Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

275 Postów
Janek Szaradek
(opptymus)
Stały Bywalec
Kolega napisał:
opptymus


Sprawdz czy przy sumie kontraktu jest inkl. feriepenger oraz czy to 10,2 czy 12%.


12% to dotyczy czlonkow zwiazkow zawodowych .......


Przemysl zanim popelnisz glupi post.

Hvor mye du får, avhenger av hvor lang ferie du har rett til. Har du rett til ferie i fire uker og én dag, skal du ha 10,2 prosent i feriepenger av arbeidsvederlaget du mottok i opptjeningsåret. Dette står i ferieloven. Ved utbetaling skal det da betales ut én månedslønn pluss 1/26-del av månedslønnen.

Hvis du har rett til fem ukers ferie er feriepengesatsen 12,0 prosent. Dette er en tariff-festet rettighet, og står ikke i ferieloven. Månedslønnen blir i dette tilfellet feriepengene med et fradrag på 4/26-del av månedslønnen.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
opptymus..a Ty w ogole pracujesz w norwegii czy szukasz sobie po necie ?

10,2 a 12 proc nie wiesz że to zalezy od tego czy zostałą podpisana umowa zbiorowa w danej firmie. Nie musisz nalezec do żadnych zwiazków żeby miec taką a nie inną FP.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
275 Postów
Janek Szaradek
(opptymus)
Stały Bywalec
maciejko napisał:
opptymus..a Ty w ogole pracujesz w norwegii czy szukasz sobie po necie ?

10,2 a 12 proc nie wiesz że to zalezy od tego czy zostałą podpisana umowa zbiorowa w danej firmie. Nie musisz nalezec do żadnych zwiazków żeby miec taką a nie inną FP.


Jestes oslem a umowa zbiorowa nic do tego nie ma. Dostales gamoniu jak na tacy podstawe prawna. Malo ci?

www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...r-jeg-i-feriepenger/

Myslisz ze faworyzowanie jakichs zjebanych zwiazkowcow kosztem innych ludzi byloby zgodne z prawem?..

PS Przyjechalem ty gdy jeszcze nie zdawales sobie sprawy z istnienie norwegii. Sam place ludziom feriepenger to chyba wiem?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
Jestes oslem a umowa zbiorowa nic do tego nie ma. Dostales gamoniu jak na tacy podstawe prawna. Malo ci?

www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...r-jeg-i-feriepenger/

Myslisz ze faworyzowanie jakichs zjebanych zwiazkowcow kosztem innych ludzi byloby zgodne z prawem?..

PS Przyjechalem ty gdy jeszcze nie zdawales sobie sprawy z istnienie norwegii. Sam place ludziom feriepenger to chyba wiem?


Wypraszam sobie obrażanie mnie tutaj, pozatym jak siedzisz juz nie od wczoraj to powiedz mi czemu Ci pseudo przedsiebiorcy oszukują polaków na wszystkim do których załoze sie że sam nalezysz. Mówisz że wypłacasz FB...juz to widze, pewno oszukujesz jak wiekszosc 'przedsiebiorców' co wzbogacają sie kosztem tych co szukają pracy...jak słysze polak co płaci FP to az mi sie scyzoryk sam z kieszeni otwiera bo kolejny OSZUST SIE znajduje.

ps. nie musisz nalezec do zwiazków żeby dostawac 12 proc FP...Veidekke tak płaci na marginesie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
maciejko napisał:
Jestes oslem a umowa zbiorowa nic do tego nie ma. Dostales gamoniu jak na tacy podstawe prawna. Malo ci?

www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...r-jeg-i-feriepenger/

Myslisz ze faworyzowanie jakichs zjebanych zwiazkowcow kosztem innych ludzi byloby zgodne z prawem?..

PS Przyjechalem ty gdy jeszcze nie zdawales sobie sprawy z istnienie norwegii. Sam place ludziom feriepenger to chyba wiem?


ps. nie musisz nalezec do zwiazków żeby dostawac 12 proc FP...Veidekke tak płaci na marginesie



Ile razy to jeszcze napiszesz i po co? gdzie optmus napisał że musisz należeć ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
275 Postów
Janek Szaradek
(opptymus)
Stały Bywalec
maciejko napisał:
Jestes oslem a umowa zbiorowa nic do tego nie ma. Dostales gamoniu jak na tacy podstawe prawna. Malo ci?

www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...r-jeg-i-feriepenger/

Myslisz ze faworyzowanie jakichs zjebanych zwiazkowcow kosztem innych ludzi byloby zgodne z prawem?..

PS Przyjechalem ty gdy jeszcze nie zdawales sobie sprawy z istnienie norwegii. Sam place ludziom feriepenger to chyba wiem?


Wypraszam sobie obrażanie mnie tutaj, pozatym jak siedzisz juz nie od wczoraj to powiedz mi czemu Ci pseudo przedsiebiorcy oszukują polaków na wszystkim do których załoze sie że sam nalezysz. Mówisz że wypłacasz FB...juz to widze, pewno oszukujesz jak wiekszosc 'przedsiebiorców' co wzbogacają sie kosztem tych co szukają pracy...jak słysze polak co płaci FP to az mi sie scyzoryk sam z kieszeni otwiera bo kolejny OSZUST SIE znajduje.

ps. nie musisz nalezec do zwiazków żeby dostawac 12 proc FP...Veidekke tak płaci na marginesie


A gdzie ja k...a napisalem o 12% i zwiazkach? Przesledz posty osle. To nie obraza. Zaslugujesz na to.

Oczekujesz innego traktowania a sam poslugujesz sie stereotypami. Gdybys mial pojecie o regulacjach jakim musi podlegac firma gdy ubiega sie o zamowienia publiczne to stylilbys jape.

Zreszta...o czym mowa i z kim. Komunikacja z oslem to chyba jedynie w wigilie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
275 Postów
Janek Szaradek
(opptymus)
Stały Bywalec
Tacy jak ty naiwniacy smiesza mnie najbardziej. Mysla, ze jak duza firma jak Veidekke, Peab, Skanska, Hent placa wam robolom stawki z taryfy to sa uczciwi?
Popytaj wlascicieli firm jak wygladaja rozmowy z twoimi guru podczas sluttoppgjør, maseoppsette ect.
Gdy ucinaja co moga, oszukuja na metrach, powierzchni, materialach. Sprobuj podpisac z nimi NS 8417 i nie znac regul, to juz mozesz zwijac biznes.

Szkoda na was jezyka buraczyny. Myslicie tylko by wasz jebany zwiazek podniosl wam timelønn. To ze stawki za tariffavtale sa nierealistyczne to juz bolkow twego pokroju niewiele obchodzi.
Byle bys chamie mogl orac 7,5 t, wykorzystac egenerklæring jak jestes skacowany i zwolnienia od durnych norskich lekarzy na wasz niesmiertelny kregoslup. To, ze pracodawca placi pierwsze 16 dni ..uj cie pewnie obchodzi i ze kilku takich bolkow moze rozlozyc mala firme na lopatki swoimi zwolnieniami.

Nie dziwie sie, ze was dymaja ile moga, ci ktorzy moga sobie pozwolic na pracownikow na czarno.
Strzyc was i jeszcze lac batem po grzbietach.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
widzisz optymuss płaca nie według taryfy, nie wiesz o tym że mozna negocjowac, pewno wiesz...ale najwieksza roznica pomiedzy pracownikami a pracodawca jest taka że pracownik o 15 idzie do domu, ma swoje zycie, nie żyje pracą jak pracodawca, ma gdzieś a pracodawca siedzi w biurze i mędrkuje, stresuje sie a po paru latach zawał. Wiec do zawału...wielki Polaku
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
radek rucin
(radekradek)
Wiking
dzięki Panowie za odpowiedź, nie sądziłem, że wywołam taki sztorm. Wracając do umowy to niestety nie mam podsumowania kontraktu, narazie jeszcze jestem w polsce i dostałem tylko umowę, która składa się z tabelki na jednej stronie (podobno standardowy druk). Natomiast nie jest w niej wypełniona rubryka FP, stąd pojawiłyły się moje wątpliwości, czy jak nie ma tego wpisanego to mnie ominie. pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
Dupek Stary
(Kolega)
Stały Bywalec
opptymus jesli cos cytujesz to czytaj to ze zrozumieniem:

za Altinn:
Feriepenger
Feriepenger tjenes opp året før ferien avvikles og betales istedenfor lønn under feriefravær. Den som ikke har vært i jobb året før, har også rett til ferie, men ikke til feriepenger. Retten til feriepenger er knyttet til arbeidstakerbegrepet - det at man utfører arbeid i annens tjeneste. Frilansere og selvstendige oppdragstakere har ikke rett på feriepenger etter ferieloven.

Feriepengene beregnes av det arbeidstakeren har fått i lønn og annet arbeidsvederlag i opptjeningsåret. Utbetalinger til reiseutgifter, andel av nettoutbytte eller feriepenger utbetalt i opptjeningsåret, inngår ikke i beregningsgrunnlaget.

Arbeidstakere har lovbestemt krav på fire uker + en dag ferie hvert år. Arbeidstakere over 60 skal ha en uke ekstra.
Feriepengene utgjør 10,2 prosent av feriepengegrunnlaget. For arbeidstakere over 60 år, er satsen 12,5 prosent. Der det er avtalt flere feriedager enn loven krever, blir prosentandelen tilsvarende høyere. Hvis dere er omfattet av tariff- eller annen avtale som gir en femte ferieuke, er den ordinære satsen 12 prosent. (14,3 for arbeidstakere over 60 år.) Feriepengene inngår på vanlig måte i arbeidstakerens skattbare inntekt, og du skal betale arbeidsgiveravgift når den utbetales.

Feriepengene skal du «legge til side» for de ansatte, slik at de framkommer som en gjeldspost i regnskapet ditt. Du kan ikke betale dem ut som del av den vanlige lønnen, hvis ikke dette er konkret avtalt i virksomhetens tariffavtale.

Feriepengene skal i følge ferieloven utbetales siste vanlige lønningsdag før ferien, eller senest 1 uke før ferien tas. Det er imidlertid vanlig å avtale at feriepengene utbetales i en bestemt måned (f.eks. juni). Arbeidstakerne får da vanlig lønn når ferien avvikles dersom denne avvikles på et annet tidspunkt.

Den som slutter, skal ha utbetalt de feriepengene som er opptjent fram til sluttdato. Utbetalingen skal normalt skje siste lønningsdag før fratreden.

Feriepenger som utbetales i ferieåret, er trekkfrie. Det betyr at du ikke skal trekke skatt av disse. Utbetales derimot feriepengene i opptjeningsåret, så skal arbeidsgiver beregne skatt.

Feriepengegrunnlag skal fremgå av lønns- og trekksoppgaven for opptjeningsåret.

podkreslilem na czerowno kogo dotyczy 12%
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok