MultiNOR Konsultant

 • Miejscowość
  w Polsce
  Wsparcie w Norwegii
 • Miejscowość
  w Norwegii
  -
 • Znajomi 19
 • Odsłony profilu 9674
 • Posty 555
 • :)
 • ;)
 • B)
 • :lol:
 • :laugh:
 • :cheer:
 • :kiss:
 • :silly:
 • :ohmy:
 • :woohoo:
 • :whistle:
 • :(
 • :angry:
 • :blink:
 • :sick:
 • :unsure:
 • :dry:
 • :huh:
 • :pinch:
 • :side:
 • :evil:
 • :blush:
 • :S
 • :P
wyślij
 • macpro.ap (macpro.ap)
  macpro.ap 3 lata temu
  Dzisiaj byłem u mojego lekarza z myślą, że przedłuży mi zwolnienie, ale on odmówił i poinformował mnie , że to system NAV zablokował to bo moja choroba przekracza 16 tygodni. Miesiąc wcześniej lekarz wysłał pismo do mojego pracodawcy aby znalazł dla mnie alternatywną pracę, która wyeliminuje prace fizyczne. Pracodawca to zlekceważył co mogę zrobić w takiej sytuacji?
0
MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
6 dni temu

Pomocy

Witam . Czy na karcie podatkowej pracownika dla pracodawcy , jest widoczne że pracownik posiada kredyt ??

MultiNOR Konsultant
6 dni temu

Na karcie podatkowej nie widnieje taka informacja.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
11-12-2018 08:55

Szukam informacji

Witam serdecznie wszystkich na forum potrzebuję informacji jakie dokładnie dokumenty muszę przywieźć z Polski żeby złożyć je w Norwegii o rodzinne na drugie dziecko i gdzie je trzeba dostarczyć z góry dziękuję za info pozdrawiam

MultiNOR Konsultant
11-12-2018 08:54

Lista dokumentów zależy od zasiłku, o który Pan chce się ubiegać. To ma być rodzinne czy opiekuńcze? Jaki zasiłek jest na pierwsze dziecko wypłacany? Ważna sprawa: czy przysługuje Panu prawo do 500+ w Polsce? Jeśli tak, wówczas zasiłek rodzinny w Norwegii przyznawany jest na pierwsze dziecko, bo na drugie powinien być pobierany zasiłek z Polski. Zapraszamy do kontaktu tel. 47 21 999 409, wyjaśnimy wszystko, jak to jest w Pana przypadku.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
03-12-2018 08:38

Dodatki i inne w Norwegii

Witam, prawdopodobnie wyjade w styczniu do Norwegii przez agencje pracy.
Nie wiem na co moge liczyc mam zone i dwojke dzieci w wieku 7lat i 14 miesiecy ktorzy zostana w polsce mamy stale zameldowanie w mieszkaniu nalezacym do mnie (kredyt hipoteczny). Jakie dodatki moge dostac oprocz 900NOK na kazde dziecko?. Czytalem cos o zasilku opiekunczym na dzieci od 1 do 2 roku zycia w wysokosci 7500NOK, czy nalezal by mi sie taki zasilek? W Polsce pracuje 8lat. Czy sa jakies inne dodatki, zasilki? I co z PITem dostaje sie cos na dzieci i za rozlake z zona. Musze o djac decyzje o wyjezdzie w tym tyg i chce przeliczyc ile mniej wiecej moglbym odlazyc. Z gory dziekuje za wszystkie pomocne odpowiedzi

Rafal1505
03-12-2018 13:19

Zona w ostatnich 5 latach przepracowala tylko 2 miesiace bo zajmowala sie dziecmi i domem. Jest ubezpieczona w firmie w ktorej pracuje, w takim przypadku nie mam pojecia czy ma odprowadzany fundusz spoleczny ;/

MultiNOR Konsultant
03-12-2018 08:37

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko w wieku od 13 do 23 miesięcy. O zasiłek można wnioskować do 3 miesięcy wcześniej, a o zasiłki na dzieci w Norwegii można ubiegać się po pierwszym przepracowanym miesiącu. Oznacza to, że jeżeli pójdzie Pan do pracy w styczniu, to będzie Pan mógł zawnioskować o zasiłek rodzinny i opiekuńczy od lutego. Jeżeli dziecko obecnie ma 14 miesięcy, to w lutym będzie miało 16, więc będzie Pan mógł wnioskować do 3 miesięcy wstecz czyli w tym przypadku udałoby się Panu otrzymać zasiłek opiekuńczy za pełny okres. Aby mieć prawo do zasiłku opiekuńczego zarówno matka jak i ojciec dziecka muszą mieć przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych przez co najmniej 5 lat. Pan pracował w Polsce 8 lat, więc wystarczy, że matka dziecka również będzie miała tę przynależność.

Rafal1505
01-12-2018 06:49

A co z zasilkiem opiekuńczych? Wedlug tego co wyczytal to powinni mi dac

Zobacz więcej komentarzy
MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
14-11-2018 15:08

Pytanie i proszę o pomoc

Pracuję w Norwegii jako pendler już 13 lat. Zjeżdżam do Polski na dwa a w Norwegii jestem 4.
Pytanie moje jest takie czy ktoś może ma taką samą sytuację jak ja . Żona jest w ciąży z drugim dzieckiem i jest w Polsce i nigdy nie pracowała. Czy należy się jej zasiłek (kosiniakowe) w Polsce. Proszę dajcie znać co wiecie.pozdrawiam.

MultiNOR Konsultant
14-11-2018 15:07

W Norwegii można pobierać zasiłek rodzinny (barnetrygd) na dzieci do 18 roku życia - 970 kr miesięcznie, zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) - na dzieci a wieku od 13 do 24 miesięcy, które nie chodzą do przedszkola - 7500 kr miesięcznie oraz zasiłek rodzicielski. W Pana przypadku mógłby Pan wnioskować o zasiłek rodzicielski w Norwegii pod warunkiem, że matka dziecka po porodzie poszłaby do pracy. Jeżeli matka dziecka nie pracuje i nie ma takiego zamiaru, nie będzie Pan mógł wnioskować o zasiłek rodzicielski (nazywany często tacierzyńskim/ojcowskim). Zasiłki pobierane na dzieci w Norwegii nie mają wpływu na prawo do kosiniakowego w Polsce. Czy matka dziecka przebywa lub przebywała w Norwegii?

G G
14-11-2018 14:50

zales1 napisał:
Zgadza się
Tyle że Pani urzędniczka (Urząd Wojewódzki) powiedziała że dokumenty muszą przesłać do Norwegii z zapytaniem czy należy się świadczenie rodzicielskie z tego kraju, ponieważ żona nie odprowadza żadnych składek w Polsce. Totalna bzdura.
Dlatego pytam czy Norwegia wypłaca coś oprócz tego 970 nok?
Wiem że jeśli dziecko skończy rok to należy się świadczenie koło 6000 nok przez rok

Norwegia płaci barnetryg, konstanstote (które teraz dzieciom pendlerów nie przysługuje), papaperm ( macierzyńskie lub tacieżyńskie) i hjelpestonad jeśli dziecko jest z problemami. Jeśli to pierwsze dziecko i żona nie pracuje to nie masz prawa do papaperm (niewiem na 100% warto poczytać na stronie NAV)

zales1
14-11-2018 14:39

Zgadza się
Tyle że Pani urzędniczka (Urząd Wojewódzki) powiedziała że dokumenty muszą przesłać do Norwegii z zapytaniem czy należy się świadczenie rodzicielskie z tego kraju, ponieważ żona nie odprowadza żadnych składek w Polsce. Totalna bzdura.
Dlatego pytam czy Norwegia wypłaca coś oprócz tego 970 nok?
Wiem że jeśli dziecko skończy rok to należy się świadczenie koło 6000 nok przez rok

Zobacz więcej komentarzy
MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
13-11-2018 08:41

Socjal

Witam jak jest w Norwegi Z socjalnym na dziecko ?

MultiNOR Konsultant
13-11-2018 08:40

Zasiłek rodzinny przysługuje na każde nieletnie dziecko i wynosi 970 kr miesięcznie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko nieuczęszczające do przedszkola w wieku od 13 do 24 miesięcy i wynosi 7500 kr miesięcznie. O zasiłki wnioskować mogą osoby zatrudnione w Norwegii lub prowadzące tam własną działalność gospodarczą.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
13-11-2018 08:38

NAV, bezrobocie

Hej, zwracam się o pomoc w sprawie bezrobocia norweskiego, może ktoś też tak miał i jest w stanie coś podpowiedzieć.
Chciałam się dzisiaj zarejestrować w NAV jako bezrobotna dysponując kodami minID, ale system tego już chyba nie respektuje (po wprowadzeniu kodu system informuje, że tego nie obsługują) i pani tam pracująca powiedziała, że muszę się postarać o kody bankID. W banku natomiast powiedzieli, że te kody przysługują tylko osobom ze stałym numerem personalnym, a ja mam tymczasowy. Oboje poradzili dzwonić na infolinię NAVu, gdzie póki co po kilku próbach nie ma odzewu. I co teraz? Jak się zarejestrować w NAVie bez tych kodów z banku, bo ich nie dostanę?

MultiNOR Konsultant
13-11-2018 08:37

Gdy zaloguje się Pani na stronę NAV swoimi kodami i próbuje zarejestrować się jako osoba bezrobotna, jaki komunikat wyskakuje ? Czy mogłaby Pani napisać dokładną treść?

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
06-11-2018 12:56

Sykepenger(operacja w PL) PROSZE O POMOC!

Witam. Jak w temacie mam lekki problem z pieniedzmy od NAV.
Nie mogłem dłuzej czekać na operacje wiec pojechałem do Polski by usunąć problem. Miałem zapalenie ucha w tym lewej storny głowy, skroni itp. Otwierana głowa za uchem i wiercenie by wyczyścić wszystko.
Mój problem polega na tym, ze dostałem ze szpitala l4 od 12.09-17.10 i bylem w tym czasie w Polsce ponieważ nie mogłem sie przemieszczać. Po 3tygodniach wchodzę na ditNAV i nie zauważyłem by zaznaczyli moje l4 wysłałem je poleconym kilka dni po wyjściu ze szpitala.
Zrobiłem to także elektronicznie już w NOR lecz zbyt późno zostało wysłane(czas do 14 dni).
Co mam robić z tym listem poleconym wysłanym do NAV OSLO? Prosić sie o pieniądze i rozwiązanie sprawy?? Mam lekki problem z pieniędzmi.
Teraz na dniach miałem powikłania, musiałem szybciej skończyć prace i ruszyc do Bergen na tomografie, skończyło sie u laryngologa, który stwierdził infekcje. Dostałem kolejne l4, które podobno jest jako ciągłość poprzedniego, ponieważ nie minęło 16 dni przepracowanych czy więcej. Jak się starać o te pieniądze i gdzie dzwonic?
Jeśli dostałem od lekarza zwolnienie szpitalne na 16 dni część B,C,D to D należy wysłać do nav a C dać pracodawcy?
Bardzo pilnie potrzebuje pomocy, każdej informacji. Jestem blady w zwolnieniach. Moja nowa sytuacja i nigdy nie potrzebowałem zwolnień

maciejuuus
06-11-2018 12:59

MultiNOR napisał:
Oświadczenie własne do zwolnienia. Po norwesku nazywa się to podanie \\\"Egenerklæring for utenlandske sykmeldinger\\\". Jeżeli osoba zatrudniona w Norwegii otrzyma zwolnienie od lekarza w Polsce, musi dostarczyć do NAV oświadczenie własne, dokument z ZUS oraz zwolnienie lekarskie. Z tego co Pan napisał wynika, że ZUS wysłał do NAV tylko zwolnienie lekarskie i druk E-115, dobrze rozumiem?

Elektronicznie wysłałem do nav pi 3 tygodniach te oświadczenie wraz z kopią zwolnienia. Poszło wstecz do mnie ponieważ za późno to wysłałem.
Przed chwila dzwoniłem do nav I powiedzieli, ze wszystko w porządku tylko najważniejsza kwestia porozmawiania z pracodawcą czy coś wysłał do nav. Czy zapłacił mi czy coś podobnego. Nie zrozumialem do końca.
Jest to ważne by mi wypłacili pieniądze.

MultiNOR Konsultant
06-11-2018 12:55

Oświadczenie własne do zwolnienia. Po norwesku nazywa się to podanie \"Egenerklæring for utenlandske sykmeldinger\". Jeżeli osoba zatrudniona w Norwegii otrzyma zwolnienie od lekarza w Polsce, musi dostarczyć do NAV oświadczenie własne, dokument z ZUS oraz zwolnienie lekarskie. Z tego co Pan napisał wynika, że ZUS wysłał do NAV tylko zwolnienie lekarskie i druk E-115, dobrze rozumiem?

maciejuuus
06-11-2018 10:47

MultiNOR napisał:
Czy wraz z drukiem E-115 oraz polskim L4 wysłał Pan oświadczenie własne do zwolnienia?

Wtzn jakie oświadczenie? Tylko druk e115 wraz z zwolnieniem szpitalnym.

Zobacz więcej komentarzy
MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
29-10-2018 08:09

Przedłużenie Helfo

Witam.Moze mi ktos pomóc.Bo do grudnia mam Helfo.Żeby je przedluzyc to znowu musze wypelnic dokumenty i wysłać poczta czy można to zrobić droga elektroniczna?.Z góry dziekuje

MultiNOR Konsultant
29-10-2018 08:08

Jeżeli mówi Pan o tak zwanym druku E-106 lub E-109, które pozwalają na rozszerzenie ubezpieczenia na inny kraj EOG, to podanie należy ponownie wysłać tradycyjną drogą pocztową. Najlepiej zrobić to 3 miesiące przez końcem poprzedniego druku aby mieć pewność, że zostanie zachowana ciągłość.

iza ra
28-10-2018 21:04

Sami Ci wyślą nowe , no przynajmniej mi wysyłają zanim skonczy się stara dostaje jakiś miesiąc przed końcem kolejna z przedłużona data o 3 lata
Ps . Ale Ty piszesz o karcie helfo rozumiem ?

Dominika W
28-10-2018 17:22

Musisz wyslac ponownie

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
11-10-2018 08:35

Dagpenger a dodatek do emerytury

Witajcie.
Ostatnio nurtuje mnie takie pytanie i mam nadzieje że tu znajdę odpowiedź.
Jeżeli osoba pracowała przez 13 miesięcy, potem przeszła na 24 miesiące na dagpenger.

To czy takiej osobie zaliczają się te trzy lata do dodatku emerytalnego?

I jeszcze czy ta osoba jeżeli przeniesie ostatnie trzy miesiące dagpenger do Polski, czy to będzie miało wpływu na ten dodatek emerytalny.?

Ew cia
11-10-2018 12:25

Rozumiem i bardzo dziękuję za odpowiedź .

MultiNOR Konsultant
11-10-2018 08:34

Aby mieć prawo do dodatkowej emerytury należy przez co najmniej 3 lata osiągać dochód \"dający emeryturę\" tzw. pensjonsgivende inntekt. Dagpenger wlicza się do tego dochodu. Jeżeli więc przez 13 miesięcy pracy osiągała Pani \"emeryturodajny\" dochód, to łącznie będzie Pani miała 3 lata uprawniające do dodatkowej emerytury.
Jeżeli chodzi o przeniesienie zasiłku do Polski, to nie będzie to miało żadnego wpływu na Pani prawo do emerytury, ponieważ przez te 3 miesiące nadal będzie Pani członkiem systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
20-09-2018 15:21

Zasiłek opiekuńczy i rodzinny

Złożyłem wnioski do NAVu o zasiłki rodzinny rodzinny i opiekuńczy. Dostałem pismo w którym NAV poinformował mnie o tym że w ciągu 6 miesięcy otrzymam decyzje. Mineło już 8 miesięcy a ja nadal nie otrzymałem żadnej informacji. Co mogę zrobić? Napisać pismo? Zadzwonić? Mogę jakoś sprawdzić na jakim etapie są te wnioski?

MultiNOR Konsultant
20-09-2018 15:20

Logowanie poprzez BankID lub Bank på mobil jest wystarczającą weryfikacją tożsamości. Radzimy, aby wysłał Pan ze swojego konta zapytanie do NAV na jakim etapie jest sprawa rozpatrywania wniosku, ponieważ od 8 miesięcy nie dostał Pan żadnej odpowiedzi zwrotnej. Urząd powinien udzielić odpowiedzi w ciągu kilku dni roboczych.

Reju ,
19-09-2018 13:39

Co dokładnie muszę zamieścić w tej wiadomości? Wystarczy moje ID norweskie? Są może gdzieś wzory takich pism? No i oczywiście NAV ma pewnie swoj czas na odpowiedź na taką wiadomość...

MultiNOR Konsultant
19-09-2018 09:23

Proponujemy wysłać zapytanie do NAV przez stronę nav.no. Jest to możliwe po zalogowaniu się do swojego konta przy pomocy BankID lub Bank på mobil.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
20-09-2018 15:17

Zasilek rodzinny

Witam.W pazdzierniku 2017 zlozylam wniosek o 500 +na drugie dziecko w pl ,partner w tamtym czasie pracowal w norwegii.Do dzisiaj sprawa stoi w miejscu, ale od czerwca partner juz nie pracuje w norwegii.Pytanie, czy jesli nie pobieralam do tego czasu zadnego zasilku, to jaki kraj powienien wyplacic zalegle swiadczenia ?jak to wyglada

MultiNOR Konsultant
20-09-2018 15:16

Jeżeli nie pracowała Pani ani nie pobierała świadczeń w Polsce, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia na wszystkie dzieci ma Norwegia. Oznacza to, że partner ma prawo zawnioskować o zasiłek rodzinny w Norwegii za okres, w którym pracował tj. do czerwca tego roku.

Dorcia00
19-09-2018 18:43

Nie pobieralam zadnego zasilku niestety tez nie pracowalam.Z tym że wlasnie zastanawia mnie fakt wyplaty zaleglego swiadczenia ,czy norwegia ma prawo kazac wyplacic polsce skoro nie pobieralam nic u nich do tej pory ?

MultiNOR Konsultant
19-09-2018 13:54

Jeżeli pracowała Pani w tym czasie w Polsce, to 500+ na drugie dziecko powinno być wypłacane w Polsce, a w Norwegii można zawnioskować o zasiłek na pierwsze dziecko. Jeżeli natomiast nie była Pani aktywna zawodowo w tym czasie, to na dwójkę dzieci powinien być pobierany zasiłek w Norwegii. W Norwegii można wnioskować o zasiłek do 3 lat wstecz.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
04-09-2018 10:21

dodatek do barnetryg dla dziecka do 2 lat.

witam ,,mam pytanie w sprawie dodatku na dziecko do lat 2 ,przebywajace w polsce .ojciec pracuje tutaj w norwegi.z tego co wiem to kiedy bylo to 6 tys koron ale mialo chyba pojsc do gory.ale pytanien brzmi jakie warunki musimy spelnic zeby takie swiadczenie otrzymac?dziecko nie mozze chodzic do przedszkola w polsce ?posluguje sie tylko zaslyszanymi informacjami wiec prosilbym kogos rzetelnie zorientowanego w tej sprawie .jakie zmiany weszly i jakie warunki musimy spelnic,doodam ze na pierwsze 3 letnie jest juz pobierany barnetryg.dziekuje za odpowiedz

MultiNOR Konsultant
04-09-2018 10:20

Aby mieć prawo do zasiłku opiekuńczego, przysługującego na dziecko w wieku od 13 do 24 miesiąca życia, należy przynależeć do systemu ubezpieczeń społecznych przez co najmniej 5 lat przez oboje rodziców. Co do stawek, to są one zależne od tego czy dziecko uczęszcza do przedszkola prywatnego lub publicznego z dofinansowaniem społecznym i jak często. Stawki oraz wszystkie wymogi opisane są w tym artykule: www.mojanorwegia.pl/zasilek-rodzinny/artykuly/dodatkowe-swiadczenie-na-male-dzieci-zasilek-opiekunczy-14703.html

G G
03-09-2018 20:37

Skopiuj link i poczytaj, wujek Google się kłania

G G
03-09-2018 20:37

www.nav.no/en/Home/Benefits+and+services/Relatert+informasjon/zasiłek-rodzinny-i-zasiłek-opiekuńczy-zagraniczni-pracobiorcy-w-norwegii

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
24-08-2018 14:36

Zwrot podatku

Cześć chciałam zapytać dostałam pismo ile zwrócą mi podatku za 2017r. jednak nie posiadam konta w Norwegi moje wypłaty przychodzą na konto Męża, on już dostał pieniądze czy jesli ja nie posiadam konta to przyjdzie mi czek? Czy któś miał podobną sytuacje?

MultiNOR Konsultant
24-08-2018 14:35

Informacja w jaki sposób otrzyma Pani zwrot podatku zawarta jest zarówno na skattemeldingu jak i skatteoppgjør. Jeżeli widnieje tam informacja, że otrzyma Pani zwrot w formie czeku, to zostanie on wysłany na zarejestrowany adres w Norwegii. Jest też możliwość, że otrzyma Pani pismo z prośbą o podanie numeru konta do zwrotu.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
24-08-2018 10:31

Zwrot podatku

Witam,
Chciałbym sie dowiedziec jakies dokumenty musze przedstawic przy ubieganiu sie o zwrot np. mieszkania ktore wynajmuje czy koszta biletów lotniczych. Sprawa wyglada tak ze wynajmuje mieszkanie ze znajmomym i od 2 miesiecy on płaci za mieszkanie w formie przelewu... i tu moje pytanie czy wystraczy jak mam umowe i wypisana wysokosc opłaty za wynajem czy konieczne jest potwierdzenie przelewu?
Dziekuje z góry za odpowiedz

MultiNOR Konsultant
24-08-2018 10:30

W sytuacji gdy Pana kolega płaci całą kwotę do właściciela mieszkania, przy Pana rozliczeniu potrzebne będą:
- umowa najmu mieszkania, na której widnieje Pan jako osoba wynajmująca,
- potwierdzenia przelewów od Pana do kolegi za mieszkanie. Najlepiej gdy są podpisane np. \"husleie mars 2018\"
- potwierdzenia przelewów od Pana kolegi do właściciela mieszkania.
Potwierdzenia przelewów powinny zawierać dane właściciela konta oraz numer konta odbiorcy i dane odbiorcy.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
21-08-2018 08:20

Przemeldowanie Norwegia

Witam.
4 dni temu zmieniłem adres mieszkania na portalu
\"flytteportalen.no\" i przyszła mi wiadomość że do 8dni muszę to zgłosić do urzędu.
I moje pytanie jakie są konsekwencje jeśli tego nie zrobię? Dodam że nie mam stałego numeru tylko D-numer

MultiNOR Konsultant
21-08-2018 08:19

Zmiany adresu można także dokonać w sposób tradycyjny tj. wysyłając formularz drogą pocztową do placówki Skatteetaten. Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, osoby z D-nummerem mogą tylko i wyłącznie zmienić adres korespondencyjny.

Ewa Tangen
20-08-2018 18:57

Widzę że Pan wybrał flyttemelding czyli przemeldowanie. W Pana przypadku musi Pan wybrać adresseendring, zaraz znajduję który numer ma ten formularz. Pan nie jest Zameldowany w NO dlatego wyskoczył ten błąd

Zobacz więcej komentarzy
MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
30-07-2018 09:23

Ubezpieczenie Norwegia dla rodziny

Witajcie.
Niebawem chcemy jechać do Norwegii z synkiem odwiedzić męża na okres około 2 miesięcy jakie ubezpieczenie powinnam wykupić aby móc tam zamieszkać na ten okres? Dodam że mąż pracuje tam legalnie id 10 lat. Czy potrzebuję jakiegoś dodatkowego ubezpieczenia typu EKUZ itp?
Pozdrawiam

Nikolai Stefani
07-08-2018 07:31

Witam. EKUZ to druk e106 czy e 109?

MultiNOR Konsultant
30-07-2018 09:22

Jeżeli wyjeżdża Pani na 2 miesiące do Norwegii, to warto jest zamówić kartę EKUZ dla siebie i dziecka, aby w razie wypadku móc skorzystać z opieki medycznej w Norwegii.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
27-07-2018 13:57

Giro Utbetaling

Witam ogarnia ktoś może jak mogę zrealizować czek giro za zwrot z podatku siedze na razie na polance... nadmienię iż mam zwrot nie doplate

MultiNOR Konsultant
27-07-2018 13:56

Osoby, które przebywają w Polsce i nie mają możliwości realizacji czeku z Norwegii, mogą wysłać do poborcy podatkowego w Norwegii stosowne pismo z prośbą o przelanie zwrotu na numer konta bankowego. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem takiego pisma. Można skontaktować się z nami pod numerem +48 58 743 07 53 w celu uzyskania informacji.

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
25-07-2018 09:42

Praca

Mam pytanie jak wyglada kwestia kwoty wolnej od podatku. Jesli ktoś pracował w norwegii przez 3 miesiące i nie przekroczył tej kwoty to jest zwolniony z rozliczenia się?

MultiNOR Konsultant
25-07-2018 09:41

W poście, na który odpowiadaliśmy, znajdowały się 2 pytania. Mianowicie:
1. Jak wygląda kwestia kwoty wolnej od podatku?
2. Jeśli ktoś pracował w Norwegii przez 3 miesiące i nie przekroczył tej kwoty to jest zwolniony z rozliczenia się?
Odpowiedzieliśmy na oba pytania:
1. Osoba, która wie, że zarobi w danym roku podatkowym mniej niż 55.000 kr, powinna zamówić sobie tak zwaną frikort czyli kartę podatkową zwolnioną od podatku. Taka karta informuje pracodawcę, że nie powinien odprowadzać podatku. Jeżeli jednak karta ta nie została zamówiona i podatek był odprowadzany, to całość zapłaconego podatku zostanie zwrócona przy rozliczeniu podatkowym.
2. Każda osoba pracująca w Norwegii powinna złożyć zeznanie podatkowe po wcześniejszym, dokładnym sprawdzeniu swojego skattemeldingu.

Natomiast jeżeli poruszyła Pani już kwestię karty frikort dla osób tymczasowo pracujących w Norwegii, to informujemy, że aby ubiegać się o kartę frikort należy być rezydentem podatkowym w Norwegii (przebywać na terenie Norwegii co najmniej 183 dni w ciągu roku lub 270 dni w ciągu ostatnich 3 lat).

Ewa Tangen
24-07-2018 15:08

Błędna informacjia Multi Nor. Kwota 55000 dotyczy osób przebywających tu przez cały rok kalendarzowy, ma to związek z personfradrag. Osobom przebywających czasowo w Norwegii, Skatteetaten nie wystawia frikort, standard to tabela 7100.

MultiNOR Konsultant
24-07-2018 08:25

Osoba, która wie, że zarobi w danym roku podatkowym mniej niż 55.000 kr, powinna zamówić sobie tak zwaną frikort czyli kartę podatkową zwolnioną od podatku. Taka karta informuje pracodawce, że nie powinien odprowadzać podatku. Jeżeli jednak karta ta nie została zamówiona i podatek był odprowadzany, to całość zapłaconego podatku zostanie zwrócona przy rozliczeniu podatkowym. Każda osoba pracująca w Norwegii powinna złożyć zeznanie podatkowe po wcześniejszym, dokładnym sprawdzeniu swojego skattemeldingu.

Zobacz więcej komentarzy
MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
12-07-2018 14:58

numer personalny

chcialbym odzyskac numer personany bo kiedys pracowalem w Norwegi. Na forum polecono mi zebym zalogowal sie na skatteetaten.no, jednak trzeba tam podac pin i własnie numer ID. Zalogowalem sie z opcją bez numeru pin, jednak wszystkie opcje do ktorych mozna by było napisac sa dla mnie zablokowane. Jak z tego wybrnąć?

MultiNOR Konsultant
12-07-2018 14:57

W jaki sposób zalogował się Pan do swojego konta na stronie skatteetaten.no ?

MultiNOR Konsultant (Wsparcie w Norwegii) - dodał(a) post do tematu
03-07-2018 09:17

Zasiłek rodzinny

Hejka. Złożyłem wniosek o zasiłek rodzinny za poprzednie 3 lata pracy w Norwegii w marcu. Dostałem tylko. Pismo z nav w maju o podanie nr kata. I cisza. Czy ktoś wie jak wygląda sprawa jak nav rozpatruje w jakim terminie czy dostanę jakąś informację na temat czy zostało przyznane rodzinne czy zostanie przelane na kato bez żadnej informacji

MultiNOR Konsultant
03-07-2018 09:16

Otrzyma Pan informację z decyzją NAV. NAV ma czas na rozpatrzenie podania do 18 miesięcy.

Polecane profile

Bliżej nas