Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zbliża się początek roku szkolnego 2019/2020. Sprawdź, kiedy wypadają ferie i dni wolne Edukacja
Maja Zych 12 sierpnia 2019
14:10

Zbliża się początek roku szkolnego 2019/2020. Sprawdź, kiedy wypadają ferie i dni wolne

Skomentuj
Rozkład roku szkolnego w Norwegii różni się od tego, do czego przywykli rodzice z Polski. MN
Druga połowa sierpnia oznacza w Norwegii koniec wakacji i powrót dzieci do szkół –  w większości placówek pierwszy dzwonek wybrzmi już w okolicach 19 sierpnia. Aby bez stresu przygotować się do początku roku w norweskiej szkole, warto sprawdzić, jak wygląda rozkład zajęć nad fiordami – plan ferii i dni wolnych różni się bowiem do tego, do czego przyzwyczajeni są polscy rodzice.
W artykule przedstawiamy małą ściągę, która pozwoli z wyprzedzeniem zaplanować najbliższe miesiące i nie przeoczyć spraw związanych ze szkołą.
Reklama

To już ostatni tydzień wakacji

Rok szkolny w Norwegii zaczyna się szybciej niż w Polsce, dlatego większość rodziców już teraz przygotowuje dzieci do powrotu do codziennych zajęć. W większości placówek pierwszy dzień szkoły wypada w poniedziałek 19 sierpnia 2019, jednak ta data może się zmieniać w zależności od gminy – konkretny termin rozpoczęcia roku należy w związku z tym sprawdzić na stronie internetowej danej szkoły.

Pierwsze ferie już w październiku

Pierwsza tygodniowa przerwa w nauce jest zaplanowana już na początek października. W Norwegii – tak samo jak w przypadku rozpoczęcia roku – termin jesiennych ferii (høstferie) może w zależności od gminy przypaść na tydzień 40 lub 41.

Od 30 września do 4 października 2019 wolne będą mieli uczniowie z Akershus, Aust-Agder, Buskerud, Oppland, Oslo, Vest-Agder, Vestfold oraz Østfold.

W terminie od 7 do 11 października 2019 przerwa będzie z kolei dotyczyć okręgów Hedmark, Hordaland (z wyjątkiem Voss i Odda), Møre og Romsdal, Rogaland, Sogn og Fjordane, Telemark i Trøndelag.

W pozostałych regionach dokładne daty ferii jesiennych zostaną jeszcze potwierdzone.

Warto też pamiętać, że nieco krótsza przerwa od nauki czeka uczniów z dalekiej północy – w Finnmarku, Nordland oraz Troms ferie potrwają od dwóch do maksymalnie czterech dni.

Boże Narodzenie i Nowy Rok

Po zakończeniu høstferie większość uczniów na następną przerwę będzie musiała poczekać do świąt – istnieje jednak możliwość, że szkoły zdecydują się na ogłoszenie w listopadzie dodatkowych „organizacyjnych” dni wolnych, dlatego warto na bieżąco sprawdzać ich oficjalne strony internetowe.

W drugiej połowie grudnia czekają oczywiście Święta Bożego Narodzenia – dokładne daty przerwy świątecznej także są jednak kwestią indywidualną. W większości szkół ostatni dzień szkoły przypadnie na piątek 20 grudnia 2019, a zajęcia rozpoczną się na nowo 2 stycznia 2020.

Przerwa zimowa

Zaledwie miesiąc trzeba będzie poczekać na kolejną przerwę w norweskich szkołach. Ferie zimowe (vinterferie) wypadają w tym roku w lutym i w większości okręgów potrwają tydzień – wyjątek stanowi jednak region Finnmark, gdzie wolne trwa dwa lub trzy dni.

Ferie zimowe w tygodniu 8 (17-21 lutego 2020) zarządzono w: Oslo, Akershus, Aust-Agder oraz
(od 20 do 22 lutego) Hedmark, Sogn og Fjordane, Trøndelag, Telemark, Vest-Agder, Vestfold, Østfold.

Ferie zimowe w tygodniu 9 (od 24 lutego do 28 lutego 2019) zarządzono w: Buskerud, Hordaland (oprócz Voss i Oddy), Møre og Romsdal, Oppland, Rogaland

Ferie zimowe w tygodniu 10 (2-6 marca 2019) zarządzono w: Oddzie i Voss w Hordaland, Nordland, Troms

Przerwa wielkanocna

Przerwa z okazji Wielkanocy (påskeferie) trwa w tym samym czasie w całym kraju – w tym okresie wolne ma też większość pracowników, dlatego jest to świetna okazja na rodzinne wyjazdy. Wielu Norwegów wykorzystuje też okres Świąt Wielkiejnocy na ostatni w sezonie wypad na narty. W tym roku dzieci przerwę rozpoczną w poniedziałek 6 kwietnia, a do szkół wrócą we wtorek 14 kwietnia.

Kilka dodatkowych wolnych dni

Maj, tak jak w większości krajów, rozpocznie się w norweskich szkołach wolnym z okazji Święta Pracy (1 maja). W tym roku uczniowie nie mogą jednak liczyć na wolne z okazji 17 maja, ponieważ narodowe święto Norwegów wypada w niedzielę. Dodatkowym dniem wolnym będzie się można nacieszyć jednak w następnym tygodniu – w czwartek 21 maja przypada bowiem ustawowo wolne Wniebowstąpienie Pańskie.

Ostatnie wolne przez końcem roku, który w 2020 roku przypadnie w większości szkół 19 czerwca, będzie związane z dniem Zielonych Świątek. W przeciwieństwie do Polski, gdzie dzień wolny wypada jedynie w niedzielę, Norwegowie świętują aż dwa dni –  z tego powodu zajęć szkolnych nie będzie też w poniedziałek 1 czerwca.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas