Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Koronawirus w Norwegii: bądź na bieżąco

Natalia Szitenhelm

25 marca 2020 09:47

Udostępnij
na Facebooku
3
Koronawirus w Norwegii: bądź na bieżąco

Aktualne informacje na temat koronawirusa w Norwegii MN

Bieżące informacje na temat sytuacji w kraju fiordów: postanowienia rządu, aktualne informacje. Artykuł aktualizowany.

6 KOLEJNYCH OFIAR KORONAWIRUSA

W niedzielę liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 66 (dane VG, stan na godz. 11). Zakażenie potwierdzono u 5646 osób, 306 pacjentów jest hospitalizowanych.

PONAD 5,5 TYS. ZAKAŻONYCH

W Norwegii 5519 osób jest zakażonych wirusem COVID-19 (dane VG, stan na 4.04, godz. 11). Do tej pory w kraju fiordów na koronawirusa zmarło 60 osób. Piątek 3 kwietnia był dniem, w którym odnotowano w Norwegii najwyższą liczbę zgonów w ciągu jednego dnia - zmarło 9 osób.

OSLO CHCE OTWARTYCH SKLEPÓW W WIELKANOC

Władze gminy Oslo 3 kwietnia wysłały do gubernatora okręgów Oslo i Viken wniosek o zwolnienie z ustawy o dniach wolnych od pracy. Gmina prosi, by apteki i sklepy spożywcze mogły pozostać otwarte w okresie wielkanocnym. Nie będzie jednak wymagać od właścicieli, by lokale te były otwarte, bierze również pod uwagę skrócone godziny ich otwarcia. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, sklepy i apteki będą mogły być otwarte w okresie Wielkiejnocy.

PARADA LGBT ODWOŁANA

Organizatorzy największego norweskiego festiwalu LGBT, Oslo Pride, zapowiedzieli, że w związku z epidemią COVID-19 święto równości przybierze w tym roku inną formę. Nie będzie więc zarówno marszów, jak i imprez plenerowych i klubowych – kampanie, debaty, wykłady i wystawy przeniosą się do internetu. Szczegółowy harmonogram Oslo Pride w wersji online pojawi się wkrótce.

KOLEJNE ZGONY Z POWODU KORONAWIRUSA

W Norwegii z powodu zakażenia wirusem covid-19 zmarły 54 osoby. Pacjentów chorych na koronawirusa jest w kraju fiordów 5253 (stan na 3.04, godz.12.12, dane VG).

20 000 NOK MANDATU DLA FRYZJERA ZA NARUSZENIE ZAKAZU

Jeden z fryzjerów w Oslo został ukarany mandatem w wysokości 20 tysięcy koron za naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy policja dotarła do zakładu fryzjerskiego, przebywało tam kilku klientów. Policja informuje też, że domowe wizyty fryzjerskie są zabronione.

NIEMOWLĘ ZAKAŻONE KORONAWIRUSEM

Ok. trzymiesięczne niemowlę z gminy Nordre Follo zostało zakażone koronawirusem, potwierdziły lokalne władze. Gmina apeluje więc do wszystkich rodzin z małymi dziećmi -należy podjać takie same środki ostrożności, jak wszyscy inni, jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom, ponieważ, jak alarmują władze, nikt nie jest odporny na covid-19.

GWAŁTOWNY WZROST CEN ROPY

2 kwietnia cena ropy Brent wzrosła o ok. 7,91 porc., osiągając 27,54 USD za baryłkę. Wzrosła również cena ropy WTI (West Texas Intermediate) - do 22, 23 USD za baryłkę.

Cena za baryłkę ropy Brent stanowi punkt odniesienia na globalnym rynku naftowym.

Duże fluktuacje cen ropy w ostatnich dniach wynikają z zawirowań rynkowych spowodowanych pandemią koronawirusa. 30 marca cena za baryłkę ropy Brent osiągnęła rekordowo niski poziom - 22,92 USD – to najniższy wynik, jaki najważniejszy norweski surowiec odnotował od 2003 roku.

PRAWIE 5 TYS. ZAKAŻONYCH W NORWEGII

Zgodnie z danymi VG (stan na 2.04, godz. 11), w kraju fiordów zakażonych wirusem covid-19 jest obecnie 4900 osób. Do tej pory zmarło 45 pacjentów, a 316 osób przebywa w szpitalach.

KOLEJNE OFIARY KORONAWIRUSA

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu zakażenia koronawirusem wzrosła 1 kwietnia do 41 osób.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A KORONAWIRUS

Wszystkie zajęcia sportowe powinny odbywać się z udziałem mniej niż pięciu osób, dodatkowo każdy powinien zachować dystans od drugiej osoby wynoszący ok. 2 metry, powiedział podczas konferencji prasowej z 1 kwietnia dyrektor Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet), Bjørn Guldvog. W konferencji wzięła udział także szefowa Norweskiej Konfederacji Sportu i Narodowgo Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego (Norges idrettsforbund, NIF), Berit Kjøll.

NIF chce, by rząd wprowadził bardziej szczegółowe wytyczne na szczeblu krajowym, dotyczące możliwości uprawiania sportu, ponieważ wiele gmin wprowadziło różne zasady. Bjørn Guldvog stwierdził, że przede wszystkim należy dbać o to, by ograniczyć rozrzestrzenianie się koronawirusa. Dyrektor urzędu dodał także, że istnieje wiele dyscyplin sportowych, których - z powodu ryzyka przenoszenia infekcji - nie można uprawiać. Ludzie także nie powinni używać tego samego sprzętu sportowego, dotykać tej samej piłki - Guldvog stwierdza, że obecnie niemożliwe jest np. trenowanie piłki ręcznej.

BŁĘDNE WYNIKI TESTU NA COVID-19

22 osoby otrzymały błędne wyniki testu na koronawirusa, poinformował w komunikacie prasowym szpital w Innlandet. 11 osób poinformowano, że wynik testu na covid-19 jest negatywny, choć w rzeczywistości był on pozytywny. W przypadku pozostałych 11 osób miała miejsce odwrotna sytuacja - poinformowano, że są zainfekowane, choć nie były.
Szpital tłumaczy, że błąd spowodowany był wewnętrzną awarią w programowaniu konfiguracji próbki. Wszystkich pacjentów dotkniętych tą sytuacją poinformowano o błędnej diagnozie.

PONAD 51 000 ZGŁOSZEŃ O OBJAWACH KORONAWIRUSA

W ciągu około tygodnia ponad 51 tys. mieszkańców Norwegii za pośrednictwem formularza online zgłosilo możliwe objawy wirusa COVID-19, poinformował Instytut Zdrowia Publicznego. Do 30 marca FHI otrzymał 51 456 formularzy od osób, które podejrzewają u siebie zakażenie. Instytut uspokaja jednak, że nie wszystkie zgłoszone przypadki oznaczają koronawirusa, a w rzeczywistości mniej niż 5 proc. z osób, które się zgłosiły, są zainfekowane.

39 OFIAR ŚMIERTELNYCH COVID-19

W kraju fiordów na koronawirusa zmarło łącznie 39 osób. Zakażonych jest 4649 pacjentów (stan na 1.04, godz. 10, dane VG). 317 osób jest hospitalizowanych.

GMINA ZAKAZUJE PRACOWNIKOM WYJAZDU

Gmina Træna (Nordland) zakazue swoim pracowników opuszczania jej terenu. Żadna z ok. 100 zatrudnionych osób nie może wyjechać z trzech zamieszkałych wysp do 13 kwietnia.

3 KOLEJNE OFIARY ŚMIERTELNE COVID-19

W Norwegii zmarło trzech pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych covid-19 w kraju fiordów wynosi obecnie 35 osób.

NORWEGIAN ODWOŁUJE LOTY DO FINNMARKU

Linia lotnicza Norwegian w kwietniu odwołuje wszystkie loty do Finnmarku, poinformowała 31 marca agencja prasowa NTB. Przedstawiciele linii argumentują swoją decyzję tym, że z powodu epidemii koronawirusa spadło zainteresowanie pasażerów podróżami w tym kierunku.

Loty do Finnmarku, na mocy porozumienia z Ministerstwem Transportu i Komunikacji, utrzymuje Widerøe.

180 ZAINFEKOWANYCH W CIĄGU DOBY

W ciągu 24 godzin liczba osób w Norwegii zakażonych koronawirusem wzrosła z 4284  (stan na 30.03, godz. 8.00, dane VG) do 4464 (tan na 31.03, godz. 8.00, dane VG). Hospitalizowane są 322 osoby.

KOLEJNE 6 ZGONÓW Z POWODU KORONAWIRUSA

30 marca zmarło w Norwegii kolejnych sześć osób zakażonych koronawirusem. Te informacje potwierdziły: gmina w Kristiansand, szpital w Bærum, szpital uniwersytecki w Akershus, a także gmina Lillestrøm. Łącznie w Norwegii z powodu wirusa zmarły 32 osoby.

WSTRZYMANE ZAŁATWIANIE SPRAW FORMALNYCH ZWIĄZANYCH Z POBYTEM W NO

Do 14 kwietnia nieczynne pozostają posterunki policji, niemożliwe więc jest załatwianie:  wszelkich kwestii paszportowych (również spraw z paszportami tymczasowymi), zgłaszanie spraw. Nieczynne pozostają także: biuro rzeczy znalezionych, obsługa obcokrajowców i umowy związane z pobytem, sprawy związane z posiadaniem broni, Komornik, Sąd Arbitrażowy.

Policja informuje, że jeśli ktoś przed 14 kwietnia miał umówioną wizytę w sprawie dopełnienia formalności związanych z pobytem w Norwegii, wizyta ta się nie odbędzie.

Do 14 kwietnia nieczynne pozostaje także Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych (SUA).

WIELOKROTNIE NARUSZYŁ KWARANTANNĘ, JEST ARESZTOWANY

22-letni Szwed został aresztowany w Oslo za wielokrotne naruszenie zasad kwarantanny. 25 marca mężczyzna wrócił ze Szwecji do stolicy, gdzie miał poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Mimo to Szwed kilka razy był widywany w różnych miejsach w Oslo, informuje policja. W ostatni weekend zatrzymano go, gdy podróżował samochodem z czterema osobami, a kierowca pojazdu był pod wpływem alkoholu.

Młody mężczyzna trafił do aresztu, jest oskarżony o naruszenie Ustawy o ochronie przed infekcjami. Grozi mu grzywna lub kara pozbawienia wolności na 6 miesięcy.

WHO: KORONAWIRUS NIE PRZENOSI SIĘ W POWIETRZU

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że wirus covid-19 nie przenosi się w powietrzu, a głównie drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kicha, kaszle, czy mówi. Dlatego należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od pozostałych osób (przynajmniej 1 metr), a także pamiętać o częstym i prawidłowm myciu rąk.

Wcześniej sądzono, że wirus mógł pozostawać nawet do trzech godzin w aerozolach - zawiesinie drobnych cząsteczek w powietrzu.

26 OFIAR KORONAWIRUSA W NORWEGII

W kraju fiordów liczba soób zakażonych wirusem covid-19 wynosi obecnie 4284 osoby (stan na 30.03, godz. 8.30, dane VG). Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 26. 314 osób jest hospitalizowanych.

KOLEJNA OFIARA KORONAWIRUSA

W Norwegii zmarła kolejna ofiara koronawirusa, poinformował szpital uniwersytecki w Oslo.

PRZEDŁUŻONY OKRES ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH

W ogłoszonym właśnie nowym pakiecie rząd zapowiada przedłużenie wypłaty dagpenger do czerwca. Wprowadza także środki dla ratowania przedsiębiorstw. Propozycja ma zostać uchwalona w przyszłym tygodniu.

KOLEJNE DWIE OFIARY ŚMIERTELNE COVID-19

Zmarły kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem. To chorzy z: Asker i Drammen. W sumie w Norwegii zmarło 17 zakażonych.

ZMARŁ ZAKAŻONY KORONAWIRUSEM

Z 26 na 27 marca zmarła  w Norwegii 15 osoba zakażona wirusem covid-15. Chory mieszkał w domu opieki w Moss.

SZUKAJĄ NAJLEPSZYCH METOD LECZENIA

27 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczyna testy kliniczne, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Norwegia również bierze udział w testach, co oznacza, że każdy pacjent z potwierdzonym zakażeniem będzie mógł zostać włączony do badania.

NORWEGIA DAJE 2,2 MLD NOK NA SZCZEPIONKĘ

Rząd Norwegii przekaże CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) 2,2 miliardy koron na prace nad szczepionką na koronawirsa. Minister rozwoju, Dag Inge Ulstein (KrF), poinformował, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu 12-18 miesięcy będzie można przygotować szczepionkę do produkcji.

PONAD MILION OSÓB W GRUPIE RYZYKA

1,6 mln mieszkańców Norwegii jest w grupie ryzyka zakażenia wirusem COVID-19, poinorfmował zastępca dyrektora Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet), Espen Nakstad. Szczególnie zagrożone są osoby: powyżej 65 roku życia, z chorobami krążenia/układu oddechowego, zaburzeniami odporności, przewlekłymi chorobami płuc, cukrzycą czy chorzy na raka.

Nie wolno odwiedzać nikogo z grupy ryzyka, jeśli jesteś przeziębiony lub masz ciężki oddech.~Bent Høie, minister zdrowia

PONAD 3270 ZAKAŻONYCH W NORWEGII

W Norwegii zakażonych wirusem covid-19 jest obecnie 3278 osób (dane VG, stan z 26 marca na godz. 15). Hospitalizowanych jest 268 pacjentów.

JUTRO PAKIET KRYZYSOWY DLA STUDENTÓW

27 marca rząd ma ogłosić kryzysowy pakiet dla studentów, którzy stracili pracę, a tym samym cały dochód, z powodu epidemii koronawirusa. Pakiet zakłada m.in. że 15 kwietnia studenci otrzymają stypendium na resztę semestru wiosennego. Zostanie również otwarty fundusz pożyczowy dla studentów, na łamach VG zapowiedział minister szkolnictwa wyższego, Henrik Asheim.

18 MIESIĘCY ZAOSTRZONYCH ŚRODKÓW?

Dyrektor Instytut Zdrowia Publicznego (FHI), Camila Stoltenberg, uważa, że mieszkańcy Norwegii co najmniej 18 miesięcy musieliby przestrzegać restrykcyjnych środków, by pokonać epidemię wirusa covid-19. Stoltenberg uważa, że dopóki nie ma szczepionki na koronawirusa, życie społeczne nie może wrócić do stanu sprzed epidemii.

WSZYSTKIE PISEMNE EGZAMINY W SZKOŁACH ODWOŁANE

Ministerstwo Edukacji 25 marca po południu poinformowało o anulowaniu wszystkich wiosennych egzaminów pisemnych w szkołach średnich i podstawowych.

Dotyczy to uczniów w 10 klasie i uczniów szkół średnich (videregående). Urzędnicy informują, że uczniowie otrzymają świadectwo, nawet jeśli egzaminy pisemne nie zostaną przeprowadzone.  

Ministerstwo na razie nie wyjaśniło, co z przeprowadzaniem egzaminów ustnych - decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po Wielkanocy.

14 OFIARA KORONAWIRUSA

W gminie Nord-Aurdal zmarł starszy pacjent zakażony koronawirusem, poinformowały lokalne władze w komunikacie prasowym.

259 500 WNIOSKÓW O DAGPENGER

Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) informuje, że od 12 marca do urzędu - w związku z trudną sytuacją na rynku pracy wywołaną przez epidemię koronawirusa - wpłynęło 259 500 wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. 237 900 wniosków dotyczy uzyskania dagpenger podczas permitteringu.

EQUINOR TNIE KOSZTY

Gigant naftowy Equinor z powodu pandemii covid-19 ogranicza inwestycje, a także poszukiwanie nowych złóż, co pozwoli zaoszczędzić ok. 30 mld koron. Firma również tnie koszty operacyjne, by zachować stabilność finansową.

KOLEJNE OFIARY KORONAWIRUSA

Z 24 na 25 marca zmarł w Norwegii trzynasty chory zakażony koronawirusem. To pacjent z uniwersyteckiego szpitala w Tromsø. Szpital nie komentuje sprawy, norweskie media podają jednak, że to starszy mężczyzna, który chorował na choroby współistniejące.

W kraju fiordów wirusem COVID-19 zakażonych jest obecnie 2887 pacjentów (stan na godz. 10, dane VG), z których 210 poddano hospitalizacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Lena Gutkowska

27-03-2020 07:33

Wczoraj zmarly starszy pan, byl przemilym, dobrym czlowiekiem. Bardzo mi smutno!

Dominik Sz

25-03-2020 16:54

Informacje o coronavirusie uaktualniane na bieżąco na stronie VG

www.vg.no/spesial/2020/corona/?utm_source=coronav

Martin 85

25-03-2020 11:08

czy jest jakis ostateczny termin kiedy skonczy sie mozliwosc skladania wnioskow o zasiłki dla firm?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram