Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Tak mi jakoś na żołądku leży to co od dłuższego czasu obserwuję. Jak to mówią, trzeba umieć "finne den gyldne middelvei"...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
206 Postów

(20cm)
Stały Bywalec
BiZi napisał:
tommyplee napisał:



..grubo sie mylisz, bylem zobaczyc atrakcje na zywo a pozniej leglem w domu i odpoczywalem sobie az do wieczora...widze ze nie potrafisz pojac o czym pisalem, nie musze lazic przebrany i uczestniczyc w paradzie, ale - krotko mowiac - NIE IDE DO PRACY- i tylko oto chodzi.


Mam wrażenie jednak, że nie to chciałeś powiedzieć wczoraj:
BiZi napisał:
tommyplee napisał:


pracujesz tutaj poltunie, wiec szanuj ten kraj i ich obyczaje oraz swieta, jak ci sie nie podoba to spieprzaj do polski i tam rob co chcesz, przez takich polusow jak ty, mamy nie najlepsza opinie u Norwegow.


BiZi napisał:
[quote]Motyl napisał:
gdybys szanowal to bys sie nie pytal....
tylko zapiziale poltuny, litwince i inne robia w swieto Krola, troche szacunku dla norwegow[/quote]

Cóż, kolega ma chyba dość wybiorcze wyczucie szacunku
Obserwuję to forum i próbuję sobie przypomniec: czy to nie ty jeszcze do niedawna paradowałeś tu w garniturku? Pytam, pytam retorycznie, bo postura Napoleona a gust Nikodema Dyzmy tłumaczyłaby wiele...



Na użytek tego tematu zrobiłem dziś szybką ankietę wsród znajomych Skandynawów, robotników na emigracji, jak my. Dwóch Duńczyków, dwóch Finów. Był jeszcze jeden Norweg.
Bylo mniej więcej tak:
Norweg - "fajnie mieć wolne i tak swoje dostanę"
Reszta panów chcialaby pracować, tylko że nie mogli, ponieważ pracują przy dużych projektach, a tam w ten dzień klódka na bramie. I co chwila było: "What the fuck is this?", "I don't fucking care!", "It's not my hollyday"
Morał: niestety, jak tu ktoś już powiedział, niektórzy starają się być bardziej swięci od Papieża.
Szacunek jak najbardziej i nie tylko 17 maja. W zwykłą niedzielę ludzie też chcą się zrelaksować. Sam bym się wkurzyl, gdyby mi się ktoś tłukł za ścianą z wiertarką. Samemu zdarza mi się pracować w niedzielę wybierając cichą pracę, ale na Boga, ludzie nie uderzajcie w takie grube tony, nie róbcie z tego 17-maja świętości...
Chyba, że ktoś lubi na kolanach do pałacu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
goshia napisał:...Jeśli dopisuje pogoda to można miło spędzić dzień na świeżym powietrzu, kupić parówkę, a nie od razu przebierać się w bunad,
bo mnie kulturowo bliżej do strojów łowickich

Nawet nie wiesz o czym piszesz . Dobrze , że Norwedzy tego nie czytają , bo mieli by Ciebie za DNO TOTALNE w dziedzinie regionalnych strojów ludowych danego regionu ...
I to bez względu na dany kraj ...

Tobie jest bliżej do stroju łowickiego... A POCHODZISZ Z ŁOWICZA ...? .
I to jest ta Polska wiedza na tematy ludowe ... Tylko strój Łowicki , Kaszubski , i przede wszystkim Krakowski ... .
JAKA GŁUPOTA...

BUNAD to norweska ...NAZWA STROJU LUDOWEGO I NIC WIĘCEJ ...
Różnica polega tylko na tym , że w Norwegi prawie każdy ten strój ma , pomimo że jest "strasznie drogi'' ...
Niektórzy latami odtwarzają dany strój z własnego okręgu w którym się urodzili ...
BO NORWEG NIE NOSI DOWOLNEGO BUNADU według własnego upodobania i widzimisię .
JAK TO SIĘ ROBI W POLSCE ...
Tyko nosi taki jaki był lub jest noszony z regionu w którym się urodził , dlatego tak dużo różnorodnych wzorów .
Różnią się między Sobą nawet w jednym okręgu w zależności od tego czy ktoś mieszka nad Fiordem , lub w górach oraz od zawodu jaki jego rodzice dziadowie wykonywali ...

goshia napisał:
Mnie np. bardziej zrobiło się wstyd, gdy kolega z pracy zapytał jak Polacy świętują w Norwegii dzień 3 Maja, a ja nie potrafiłam odpowiedzieć. No właśnie jak?

Dobrze ,że masz odwagę do tej niewiedzy się przyznać .

U Mnie w pracy , we wtorek trzeciego Maja , szef złożył zdawkowe życzenia z okazji Święta Narodowego , przybił piątkę i po ptokach . Tu na Mojej wiosce Jest Nas za mało by Iść z Polską flagą w pochodzie , niemniej Miałem wywieszoną w samochodzie ... Wczoraj z kolei miałem wywieszoną Norweską i tak powinno być .
Bo JEŻELI TY SZANUJESZ NORGÓW TO I ONI BĘDĄ SZANOWAĆ CIEBIE...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
91 Postów
tommy plee
(tommyplee)
Początkujący
Pyzdralinski napisał:
do tommyplee!!!!

Czy rzeczywiście norwescy pracodawcy przewędrowali Polskę wzdłuż i wszerz aby znależć Ciebie - wybitnego specjalistę?
Zapewne błagali Cię abyś zechciał pracować w Norwegii.......

Odpowiedz uczciwie sobie sam: ile wydałeś na telefony znaczki, ilu znajomych poruszyłeś aby jakoś dostać się do pracy do tego kraju, o którym tak żle myślisz......


wcale nie wybitnego.
wcale nie musieli też błagać, poprosili tylko
nigdy nie szukałem pracy, praca zawsze mnie szukała. (ale to fart)
nie mówiłem też NIGDY źle o norwegi.
pozdro
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
91 Postów
tommy plee
(tommyplee)
Początkujący
BiZi napisał:
tommyplee napisał:


a ty BiZi pewnie wczoraj szedłeś w pochodzie w pierwszym rzędzie z norweską flagą w ręku, machając do króla. '' królu, królu tutaj jestem to ja BiZi, zobacz jakim jestem patriotą''
pseudo norweg!


..grubo sie mylisz, bylem zobaczyc atrakcje na zywo a pozniej leglem w domu i odpoczywalem sobie az do wieczora...widze ze nie potrafisz pojac o czym pisalem, nie musze lazic przebrany i uczestniczyc w paradzie, ale - krotko mowiac - NIE IDE DO PRACY- i tylko oto chodzi.

tommyplee napisał:

ha ha ha o czym wy piszecie?
gdybyście mogli wszyscy poszlibyście dzisiaj do pracy. (extra płatne)
ja miałem do wyboru, oczywiście wybrałem pracę, zapłacili normalną stawkę plus 100% czyli jakieś
540 nok za godzinę, za cały dzień 4320 nok,
oczywiście lepiej wyciągnąć nogi przed telewizorem...ha ha ha
!


Gdybym poszedl do pracy, zarobilbym pewnie niezle pieniadze...ale PIENIADZE TO NIE WSZYSTKO...i wiesz co? bylo mi bardzo przyjemnie, kiedy wyciagnalem nogi przed telewizorem delektujac sie piwkiem...zalowalem tylko ze nie ma lepszej pogody, chcialem sobie poplywac...


ha ha ha
a jednak byłeś!!!!
ja też ległem z piwkiem, ale po 15.00
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
84 Posty
Grzegorz Szymczak
(Gregory)
Początkujący
Kręcone komórką(słaba)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
84 Posty
Grzegorz Szymczak
(Gregory)
Początkujący
czesio.:* napisał:
BiZi napisał:
Gregory napisał:
gabriel napisał:
tommyplee napisał:ha ha ha o czym wy piszecie?
gdybyście mogli wszyscy poszlibyście dzisiaj do pracy. (extra płatne)
ja miałem do wyboru, oczywiście wybrałem pracę, zapłacili normalną stawkę plus 100% czyli jakieś
540 nok za godzinę, za cały dzień 4320 nok,
oczywiście lepiej wyciągnąć nogi przed telewizorem...ha ha ha
pozdrowienia,
gratulera med dagen
Tak , gdybyśmy mieli pracę cichą i czystą , oraz taką która nie koliduje w tym dniu z innymi , oraz taką którą można wykonywać jednak nie ma przymusu to KAŻDY BY Z NIEJ SKORZYSTAŁ i nie było by w tym nic zdrożnego .
Przecież DZISIAJ bardzo dużo Osób Pracuje Legalnie ...
Jak ...PIELĘGNIARKI... LEKARZE ... OCHRONIARZE..INNI...kucharze , kelnerzy ... i w śród nich jest dużo Polaków ...
I ani Ja ani Inni tu wypowiadający się-/ w podobny sposób/- nie jesteśmy tym Osobom
zazdrośni ...
My piszemy o zakazie prac... BUDOWLANYCH ...REMONTOWYCH... w miejscach gdzie są Inni Mieszkańcy...a to zasadnicza różnica .
Nieprawdaż..!?
Nie mieszaj pojęć pracy ...




A to ciekawe? Jaki to zakaz ?! U mnie z samego rana (od 8)wysadzali skały(cicho nie było) ,a w tej firmie zatrudnieni są sami tubylcy.Więc nie tylko służby porządkowe pracują



firma moze i norweska ale zaloga co dzisaij robila to napewno litwini albo polacy, nie wierze ze norweg pracowalby dzisiaj przy wysadzaniu skal...no chyba ze mieszkasz gdzies, gdzie do sasiada jest 15 km



u czesia takoz wczoraj napierdzielali dynamitem....bo u norków taki zwyczaj,że 17 maja,napierdzielają w co niektórych rejonach tradycyjnie na vivat....tak czesiowi dziś dziadek norek rano wytłumaczył...






Mieszkam Haugesund centrum,prace prowadzone były przy budowie wyspy w porcie (50m od brzegu).W tej firmie nie ma zatrudnionych obcokrajowców(sprawdziłem).
Nie pracowali cały dzień tylko z rana do 9.
Chodzi mi tylko o to że nie ma żadnych zakazów pracy w ten dzień!
Każdy świętuje ,lecz są terminy i czasami trzeba coś wykonać nawet w Taki dzień
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
206 Postów

(20cm)
Stały Bywalec
Gregory napisał:
Kręcone komórką(słaba)


E tam, wrzuciłbyś lepiej jak Norwegowie trotylem uczcili swoje święto narodowe...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
206 Postów

(20cm)
Stały Bywalec
gabriel napisał:
goshia napisał:...Jeśli dopisuje pogoda to można miło spędzić dzień na świeżym powietrzu, kupić parówkę, a nie od razu przebierać się w bunad,
bo mnie kulturowo bliżej do strojów łowickich

goshia napisał:
Mnie np. bardziej zrobiło się wstyd, gdy kolega z pracy zapytał jak Polacy świętują w Norwegii dzień 3 Maja, a ja nie potrafiłam odpowiedzieć. No właśnie jak?

Dobrze ,że masz odwagę do tej niewiedzy się przyznać .

U Mnie w pracy , we wtorek trzeciego Maja , szef złożył zdawkowe życzenia z okazji Święta Narodowego , przybił piątkę i po ptokach . Tu na Mojej wiosce Jest Nas za mało by Iść z Polską flagą w pochodzie , niemniej Miałem wywieszoną w samochodzie ... Wczoraj z kolei miałem wywieszoną Norweską i tak powinno być .
Bo JEŻELI TY SZANUJESZ NORGÓW TO I ONI BĘDĄ SZANOWAĆ CIEBIE...


A cóż to, jakiś konkurs na patriotę miesiąca??
Odwaga, he he. Rozumiem, że jak w tym kontekście pada takie słowo to i w podtekście funkcjonuje słowo "wstyd". Ech jakie to słodkie, skąd ja to znam? czy czasem nie z ojczystego kraju?
Jakie to polskie właśnie, a nie norweskie - zagrać na poczuciu winy. W kulturalnej rozmowie miedzy kulturalnymi ludźmi jakimi niewątpliwie jesteśmy /ha ha/ da się zauważyć delikatne syczenie, w niekulturalnej szyderstwa i wyzwiska /vide BiZi/, a w skrajnych przypadkach dochodzi do burd i rękoczynów, jednak materia tej mentalności wciąż pozostaje ta sama - brak tolerancji. Gabriel, nie moje życie, nie moja sprawa, ale z tego co zauważyłem swoją odwagę najchętniej realizujesz wobec jakiegoś zahukanego, zdezorientowanego, nowo przybyłego na forum.
Sorry, że zrobiłem tę personalną dygresję, ale czy Ty nie lubisz jak się o Tobie mówi?

Ps. a tak już po czystej niezobowiązujacej do odpowiedzi złośliwości - tę norweską flagę na samochodzie też miałeś w kolorze fioletowym???
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1635 Postów
Maniak
20cm napisał:
BiZi napisał:
tommyplee napisał:



..grubo sie mylisz, bylem zobaczyc atrakcje na zywo a pozniej leglem w domu i odpoczywalem sobie az do wieczora...widze ze nie potrafisz pojac o czym pisalem, nie musze lazic przebrany i uczestniczyc w paradzie, ale - krotko mowiac - NIE IDE DO PRACY- i tylko oto chodzi.


Mam wrażenie jednak, że nie to chciałeś powiedzieć wczoraj:
BiZi napisał:
tommyplee napisał:


pracujesz tutaj poltunie, wiec szanuj ten kraj i ich obyczaje oraz swieta, jak ci sie nie podoba to spieprzaj do polski i tam rob co chcesz, przez takich polusow jak ty, mamy nie najlepsza opinie u Norwegow.


BiZi napisał:
[quote]Motyl napisał:
[i]gdybys szanowal to bys sie nie pytal....
tylko zapiziale poltuny, litwince i inne robia w swieto Krola, troche szacunku dla norwegow

[/quote]
Cóż, kolega ma chyba dość wybiorcze wyczucie szacunku
Obserwuję to forum i próbuję sobie przypomniec: czy to nie ty jeszcze do niedawna paradowałeś tu w garniturku? Pytam, pytam retorycznie, bo postura Napoleona a gust Nikodema Dyzmy tłumaczyłaby wiele...



Na użytek tego tematu zrobiłem dziś szybką ankietę wsród znajomych Skandynawów, robotników na emigracji, jak my. Dwóch Duńczyków, dwóch Finów. Był jeszcze jeden Norweg.
Bylo mniej więcej tak:
Norweg - "fajnie mieć wolne i tak swoje dostanę"
Reszta panów chcialaby pracować, tylko że nie mogli, ponieważ pracują przy dużych projektach, a tam w ten dzień klódka na bramie. I co chwila było: "What the fuck is this?", "I don't fucking care!", "It's not my hollyday"
Morał: niestety, jak tu ktoś już powiedział, niektórzy starają się być bardziej swięci od Papieża.
Szacunek jak najbardziej i nie tylko 17 maja. W zwykłą niedzielę ludzie też chcą się zrelaksować. Sam bym się wkurzyl, gdyby mi się ktoś tłukł za ścianą z wiertarką. Samemu zdarza mi się pracować w niedzielę wybierając cichą pracę, ale na Boga, ludzie nie uderzajcie w takie grube tony, nie róbcie z tego 17-maja świętości...
Chyba, że ktoś lubi na kolanach do pałacu.
[/quote]

-oczywiscie ze mam wyczucie szacunku, szanuje tych, ktorzy na moj szacunek zasluguja...a na szacunek trzeba sobie zasluzyc...przedewszystkim umiejetnoscia uzywania mozgu


-co do twojej ankiety...rzeczywiscie same doborowe towarzystwo...rzeczywiscie na poziomie ( buraczano-budowlanym )....najprawdopodobnie pochodzili z takiej samej prowincji jak ty......brakuje tylko 2 Polakow, Estonczykow, Litwincow, Rumunow i Bulgarow... i ankieta na temat swieta narodowego Norwegow jak ta lala
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok