Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

168 Postów
Robert Niemiec
(robertoslo2)
Stały Bywalec
Te okazy były bardzo małe , widziałem trochę większe , nie wiem czy azjaci te grzyby jedzą może wykorzystują do innych celów
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 289  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Maryjkap napisał:
Karol.Ky napisał:
Na jednej grupie fb rozgorzala dyskusja co to za gatunek grzyba. Nie moge znalezc

Ja szukałabym odpowiedzi w obrębie opieniek.
Opieńka bezpierścieniowa ( Armillaria tabescens) - starszy okaz, przerośnięta wiązka .
Na kapeluszu resztki kosmków i biały pył na skórce kapelusza ( opieńka biały wysyp zarodników)



Blaszki różowawo-brązowawe, zbiegające lekko na trzon, miejscami brązowo-plamiste.



Trzon pokryty brązowawo-żołtymi kosmkami.
To widać przy dużym powiększeniu tego zdjęcia gołym okiem.

W jednej części zdjęcia wydaje mi się , że widzę żółtawy pierścień Przy przerośniętych okazach może być on nisko osadzony i na fotce zasłaniają go gęsto rozrośnięte kapelusze grzyba. Jeżeli były pierścienie na trzonie to postawiłabym na Opieńkę północną ( Armillaria borealis )



Opieńkę północną często spotykam w norweskich lasach. Czy to jest zdjęcie grzyba znalezionego w Skandynawii?

Dzekuje slicnzie.

PSZdjecie zrobione na trawniku w Stavanger, na jakiej wysypce kory.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -115  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Na forum w tym wątku, toczy się ciekawa dyskusja na temat zbierania grzybów. Co wy na to?

www.mojanorwegia.pl/forum/view/122/grupy...ele_przyrody%21.html

Nieznajomość prawa szkodzi i nie usprawiedliwia nikogo.
Ktoś mi ostatnio opowiadał, że po wizycie grzybiarzy z Polski las wyglądał jakby go przejechała sieczkarnia samojezdna
Ja nadal bez problemu rozpoznaję Polaków w lesie po reklamówkach z Kiwi i po kubełkach z farby. Zawsze bingo !
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Za co grzybiarze mogą zapłacić mandat?
WP.PL artykuł : finanse.wp.pl/kat,1037883,title,Jak-zbie...70099,wiadomosc.html
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 312  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Można już zbierać Pieprzniki trąbkowe.
Jak wyglądają i gdzie rośną ? Zobacz film: -mediadb:20606" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer" >nrk.no/skole/klippdetalj?topic=urn-mediadb:20606

Pieprznik trąbkowy - Traktkantarell (Cantharellus tubaeformis)
Rośnie w lasach iglastych i mieszanych.





W Norwegii występuje często, bardzo podobny Pieprznik żyłkowany - Gul Trompetkantarell (Cantharellus aurora)
Ten preferuje gleby wapienne i lasy z domieszką sosny. Oba grzyby wyśmienite i nadające się do wszystkiego: smażenia, mrożenia i suszenia.

Pieprznik żyłkowany







Zgłoś wpis
Oceń wpis: 145  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
W końcu udało mi się usiąść przy komputerze i zgodnie z obietnicą wstawiam zdjęcia.

Wczorajszy wypad do lasu zakończył się w taki oto sposób:

Z braku miejsca w koszach, musieliśmy sobie radzić w inny sposób (pozwiązywaliśmy rękawy od bluzy), bo serce bolało zostawiać tyle grzybków.
Na dzięń dobry przywitał nas taki okaz:
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
Nie weszło w poprzednim poście.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
Takie piękne maluszki do marynowania:
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
Dzień wcześniej:
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
Przez 2 tygodnie codziennie po pracy jeździłam do lasu i taki kosz grzybów przynosiłam do domu.
Teraz z bólem serca, muszę odpuścić z powodu braku słoików.
Pewnie jeszcze jakiś sosik będzie i coś tam na mrożenie, ale to wystarczy pół godzinki w lesie.
Pozdrawiam grzybiarzy, korzystajcie z tegorocznej "plagi" grzybów, póki można.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok