kancelaria Unneland AS zastrzega sobie możliwość pobrania określonych w umowie kwot w wyjątkowych sytuacjach np. gdy adwokat musi podjąć się dodatkowych działań związanych z czynnościami przy kontaktach z NAV. Podstawowe honorarium adwokata pokrywane jest przez firmę ubezpieczeniową.

Czy zgłoszenie wypadku poprzez formularz na tej stronie zobowiązuje mnie do skorzystania pomocy adwokata w sprawie?

Nie, jest to jedynie wstępna, bezpłatna analiza Twojej sprawy. Na tym etapie żadne informacje ani pisma dotyczące wypadku nie zostaną przekazane pracodawcy lub ubezpieczycielowi. Tylko od Ciebie zależy czy zdecydujesz się powierzyć prowadzenie sprawy o odszkodowanie profesjonalistom, czy po wstępnej ocenie zdecydujesz się na samodzielne dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela.

Czy warto korzystać z pomocy prawnika, aby odzyskać odszkodowanie?

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wiemy, że pomoc adwokata pozwala na uzyskanie odszkodowania od 50% nawet do 100% wyższego od kwoty proponowanej wstępnie przez ubezpieczyciela. Nie będąc reprezentowanym przez adwokata, rozsądne jest przyjęcie pierwszej decyzji ubezpieczyciela. Nasza kancelaria oferuje natomiast negocjacje z ubezpieczycielem, co pozwala na uzyskanie dużo wyższej kwoty odszkodowania.

Kto ma prawo do odszkodowania od NAV z tytułu trwałego uszkodzenia ciała (menerestatning)?

Jeśli na skutek wypadku przy pracy poniosłeś co najmniej 15-procentowy uszczerbek na zdrowiu, możesz mieć prawo do odszkodowania z tytułu trwałego uszkodzenia ciała. Wystarczy, że prześlesz nam informacje o wypadku, a będziemy mogli dokonać wstępnej analizy sprawy.

Ile kosztuje uzyskanie odszkodowania?

Ubezpieczyciel pokrywa koszty koniecznej i uzasadnionej pomocy adwokata w sprawach o odszkodowanie. Kancelaria nie pobiera prowizji od kwoty odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela.

Kto wypłaca odszkodowanie?

Każdy pracodawca ma obowiązek ubezpieczać swoich pracowników. Dlatego odszkodowanie dla pracownika wypłaca ubezpieczyciel, nie pracodawca. W sporze o odszkodowanie kierujesz więc roszczenie do ubezpieczyciela. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach pracodawca może być pociągnięty do odpowiedzialności.

Jak sprawdzić, gdzie jestem ubezpieczony?

Twój pracodawca ma obowiązek odprowadzać za Ciebie składki na ubezpieczenie pracownicze (tzw. yrkeskadeforsikring). Informacji na temat danych firmy ubezpieczeniowej możesz zasięgnąć u pracodawcy.

Skąd wiedzieć, że pracodawca odprowadza za mnie składki ubezpieczeniowe?

Informacji takich można zasięgnąć bezpośrednio u pracodawcy.

Nie mieszkam w Norwegii. Czy mogę starać się o odszkodowanie?

Jeżeli doznałeś szkody w wypadku, który wydarzył się podczas Twojej pracy w Norwegii, możesz mieć prawo do odszkodowania powypadkowego, nawet jeśli obecnie przebywasz w Polsce. Pamiętaj jednak, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem wypadku, żeby sprawa nie uległa przedawnieniu.

Do kiedy mogę starać się od odszkodowanie?

Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Każda sprawa powinna być indywidualnie oceniona przez adwokata. Ryzykujesz, że Twoja sprawa mogła ulec przedawnieniu, jeśli zwlekasz ze zgłoszeniem wypadku więcej niż 3 lata od zdarzenia. Pamiętaj też, że wypadek powinien być zgłoszony do NAV w ciągu roku po wypadku.

Co to jest NAV?

Jest to skrót od nazwy norweskiego urzędu pracy i świadczeń społecznych: Arbeids - og velferdsetaten.

Czy mam obowiązek zgłosić szkodę do NAV?

Obowiązek ten leży po stronie pracodawcy. Jeśli jednak pracodawca nie zgłosił szkody w NAV-ie, to powinieneś zrobić to sam, korzystając ze specjalnego druku dostępnego na stronach NAV.. Czas na zgłoszenie szkody do NAV wynosi 12 miesięcy od dnia wypadku. Przy poważnych wypadkach pracodawca musi również powiadomić Arbeidstilsynet (Inspekcję Pracy) oraz policję.

Czy jeśli NAV uznał mój wypadek za „uszkodzenie ciała w pracy” (yrkeskade), jest to równoznaczne z przyznaniem odszkodowania przez ubezpieczyciela?

Decyzja NAV-u nie jest wiążąca dla ubezpieczyciela. Jeśli natomiast NAV uznał zdarzenie za wypadek przy pracy, możesz starać się o zwrot poniesionych kosztów od Helfo http://www.helfo.no

Czym jest HMS?

HMS (Helse, Miljø, Sikkerhet – Zdrowie, Środowisko, Bezpieczeństwo) to norweski odpowiednik polskich przepisów BHP. Są to przepisy mające na celu ochronę pracowników przed chorobami i wypadkami przy pracy.

Czy ubezpieczenie od pracodawcy pokrywa szkody związane z wypadkami w drodze z /do pracy?

Zazwyczaj wypadki, które miały miejsce w drodze do lub z pracy nie kwalifikują się jako wypadki przy pracy. Warto jednak sprawdzić czy inne ubezpieczenie np. podróżne nie obejmuje tego rodzaju wypadków.

Czy mogę dostać odszkodowanie, jeżeli pracowałem "na czarno"?

Tak, jeżeli będziemy mogli udowodnić, że faktycznie pracowałeś u danego pracodawcy. Dowodem na to są np. przelewy od pracodawcy na Twoje konto potwierdzające stosunek pracy.

Czy należy mi się odszkodowanie z NAVu?

Tak, możesz mieć prawo do świadczeń nie tylko od ubezpieczyciela pracodawcy, ale także do odszkodowania z NAV-u. Jeśli na skutek wypadku przy pracy poniosłeś co najmniej 15-procentowy uszczerbek na zdrowiu, możesz mieć prawo do odszkodowania z tytułu trwałego uszkodzenia ciała. Za wypłatę tego typu odszkodowania odpowiedzialny jest NAV.

Czy mogę skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w sprawie o odszkodowanie?

Zanim zostanie przyznana bezpłatna pomoc prawna w sprawie, sprawdzimy czy Twój ubezpieczyciel pokryje koszty pomocy prawnej. Ubezpieczenia, które posiadasz (np. ubezpieczenie domu lub samochodu) może gwarantować pokrycie kosztów związanych ze sprawą o odszkodowanie. Jeśli Twój ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów, możesz mieć prawo do bezpłatnej pomocy prawnej od państwa. Możesz skorzystać z takiej pomocy, jeśli spełniasz następujące warunki:
  • Jesteś osobą samotną, a Twoje roczne dochody brutto wynoszą mniej niż 246.000 koron.
  • Twój roczny dochód brutto wspólnie ze współmałżonkiem wynosi mniej niż 369.000 koron.
  • Dodatkowo, wartość netto Twojego majątku wynosi mniej niż 100.000 koron.

Odszkodowania za wypadki w pracy

Odszkodowanie za wypadek w pracy Miałeś(aś) wypadek w pracy w Norwegii? Skorzystaj z porady prawnika! Kancelaria prawnicza Unneland AS specjalizuje się w pomocy poszkodowanym Polakom w Norwegii. Wyślij zapytanie i sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie. Nie musisz obawiać się żadnych kosztów, a nasi konsultanci zapewnią Ci obsługę w języku polskim.

Wypełnij formularz, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą!


Jakość usług zapewnia kancelaria prawna


unneland as
Czytaj więcej o odszkodowaniach w Norwegii lub skontaktuj się z nami:
work-accident-lawyer.jpg
 Wypadek przy pracy w Norwegii 
 

fotolia_35351354_xs.jpg

  Wypadek drogowy w Norwegii
Kontakt:

Mail: marta.filaber@mojanorwegia.pl

Telefon polski: +48 58 733 08 30
Telefon norweski: +47 21 397 075