Permittering jest sytuacją, w której pracownik zostaje tymczasowo zwolniony z obowiązku wykonywania pracy na rzecz pracodawcy. Pracodawca zaś jest zwolniony z obowiązku wypłaty wynagrodzenia mimo trwającego stosunku zatrudnienia. Wszelkie pozostałe zobowiązania wynikające z umowy o pracę pozostają jednak nadal w mocy. Jednocześnie pracownik stara się o zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger), który ma pokryć tymczasową utratę dochodu w okresie, gdy nie będzie wykonywał pracy na rzecz swojego pracodawcy.
Permittering jest popularną formą tymczasowej redukcji liczby pracowników w firmach operujących np. w branży stoczniowej, gdzie często zdarzają się przestoje w zamówieniach.
Aby mieć możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu, należy spełniać następujące warunki:
*Stawka G to podstawa dochodowa określana co roku w maju przez system ubezpieczeń społecznych w Norwegii. Aktualnie (od 1 maja 2024) stawka G wynosi 124 028 NOK.
Uwaga: Zasiłek dla bezrobotnych jest przyznawany w oparciu o wyżej wymienione warunki oraz prawidłowo wypełnione i przesłane do urzędu podanie o zasiłek dla bezrobotnych (norw. krav om dagpenger) wraz z odpowiednią dokumentacją.
Urzędem, który zajmuje się rozpatrywaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej.
Okres pracodawcy
Pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia pracownikowi za pierwsze 15 dni roboczych od daty wysłania pracownika na permittering przy redukcji czasu pracy o co najmniej 50% lub całkowitym (100%). Jest to nazywane okresem pracodawcy (norw. lønnsplikt). Aby po tym okresie otrzymywać nadal dochody w formie zasiłku dla bezrobotnych, należy stosownie szybko, po zakończeniu okresu pracodawcy, złożyć podanie o przyznanie permitteringu do NAV i zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy na www.nav.no.
Pobieranie zasiłku w Polsce
Permittering daje możliwość pobierania norweskiego zasiłku dla bezrobotnych w Polsce, o ile osoba starająca się o świadczenie spełnia jeden z dwóch warunków:
-
jest tzw. pracownikiem przygranicznym i podróżuje minimum raz w tygodniu między Norwegią a Polską lub
-
jest pracownikiem rotacyjnym i pracuje w stałej rotacji (np. 6 tygodni pracy / 2 tygodnie wolnego, 2 tygodnie pracy / 3 tygodnie wolnego itp.)
Uwaga: Jeśli wymóg ten nie jest spełniony, nawet będąc na permitteringu należy przebywać w Norwegii aby otrzymywać zasiłek. Wyjazdy w takim przypadku możliwe są jedynie w weekendy, które są niepłatne oraz w terminach uzgodnionych z NAV.
Oprócz tego warunku, osoba ta musi spełniać wszystkie wcześniej wymienione podstawowe kryteria.
Długość pobierania zasiłku i jego wysokość
Wysokość zasiłku oraz długość czasu jego pobierania zależy od wysokości dochodów w ostatnim roku kalendarzowym bądź za ostatnie 3 lata kalendarzowe. Zasiłek dla bezrobotnych na permitteringu można pobierać przez maksymalnie 26 tygodni w czasie 18 miesięcy u jednego pracodawcy (w przypadku zmiany pracodawcy przysługuje nowy okres zasiłkowy). Wysokość zasiłku stanowi 62,4% podstawy wyliczanej w oparciu o wcześniejsze dochody brutto.
Wymagana dokumentacja
- Powiadomienie o permitteringu (norw. varsel om permittering, ang. notice of lay-off) – dokument, który potwierdza fakt wysłania pracownika na permittering przez pracodawcę oraz zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat permitteringu (m.in. data rozpoczęcia permitteringu oraz uzasadnienie),
- Umowa o pracę – potwierdzająca stosunek pracy osoby ubiegającej się o świadczenie,
- Rejestracja pobytu w Norwegii (registreringsbevis) lub pozwolenie na pobyt (oppholdstillatelse),
- Informacja o karcie podatkowej (informasjon om skattekortet) – aktualna za rok podatkowy, w którym dana osoba się ubiega o zasiłek,
- Zaświadczenie o pracy rotacyjnej – wystawiane przez pracodawcę (nie jest wymagane, jeśli w umowie o pracę zawarta jest informacja o pracy rotacyjnej),
- Lønns- og trekkoppgave za ostatni rok kalendarzowy - PIT od norweskiego pracodawcy, określający wysokość zarobków w Norwegii za dany rok oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy,
- Odcinki z pensji za ostatnie 3 miesiące pracy,
- Aktualne CV,
- BankID (token bankowy) lub Bank på mobil (aplikacja mobilna banku) - niezbędny do rejestracji osoby bezrobotnej w systemie NAV,
- Druk PD U1 / SED U0002 (dawniej E-301) – w przypadku udokumentowania dochodu z innego kraju EOG (np. Polski)
Czas oczekiwania na przyznanie zasiłku wynosi około 4 tygodni od momentu rejestracji jako osoby bezrobotnej oraz złożenia podania o permittering wraz z dokumentacją do NAV. Długość rozpatrywania sprawy może ulec wydłużeniu w zależności od ilości spraw analizowanych w danym czasie przez NAV.