Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Moj dzisiejszy zbior w okolicy Nannestad (kozlakow i czerwonolebcow juz mam za duzo , rydze wylacznie robaczywe). Gdybym tak polazila dluzej, to bylo by znacznie wiecej, ale mialam mocno ograniczony czas

Wczoraj bylo wiecej przerosnietych "kapci", a dzis w wiekszosci mlode . Jak na razie nie ma szalu, jesli spadnie deszcz, to zapewne sie wysypia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
168 Postów
Robert Niemiec
(robertoslo2)
Stały Bywalec
Ja dziś deptalem po Grefsenkolen oslo, 3 prawdziwki 5 czerwonych kozaczkow i kilka kurek w niższej parti góry, wyżej sucho jak pieprz .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Ufff coś drgnęło Ja dzisiaj postanowiłam sprawdzić tereny w okolicy Lillestrom. Jest wysyp maślaków pstrych i maślaków sitarzy. Sporo także koźlarzy różnych gatunków.
Lindemans i roberto "zazdroszczę" wam tych borowików Już myślałam , że ostatnie prawdziwki były na tej ziemi w 1949 r. Podbudowaliście mnie
Pojawiją się moje pychoty czyli Płachetka kołpakowata. Wyśmienity grzyb o orzechowym smaku.
Polecam!

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
168 Postów
Robert Niemiec
(robertoslo2)
Stały Bywalec
Tu nie ma czego zazdrościć, dwa trzy lata temu tylko na borowiki chodzilem a w tym roku lipa. trzeba bedzie brać co ziemia da
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
waclaw waclaw
(Wafekp)
Wiking
Gorąco polecam artykuł na stronie wp.pl dotyczący grzybów jadalnych i podobnych do nich grzybów trujących.
kuchnia.wp.pl/fototematy/478/1/1/te-grzy...o-latwo-pomylic.html
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Po czym rozpoznać Polaka na grzybobraniu w Norwegii? To proste, po reklamówce! Plastikowe torby z sieci sklepów KIWI robią furorę w lasach Soczyste i zielone napisy pięknie się komponują z tłem lasu i cóż za czcionka ! Grzybiarze rzadziej stosują marki REMA czy też ICA. Przy dużych wysypach paradują po lesie z kubełkami po farbach. To oczywiście ironia na ten paskudny nawyk.
Dlaczego STOP dla plastikowych toreb?
Grzybów absolutnie nie wolno zbierać do reklamówek ani do plastikowych wiaderek. Przy braku dostępu powietrza ulegają one zaparzeniu, a zawarte w niech białko ścina się ulegając rozkładowi. Wtedy może dojść do poważnego zatrucia gastrycznego i grzyby jadalne staną się dla nas trującymi. Grzyby zbieramy wyłącznie do przewiewnych koszyków wiklinowych lub łubianek.
To właśnie ten rodzaj zatruć stanowi niajwiększy odsetek zatruć grzybami notowany w Polsce. Najczęściej trujemy się grzybami jadalnymi nieodpowiednio transportowanymi i przetwarzanymi.
Nie spotkałam w lesie żadnego Norwega z reklamówką, zawsze mają koszyki lub sprytne przewiewne torby. Człowiek z plastikiem w lesie to gwarancja, że spotkamy grzybiarza krajana
W sieci COOP OBS corocznie pojawiają się torby na grzyby i koszyki. W tym sezonie prawdziwy hit z nożykiem. Koszt 99,00 nok. Jeszcze są dostępne na stoisku z asortymentem turystycznym / obok biżuterii wędkarskiej/
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Pędzelkiem przy nożyku można zręcznie wyczyścić grzyby z resztek roślinnych, piasku i igliwia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Artur sa
(arthur)
Wiking
To jest opienka ?

Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
waclaw waclaw
(Wafekp)
Wiking
Tak. To jest opieńka ciemna. Opienkę należy obgotować przed spożyciem. Byliśmy dzisiaj z maryjką w lesie i pokazują się opieńki, płachetki,gołąbki, klejówki, maślaki, podgrzybki, borowiki, koźlarze i wiele innych grzybów niejadalnych min. zasłonakii oraz grzyby śmiertelnie trujące tzn. muchomory jadowite.
pozdrawiam wacław pszonka - grzyboznawca
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
77 Postów
Początkujący
witam czy ktoś mógłby mi powiedziec co to jest za grzyb ten jasno brązowy kapelusz i taka żółta gąbka ?? Jest tego wysyp ale nie wiem co to jest ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok