Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

reklama | kup tutaj »
Czytali temat:
Kamil Wisniewski MultiNOR Konsultant Kasia K boj fra oszlo noregg Magdalen@ piotrek1988 Łukasz Ch becia0141 sebastian_34 Natalia0000 (2653 niezalogowanych)
13 Posty
marta wiechecka
(mwiech)
Wiking
Ah..zapomniałabym ..a związek ma to taki z przepisami norweskimi,że po tych kilkunastu latach spedzonych w Norwegii wiem,że prawo niby jedno i zasady tez,a niestety w praktykach wyglada to całkiem inaczej
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
becia0141
(becia0141)
Wiking
Hej, jeśli matka dostanie jednorazową zapomogę czyli becikowe to co się należy ojcu ? Czy matka dziecka też może później się starać o coś?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Jeżeli matka dziecka nie ma prawa do zasiłku rodzicielskiego to może wnioskować tylko o becikowe. Jeżeli natomiast ma prawo do zasiłku rodzicielskiego to może wybrać czy chce wnioskować o zasiłek macierzyński czy o becikowe. Jeżeli matka dziecka zdecydowała się na becikowe to ojciec może wnioskować o zasiłek ojcowski - 40 tygodni ze stawką 100% lub 50 tygodni ze stawką 80%.
Zgłoś wpis
1 Post
Watercres
(Watercres)
Wiking
Jeśli np dziecko rodzi się 01 -01 to wniosek powinien wpłynąć najpóźniej 31-12 czyli jeśli nav zacznie rozpatrywać sprawę od 01-01 i znając norweski system trzeba będzie poczekać może ze 2 miesiące . Co wtedy czy te dwa miesiące przepadają a co jeśli po 2 miesiącach nav uzna ze jednak nie przyzna ???????? Co wtedy
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
m.michta
(m.michta)
Wiking
Witam,
Nie wiem czy to rozsądne pytanie, ale nurtuje mnie kwestia tego, czy jeśli oboje z rodziców mają prawo do zasiłku rodzicielskiego, to czy w momencie, kiedy rozpoczyna się 15 tygodniowy okres przeznaczony dla ojca, matka musi wrócić do pracy ( jak w przypadku okresu wspólnego)? Oraz czy jeśli matka zostaje w domu, to czy w okresie ojca- rodzina zostaje tylko z zasiłkiem dla jednego rodzica? Bo jeśli tak to z finansowego punktu widzenia, lepiej złożyć wniosek o becikowe dla matki i zasiłek tacierzyński (odnoszę się do przypadku zarobków w granicach 300000 nok rocznie na jednego rodzica). Oczywiście podkreślam, że chodzi o aspekt czysto finansowy. Becikowe będzie równowartością około 18 tygodni, w których matka może zostać z dzieckiem, plus 40 tygodni płatnych dla ojca. Po 18 tygodniach matka może wrócić do pracy ( co i tak byłoby nieuniknione jeśli rodzice chcieliby utrzymać domowy budżet na poziomie dwóch wynagrodzeń, w przypadku zasiłku rodzicielskiego dla obojga rodziców), natomiast rodzice mogą przebywać z dzieckiem w tym samym czasie, w tygodniach 7-18 ( co jest dodatkowym atutem, ojciec może rozpocząć pobierać zasiłek w 7 tyg po porodzie ) i przez cały okres 48 tygodni zostać ze stabilnym dochodem. Minusem jest oczywiście fakt, ze nie mamy okresu wspólnego. Czyli matka będzie musiała pracować od około 19 tyg po porodzie bez uszczerbku w budżecie. Czy mogę więc prosić o wyjaśnienie tego jednego faktu, gdyż jest to dla mnie niejasno sprecyzowane na stronie Multinor oraz każdej innej opisującej warunki przyznania świadczenia. Czy w momencie rozpoczęcia okresu dla ojca matka zostaje bez zasiłku i musi zostawić dziecko chcąc utrzymać budżet na niezmiennym poziomie tak jak w przypadku okresu wspólnego? Z góry dziękuję za odpowiedź
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Jeżeli zarówno matka dziecka jak i ojciec mają prawo do zasiłku rodzicielskiego w Norwegii, to obowiązek pracy matki dziecka jest tylko w trakcie okresu wspólnego. Oznacza to, że gdy matka pobiera swoje 15 lub 19 tygodni, to ojciec nie musi pracować, a potem gdy ojciec pobiera swoje 15 lub 19 tygodni, to matka dziecka nie musi pracować. Matka dziecka pracować musi jedynie gdy to ojciec wybiera okres wspólny. Jeżeli matka dziecka wybierze okres wspólny, to ojciec nie musi pracować. Jeżeli chodzi o zasiłek becikowy, to pobieranie go jest równoznaczne z utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli więc matka dziecka wybierze zasiłek becikowy, to ojciec dziecka będzie mógł przejść na zasiłek ojcowski od 7. tygodnia ze stawką 100% na 40 tygodni lub na 50 tygodni ze stawką 80%. Jednakże w trakcie całego okresu zasiłku ojcowskiego matka dziecka będzie musiała pracować. Jeżeli matka dziecka pójdzie do pracy od 19 tygodnia życia dziecka, to straci Pan 12 tygodni (od 7. tygodnia życia będzie Pan tracił tygodnie).
Zgłoś wpis
4 Posty
m.michta
(m.michta)
Wiking
Dziękuję za odpowiedź. Sprawa z becikowym już w 100% jasna. Okazuje się, że moja interpretacja nie była do końca trafna. Interesuje mnie jednak ostatnia kwestia: czy jeśli matka nie wraca do pracy w okresie 15-tu tygodni przeznaczonych dla ojca (gdyż nie ma dla takiego obowiązku) to czy jeśli nie pracuje to czy w konsekwencji zostaje bez dochodu (z tytułu wynagrodzenia, gdyż nie pracuje czy zasiłku, gdyż wypłacany jest wtedy ojcu)? Czy jednak w tym okresie może być zasiłek wypłacany obojgu rodzicom? To ostatnie ważne zagadnienie do podjęcia decyzji.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
15/19 tygodni dla ojca przysługują wyłącznie ojcu, więc tylko ojciec może pobierać wtedy świadczenie. Natomiast jeżeli pyta Pan o możliwość jednoczesnego pobierania zasiłku, to można to zrobić, ale 1. tylko w trakcie okresu wspólnego i 2. tylko w wysokości 1,5 zasiłku. Już tłumaczę. Jeżeli oboje rodziców chciałoby jednocześnie pobierać zasiłek, to jedno z nich musiałoby pracować na 50%. Dzięki temu jedna osoba pobierałaby pełny zasiłek, a druga pół zasiłku i pół by pracowała, co łącznie dałoby 1,5 zasiłku. Takiej możliwości, żeby oboje rodziców przebywało w domu i otrzymywało pełny zasiłek, nie ma. A więc, jeżeli pobierałby Pan 15 tygodni fedrekvote czyli okresu przeznaczonego wyłącznie dla ojca, a matka dziecka by nie pracowała, to matka dziecka pozostaje bez dochodu.
Zgłoś wpis


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok