Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

22 Posty
Jaymz Thrasher
(Krzych_MetFuk)
Wiking
Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Niestety przerośnięty już jest w biobagu ale zbiorów nie uszczuplił znacząco...

Kolejny raz wybiorę się może w środę przed pracą, pogoda ma dopisywać.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Krzych_MetFuk powodzenia i owocnych zbiorów Grzybów w lesie są całe dywany, więc można powybrzydzać . Wrzuć jakieś zdjęcia z grzybobrania, jestem ciekawa co ciekawego będziecie mieli w koszyku
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Prosty i szybki przepis na sos z kurek:

www.tv2.no/2013/12/17/underholdning/mats...mp/oppskrift/5163185

Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Kolejne zatrucia Muchomorem jadowitym w Norwegii / Gjøvik. Połowa pacjentów to obcokrajowcy. Artykuł: www.oa.no/nyheter/article7558575.ece

Przyglądnijcie się zdjęciu nad artykułem. Tutaj wkradł się lapsus calami. Prawdopodobnie zdjęcie dołożone zostało do artykułu przez niedoświadczonych dziennikarzy, bez uprzedniej autoryzacji specjalisty od grzybów. Co zdarza się nierzadko.
Podpis pod zdjęciem wskazuje wyraźnie na śmiertelnie trującego Muchomora jadowitego, jednak to nie jest ten grzyb !
To jeden z muchomorów jadalnych, który bardzo często rośnie w Norwegii, a bardzo rzadko w Polsce.
Szkoda, bo artykuł wyraźnie ma działać jako przestroga, a zdjęcie tymczasem wprowadza w błąd.
Dlatego tak ważne jest czytanie w atlasach opisów grzybów, a nie tylko oglądanie zdjęć


żródło: www.oa.no/nyheter/article7558575.ece

Chciałam was wciągnąć w rozszyfrowanie tej zagadki i odpowiedzi na pytania:
1. Jaki to muchomor?
2. Dlaczego muchomor na zdjęciu nie jest Muchomorem jadowitym? Wymień jego najważniejsze cechy (kapelusz, blaszki, trzon, pierścień, podstawa trzonu)

Jutro o 22:OO rozwiązanie zagadki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Maryjkap napisał:

Szkoda, bo artykuł wyraźnie ma działać jako przestroga, a zdjęcie tymczasem wprowadza w błąd.


Lepiej, ze wprowadza w blad, niz ktos, kto sie nie zna na grzybach mialaby zaryzykowac zjedzenie jakiegokolwiek "blaszaka", bo w gazecie napisali, ze to jadalny Ja, z blaszakow, zbieram tylko kurki i rydze(nie do pomylenia z innymi, bo tylko rydze maja po przekrojeniu pomaranczowy sok). Potrafie odroznic kanie od muchomora, ale i tak ich nie zbieram. Uwazam, ze nie sa warte ryzyka.to nie woda, mozna bez nich zyc..

Podstawowa zasada dla malo obeznanych - te z "gabka" pod kapeluszem nie zabijaja. Niestety glupota ludzka nie zna granic.

Wracajac do tematu - w ubieglym tygodniu zebralam w "swoim lesie" okolo 700 prawdziwkow.Zadnych wyrosnietych "kapci" nie biore, bo ciezarowka by byla potrzebna Trzy wypady po pracy, kazdy okolo 1-1,5 godziny zbierania nie oddalajac sie od samochodu Suszonych wystarczy mi na dlugo (znajomym rowniez). Kilka kilogramow (malych) zamrozone i 4 litry malutkich zamarynowane. Rydze smazone na masle wrecz nam zbrzydly, kurka rowniez .Wczoraj kosz maslakow (wiecej nie chce, bo nie znosze zdzierania lepkiej skory)
Zbieram w Norwegii grzyby od 10 lat, ale takiego wysypu prawdziwkow nie pamietam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Lindemans napisał:



Lepiej, ze wprowadza w blad, niz ktos, kto sie nie zna na grzybach mialaby zaryzykowac zjedzenie jakiegokolwiek "blaszaka", bo w gazecie napisali, ze to jadalny


Po części się zgadzam, ale nie do końca. Przy grzybach nie ma miejsca na popełnianie błędów ! Gorzej jeżeli będzie sytuacja odwrotna, kiedy zamiast zdjęcia grzyba jadalnego wkleją zdjęcie trującego. W tym przypadku było bezpiecznie.

Jest wielu grzybiarzy, którzy cenią sobie grzyby blaszkowe i tych także należy brać pod uwagę. Nie samym borowikiem człowiek żyje Warto się rozwijać i uczyć nowych gatunków - oczywiście z rozwagą.

Lindemans a gdzie jakieś zdjęcia tych zbiorów? Podziel się z nami tą radością , bo taki kolejny sezon może się nam trafić dopiero za kilka lat Wtedy odkurzymy sobie forum sprzed dekady
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Odnosząc się jeszcze do artykułu j.w

Tego grzyba zatrzymała wczoraj soppkontrollen. Zebrał go Norweg, który był przekonany, że to pieczarka. Norwegów niepokoi duża ilość zatruć wśród obcokrajowców, lecz tutaj nie dzieliłabym grzybiarzy na grupy etniczne. Świadomość bezpiecznych zbiorów obowiązuje raczej wszystkich. Powodem tak wielu zatruć jest mega - wysyp i statystycznie przy takich wysypach wskaźniki zawsze idą znacząco w górę.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Maryjkap napisał:
Lindemans napisał:



Lepiej, ze wprowadza w blad, niz ktos, kto sie nie zna na grzybach mialaby zaryzykowac zjedzenie jakiegokolwiek "blaszaka", bo w gazecie napisali, ze to jadalny


Po części się zgadzam, ale nie do końca. Gorzej jeżeli będzie sytuacja odwrotna, kiedy zamiast zdjęcia grzyba jadalnego wkleją zdjęcie trującego. W tym przypadku było bezpiecznie.

Jest wielu grzybiarzy, którzy cenią sobie grzyby blaszkowe i tych także należy brać pod uwagę. Nie samym borowikiem człowiek żyje Warto się rozwijać i uczyć nowych gatunków - oczywiście z rozwagą.

Lindemans a gdzie jakieś zdjęcia tych zbiorów? Podziel się z nami tą radością , bo taki kolejny sezon może się nam trafić dopiero za kilka lat Wtedy odkurzymy sobie forum sprzed dekady


Niestety jestem zagorzala przeciwniczka "blaszakow" i tyle.Ok, Ty, czy ja, znamy i zbieramy, ale propagowanie blaszakow uwazam za bezcelowe. Zbyt wielu napalencow umiera co roku. Dlatego uwazam, ze w mediach powinna panowac zasada:"nie jestes znawca, nie dotykaj blaszaka".
Zdjec fajnych mam sporo, ale poki sie z nimi ogarne, to troche potrwa. Ostanio po pracy byly tylko grzyby(przerabianie po nocach ) i pstragi. Padam na ryj, a teraz wlasnie nadrabiam papierkowe zaleglosci do pracy, bo czas goni
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Jasne, cierpliwie czekam na fotki Z powodu grzybów wszyscy mamy zaległości hihi. Mnie już także śnią się po nocach, a zdjęcia masowo zalegają na karcie pamięci. I dobrze, teraz czas na mega zbiory hurrra
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
No to mnie pocieszyłyście z tymi zdjeciami . Juz wyrzuty sumienia miałam - zdjęcia na karcie i nie mam czasu ich obrobić, ale skoro nie ja jedna , to ok. Wory suszonych borowików zalegają we wszystkich wolnych miejscach , zamrażarka pokaznych rozmiarów nie chce się zamknąć, na sosy i zupy nie mogę patrzeć a słoje marynowanych mam już nawet w szafie na ubrania. Po co mi to ? Jak powiada Maryjka - nie wiem, ale muszę zbierać !!!!. Na poczatku miałam fanaberię - zbieram tylko prawdziwki , pózniej - zbieram tylko małe, młode prawdziwki...
tymczasem , w ostatnią niedzielę doświadczyłam nieznanego dotąd uczucia - zbrzydło mi zbieranie prawdziwków !!!!. Po kolejnych koszach , ręce mi opadły,po prostu wyszłam z lasu i zakónczyłam tą nierówną walkę. Pokonały mnie - w masie siła
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok