Copyright © MultiNor sp. z o.o. sp. k. 2014 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!
Obywatele krajów EOG uczestniczący w życiu zawodowym w Norwegii poprzez przepracowanie pewnego okresu w Norwegii i płacenie podatku jako pracobiorca, mogą wysunąć wniosek o przyznanie im norweskiego zasiłku dla bezrobotnych. Konkretnym wymogiem jest, że osoba pracowała w Norwegii przez co najmniej 8 tygodni. Praca musi być rozpoczęta przed upływem okresu 12 tygodni, i musi ona być wykonywana przez 12 tygodni. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych uzyskane w innym kraju EOG można przyjąć za punkt wyjścia dla oceny czy spełniony jest warunek wstępny w postaci wymaganego zarobku minimalnego, oraz dla obliczenia wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Wymóg przepracowania wyżej wymienionego okresu nie obowiązuje jednakże w stosunku do obywateli krajów nordyckich, por. Nordycką konwencję o ubezpieczeniach społecznych.
Dla obywateli Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii, Czech, Węgier, Bułgarii i Rumunii uchwalone zostały regulacje przejściowe. Oznacza to, że w stosunku do obywateli wyżej wymienionych krajów EOG obowiązują regulacje specjalne. Obywatele krajów objętych regulacjami przejściowymi, mogą otrzymać norweski zasiłek dla bezrobotnych dopiero po przepracowaniu 12 miesięcy w Norwegii w pełnym wymiarze godzin, jeżeli poza tym spełniają normalne warunki dla przyznania zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z regulacjami przejściowymi, wymóg pracy w pełnym wymiarze godzin uważa się za spełniony również w stosunkach pracy na mniej niż pełny etat, tj do 80 procent pełnego wymiaru godzin w aktualnym zawodzie. Kiedy obywatel kraju objętego regulacjami przejściowymi ma za sobą legalny i ciągły pobyt w Norwegii jako pracobiorca w pełnym wymiarze godzin przez okres co najmniej 12-miesięcy, przestaje on/ona podlegać regulacjom przejściowym. Osoby te będą wówczas miały takie same uprawnienia wynikające z umowy o EOG, jak inni obywatele krajów EOG. Należy dodać, że wszyscy obywatele EOG mają prawo do pobytu w Norwegii przez okres do sześciu miesięcy podczas poszukiwania pracy w Norwegii.
Patrz bliższe informacje na spokrewnione tematy, omawiające różne przypadki typowe.
Głównymi warunkami otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest, że:
Najpierw musisz zarejestrować się jako poszukujący pracy pod adresem internetowym nav.no – lub stawiając się osobiście w Twoim miejscowym biurze NAV. Możesz tu również otrzymać pomoc w zarejestrowaniu się elektronicznie na PC w biurze NAV. Otrzymasz tu również informacje o tym, jak możesz przy pomocy PC elektronicznie przesyłać karty meldunkowe, składać podania o pracę, zarejestrować Twoje CV itp.
Po dokonaniu tego wypełniasz formularz wniosku o zasiłek dla bezrobotnych. Ważne jest, abyś złożył wszystkie niezbędne dokumenty razem z formularzem wniosku. Formularz wniosku z załącznikami należy przesłać do biura NAV w Twoim miejscu zamieszkania lub złożyć osobiście w biurze NAV.
Zasiłek dla bezrobotnych może najwcześniej być wypłacony od dnia, w którym wysunąłeś wniosek o zasiłek dla bezrobotnych włącznie (data zarejestrowania się jako poszukujący pracy jest z reguły uważana za datę wysunięcia wniosku).
Większość podań zostanie normalnie rozpatrzona w przeciągu 3 tygodni.
Jeżeli uważasz, że decyzja jest błędna, możesz odwołać się od niej. Odwołanie musi być pisemne i należy je złożyć lub przesłać do Twojego miejscowego biura NAV. Musisz nadal przesyłać wypełnione karty meldunkowe pomimo, że się odwołujesz.
Termin złożenia odwołania wynosi 6 tygodni, licząc od dnia, kiedy decyzja została dostarczona do Twojej skrzynki pocztowej. Jeżeli masz uzasadnione powody do odwoływania się po tym terminie, to możliwe jest uchylenie tego terminu.
Jeżeli odwołanie zostanie uwzględnione, otrzymasz wyrównanie zasiłku dla bezrobotnych tylko za okresy, w których byłeś zarejestrowany jako osoba rzeczywiście poszukująca pracy. Musisz również spełniać ogólne wymogi dla posiadania prawa do zasiłku dła bezrobotnych.
Karta meldunkowa, którą przesyłasz, zawiera informacje o tym czy nadal pragniesz być zarejestrowany jako poszukujący pracy i czy pracowałeś w danym okresie, ewentualnie ile godzin przepracowałeś w przeciągu tych 14 dni, których dotyczy dana karta. Musisz również zakreślić rubryki dotyczące choroby, urlopu, szkolenia itp jeżeli jest to aktualne. Karty meldunkowe muszą być wypełnione dokładnie i przesłane terminowo.
Za 3 pierwsze dni aktualnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, który Ci przyznano, nie otrzymasz wypłaty zasiłku. Te dni nazywane są dniami oczekiwania i stanowią one Twój wkład własny („egenandel”).
Tylko dni, w których wszystkie warunki posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych są spełnione, liczą się jako dni oczekiwania.
Jeżeli nie miałeś 3 takich dni w przeciągu 3 pierwszych tygodni (na przykład z powodu pracy, urlopu lub choroby), to musisz na nowo złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych oblicza się w oparciu o Twoją osobistą podstawę obliczenia zasiłku. Podstawa obliczenia zasiłku dla bezrobotnych obejmuje zarobek z pracy i ewentualne świadczenia z systemu ubezpieczeń społecznych, wypłacone Ci w ostatnim roku kalendarzowym (w ubiegłym roku), lub średnią za trzy ostatnie lata przed złożeniem przez Ciebie wniosku o zasiłek dla bezrobotnych.
Zasiłek dla bezrobotnych wynosi dziennie 2,4 promila podstawy obliczenia zasiłku dla bezrobotnych. Odpowiada to przeciętnie 62,4 procentom dawniejszego dochodu przed odciągnięciem podatku.
Jeżeli masz obowiązek alimentacyjny lub masz na utrzymaniu dzieci w wieku poniżej 18 lat, to otrzymasz dodatek w wysokości kr 17 na każde dziecko. Jeżeli oboje rodzice otrzymują zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek na przekwalifikowanie zawodowe, to dodatek taki wypłaca się jednemu z rodziców.
Bonus urlopowy przyznaje się, jeżeli otrzymywałeś zasiłek dla bezrobotnych przez okres dłuższy niż osiem tygodni. Bonus urlopowy wynosi 9,5 % zasiłku dla bezrobotnych brutto otrzymanego w poprzednim roku kalendarzowym, i jest zazwyczaj wypłacany na przełomie stycznia/lutego następnego roku. Obowiązuje to również, jeżeli okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zostanie zakończony wcześniej.
Długość okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych zależy od wysokości Twoich zarobków z pracy w poprzednim roku kalendarzowym, lub przeciętnej wysokości Twoich zarobków w 3 ostatnich latach kalendarzowych przed złożeniem przez Ciebie wniosku o zasiłek dla bezrobotnych.
Zasiłek dla bezrobotnych podlega opodatkowaniu i jest wypłacany na podstawie kart meldunkowych nadsyłanych co 14 dni. Jeżeli karta meldunkowa jest wypełniona prawidłowo i wysłana terminowo, to wypłata nastąpi w sześć do dwunastu dni po wysłaniu karty meldunkowej.
Jeżeli nie spełniasz już warunków dla posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, to wypłaty zasiłku zostaną wstrzymane.