Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia promocjina S1 i EKUZ

Zamów teraz

Czytali temat:
tommy plee Jarek Grudzień Przemyslaw Piskorz Ona k Agnieszka K LENKA2011 (4279 niezalogowanych)
549 Postów
Grzegorz K
(Grzes203)
Wyjadacz
bilen jest to forma określona, czyli mówisz o konkretnym samochodzie.
Nie wiem czy dość jasno to opisałem.
Przykład: Mówisz że chcesz kupić samochód - używasz formy nieokreślonej
Jeśli dalej rozmawiasz o tym samym samochodzie i opisujesz go to w następnych zdaniach używasz formy określonej. Jeżeli pytasz kogoś o jego samochód to używasz formy określonej bo wiecie o jaki samochód chodzi.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
Bogumila Jasinska
(bogdanor1)
Stały Bywalec
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Grzes203 napisał:
Jeżeli pytasz kogoś o jego samochód to używasz formy określonej bo wiecie o jaki samochód chodzi.
aleś ty mondry
Hvordan går det med din bil?
a może mendrcze tak jak radzisz
med din bilen?
przyznaj sobie jeszcze plusa
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
549 Postów
Grzegorz K
(Grzes203)
Wyjadacz
Nic się nie zmieniło.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Grzes203 napisał:
Nic się nie zmieniło.
musisz zmienić tabletki, a najlepiej doktora
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
Bogumila Jasinska
(bogdanor1)
Stały Bywalec
Jasta 102 - Hvis du vil å kjåpe en bil - du må snakke--f.e. -jeg vil å kjåpe en bil ! HvilkeN bil du vil å kjåpe ? Jeg vil Å kjåpe f.e.denne bil mersedes bens 2009 ! Hvilken bil kan du foreviser meg ? Vi har nytt tilbut til deg - f.e. ny Mersedes bens før 2010 fra f.e.2.250 .kr. Hva menner du om det ? Pozdrawiam cieplutko ! Mennig min ! Hvis vil du kjåpe en bil - vellkomen til oss ! Pozdrawiam ! Bez Urazy ! JASTA 102 !z SZACUNECZKIEM !
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
66 Postów
Darcia K
(Darcia)
Początkujący
jasta102 napisał:
Grzes203 napisał:
Jeżeli pytasz kogoś o jego samochód to używasz formy określonej bo wiecie o jaki samochód chodzi.
aleś ty mondry
Hvordan går det med din bil?
a może mendrcze tak jak radzisz
med din bilen?
przyznaj sobie jeszcze plusa


Jeśli zaimek dzierżawczy stoi przed rzeczownikiem, wtedy rzeczownik jest nieokreślony.
Czyli kontynuując przykład z samochodem powiemy:

Det er min bil. - To jest mój samochód.

Ale zmieniając szyk zdania użyjemy zaimka wskazującego przed rzeczownikiem w formie określonej, wówczas gdy chcemy wskazać konkretny przedmiot, w zależności od odległości użyjemy zaimka wskazującego bliższego denne lub dalszego den, przykład:

Denne bilen er min. - Ten samochód jest mój.
Den bilen er min. - Tamten samochód jest mój.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Oczywiście Darcia. Tylko widzisz, że cymbał naprzyznawał sobie plusów pod innymi przebraniami i tu fachufca od jenzykuf udaje, zresztą jak i od wszystkiego. Zabiera się za uczenie innych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
Bogumila Jasinska
(bogdanor1)
Stały Bywalec
Darcia ! Jeg vil å kjøpe den bil ! Hvis skal vil å kjåpe den bilen -jeg skal snakker om det ! Men Han vil å kjåpe en bil ! Det er riktig eller ikke ? Kan du skrive ut en svar - jeg tenker om det god eller ikke ! Tussen takk før ansvar ! Greiter ! MVH BOGDA !
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
921 Postów

(I.Z.A.)
Maniak
men her lystig....hahahahaha
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok