Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Śnieg, rekordy zimna i zamknięte drogi: lipiec nad fiordami nie rozpieszcza Aktualności
Monika Pianowska 04 lipca 2019
11:00

Śnieg, rekordy zimna i zamknięte drogi: lipiec nad fiordami nie rozpieszcza

3
Skomentuj
Meteorolodzy wydali ostrzeżenie o niebezpiecznych warunkach na jezdniach w okręgach Møre og Romsdal, Trøndelag i Sogn og Fjordane. wikimedia.org/ fot. Famartin/ CC BY-SA 4.0
Po zeszłorocznych falach upałów, które przez całe lato nawiedzały Skandynawię, zarówno mieszkańcy kraju fiordów, jak i odwiedzający go turyści zapewne spodziewali się powtórki w bieżącym sezonie. Tymczasem w niektórych okręgach pierwsze dni lipca przyniosły… rekordowo niskie temperatury i opady śniegu, który sparaliżował ruch na kilku górskich odcinkach uczęszczanych dróg.
W okolicach góry Mannen w Møre og Romsdal termometry wskazały 3 lipca w nocy 2,7 stopnia Celsjusza na minusie – w historii prowadzenia pomiarów w Norwegii zimniej w lipcu było tam tylko raz, w 2010 roku (-1,9 stopnia). To jednak nic w porównaniu ze wzniesieniem Juvvasshøe w Oppland (gmina Lom), w pobliżu którego stacja zanotowała 6,4 stopnia poniżej zera. Poprzedni rekord zimna w lipcu dla okręgu należał do osady Fokstua (-5,3 stopnia Celsjusza), a został ustanowiony w 1964 roku. Informacją tą podzielił się na Twitterze Instytut Meteorologiczny.
Reklama

Zima zaskoczyła drogowców… latem

Co więcej, w nocy ze środy na czwartek głównie w zachodniej części kraju padał śnieg (nawet do kilku centymetrów), w związku z czym z ruchu musiały zostać wyłączone niektóre popularne trasy, m.in. droga 63 między Geiranger a Langvatn, droga 55 przy Sognefjellet, jak również droga 243 przy Aurlandsfjellet (Sogn og Fjordane) i droga 258 między Oppland a Sogn og Fjordane. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie o niebezpiecznych warunkach na jezdniach w okręgach  Møre og Romsdal, Trøndelag i Sogn og Fjordane (region Nordfjord).

Niskie temperatury mają się utrzymać jeszcze przynajmniej przez piątek, jednak według prognoz opady ustaną.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
TDominika
TDominika 06-07-2019 08:33

Jechałam w środę po południu drogą z Bergen do Oslo w górach był 1 stopień ciepła i padał śnieg. W nocy prawdopodobnie spada poniżej zera.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 05-07-2019 17:00

Co sie dzieje z globalnym ociepleniem? Rok temu susza i wyżynanie krowich stad (veganie sie cieszyli). Zapowiedź powtórki w tym roku. Młoda Szwedka paraliżuje świat opowieścią o kryzysie ekologicznym. A tu co? Znów trzeba siedzieć pod parasolem na campingu. Tak jak przez wiele poprzednich lat.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Norbert.
Norbert. 04-07-2019 16:56

W zeszłym roku norki płakały, że za gorąco... najgorętsze lato od 70sciu lat... przy okazji był pretekst żeby podnieść ceny za żywność i rachunki... w tym roku płaczą, że za zimno... ciekawe kiedy podwyżki cen i rachunków

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas