Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polski w domu, norweski w szkole - Norwegia

1 Post
Paulina S
(Paula_S)
Wiking
Jak myślicie, powinnam rozmawiać z dzieckiem w domu po norwesku, żeby się przyzwyczajało? Czy mówienie w domu po polsku wpływa jakoś na wyniki dzieci w nauce?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Paula_S napisał:
Jak myślicie, powinnam rozmawiać z dzieckiem w domu po norwesku, żeby się przyzwyczajało? Czy mówienie w domu po polsku wpływa jakoś na wyniki dzieci w nauce?
Paulino, moze nie powinnas kierować sie tym, co w tej sprawie myślą inni?
Powiem za siebie.
Nie wyobrażam sobie, abym mówiła do dziecka, które jest krwią z mojej krwi w języku innym niz polski. Nie wpłynęło to negatywnie na naukę w norweskiej szkole na żadne z moich dzieci.
Wpłynęło natomiast pozytywnie na ich tożsamość narodową. Młodsza corka mieszka tu całe swoje życie, nigdy nie miała do czynienia z polskim przedszkolem czy szkołą, ale wie kim jest, skąd pochodzi, zna godło i flagę Polski. I wcale nie chodzi do żadnej sobotniej polskiej szkoły.
Swietnie czyta i pisze po polsku, norwesku i angielsku.
Kazdy wychowuje dziecko jak uważa, mnie jednak nie mieści sie głowie, jak mozna znorweszczac dziecko na sile. Co innego jeśli rodzic jest z innego kraju, wtedy dziecko poznaje jednocześnie dwa języki i dwie kultury.
Mam sąsiadów, Greka i Litwinke, syn ośmioletni, tak jak i moja corka. Nie mówi ani po grecku ani po litewsku i na wakacjach nie moze sie dogadać z żadną babcią, bo rodzice zrobili z niego Norwega. Żenujące.
Mozna mieć norweskie obywatelstwo, ale to nie zmieni narodowości. Moje dzieci tak jak i ja umrą jako Polacy bez względu gdzie kiedyś zamieszkają i jakie by nie mieli obywatelstwa.
Ja na twoim miejscu mówiłabym do dziecka wyłącznie po polsku, ale zrobisz jak uważasz. W każdym razie na norweską edukacje nie będzie to miało wpływu.
Powodzenia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 12  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Hilton napisał:
Mam sąsiadów, Greka i Litwinke, syn ośmioletni, tak jak i moja corka. Nie mówi ani po grecku ani po litewsku i na wakacjach nie moze sie dogadać z żadną babcią, bo rodzice zrobili z niego Norwega. Żenujące.
Dziecko mowi tym jezykiem jakim rodzice posluguja sie w domu. Wiec jezeli Grek i Litwinka mowia miedzy soba po norwesku, to i dziecko mowi tylko po norwesku.
Nic zenujacego wiec w tym nie widze, choc fakt, ze dziecko jest stratne o te dwa dodatkowe jezyki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

()
Maniak
Nie po to się chyba uciekało z Polszy, w dodatku z dzieckiem
aby raz na zawsze nie wyplenić polactwa ze swojego rodu
Zdecydowana większość starszej Polonii bo amerykańskiej, nie uczy dzieci języka kakrociańskiego
Uważają i słusznie, że dziecku nie można mącić w głowie
Gdzie jest niech się czuje obywatelem i ma tam Swoją Ojczyznę
Polaczki
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Elise napisał:
Hilton napisał:
Mam sąsiadów, Greka i Litwinke, syn ośmioletni, tak jak i moja corka. Nie mówi ani po grecku ani po litewsku i na wakacjach nie moze sie dogadać z żadną babcią, bo rodzice zrobili z niego Norwega. Żenujące.
Dziecko mowi tym jezykiem jakim rodzice posluguja sie w domu. Wiec jezeli Grek i Litwinka mowia miedzy soba po norwesku, to i dziecko mowi tylko po norwesku.
Nic zenujacego wiec w tym nie widze, choc fakt, ze dziecko jest stratne o te dwa dodatkowe jezyki.


A ty byłaś u nich w domu, znasz ich osobiście i dlatego wiesz jakimi językami sie posługują w domu, lub poza domem. Dziecko mówi takim językiem, jakim rodzice go naucza od maleńkości.
Jak juz wczesniej wspomniałam, dla mnie to jest żenujące, takie znorweszczanie dzeci na sile. Oni uczyli od początku tylko po norwesku i zrobili dziecku krzywdę.
Teraz żałują, ale jest juz za późno.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
660 Postów
R. C.
(PACIFIC)
Wyjadacz
Hilton napisał:
Paula_S napisał:
Jak myślicie, powinnam rozmawiać z dzieckiem w domu po norwesku, żeby się przyzwyczajało? Czy mówienie w domu po polsku wpływa jakoś na wyniki dzieci w nauce?
Paulino, moze nie powinnas kierować sie tym, co w tej sprawie myślą inni?
Powiem za siebie.
Nie wyobrażam sobie, abym mówiła do dziecka, które jest krwią z mojej krwi w języku innym niz polski. Nie wpłynęło to negatywnie na naukę w norweskiej szkole na żadne z moich dzieci.
Wpłynęło natomiast pozytywnie na ich tożsamość narodową. Młodsza corka mieszka tu całe swoje życie, nigdy nie miała do czynienia z polskim przedszkolem czy szkołą, ale wie kim jest, skąd pochodzi, zna godło i flagę Polski. I wcale nie chodzi do żadnej sobotniej polskiej szkoły.
Swietnie czyta i pisze po polsku, norwesku i angielsku.
Kazdy wychowuje dziecko jak uważa, mnie jednak nie mieści sie głowie, jak mozna znorweszczac dziecko na sile. Co innego jeśli rodzic jest z innego kraju, wtedy dziecko poznaje jednocześnie dwa języki i dwie kultury.
Mam sąsiadów, Greka i Litwinke, syn ośmioletni, tak jak i moja corka. Nie mówi ani po grecku ani po litewsku i na wakacjach nie moze sie dogadać z żadną babcią, bo rodzice zrobili z niego Norwega. Żenujące.
Mozna mieć norweskie obywatelstwo, ale to nie zmieni narodowości. Moje dzieci tak jak i ja umrą jako Polacy bez względu gdzie kiedyś zamieszkają i jakie by nie mieli obywatelstwa.
Ja na twoim miejscu mówiłabym do dziecka wyłącznie po polsku, ale zrobisz jak uważasz. W każdym razie na norweską edukacje nie będzie to miało wpływu.
Powodzenia.


Bardzo mądra wypowiedź. Podpisuję się pod nią dwoma rękoma.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Dbam, aby dzieci znały swój rodowód, wiec wnuki tez bedą znały.
Jeśli bedą z mieszanego związku, to umrą jak mieszanka, ważne aby znały swoich przodków.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
119 Postów
Leon .
(benek22)
Początkujący
jesli chcesz tu mieszkac na stale to po polsku ucz dzieci
zwlaszcza ze w ungdomskole bedzie mial trzeci jezyk do wyboru
jak wezmie polski to bedzie prymusem i srednia rosnie .no i ludzi z polskim potrzebuja do pracy co jest coraz wiecej polakow w norwegi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Natalia Dutkiewicz
(Sorel777)
Wiking
Dziecko powinno być wielojęzyczne zwłaszcza jeżeli ma ku temu predyspozycje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Sorel777 napisał:
Dziecko powinno być wielojęzyczne zwłaszcza jeżeli ma ku temu predyspozycje
a ma się czuć Polakiem, Norwegiem, Obywatelem Europy, a może Obywatelem Świata?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok