Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
W Ogrodzie Botanicznym w Oslo pojawiły się ciekawe i efektowne grzyby nadrzewne. Warto wybrać się na spacer i zobaczyć te cuda. Więcej : fotogrzybiarze.pl/index.php/9-artykuly-n...awy-z-alei-wisniowej
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Rzadki grzyb nadrzewny odkryty na wyspie Gressholmen fotogrzybiarze.pl/index.php/9-artykuly-n...a-wyspie-gressholmen
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1635 Postów
Maniak
a teraz sa juz jakies grzybki ? Oslo i okolice?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Z grzybami marnie, występują " incydentalnie" Średnio co 3 km Nie mamy jeszcze wysypu jednak zwsze coś na patelnię się trafi. Są koźlarze kurki, gołąbki i pojedyncze borowiki szlachetne. Uwaga na Goryczaki żółciowe , które zaczynają już się pojawiać w większych ilościach. Goryczak żółciowy zwany populanie szatanem, nie jest grzybem trujących ale nie jadalnym ze względu na piekielnie gorzki smak. Goryczy nie usuniemy ani przez obgotowywanie, ani też suszenie. Zawiera substancję zwaną tylopiliną, ktora odpowiedzialna jest za gorycz w tym grzybie. Ne jest toksyczna natomiast posiada właściwości bakteriobójcze i cytostatyczne. Dawniej wyciągi z goryczaka używane były w medycynie ludowej. Zwróćcie uwagę jak długo potrafi rosnąć w lesie goryczak bez oznak zapsucia. Prawie ususzone owocniki tego grzyba można spotkać nawet po 4 tygodniach, co w przypadku borowika szlachetnego jest niemożliwe. Borowiki już po tygodniu zaczynają się rozkładać.

Jak rozpoznać goryczaka? Dojrzałe owocniki mają wyraźnie różowy hymenofor ( gąbkę pod kapeluszem), natomiast na trzonie gęstą, ciemnobrązową siateczką. Rośnie w lasach iglastych, chętnie na starych zbutwiałych pniach.

W lesie bardzo często można spotkać zerwane i porzucone przez grzybiarzy goryczaki .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Najnowsze wiadomości dla grzybiarzy:
Z grzybami marnie, przynajmniej w okolicy Oslo. Znalazłam kilka kozaków i parę kurek mutantów. Źle to wygląda bo to już pora na wysyp
A jak w innych miejscach? Macie jakieś wiadomości?
Moja tegoroczna multi kurka miała 65g !
więcej : fotogrzybiarze.pl/index.php/9-artykuly-n...multikurka-i-zakaska
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
U mnie w ogródku dzisiaj został znaleziony koźlarz. Jutro rano wybieram się do lasu na poszukiwanie grzybków, więc po powrocie dam znać jak to wygląda u mnie.( Okolice Porsgrunn )
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Świetnie bo jestem ciekawa jak wygląda występowanie grzybów w Norwegii lokalnie. Powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
Niestety grzybów jak na lekarstwo. Znaleźliśmy kilka zjedzonych przez robale kozaków a ze zdrowych okazów, rownież kozaki-2szt. i jednego prawdziwka. To by było na tyle, nawet sosu nie ma z czego zrobić
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Dzięki za wiadomość. Jeszcze jest nadzieja, że coś drgnie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok