Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Skandal w NAV: przez lata niesłusznie odmawiali wypłaty zasiłków za granicę, w tym do Polski

Maja Zych

29 października 2019 11:39

Udostępnij
na Facebooku
17
Skandal w NAV: przez lata niesłusznie odmawiali wypłaty zasiłków za granicę, w tym do Polski

Minister pracy i spraw socjalnych po raz pierwszy została poinformowana o nieprawidłowościach w grudniu 2018 roku. flickr.com / Arbeids- og sosialdepartementet / CC BY 2.0

W poniedziałek 28 października odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister pracy i spraw socjalnych Anniken Hauglie wraz z dyrektorem NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) oraz prokuratorem generalnym (riksadvokaten) poinformowali o poważnych błędach w praktyce wypłacania świadczeń socjalnych poza Norwegię. Okazało się, że od 2012 roku Urząd Pracy i Polityki Socjalnej źle interpretował europejskie przepisy i odmawiał przyznawania zasiłków osobom, które przebywały za granicą – w tym w Polsce. Teraz NAV zapowiada ponowne zbadanie spraw oraz rekompensatę w przypadku nieprawidłowo rozpatrzonych wniosków o zasiłek przejściowy (AAP), chorobowy (sykepenger) i pielęgnacyjny (pleiepenger).
Sytuacja jest bardzo poważna i według wstępnych szacunków może dotyczyć około 2400 spraw – dla minimum 36 osób błędna interpretacja prawa zakończyła się nawet karą więzienia.
Reklama

Błędnie interpretowali prawo

Główna zasada ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Folketrygdeloven) brzmi, że aby uzyskać prawo do świadczeń, takich jak zasiłek przejściowy, chorobowy oraz pielęgnacyjny, trzeba przebywać w Norwegii. Od 2012 roku nad fiordami zaczęło jednak obowiązywać europejskie rozporządzenie w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – zgodnie z nim członkowie norweskiego systemu ubezpieczeń mają możliwość zatrzymania prawa do świadczeń z NAV również podczas pobytów w krajach Unii Europejskiej i EOG. Muszą jednak spełniać pozostałe warunki do ich otrzymania, które określa Folketrygdeloven.

Mimo to Urząd Pracy i Polityki Socjalnej przez wiele lat odmawiał wypłaty świadczeń za granicę, niezależnie od tego, czy pobyt poza Norwegią był tymczasowy, czy stały. Decyzja o niesłusznie wstrzymanych zasiłkach może dotyczyć też wielu Polaków, którzy ubiegali się o otrzymywanie sykepenger, pleiepenger czy AAP w Polsce.

Pierwsze doniesienia o nieprawidłowościach zaczęły trafiać do urzędu już w drugiej połowie 2017 roku, kiedy Trygderetten – norweski organ administracji publicznej rozpatrujący odwołania dotyczące decyzji NAV – zaczął informować o popełnianych przez nich błędach w interpretacji prawa.

NAV obiecuje rekompensatę

Po wykryciu nieprawidłowości i dokładniej analizie prawnej sytuacji NAV poinformował, że już od teraz wszystkie sprawy będą rozpatrywane zgodnie z europejskim rozporządzeniem. Urzędnicy przeanalizują też wszystkie poprzednie przypadki, które dotyczyły otrzymywania świadczeń podczas pobytu za granicą – osoby, które traciły prawo do zasiłków tylko dlatego, że przebywały w krajach UE/EOG, otrzymają rekompensatę w związku z utraconym dochodem.

Przepraszam tych, którzy zostali dotknięci sprawą i mogę zapewnić wszystkich, że traktujemy sprawę bardzo poważnie. Uruchomiliśmy znaczne środki, aby zająć się sprawami dotkniętych osób, które straciły prawo do świadczeń, które musiały zwrócić świadczenia lub przeciwko którym zostało wniesione oskarżenie. Te czynności mają wysoki priorytet. Naprawimy sprawy, w których popełniliśmy błąd. ~zapewnia dyrektor NAV, Sigrun Vågeng

Według pierwszych ustaleń nieprawidłowości mogą dotyczyć nawet 2400 spraw na przestrzeni ostatnich lat. Po ich ponownych rozpatrzeniu NAV skontaktuje się z dotkniętymi osobami w celu wypłaty zaległych świadczeń. Sigrun Vågeng zachęca też poszkodowanych do samodzielnego kontaktu z biurem NAV, które od razu przekaże informację do odpowiednich działów.

Osoby, które uważają, że ta sprawa ich dotyczy, mogą skontaktować się z biurem NAV pod numerem telefonu 55 55 33 33.

Kilkadziesiąt kar więzienia

Według informacji przekazanych przez minister pracy i spraw socjalnych Anniken Hauglie błędy w działaniu NAV dla wielu osób zakończyły się dużo poważniejszymi konsekwencjami niż tylko straty finansowe. Do tej pory wiadomo o przynajmniej 48 niesłusznych wyrokach sądu spowodowanych złą interpretacją prawa – wśród niż aż 36 zakończyło się karą więzienia, z których najdłuższa trwała 8 miesięcy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Onty_Ja_Gabriel_3.

19-07-2021 21:30

To może złóż przez adwokata wniosek do komornika o egzekucję zasądzonych należności ze strony NAV.

jahu201

18-07-2021 12:51

Witam wszystkich
Odnośnie zwolnienia lekarskiego od lekarza z Polski nie miałem absolutnie żadnych problemów od NAV.
Wszystko zapłacono za okres choroby w Polsce, pełen szacunek i podziękowania dla urzędu.
Innym problemem od lat jest brak wypłacenia odszkodowania z tyrulu zwolnienia z pracy bez wypowiedzenia umowy.
W tej sprawie sad norweski wypowiedział się w wyroku.
Kwota dochodzona przez adwokata była 550 tys koron
Sąd wydał wyrok na kwotę 251000 tys koron
NAV, lonnsgaranti nie chce uznać wyroku i nie chce wypłacić zasadzonej kwoty
Feriepenger od wyroku wynoszą 10,2 %, wypłacono 1000 koron
Czy ktoś spotkał się z taką sprawa w Norwegii?
Jak pisał urzędnik NAV, sprawa jest stara.

Wyrok w Norwegii jest ważny
10 lat I pozostaje w obiegu prawnym tyle czasu.
Ponadto, urzędnik nie ma prawa podważać sentencji wyroku, ponieważ nie jest sądem wyższej instancji. Działania NAV bezprawne.

marceli243@wp.pl

09-11-2019 15:40

Ja dostałem odmowe napisałem odwołanie a pani w nav napisała kto sie zajmuje moimi dziećmi skoro ja z żoną pracujemy w norwegi a chuj ją to obchodzi

krzysztof rejs

09-11-2019 10:11

Nie rób tej operacji miałem dwie i niewiele pomogło udaj się do dobrego specjalisty to można wyleczyć przez ćwiczenia i naciąganie

noregg

01-11-2019 15:54

Jak zaczynasz chorowac to za pierwsze 16 dni musi Tobie pracodawca zaplacic potem on musi wyslac do NAV rozpiske Twoich zarobkow za 4 tygodnie przed zachorowaniem bo inaczej NAV nawet sie nie odezwie a Ty bedziesz czekal nie wiedzac co jest grane. To wszystko oczywiscie odbywa sie po przeslaniu zwolnienia z polski poprzez ZUS do NAV. A teraz istotna sprawa po 8 tygodniach NAV automatycznie wstrzyma wyplaty i znowu sie nie odezwie do Ciebie jesli nie dostarczysz rozszerzonego zwolnienia lekarskiego to znaczy specjalnego wyjasnienia przez lekarza dlaczego tak dlugo chorujesz.Dlatego zapewniam Cie lepiej posiedziec tu na miejscu bo wrazie czego bedziesz mogl w kazdej chwili im sie przypomniec bedac w polsce zapewniam Cie zrobia wszystko by Ci umilic zycie.W skrajnym przypadku bedziesz pozostawal bez pieniedzy bo przez telefon to im mozesz naskoczyc za kazdym razem ktos inny odbierze na centrali i za kazdym razem jak bedziesz chcial rozmawiac z kims kompetentnym to bedziesz musial swoja historie opowiedziec w szczegolach od poczatku. Tak to mniej wiecej wyglada.Zycze powodzenia.

mariusz nowomiejski

31-10-2019 21:39

HEJ mam pytanie związane z tym NAVem , obecnie przebywam na zwolnieniu w Polsce i to zwolnienie mam od polskiego lekarza , czekam na operacje przepuchliny kregoslupa ma sie odbyc w styczniu , zaznaczam ze niezaczynalem leczenia w Norwegii nawet nie bylem u rodzinnego ,czy ktos byl , moze jest w takiej samej sytuacji , chodzi mi czy NAV chonoruje te zwolnienia czy sprawia problemy , bo z przepisów wynika ze ma sie do nich podporządkowac i wyplacac zasilek chorobowy ?.

EWA J

31-10-2019 14:21

napisał:
[quote]I to kolejny przyklad zlosliwosci norwegow bo nie nieuctwa.Przepis ten istnial od lat a wytyczne byly aby nie wypuszczac na zasilkach z norwegii. Zwykle chamstwo podyktowane zawiscia.Sprawy ktore odbyly sie przed sadami tez daja obraz kompetencji tym razem ludzi pracujacych w norweskim wymiarze sprawiedliwosci. Przepis pozostawania w norwegii dotyczyl norwegow i to jest wlasciwe bo co oni niby by mieli robic za granica .jak nie li tylko wczasowac. Co do pra.cownikow z obszaru unijnego to inna zupelnie sprawa.W wielu przypadkach osoba chora pozostaje tu sama bez opieki rodziny mam tu na mysli chocby podanie zwyklej szklanki wody osobie ktora ma np.problemy z poruszaniem sie. Wiem tez to ze norki tak nie odpuszcza do konca bo taka ich msciwa natura i beda sie dalej mscic w majestacie prawa bo jest jeden haczyk w tych przez nich podpisanych umowach. A mianowicie beneficjent zasilku poza wypelnianiem obowiazkow nalozonych przez NAV co oczywiste ,musi pozostawac w gotowosci do dyspozycji NAV.Czyli w praktyce wyglada to tak ze jak juz pojedziesz sobie chorowac do kraju zamieszkania to nic cie nie zwalnia abys sie wstawil na spotkaniu ze swoim prowadzacym w NAV jak cie na takie spotkanie wezwie chociaz by po to aby zapytac jak sie obecnie czujesz? A przeciez moze to zgodnie z prawem robic np.raz w tygodniu. Osobiscie z tego powodu mimo ze mi proponowano juz kiedys ze moge pojechac do polski odpowiedzialem ze juz wole tu siedziec na miejscu. A swoja droga ciekawe ktora nacja tak na NAV nacisnela ze zareagowali bo nie sadze ze to wymienieni w artykule takze POLACY.[/qu..
Polecam poczytac komentarze pod artykulem w VG..to nie zupenie tak jak piszesz.
www.vg.no/nyheter/innenriks/i/nalQ1J/dom...kk-ikke-svar-fra-nav

alex44444

30-10-2019 10:16

jak zmienic helsesykepleier-pielegniarke od dziecka z helsestasjon- ktos wie gdzie a i to zrobic

Adamwp

30-10-2019 08:14

A jak to się ma do zasiłków dla bezrobotnych?

marceli243@wp.pl

30-10-2019 06:11

Nav to banda na usługach rządu jeżeli samemu składa się dokumenty bez pomocy jakiejś firmy osoby znającej temat zawsze odżucają

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok