Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Renta ? - Norwegia

1 Post

(Jan63)
Wiking
Może ktoś wie jakie dokumenty są wymagane do otrzymania renty chorobowej w Norwegi ? Gdzie i kiedy je złożyć , albo gdzie zdobędę informacje na ten temat .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
701 Postów
Ada xxx
(zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz)
Wyjadacz
www.mojanorwegia.pl/pomoc_socjalna_i_pod...twa_%28renty%29.html

Renta ma na celu zapewnienie środków do życia osobom, których zdolność do pracy zarobkowej została długotrwale obniżona na skutek choroby, kontuzji lub kalectwa.
Kto może otrzymać rentę?

Istnieją dwa rodzaje świadczeń: ograniczona czasowo zapomoga dla osób przewlekle chorych i po wypadkach (tidsbegrenset uførestønad) oraz (stała) renta inwalidzka (uførepensjon).

Aby uzyskać prawo do świadczenia rentowego należy spełnić pięć warunków

*

Podstawowa zasada jest taka, że trzeba być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) od co najmniej trzech lat przed momentem zaistnienia inwalidztwa.
*

Należy być w wieku od 18 do 67 lat.
*

Zdolność do zarobkowania musi być obniżona z powodu przewlekłej choroby, wypadku/kontuzji lub kalectwa. Jest również wymogiem, że to choroba, wypadek lub kalectwo musi być główną przyczyną obniżonej zdolności zarobkowania.
*

Należy przejść odpowiednie leczenie i rehabilitację w celu poprawienia zdolności zarobkowania.
*

Zdolność zarobkowania musi być obniżona o przynajmniej 50 procent

Świadczenia rentowe dla osób czynnych zawodowo

Jeżeli się pracowało, świadczenie rentowe będzie można zazwyczaj uzyskać dopiero po roku przebywania na zwolnieniu lekarskim, a potem po przejściu dalszych badań i leczenia oraz/lub rehabilitacji.
Świadczenia rentowe dla innych grup

Można również uzyskać świadczenia rentowe jeśli pracowało się w domu lub nigdy się nie pracowało. W przypadku osób młodych obowiązują specjalne przepisy.
Jak się ubiegać?

Podanie o świadczenie rentowe z zakładu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) należy złożyć pisemnie lub ustnie w swoim lokalnym Urzędzie pracy i polityki socjalnej (NAV). To Urząd (NAV) zdecyduje, czy dana osoba spełnia warunki wymagane dla przyznania czasowo ograniczonej zapomogi chorobowej/powypadkowej lub renty inwalidzkiej. W lokalnym Urzędzie (NAV) można uzyskać pomoc potrzebną do wypełnienia formularza podania.

Jeśli ktoś potrzebuje instrukcji lub bardziej szczegółowych informacji, może skontaktować się z lokalnym Urzędem pracy i polityki socjalnej (NAV). Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu: 810 33 810 (infolinia) . Można również zaaranżować wizytę domową urzędnika, jeśli dana osoba ma ze względu na stan zdrowia kłopoty, by osobiście stawić się w Urzędzie (NAV).
Co można dostać?

Wysokość świadczenia zależy od tego, czy przyznana została renta inwalidzka, czy czasowa zapomoga dla osób przewlekle chorych i po wypadkach.
Kiedy wypłacane są pieniądze?

Świadczenia rentowe wypłacane są co miesiąc i są dochodem podlegającym opodatkowaniu.

www.polishconnection.no
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(retier1)
Wiking
Czy to znaczy ,że wniosek o przyznanie renty składamy sami,a nie lekarz prowadzący?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
701 Postów
Ada xxx
(zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz)
Wyjadacz
renta przysluguje dopiero po zasilku rehabilitacyjym,wiec dokumentacje to oni juz jakas maja
moze jeszcze dadza jakis formularz do wypelnienia przez lekarza
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Jan63)
Wiking
A ile przed zakończeniem okresu rehabilitacyjnego należy rozpocząć procedurę w NAV-ie .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
35 Postów
ela kowal
(elakowal)
Nowicjusz
Dziekuje za odpowiedz,ale informacje te sa sprzed 11 miesiecy,teraz np. nie ma rehabilitingu tylko arbeitsavklaringpenger.Nie wiem czy zmienia to postac rzeczy w prawie?Moze ktos poda mi namiary na radce prawnego,mowiacego po polsku?Ela
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
46 Postów
Artur C
(Art54)
Nowicjusz
Mam pytanie dotyczące zaistnienia inwalidztwa.W którym momencie ono następuje,czy w chwili wypadku?czy w momencie stwierdzenia przez jakieś gremium,po rocznym przebywaniu na zwolnieniu lekarskim?Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
Jezeli podczas wypadku odcielo reke, noge, to widac od razu, ze osoba zostala inwalida w jakims procencie. I jezeli po leczeniu i rehabilitacji lekarz orzecznik stwierdzi, ze jest na tej podstawie niezdolna do pracy, to otrzymuje rete inwalidzka.
Poza tym inny wymiar ma utrata reki, a inny calkowity paraliz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
46 Postów
Artur C
(Art54)
Nowicjusz
Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim 11mieś.i mimo intensywnej rehabilitacji pozostał mi, na lewej ręce gest Kozakiewicza.Nikt jeszcze nie stwierdził u mnie inwalidztwa.Moje pytanie dotyczyło,(Trzeba być członkiem folketrygden od co najmniej trzech lat przed momentem zaistnienia inwalidztwa)czy okres na zwolnieniu lekarskim, zalicza się do tego?Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Wiking
Czy będąc na rencie rehabilitacyjnej mogę rehabilitować się np.w Polsce i czy przez ten okres rehabilitacji poza Norwegią otrzymam pieniądze
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok