Życie w Norwegii

Zakupy za granicą a podróż do Norwegii: poznaj ważne przepisy i limity przewozowe

Maja Zych

03 października 2019 13:38

Udostępnij
na Facebooku

Dozwolona wartość przewożonych produktów zależy od czasu, jaki spędziło się za granicą. Adobe Stock / mumemories / licencja standardowa

Wielu Polaków, którzy podróżują z Polski do Norwegii, często zabiera ze sobą produkty, które nad fiordami są niedostępne lub o wiele droższe. Warto jednak pamiętać, że wwożenie do kraju towarów uregulowane jest konkretnymi przepisami, a ilość i wartość dozwolonych produktów różni się od ich rodzaju czy od długości pobytu za granicą.
W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać w trakcie zagranicznych zakupów, a także – jakie są limity przewozu popularnych produktów.
Reklama

Ważna jest łączna wartość towarów

Podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać, wracając do Norwegii z zagranicy, jest limit wartościowy, czyli łączna kwota, za jaką można zrobić zakupy poza krajem fiordów. Jego wysokość zależy od długości pobytu – podczas wyjazdów trwających mniej niż 24 godziny wynosi on 3 000 koron, natomiast przy dłuższych pobytach poza granicami – 6 000 koron. Oznacza to, że przewożąc towary do tej wartości, nie trzeba płacić cła ani akcyzy – kwota obejmuje wszystkie zakupione produkty, łącznie z alkoholem, papierosami i mięsem, których dotyczą też jednak dodatkowe ograniczenia. 

Jeśli przekroczy się określony limit wartościowy, obowiązkowo należy zapłacić ustawowy podatek, który w większości przypadków wynosi 25 proc. – za niektóre towary, takie jak ubrania czy produkty spożywcze, trzeba będzie jednak zapłacić też cło. Co ważne można samemu wybrać, za które rzeczy zapłaci się cło i akcyzę – jeżeli wartość danego towaru przekracza limit kwotowy, podatki zostaną naliczone od całkowitej wartości produktu. Aby udowodnić jego cenę, należy dlatego przedstawić dowód zakupu – w przeciwnym razie wartość zostanie oszacowana przez Służbę Celną (Tolletaten).

Nie ma możliwości dzielenia towarów stanowiących całość i wwożenia ich do kraju przy kilkukrotnym przekraczaniu granicy lub przez większą liczbę osób.

Alkohol i tytoń

Wśród towarów, które obowiązują dodatkowe restrykcje, te najczęściej przywożone z zagranicy to z pewnością alkohol i papierosy. Jak podaje Urząd Celny, dorosła osoba może wwieźć do Norwegii bez płacenia akcyzy i cła:
  • 1 litr alkoholu wysokoprocentowego (22% – 60%) – dotyczy tylko osób w wieku 20 lat lub więcej,
  • 1,5 litra wina o zawartości alkoholu do 22%,
  • 2 litry piwa lub cydru o zawartości alkoholu do 4,7%.
Istnieje także możliwość wymienienia mocniejszych alkoholi na słabsze. Limit na napoje spirytusowe może zostać wymieniony na 1,5 litra wina lub piwa/drinków/cydru, a limit na wino może zostać wymieniony na piwo/drinki/cydr, w przeliczeniu litr za litr. Pamiętajmy jednak, że wino oraz piwo/drinki/cydr nie mogą zostać wymienione na mocniejsze alkohole.

Limit dotyczący wwiezienia do Norwegii wyrobów tytoniowych bez płacenia cła i podatku akcyzowego wynosi 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych. Warto podkreślić, że jeśli wwozimy do Norwegii także alkohol, nasz limit alkoholowy zmniejsza się na rzecz wyrobów tytoniowych. Limit na wyroby tytoniowe może zostać wymieniony na 1,5 litra wina lub piwa/drinków/cydru. Istnieje wyłącznie możliwość wymiany całego limitu wyrobów tytoniowych na alkohol. Nie ma możliwości wymiany alkoholu na wyroby tytoniowe.

Produkty ze specjalnymi limitami

Do kraju fiordów można wwieźć łącznie tylko 10 kg produktów mięsnych, ryb, serów, owoców czy warzyw – w tym przypadku towary nie wymagają opłaty celnej. Istnieje także limit na cięte kwiaty (maksymalnie 25 sztuk), rośliny doniczkowe (maksymalnie 5 sztuk) oraz cebulki i sadzonki kwiatowe (maksymalnie 3 kg).

Towary, których przywóz jest zabroniony bez specjalnego zezwolenia

•narkotyki, trucizny i lekarstwa (zezwala się na przywóz niewielkich ilości lekarstw do osobistego użytku)
•wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 60 procent
•broń i amunicja
•fajerwerki
•ziemniaki
•ssaki, ptaki i zwierzęta egzotyczne
•rośliny/części roślin przeznaczone do uprawy
•mięso, produkty mięsne, mleko oraz produkty mleczne z krajów spoza EOG~Tolletaten

Należy wybrać odpowiednie przejście

Przekraczając norweską granicę, trzeba koniecznie wybrać odpowiednie przejście – do wyboru jest kolor zielony i czerwony. Ten pierwszy przeznaczony jest dla osób, które posiadają towary zwolnione od cła i podatku akcyzowego w granicach dopuszczalnych limitów. Kolor czerwony należy z kolei wybrać, kiedy posiada się towary podlegające opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz.

Osoby, które wybiorą zielone przejście, ale będą miały przy sobie produkty przekraczające kwotę 6 000 koron, mogą narazić się na poważne konsekwencje. Przy mniejszych wykroczeniach pracownicy Służby Celnej wystawią mandat, a nielegalnie przewożone towary zostać skonfiskowane – kiedy podróżny nie przyjmie kary lub wartość niezgłoszonych produktów będzie wysoka, sprawa zostanie jednak skierowana do sądu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram