Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Biura rekrutacyjne i pośrednictwo pracy w internecie - Norwegia

1672 Posty
Moscisław taki tam
(marianek)
Maniak
i nie uwazam tego "za zasmiecanie" ludzie są bardzo zdesperowani w szukaniu pracy i zrobia duzo wiecej niz "zasmiecenie" forum......
Mnie bardziej drażni, kiedy ktos pisze "nuż"
Porazka normalnie z ta stroną...........
Pozdrawiam panią od polskiego
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
193 Posty
Stały Bywalec
ma punkt przez u otwarte
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
193 Posty
Stały Bywalec
A co do pracy jest jej sporo ale nie znajdzie sie jej bedac w Polsce i z pewnoscia szukajac na forum sa od tego inne stronki wlasnie tu zamieszczone jaki i finn.no sam nie wiem czemu tu nie widnieje;/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 9  
Odpowiedz   Cytuj
1672 Posty
Moscisław taki tam
(marianek)
Maniak
skoro wy upieracie sie, ze NÓŻ pisze sie przez "U" to ja wysiadam z tego chorego pociagu.....
z tego co wiem, to jeden z panów nie radził sobie zupełnie z zadnym z jezyków, a drugi poucza pouczonego, uparcie twiedzac ze przez "u"....
w tym zdaniu chodzi o powiedzenie "a nóż,widelec" wiec bardzo was prosze o nie pogrążanie sie juz bardziej......
proponuje w zamian uczyc sie tego smiesznego i obrzydliwego języka,bo na polski jest juz za pózno )
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
32 Posty
Lee Loo
(leeloo)
Nowicjusz
@marianek73: Oczywiście, że słowo "nóż" w znaczeniu narzędzia do krojenia pisze się przez "ó". Jednak w wyrażeniu podanym w artykule "(...) a nuż coś się trafi?", jest ono pisze się je właśnie przez "u", gdyż jest to wyrażeniem z użyciem go w innym znaczeniu niż "nóż". Oto cytat ze strony, która mówi o tym, że ludzie często właśnie w wyrażeniu "a nuż widelec" robią błąd.

Tymczasem we wszystkich tych zwrotach powinien był wystąpić wyraz o charakterze ekspresywnym, mocno już przestarzały, nuż (zawierający literę u), ale obecny do dziś właśnie w wyrażeniu a nuż, którego używa się wtedy, jeśli przewiduje się z obawą lub nadzieją możliwość zajścia jakiejś sytuacji, np. Spróbuję, a nuż się uda; Wyślij totolotka, a nuż będziesz miał szczęście! Dodanie do formy a nuż rzeczownika widelec (Spróbuję, a nuż, widelec się uda; Wyślij totolotka, a nuż, widelec będziesz miał szczęście!) jest żartem językowym opartym na identycznym brzmieniu wyrazów nóż i nuż (są to homonimy), która to gra słowna została szybko podchwycona i na dobre się upowszechniła (pisze na ten temat prof. Stanisław Dubisz w Uniwersalnym słowniku języka polskiego PWN).

Żeby więc nie było żadnych wątpliwości, proponuję, by w II wydaniu Wielkiego słownika ortograficznego PWN pod red. Edwarda Polańskiego (jest właśnie przygotowywane) przy haśle nuż znalazł się dopisek: a nuż (wyrażenie ekspresywne, przestarzałe); a nuż, widelec (żart językowy). Nie zaszkodzi, jeśli trafi on do słowników ortoepicznych (na razie na próżno go szukać w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN pod red. Andrzeja Markowskiego).

Tak więc najpierw sprawdź dokładnie sam, czy masz rację , bo pogrążyłeś się raczej Ty, a nie rizle.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
32 Posty
Lee Loo
(leeloo)
Nowicjusz
Dodanie do formy a nuż rzeczownika widelec (Spróbuję, a nuż, widelec się uda; Wyślij totolotka, a nuż, widelec będziesz miał szczęście!) jest żartem językowym opartym na identycznym brzmieniu wyrazów nóż i nuż (są to homonimy), która to gra słowna została szybko podchwycona i na dobre się upowszechniła (pisze na ten temat prof. Stanisław Dubisz w Uniwersalnym słowniku języka polskiego PWN).
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
32 Posty
Lee Loo
(leeloo)
Nowicjusz
Tak więc najpierw upewnij się, czy masz rację, bo to raczej Ty się pogrążyłeś, a nie rizle.

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
32 Posty
Lee Loo
(leeloo)
Nowicjusz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
PAWEL BAR
(hexham)
Wiking
szukam pracy jako pracownik fizyczny,produkcja,przemysl,hotel lub opiekun live in care pan 37 lat bezrobotny mario45@onet.pl
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Mateusz Kmieć
(matuszrle)
Wiking
Witam serdecznie.

Mam 24 lata. Wykształcenie średnie. Pracowałem przez 3,5 miesiąca w Holandii w firmie wielobranżowej. W zakładach gumowych Geyer & Hosaja w Partyni jako operator maszyn (wulkanizator). Odbyłem staż w Tesco na stoisku Piekarnia. Ostatnio pracowałem w firmie Bury Technologies jako operator wtryskarek. Od 12.11.2012 ponownie w Geyer & Hosaja

Szukam pracy fizycznej na stałe (ewentualnie sezonowej) w Norwegii.
Z góry dziękuje za pozytywną odpowiedź.

Z poważaniem
Mateusz K.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok