Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Maryjko, chyle czola przed Twoim profesjonlizmem

W moich stronach, tego "goscia" nazywa sie "czerwonolebcem", moze i on jest bardziej pomaranczowy, albo bardziej zolty, albo i czerwony . Twardy, smaczny, rzadziej robaczywy niz zwykle kozlaki (pewnie znowu popelniam blad w nazwie, ale i tak wiadomo o co chodzi . Tu w Norwegii rosnie i pod brzozami i pod swierkami i wszedzie dookola

Ps, znowu sie suszy masa prawdziwkow i ponad 2 kg malych zamrozone Co za rok Wciaz pelno malych wylazi z ziemi. O 19ej zarzucilam wedke na pstragi i zrobilam polgodzinna runde w najblizszej okolicy.
W tym roku, to nawet czlowiek po lesie nie polazi, bo pol godziny i kosze pelne
Bywaly lata, ze sie troche kilometrow w nogach mialo
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Właśnie, Lindemans dziwne te grzybobrania w tym roku. Więcej się trzeba nanosić niż nachodzić. Nie wiem już co lepsze Jednak lepiej nie narzekać.

Ja jadę na 3-dniowe grzybobranie, ale nastawiam się głównie na fotografowanie grzybów. Skupię się chyba na tych koźlarzach i zobaczysz jakie są wśród nich różnice.

Najnowsze wiadomości dla grzybiarzy: pojawiła się opieńka
Pod kieliszek wódeczki nie ma nic lepszego !



więcej gatunków opieńki w grzybotece galeria.fotogrzybiarze.pl/index.php/albu...rzyby-jadalne?page=6
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Aleksander Nowacki
(nowackialeksander)
Wiking
Dziękuję Ci Marysiu. Rozwiałaś moje wątpliwości, jest to Kozlarz pomarańczowożółty.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Aleksandrze "jestem do usług w tym temacie "

Śmiało można zadawać pytania i wklejać zdjęcia. Wiedza za darmo, to trzeba korzystać. A ja mam dużą frajdę, że mogę pomóc

Weekend za pasem , więc co robimy ? NA GRZYBY - HURRRA !
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
To i ja wkleje zdjecie, oto one. Na jednej grupie fb rozgorzala dyskusja co to za gatunek grzyba. Nie moge znalezc. Stad prosze o pomoc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Karol.Ky napisał:
Na jednej grupie fb rozgorzala dyskusja co to za gatunek grzyba. Nie moge znalezc

Ja szukałabym odpowiedzi w obrębie opieniek.
Opieńka bezpierścieniowa ( Armillaria tabescens) - starszy okaz, przerośnięta wiązka .
Na kapeluszu resztki kosmków i biały pył na skórce kapelusza ( opieńka biały wysyp zarodników)



Blaszki różowawo-brązowawe, zbiegające lekko na trzon, miejscami brązowo-plamiste.



Trzon pokryty brązowawo-żołtymi kosmkami.
To widać przy dużym powiększeniu tego zdjęcia gołym okiem.

W jednej części zdjęcia wydaje mi się , że widzę żółtawy pierścień Przy przerośniętych okazach może być on nisko osadzony i na fotce zasłaniają go gęsto rozrośnięte kapelusze grzyba. Jeżeli były pierścienie na trzonie to postawiłabym na Opieńkę północną ( Armillaria borealis )



Opieńkę północną często spotykam w norweskich lasach. Czy to jest zdjęcie grzyba znalezionego w Skandynawii?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
168 Postów
Robert Niemiec
(robertoslo2)
Stały Bywalec
Co to jest za rodzaj grzyba, widziałem ze zbierają je azjaci.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
do RobertoOslo2

Opieńki to późnojesienne grzyby, bardzo smaczne. Rosną w wiązkach na drzewach liściastych i iglastych.
Wymagają jednak długiego gotowania i odlewania wywaru. Nawet kilka razy. Grzyb twardawy i chrupiący, świetny na marynaty. Teraz jest pierwszy wysyp opieńki w norweskich lasach. Tutaj występuje kilka gatunków: opieńka ciemna, miodowa, żółtawa, cebulotrzonowa i północna. Dla nieznających się zalecam ostrożność, niektórzy mylą ją z Łuskwiakami.

Trudno mi powiedzieć co zbierali ci Azjaci, ponieważ, oni w ogóle pozyskują gatunki grzybów mało popularne wśród Europejczyków.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
168 Postów
Robert Niemiec
(robertoslo2)
Stały Bywalec
Chodziło mi o te grzyby
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -76  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
robertoslo2

Teraz dołączyłeś dopiero fotkę. To jest Pięknoróg największy (Calocera viscosa). Rośnie na martwym drewnie drzew iglastych. Bardzo pospolity. Niejadalny, więc czy to możliwe , żeby zbierali go Azjaci ?

Ja nie spotkałam nikogo , kto by się odważył próbować tego grzyba, a różnych testerów spotkałam.
Zresztą wszystko jest możliwe hihi





Podaję przy grzybach nazwy łacińskie celowo. Nazwy te ułatwiają szukanie w atlasach obcojęzycznych lub wyszukiwarkach internetowych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 139  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok