Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Hej :) - Norwegia

2 Posty
Weronika Chruszcz
(WeronikaChruszcz)
Wiking
Cześć. Niedługo wyjeżdżam do Norwegii na najbliższe kilka lat. Jestem w 6 mies ciąży i chce tam urodzić. Jestem też w trakcie kończenia technikum i rezygnuje z matury. Powiedzcie mi jak to może później wyglądać.. w sensie jeżeli nie pracuje co mi się należy? Mój chłopak tam pracuje 2 lata już.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów

(marek289)
Wiking
jezeli nie pracujesz to nic ci sie nalezy
bo z jakiej racji mialoby?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Weronika Chruszcz
(WeronikaChruszcz)
Wiking
ale skoro on tam pracuje to powinno mu się coś należeć za urodzenie się dziecka
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17 Postów
Karolina Lalak
(Carla Donna)
Wiking
no tak, przy wpadce najlepsze wyjście to wyprowadzka z domu. Jak weźmiesz na biegu ślub, to na podstawie łączenia rodzin możesz się załapać, jeżeli Twoj chłopak ma stały numer personalny, jak d-nummer to zapomnij. Bez języka pracy teraz nie znajdziesz. Tylko jako sprzątaczka i to po znajomości. Więc jak nie matura, to siadaj do nauki norweskiego. Słówka, słówka i jeszcze raz słówka. Weźcie ślub cywilny na biegu i będzie ok. Przed wyjazdem wyrób sobie Europejską Kartę Zdrowia EKUZ, to na podstawie tej karty będziesz miała przynajmniej jakąkolwiek opiekę, ale musiałabyś chodzić do szkoły w Polsce i niby przyjechałaś tu w odwiedziny i urodziłaś tutaj... Inaczej sporo będzie was ten poród kosztował. Jeżeli potrzebna będzie pomoc w zarejestrowaniu to zapraszam. Życzę powodzenia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
150 Postów

(slawekg83)
Stały Bywalec
Ślub wcale nie konieczny , Norwegia akceptuje konkubinat (samboer) . Niech cię spróbuje zarejestrować na łączenie rodzin wtedy za bobasa coś zgarniecie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Adrian i Wioletta H
(AdrianWioletta)
Wiking
Dokładnie tak jak powiedziała Karolina.Bierzcie szybko ślub i na zasadzie łączenia rodzin wyrabiajcie szybko stałe numery personalne.Poród tutaj bez numeru personalnego to droga impreza a rachunek przyjdzie na bank.Radzę się spieszyć bo cała procedura zazwyczaj trwa koło 1 miesiąca.Kiedy otrzymasz numer będziesz musiała się zgłosić do ośrodka zdrowia i chodzić na wizyty do położnej.Ona powiadomi szpital o dacie twojego porodu.Powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
205 Postów

()
Stały Bywalec
slawekg83 napisał:
Ślub wcale nie konieczny , Norwegia akceptuje konkubinat (samboer) . Niech cię spróbuje zarejestrować na łączenie rodzin wtedy za bobasa coś zgarniecie By w Norwegi ,zalegalizować wolny związek "Samboerskap" i mieć następnie wspólne jakiekolwiek profity, a już finansowe to Migrant powinien udokumentować co najmniej 2 lata wspólnego zamieszkania pod tym samym adresem w kraju z którego wcześniej emigrował.
Możliwe iż jest inaczej w przypadku urodzin wspólnego potomka, jednak to już trzeba znać dobrze norweski, by móc poszukać w /lovdata/ odpowiednich przepisów.
O wiele szybszy i prostszy sposób to tak jak napisano wyżej.
Ślub cywilny i to tu na miejscu w Norwegi, cała procedura trwa prawie tydzień i po bólu.
Najszybciej taki ślub jest wziąć w kościele,/ i wcale niekoniecznie w katolickim/ w urzędzie trwa to znacznie dłużej .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok