Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

zwolnienie lekarskie-d nummer - Norwegia

24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Witam!
Przebywam w Norwegii juz calkiem dlugo(okolo 2 lat), ale nigdy nie bylem tu u lekarza. Mam wciaz d-numer wiec lekarza nikt mi nie przydzielil automatycznie, ale co gdybym zachorowal powaznie i egenmelding by nie wystarczyl(chocby z powodu koronawirusa, na kwarantanne by mnie wyslali, ale kto by mi dal zwolnienie)? Czy moge jakos dostac zwolnienie lekarskie? I inna sprawa, gdybym mial jakis wypadek, na przyklad samochodowy, albo zapalenie wyrostka to musialbym placic za szpital? Norwescy znajomi mowia mi, ze to niemozliwe bo od dawna place tu podatki, ale jak pytam moich znajomych Polakow to juz wcale tacy pewni nie sa. Niestety, wszyscy moi znajomi z d-numerami tez nigdy nie probowali pojsc do lekarza wiec nie wiem jak to wyglada. W necie, wbrew pozorom, jasna odpowiedz nielatwo znalezc, moze po norwesku, ale jakos nie mialem silnej motywacji, zeby sie uczyc tego jezyka bo w mojej pracy jezykiem "podstawowym" jest angielski.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Robert R
(bendus)
Wiking
Oczywiście, że możesz iść do lekarza. Z D-numerem lekarz rodzinny ci nie przysługuje, musisz poszukać na własną rękę lekarza i umówić wizytę, nie wszędzie cię przyjmą. W zeszłym roku byłem kilka razy u lekarza, na pogotowiu, robiłem RTG i rezonans magnetyczny, każdorazowo płaciłem 150 NOK. Czasami jest problem z D-numerem w automatach bo pierwsza cyfra dnia urodzenia powiększona jest o 4 i ja np. urodziłem się 46 lipca co oczywiście jest bzdurą ale da się to załatwić
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Rozumiem, ze dostales jakies zwolnienie lekarskie majac d-nummer i otrzymales pieniadze za ten okres nieobecnosci w pracy?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Robert R
(bendus)
Wiking
Tak, otrzymałem zwolnienie i pieniądze za ten okres.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Fajnie wiedziec, bede musial sprobowac, dotad tu nie bylem tak chory, zebym nie mogl pracowac, ale juz dwie osoby w mojej firmie maja zdiagnozowanego koronawirusa...-przez telefon co prawda tylko, bez zadnych testow, ale kto wie, moze naprawde maja ;p . W przypadku osob z d-nummerem to jednak trzeba, jak rozumiem, osobiscie stawic sie w przychodni. Juz tak czuje, ze jakbym przez telefon powiedzial, ze mam objawy koronawirusa i szukam lekarza, ktory mnie przyjmie to moga byc problemy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
250 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
bendus napisał:
Oczywiście, że możesz iść do lekarza. Z D-numerem lekarz rodzinny ci nie przysługuje, musisz poszukać na własną rękę lekarza i umówić wizytę, nie wszędzie cię przyjmą. W zeszłym roku byłem kilka razy u lekarza, na pogotowiu, robiłem RTG i rezonans magnetyczny, każdorazowo płaciłem 150 NOK. Czasami jest problem z D-numerem w automatach bo pierwsza cyfra dnia urodzenia powiększona jest o 4 i ja np. urodziłem się 46 lipca co oczywiście jest bzdurą ale da się to załatwić Jakies tanie masz te wizyty(gdzie to chodzisz?)bo ja osobiscie u fastlege place 200nkr a znajoma z D-numerem z rozwalona glowa na pogotowiu wiele razy bo gowno robili placila ponad 300nkr i max 1 dzien zwolnienia bo po reszte miala isc do faslege ktorego wiedzieli ze nie ma bo im mowila.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Wydaje mi sie to bardzo prawdopodobne, ale chcialbym zauwazyc, ze pomoc ambulatoryjna na pogotowiu(moze zszywanie rany?) to nie to samo co wizyta diagnostyczna w przychodni. Czy kolezanka z d-nummerem probowala dostac zwolnienie lekarskie w przychodniach?A moze pytala tylko w 1-2?KOlega powyzej wspomnial, ze nie w kazdej przychodni osoby z d-nummerem sa obslugiwane.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Osrtim
(Osrtim)
Wiking
Ile dni jednorazowo może dać lekarz jeżeli mam D numer
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
434 Posty
Riggman
(Riggman)
Wyjadacz
Osrtim napisał:
Ile dni jednorazowo może dać lekarz jeżeli mam D numer

staly czy tymczasowy nie ma nic do rzeczy, lekarz daje srednio 2-4 tyg i trzeba wrocic na kolejna wizyte po kolejne zwolnienie. Jak masz d/nummer to nie musisz chodzic na legevakt tylko zwyczajnie do przychodni jak Ci co maja f/nummer. Roznica w twoim przypadku to tylko ze nie masz przypisanego stalego lekarza
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok