Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
5 korzyści przejścia na permittering Praca i prawo pracy
info@multinor.no 16 września 2018
08:00

5 korzyści przejścia na permittering

Skomentuj
Coraz więcej Polaków zaczyna interesować się zasiłkiem dla osób skierowanych na permittering. fotolia.com/ royalty free
Coraz więcej Polaków zaczyna interesować się zasiłkiem dla osób skierowanych na permittering. Powodem jest zbliżający się okres jesienno-zimowy, który dla wielu branż oznacza tymczasowy przestój w pracy. W artykule przedstawiamy pięć korzyści, dla których warto zawnioskować o ten zasiłek.
W Norwegii można ubiegać się o dwa różne zasiłki dla bezrobotnych. Jednym z nich jest zasiłek dla osób skierowanych na permittering. Zasiłek z tytułu przestoju w pracy ma dużo zalet i korzyści. Oto niektóre z nich.
Reklama

1. Stały dochód mimo chwilowego braku pracy

Zasiłek dla osób skierowanych na permittering ma zapewnić pracownikom środki do życia. Oznacza to, że mimo tego, że chwilo nie pracujesz, nadal możesz otrzymywać pieniądze. Wysokość zasiłku stanowi 62,4% podstawy wyliczanej w oparciu o wcześniejsze dochody brutto. Dochód może być wyliczony na podstawie minionego roku (jeżeli w 2017 przekroczył 145 324 kr) lub na podstawie średniej z ostatnich 3 lat (jeżeli twój dochód w latach 2017, 2016 i 2015 przekroczyl łącznie 290 649 kr).

2. Twoja umowa nie wygasa

Zasiłek dla osób skierowanych na permittering różni się od podstawowego zasiłku dla bezrobotnych tym, że osoba wnioskująca o niego nie została całkowicie pozbawiona pracy. W momencie, gdy pracodawca z powodu małej ilości zleceń kieruje cię na permittering, nie zrywa zawartej z tobą umowy o pracę. Nadal jesteś zatrudniony – po prostu chwilowo nie ma dla ciebie zleceń.

3. Nadal jesteś ubezpieczony

Z racji tego, że stosunek zatrudnienia nie został przerwany, pracodawca nadal cię ubezpiecza. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla osób, którym zostały przyznane tak zwane druki E-106 lub E-109. Druki te dają możliwość przeniesienia twojego ubezpieczenia z Norwegii na ciebie i/lub twoją rodzinę w Polsce. W sytuacji, gdy nadal jesteś ubezpieczony w Norwegii, druki E-106/E-109 są wciąż ważne, więc zarówno ty, jak i twoja rodzina możecie korzystać z państwowej opieki zdrowotnej.

4. Masz prawo do zasiłków

Będąc skierowanym na permittering, nadal przynależysz do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, a co za tym idzie – masz prawo do pobierania świadczeń z Norwegii. Jeżeli więc obecnie pobierasz zasiłki na dzieci, to nie będziesz musiał z nich rezygnować. A jeżeli nie pobierasz jeszcze zasiłków, to wiedz, że przebywając na permitteringu, masz do nich prawo.

5. Nie musisz przebywać na terenie Norwegii

Pracownicy rotacyjni, tj. ci, którzy pracują w stałej rotacji, np. 4 tygodnie pracy/2 tygodnie wolnego, nie mają obowiązku przebywania na terenie Norwegii we wszystkie dni robocze, tak jak w przypadku zasiłku dla bezrobotnych. Wystarczy, że do podania załączysz dokument od pracodawcy potwierdzający twoją rotację. A skoro możesz podróżować do Polski, to możesz także ubiegać się o druk E-106 dla siebie lub dla siebie i swojej rodziny w Polsce. Druk ten uprawnia cię do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie kraju.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas