Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Odrzucenie wniosku o rentę - Norwegia

3 Posty
Mickos
(Mickos)
Wiking
Witam

W 2014 zmarł mój ojciec w Norwegii. W ostatnich latach pracował on tylko i wyłącznie właśnie tam. Po jego śmierci postanowiliśmy złożyć wniosek o rente do ZUS-u. Po pewnym czasie została ona odrzucona ze względu na to, że ojciec przez ostatnie 10 lat miał przepracowany tylko rok w Polsce, a reszta czasu była zagranicą. ZUS w związku z tym, że pracował on najdłużej w Norwegii postanowił wysłać ten sam wniosek tam do NAV-u. Po 18 miesiącach czekania otrzymaliśmy list z decyzją, że... wniosek odrzucono. Z tego co wyczytałem z decyzji to jest to spowodowane jakimś ubezpieczeniem w dwóch okresach jego pobytu tam. Obecnie nie wiemy wszyscy co mamy z tym zrobić. Dla mnie to jest żart, że renta nie została przyznana w tych dwóch państwach. Czy jest szansa jeszcze o coś się ubiegać? Powiem szczerze, że sytuacja w rodzinie jest ciężka i obecnie ja pobieram jedynie rodzinne z Polski, bo jeszcze się uczę.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Mickos
(Mickos)
Wiking
Z tego co się orientowałem dzisiaj to w Polsce przysługuje coś takiego jak prawo do wypłaty składek emerytalnych zebranych przez całe życie dla spadkobierców. Czy coś takiego jest także możliwe w Norwegii? Dzwoniłem do ZUS-u, by dowiedzieć się czy jest to możliwe, ale nikt nie był w stanie mi udzielić odpowiedzi z powodu braku wiedzy na ten temat.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Mickos napisał:
Z tego co się orientowałem dzisiaj to w Polsce przysługuje coś takiego jak prawo do wypłaty składek emerytalnych zebranych przez całe życie dla spadkobierców. Czy coś takiego jest także możliwe w Norwegii?
Tu jest troche przepisow o tym, kto moze dostac pieniadze i ile:
www.nav.no/no/Person/Pensjon/Andre+pensj...-ektefelle#chapter-1
www.nav.no/no/Person/Pensjon/Andre+pensj...dninger/barnepensjon

Skladek emerytalnych nie dostaniesz, w kazdym razie nigdy nie slyszalam, ze jest to mozliwe.

Problemem twoim jest prawdopodobnie to, ze ani ty, ani twoja mama nie jesteszie czlonkami folketrygden (cos jak ZUS). Czyli w sumie ZUS powinien sie zatroszczyc, zebyscie dostali, to co wam sie nalezy (o ile sie nalezy).

NAV prawie zawsze daje odpowiedz odmowna. I potrafi to robic nawet jak na 100% powinien dac odpowiedz pozytywna. W kontaktach z urzednikami z NAV ma sie zawsze wrazenie, ze sie idzie pod gore. Dodatkowo trzeba tez miec cierpliwosc swiętego.

A tu cos o NAV i jego praktykach (polecam google translate):
www.nettavisen.no/na24/sintef-rapport-na...kken/3423235243.html
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Mickos
(Mickos)
Wiking
Spróbuję się zorientować czy należymy do tego co mówisz, ale najprawdopodobniej właśnie nie. W każdym bądź razie, czy jest szansa żebyśmy jeszcze cokolwiek dostali? Ewentualnie odwołać się od tej decyzji, bo mam na to miesiąc. Pisałem do kilku prawników w Norwegii, ale póki co dostaje tylko odpowiedzi, że nikt się tym nie zajmuje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
65 Postów
Katarzyna ...
(Midnight)
Początkujący
www.advokat-egeland.no/

Norweska firma adwokacka, zajmuja sie wszystkimi sprawami w NAV, bardzo pomocni.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Mickos napisał:
Spróbuję się zorientować czy należymy do tego co mówisz, ale najprawdopodobniej właśnie nie. W każdym bądź razie, czy jest szansa żebyśmy jeszcze cokolwiek dostali? Ewentualnie odwołać się od tej decyzji, bo mam na to miesiąc. Pisałem do kilku prawników w Norwegii, ale póki co dostaje tylko odpowiedzi, że nikt się tym nie zajmuje.
Jak nie mieszksz w Norwegii, to nie jestes czlonkim folketrygden. A jak nie jestes, to NAV nie musi sie toba zajmowac. I pewnie tu sprawa sie konczy.
Co do adwokatow, to pewnie nie chca zajac sie sprawa, bo nie mieszkasz w Norwegii - czyli moga byc problemy z zaplata.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(grochuslawek)
Wiking
Jak ojciec twój pracował legalnie w firmie która za niego płaciła podatki to należy się wszystko na zasadzie umowy EOG . Po drugie jeśli brał na któreś z dzieci rodzinne to mają norweski numer personalny i mogą wystąpić z podaniem o rente. Minęło trochę czasu i urzędnicy z NAV mogą troche kręcić, ale prawo jest jedno i jeśli się coś należy to na pewno dostaniecie. Najlepiej napisać zapytanie listownie do NAV International oni zajmują się sprawami imigrantów. Unas w rodzinie była podobna sytuacja ale w Anglii i po długim okresie udało się załatwić . Także życze powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1610 Postów
Maniak
grochuslawek napisał:
Jak ojciec twój pracował legalnie w firmie która za niego płaciła podatki to należy się wszystko na zasadzie umowy EOG . Po drugie jeśli brał na któreś z dzieci rodzinne to mają norweski numer personalny i mogą wystąpić z podaniem o rente. Minęło trochę czasu i urzędnicy z NAV mogą troche kręcić, ale prawo jest jedno i jeśli się coś należy to na pewno dostaniecie. Najlepiej napisać zapytanie listownie do NAV International oni zajmują się sprawami imigrantów. Unas w rodzinie była podobna sytuacja ale w Anglii i po długim okresie udało się załatwić . Także życze powodzenia
numer personalny dziecka zamieszkałego w Polsce? pierwsze słyszę...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty

(grochuslawek)
Wiking
Tak jeśli bierze się zasiłki dla dziecka. Dwa razy to przerabiałem, w Norwegii ludzie twierdzą a nawet biura co cię zajmują sprawami zasiłków że dziecku mieszkającemu w Polsce oprócz barnetrygd i konstanstote nic się nie należy. A to nieprawda na zasadzie umowy EOG dzieci pendler-ów też mogą brać zasiłki np. hjelpestonad (gdy dziecko jest niepełnosprawne, ma problemy zdrowotne ). Więcej nie wnikałem w NAV
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1610 Postów
Maniak
grochuslawek napisał:
Tak jeśli bierze się zasiłki dla dziecka. Dwa razy to przerabiałem, w Norwegii ludzie twierdzą a nawet biura co cię zajmują sprawami zasiłków że dziecku mieszkającemu w Polsce oprócz barnetrygd i konstanstote nic się nie należy. A to nieprawda na zasadzie umowy EOG dzieci pendler-ów też mogą brać zasiłki np. hjelpestonad (gdy dziecko jest niepełnosprawne, ma problemy zdrowotne ). Więcej nie wnikałem w NAVm

masz jakieś linki odnośnie tych umów EOG?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok