Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skandal zasiłkowy, nowe trasy nad fiordy i śnieżne zamiecie: o tym w 2019 najchętniej czytali Polacy w Norwegii Aktualności
Monika Pianowska 31 grudnia 2019
13:00

Skandal zasiłkowy, nowe trasy nad fiordy i śnieżne zamiecie: o tym w 2019 najchętniej czytali Polacy w Norwegii

Skomentuj
Niezmiennie tematem istotnym dla naszych czytelników pozostaje norweska pogoda, która – jak przystało na północną Europę – warunkami atmosferycznymi wciąż znacznie różni się od Polski. adobe stock/ licencja standardowa
Ostatni dzień roku to idealny moment na podsumowanie najbardziej poczytnych artykułów, które w ciągu minionych dwunastu miesięcy pojawiły się na łamach MojejNorwegii. W 2019 wiodącymi wśród naszych użytkowników tematami były finanse, podróże, historie Polaków w kraju fiordów, a obok praktycznych informacji popularnością cieszyły się także skandale. Sprawdźcie, jakie teksty przykuły waszą uwagę w mijającym właśnie roku.

Sytuacja na rynku, sytuacja w domowym budżecie

Większość reprezentantów Polonii swój pobyt w kraju fiordów łączy bezpośrednio z pracą i zarobkami. Nic więc dziwnego, że czytelników MojejNorwegii interesują wieści na temat sytuacji na giełdzie czy decyzji władz, które mogą wpłynąć na ich finanse. Na pewno nie wprawił ich w dobry nastrój niepokojący rekord, jaki padł 17 października. Tego dnia bowiem korona norweska zaliczyła najsłabszy wynik względem euro odkąd wprowadzono wspólną walutę. Za jedno euro trzeba było zapłacić aż 10,202 NOK, a to więcej nawet niż w czasie globalnego kryzysu gospodarczego sprzed ponad dekady. W przeliczeniu na złotówki kwoty otrzymane tego dnia w kantorze także nie imponowały.
Dla równowagi kilka miesięcy wcześniej podjęto decyzję o upowszechnieniu zapisów z układów zbiorowych, co w praktyce oznaczało, że stawki minimalne od 1 czerwca zaczęły dotyczyć nie tylko związkowców, ale wszystkich pracowników danej branży. Podwyżki objęły sektory popularne wśród imigrantów zarobkowych – m.in. w budowlankę, gastronomię, branżę stoczniową czy sprzątającą.

Sensacje w parze z planowaniem

Na naszym portalu pojawiają się także artykuły z praktycznymi poradami zarówno dla rodaków, którzy już zamieszkali nad fiordami, jak i tych dopiero planujących wizytę w Norwegii – również jako turyści. Szczególną uwagę czytelników w 2019 roku przykuł tekst z zasadami zakupów przed przejazdem przez granicę i limitami przewozowymi w pigułce. Poza metodami obliczania łącznej kwoty, za jaką można nabyć towary poza krajem fiordów można się z niego dowiedzieć m.in. czego na pewno nie przetransportujemy legalnie na teren Norwegii. Ku zaskoczeniu internautów razem z bronią, narkotykami i egzotycznymi zwierzętami na czarnej liście znalazło się popularne warzywo. Sprawdźcie, jakie pod linkiem.
Wielu Polaków  mieszka w Norwegii ze swoimi dziećmi w wieku szkolnym. Norweski system edukacji, plan ferii i rozkład zajęć różni się jednak w porównaniu z polskimi warunkami. Właśnie dlatego w sierpniu przygotowaliśmy ściągawkę, która miała pomóc z wyprzedzeniem zaplanować nadchodzące miesiące i nie przeoczyć spraw związanych ze szkołą w kraju fiordów. Ku naszej uciesze – przydała się czytelnikom MojejNorwegii.
Podsumowanie roku 2019: najchętniej czytane artykuły MojejNorwegii.
Podsumowanie roku 2019: najchętniej czytane artykuły MojejNorwegii. mojanorwegia.pl

Z Polski do Norwegii samolotem

Polska może się pochwalić dogodnymi połączeniami do norweskich miast. Szczególną popularnością wśród podróżnych cieszą się te lotnicze, często gwarantujące najszybszy i najtańszy transport nad fiordy. Z oczywistych przyczyn ze sporym odzewem, i to nie tylko wśród użytkowników MojejNorwegii, spotykają się ogłoszenia związane z uruchomieniem nowej trasy z Polski do Norwegii, jak również anulowaniu przez przewoźników któregoś z dotychczas funkcjonujących regularnie lotów. Na szczęście dla amatorów przemieszczania się samolotem 2019 rok obfitował w te pierwsze.

Białe szaleństwo w środku lata

Niezmiennie tematem istotnym dla naszych czytelników pozostaje norweska pogoda, która – jak przystało na północną Europę – warunkami atmosferycznymi wciąż znacznie różni się od Polski, a niejednokrotnie okazuje się przewrotna. Użytkownicy MojejNorwegii śledzili artykuły informujące o ostrzeżeniach związanych np. z obfitymi opadami, które z kolei wielokrotnie powodują paraliż na drogach.

Śnieg w Norwegii? Normalne zjawisko, pod warunkiem, że zima nie zaskoczy drogowców… latem. Po zeszłorocznych falach upałów, które przez całe lato nawiedzały Skandynawię, zarówno mieszkańcy kraju fiordów, jak i odwiedzający go turyści zapewne spodziewali się powtórki w wakacje 2019. Tymczasem w kilku okręgach pierwsze dni lipca przyniosły rekordowo niskie temperatury i grubą warstwę białego puchu.

Źle wypłacane zasiłki. Również Polakom

Szerokim echem nie tylko w norweskich mediach odbił się ujawniony pod koniec października skandal zasiłkowy. Jak poinformowali minister pracy i spraw socjalnych Anniken Hauglie wraz z dyrektorem NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) oraz prokuratorem generalnym (riksadvokaten), od 2012 roku urząd źle interpretował europejskie przepisy i odmawiał przyznawania świadczeń socjalnych osobom, które przebywały za granicą – w tym w Polsce. Błędy mogły dotyczyć nawet 2400 spraw. Nieprawidłowo rozpatrywano wnioski o zasiłek przejściowy (AAP), chorobowy (sykepenger) i pielęgnacyjny (pleiepenger).
To jednak nie wszystkie niedopatrzenia, do których przyznały się w tym roku norweskie instytucje. Miesiąc później Urząd Podatkowy (Skatteetaten) poinformował o nieprawidłowościach dotyczących beneficjentów świadczeń z NAV. Przeprowadzona w listopadzie analiza wykazała, że nawet 17 500 osób, które w ostatnich latach musiały zwrócić urzędowi ds. socjalnych wypłacone im kwoty, nie otrzymało z powrotem opłaconego wcześniej podatku.

Podróże w czasie na małym ekranie

Hitem na naszej stronie okazało się podsumowanie najchętniej oglądanych przez Polaków seriali. Według HBO GO na platformie streamingowej we wrześniu wśród polskich widzów królowała produkcja znad fiordów. Norweski serial „Przybysze” wyprzedził wówczas nawet „Czarnobyl” i „Grę o Tron”.
TOP 2018 na MojejNorwegii:


1) Nadchodzi burza śnieżna. Alarm pogodowy

2) Norweski serial hitem HBO GO. Pobił nawet „Grę o Tron”

3) To największe zatrzymanie od lat: Polak próbował wwieźć do Norwegii ponad 30 000 puszek piwa

4) Znamy kolejną decyzję WizzAir: od października wraca popularne połączenie do Norwegii

5) Nowy sposób na zbyt szybką jazdę: Norwegowie przetestują automatyczne zapadnie

6) Śnieg, rekordy zimna i zamknięte drogi: lipiec nad fiordami nie rozpieszcza

7) Pięć nowych tras z południa Polski do Norwegii: Wizz Air rozbudowuje siatkę połączeń

8) Skandal w NAV: przez lata niesłusznie odmawiali wypłaty zasiłków za granicę, w tym do Polski

9) Sprzątanie, hotelarstwo czy budowlanka. Wchodzą nowe stawki dla wszystkich pracowników

10) Zbliża się początek roku szkolnego 2019/2020. Sprawdź, kiedy wypadają ferie i dni wolne

11) Historycznie słaby kurs korony. To zła wiadomość dla Polaków

12) Zakupy za granicą a podróż do Norwegii: poznaj ważne przepisy i limity przewozowe

13) Wizz Air kasuje niektóre trasy z Polski. Zniknie nowe połączenie nad fiordy

14) Zaginął Polak. Niedawno przyjechał do Norwegii

15) Uwaga, spadnie dużo śniegu. Wydano ostrzeżenia

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas