Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

2 tyg urlopu dla ojca po porodzie matki - kiedy można wykożystać? - Norwegia

22 Posty
Maria W
(MaryW)
Wiking
Słyszałam, że pracodawca po porodzie może dać ojcu dziecka 2 tygodnie wolnego (płatnego lub nie) w zależności od firmy. Jednak czy to wolne przysługuje ojcu od razu po narodzeniu dziecka - przez pierwsze dwa tygodnie, czy może je wykorzystać w późniejszym terminie tak jak to jest w Polsce.?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
MaryW napisał:
Słyszałam, że pracodawca po porodzie może dać ojcu dziecka 2 tygodnie wolnego (płatnego lub nie) w zależności od firmy. Jednak czy to wolne przysługuje ojcu od razu po narodzeniu dziecka - przez pierwsze dwa tygodnie, czy może je wykorzystać w późniejszym terminie tak jak to jest w Polsce.?
W Norwegii pappapermisjon jest ustalone uchwałą i pracodawca nie ma nic do gadania. Ojcu przysługuje 10 tygodni, ale pierwsze 6 po porodzie jest zarezerwowane dla matki z racji połogu. Ponadto na macierzyńskie idzie sie juz minimum trzy tygodnie przed terminem porodu obowiązkowo. Dla Nav 3 tygodnie to 15 dni, gdyz macierzyńskie płatne jest "za dniówkę" od poniedziałku do piątku.
Ojciec moze wykorzystać swój urlop ojcowski pózniej, ale nie pózniej, niz do bodajże trzeciego roku życia dziecka. Tego akurat nie pamietam, ale na stronie Nav jest dokładnie wszystko opisane.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Maria W
(MaryW)
Wiking
Dzięki za odpowiedz.
Jednak ponieważ ja nie pracowałam i nie pracuję, to mężowi nie należy się nic z nav..
Już to sprawdziliśmy. Jedynie może się starać o 2 tyg z firmy od pracodawcy.
Tylko nie wiemy czy może to wykorzystać jak w Polsce do 24 miesięcy np, czy od razu po porodzie tylko w ramach opieki nad matką.
Może ktoś miał taki przypadek..
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Justyna Kaha
(cookie_j)
Wiking
Hej,
Widzę, że jesteśmy w podobnej sytuacji
Dowiedziałaś się może jak to wygląda z tymi 2 tyg po porodzie?
Z góry dziękuję za info
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
MaryW napisał:
Dzięki za odpowiedz.
Jednak ponieważ ja nie pracowałam i nie pracuję, to mężowi nie należy się nic z nav..
Już to sprawdziliśmy. Jedynie może się starać o 2 tyg z firmy od pracodawcy.
Tylko nie wiemy czy może to wykorzystać jak w Polsce do 24 miesięcy np, czy od razu po porodzie tylko w ramach opieki nad matką.
Może ktoś miał taki przypadek..


Jeżeli matka dziecka nie wypracowała sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego, natomiast jest członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń socjalnych może ubiegać się o jednorazową zapomogę - becikowe, które w roku 2015 wynosi 46 000 NOK.

Więcej informacji: www.multinor.no/zasilek-na-dzieci/zasilek-rodzicielski.html
Zgłoś wpis
7 Postów
**aga**
(**aga**)
Wiking
Jezeli matka pojdzie na min 50% etatu do pracy lub rozpocznie edukacje dziennie, to ojciec bedzie mial placone tacierzynskie.
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
51 Postów
z s
(jay)
Nowicjusz
Urlop tacierzynski a dwa tygodnie po porodzie to dwie inne rzeczy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
**aga**
(**aga**)
Wiking
Moja odpowiedz dotyczyla:
"Jednak ponieważ ja nie pracowałam i nie pracuję, to mężowi nie należy się nic z nav..
Już to sprawdziliśmy. Jedynie może się starać o 2 tyg z firmy od pracodawcy."
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
**aga**
(**aga**)
Wiking
A wspomniane 2 tygodnie moze wykorzystac do trzech lat, ale pracodawca nie ma obowiazku za te dni wolne placic.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok