Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia promocjina S1 i EKUZ

Zamów teraz

Niektore reguly jezyka norweskiego - Norwegia

Czytali temat:
tommy plee Jarek Grudzień Przemyslaw Piskorz Ona k Agnieszka K LENKA2011 (4278 niezalogowanych)
27 Postów
Sylwia B.
(sylwka)
Wiking
Witam

Czy moglby ktos mi wytlumaczyc albo podac jakas regulke na to, kiedy w jezyku norweskim nie mowi sie slow z dodanymi -et, -en lub -ei. Np. Jeg er sjef
Kiedy jest "er" lub "var" i dotyczy podmiotu to wtedy nie nalezy dodawac w tym przypadku do slowa "sjef" dodatkowo -"en". A w innych przypadkach? Kiedy sie ddodaje sie przyrostkow?

Bylabym wdzieczna za kazda wskazowke

I jeszcze jedno, jesli chodzi o "opp" .
Jeg drikker. Jeg drikker opp.
Jeg setter. Jeg setter opp. Jeg løfter. Jeg løfter opp. Jaka jest roznica z dodanym "opp" w zdaniu a bez niego? Nie chodzi mi szczegolnie o podane przyklady, tylko glowna regulke. Z gory dziekuje i pozdrawiam wszystkich Forumowiczow
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
sylwka napisał:Czy moglby ktos mi wytlumaczyc albo podac jakas regulke na ....

A zaglądałaś do BARDZO OBSZERNEGO TEMATU ...Pani Barbary...?
Ma Przecież dwa tematy o Praktycznej nauce Języka Norweskiego ...
Naprawdę POLECAM...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
Sylwia B.
(sylwka)
Wiking
Nie, nie zagladalam..W sumie to nie moge tego znalezc. Moglbys wyslac mi link do proponowanej przez Ciebie stronki? Dziekuje i pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
1319 Postów
zdzicho dobry
(powiatowy myśliciel)
Maniak
no i tu nie ma tzw. żelaznej reguły jaj wypowiesz jakieś zdanie sylwka, reguła jest tylko w gramatyce Norweskiej , ale nie wiem czy się orientujesz że w Norge jest dużo dialektów regionalnych zachowanych jeszcze z bardzo dawna którymi posługują się ludzie .
w zasadzie jak powiesz np/ Jeg løfter to już wystarczy bez opp jeśli tak powiesz ponieważ chodzi o czynność którą właśnie wykonujesz.
np: et, -en lub -ei - to jak bys nie powiedziała będzie właściwie
i też nie powiesz Jeg er sjef , ponieważ musisz dodać coś do tego -- samo puste zdanie w zasadzie nic nie znaczy NP; Jeg er sjef dette butikk
a np jeśli chcesz powiedzieć mój szef do kogoś wtedy mówisz : Min sjefen -- czyli mój szef
piszesz także Jeg drikker. Jeg drikker opp. - no gramatycznie jest to poprawnie i słownikowo -- ale wiem że Norweg powiedział by tak : Jeg drikker , og Jeg ferdig drikker --- dodam jeszcze że słowie,,drikker,, nie wymawiasz ,,r,, tylko mówisz drikke czyli jakby tego ,,r,,nie ma --- jest jeśli zdanie piszesz
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
Sylwia B.
(sylwka)
Wiking
Juz Gabrielu znalazlam P. Barbare, lecz niestety nie ma tam watku, ktory mnie interesuje.

Odnosnie tego, co napisal Mysliciel, to raczej nie zgodzilabym sie z Toba w kilku kwestiach

Powiedzialabym sjefen min lub min sjef a nie min sjefen...Tak sie uczylam i jesli zle mysle to PROSZE poprawcie mnie
druga sprawa to cytuje Ciebie " Jeg er sjef dette butikk" przeciez butikk to "en" butikk to byloby denne butikk a nie "dette" riktig? Jejku juz mam metlik w glowie. Pomocy!!!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziekuje
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
549 Postów
Grzegorz K
(Grzes203)
Wyjadacz
powiatowy myśliciel napisał:
no i tu nie ma tzw. żelaznej reguły jaj wypowiesz jakieś zdanie sylwka, reguła jest tylko w gramatyce Norweskiej , ale nie wiem czy się orientujesz że w Norge jest dużo dialektów regionalnych zachowanych jeszcze z bardzo dawna którymi posługują się ludzie .
w zasadzie jak powiesz np/ Jeg løfter to już wystarczy bez opp jeśli tak powiesz ponieważ chodzi o czynność którą właśnie wykonujesz.
np: et, -en lub -ei - to jak bys nie powiedziała będzie właściwie
i też nie powiesz Jeg er sjef , ponieważ musisz dodać coś do tego -- samo puste zdanie w zasadzie nic nie znaczy NP; Jeg er sjef dette butikk
a np jeśli chcesz powiedzieć mój szef do kogoś wtedy mówisz : Min sjefen -- czyli mój szef
piszesz także Jeg drikker. Jeg drikker opp. - no gramatycznie jest to poprawnie i słownikowo -- ale wiem że Norweg powiedział by tak : Jeg drikker , og Jeg ferdig drikker --- dodam jeszcze że słowie,,drikker,, nie wymawiasz ,,r,, tylko mówisz drikke czyli jakby tego ,,r,,nie ma --- jest jeśli zdanie piszesz


A słyszałeś może o formie określonej i nieokreślonej?

np: et, -en lub -ei - to jak bys nie powiedziała będzie właściwie
albo rodzajach męskim, żeńskim i nijakim?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
Sylwia B.
(sylwka)
Wiking
Rodzaj meski, zenski i nijaki to nie taki problem. Chodzi mi o to, kiedy sie dodaje to do slowa a kiedy nie. Np. "Jeg kom med bil". Dlaczego nie "Jeg kom med bilen?" czyli z dodanym "en"?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
sylwka napisał:
Juz Gabrielu znalazlam P. Barbare,
Pani ..."barbara67" ... prowadziła dwa tematy...:

- 1...." Norweski na codzien "... 10 stron , praktycznie zakończony .

- 2..." Praktyczny norweski z mozliwocia blendnego tłumacz" ... 32 strony Nadal Aktualny.

Wiem , że trafiłaś na jej temat , niemniej zapisałem te dane dla Innych potrzebujących ...
MATERIAŁU JEST NAPRAWDĘ MULTUM ... i każdy kto naprawdę chce , podszkolić sobie tak słownictwo jak i gramatykę , powinien Tam zaglądać na bieżąco ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
Sylwia B.
(sylwka)
Wiking
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
Bogumila Jasinska
(bogdanor1)
Stały Bywalec
norweskimp3.e-nexto.com.pl/p/jezyk-norweski-gramatyka.html .Tu masz link do wiadomosci tobie prydatnych ! Poczytaj ! Pozdrawiam !
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok