Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii, kategoria C - czy da się ją znaleźć tylko z angielsk - Norwegia

9 Postów
M B
(Cegua)
Wiking
Cześć, witam.

Wiem, że tematy tego typu były wałkowane na forum wiele razy, ale wiem, że sytuacja w Norwegii zmienia się z miesiąca na miesiąc, każdy przypadek jest inny - więc chciałem zapytać.

Oto jak wygląda sytuacja:

Ojciec mojej dziewczyny siedzi w Norwegii od 1.5 roku - z tym, że nie zna Norweskiego (teraz zna już jakieś podstawy), Angielski słabo - ale jego ściągnął jego znajomy, do firmy w której szefuje polak więc nie było problemu, pracuje jako kierowca, kat C. Praca oczywiście w pełni legalnie, języka się uczy teraz, na bieżąco.

My z moją dziewczyną chcemy wyjechać w sierpniu. Obydwoje pracujemy w reklamie, ja project management, ona - grafika. Z tym, że ja grafikę też dobrze ogarniam. Obydwoje - angielski mega płynnie, ja na co dzień pracuję po angielsku.

Robię obecnie kurs na prawo jazdy kat C i uczymy się podstaw norweskiego.

Jaki jest problem i pytanie: w pracy jej Ojca miejsc już raczej za bardzo nie ma i tam się nie wciśniemy. Mamy ten komfort, że będziemy mieli gdzie mieszkać w Oslo przez powiedzmy pierwszy miesiąc, więc w CV będziemy mieli norweski adres i numery telefonów.

Czy w takiej sytuacji (przy nieco ułatwionym starcie) dużym problemem jest znalezienie pracy z perfekcyjnym angielskim, ale bez norweskiego? Szczególnie jako kierowca - szczerze, mam dosyć reklamy i korpo trybu pracy i dlatwgo zacząłem kurs na C i w Norwegii jako kierowca chciałbym pracować.

Z jednej strony tu na forum czytam częste wypowiedzi, że szans na pracę bez norweskiego NIE ma, ale z drugiej strony ojciec mojej dziewczyny sam mówi o bardzo dużej liczbie jego znajomych którzy języka nie znają, a legalnie pracują... Docelowo oczywiście języka chcemy się nauczyć, ale chodzi o sam start.

Z góry dziękuję za opinie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
368 Postów

(Prezydent_elekt)
Stały Bywalec
Tak, pracy dla C mnóstwo. Jak tylko odbierzesz to przyjedź. Z mega angielskim to i praca będzie mega. Miesiąc w zupełności wystarczy na znalezienie pracy.
Mam nadzieję, że twoja dziewczyna robi prawko E, to może będziecie mogli smigac jednym skladem
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
M B
(Cegua)
Wiking
No i po co ironia? Nie chcę odpowiedzi w stylu "tak jest łatwo i bezproblemowo" tylko odpowiedzi merytorycznej...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
368 Postów

(Prezydent_elekt)
Stały Bywalec
Nie wiem jak jesteś wykształcony, ale by zostać kierowcą nie potrzeba IQ powyżej poziomu foresta G. Skąd zatem presja na deskilling? Chyba nie dla pieniedzy? Nie widziałeś wyniku wczorajszych wyborów? Zmiana władzy! Teraz już nie trza wyjeżdżać, już każdy dostanie tyle ile mu się należy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
M B
(Cegua)
Wiking
A pytam na forum dlatego, że raczej zawsze wychodzę z założenia "umiesz liczyć licz na siebie" i sam chcę jak najlepiej poznać sytuację i realia od większej społeczności Polaków w Norwegii, bo im więcej opinii tym lepiej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
nie uciekaj szczurze
w Polsce będzie lepiej, bo PiS swoje prawa ustanowi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
M B
(Cegua)
Wiking
Wykształcenie wyższe, 5 lat doświadczenia w prowadzeniu projektów interaktywnych. Dlaczego deskilling? Dlatego, że w Polsce w reklamie zarabiam około 4.5 tysiąca, wieczny stres i presja, wiedząc, że w Norwegii na ciężarówce zarobię 12k i będę mógł odpocząc od korpo, a potem gdy wyszkolę język np przejść znów do reklamy, ale w Norweskich realiach I odpocząc od korpo nie znaczy "odpocząć" bo wiem, że praca na ciężarówce lekka nie jest, ale nie jest to siedzenie przy biurku. I kasa dużo lepsza - mimo, że koszty życia w Norwegii też wyższe.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
368 Postów

(Prezydent_elekt)
Stały Bywalec
Cegua napisał:
No i po co ironia? Nie chcę odpowiedzi w stylu "tak jest łatwo i bezproblemowo" tylko odpowiedzi merytorycznej...

Przepraszam kolegi za niezrozumienie , celowalem w sarkazm z odrobiną szyderstwa.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
M B
(Cegua)
Wiking
I po co? Nie zadałem pytania w stylu "nie umiem angielskiego, nie umiem norweskiego, generalnie to chcę znaleźć pracę w tydzien i zarabiać setki tysięcy złotych bez wysiłku" więc nie wiem w czym problem...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
368 Postów

(Prezydent_elekt)
Stały Bywalec
Cegua napisał:
A pytam na forum dlatego, że raczej zawsze wychodzę z założenia "umiesz liczyć licz na siebie" i sam chcę jak najlepiej poznać sytuację i realia od większej społeczności Polaków w Norwegii, bo im więcej opinii tym lepiej.

Nie widzisz tu sprzeczności? Jeżeli zatem liczysz na siebie to olej opinie i przybywają w ciemno a wnet wszystko poznasz.
BTW. Co zamierza robić tu twoja dama, o ile nie posiada kąt.E?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok