Aktualne informacje na temat koronawirusa w Norwegii.
MN
Przedstawiamy bieżące informacje z Norwegii w związku z epidemią COVID-19. Artykuł aktualizowany.
ZAOSTRZONE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI OBOWIĄZUJĄ DO WIELKANOCY
Premier Erna Solberg ogłosiła, że zaostrzone środki ostrożności w walce z koronawirusem będą obowiązywać w Norwegii do Wielkanocy. Obejmuje to zamknięcie szkół i przedszkoli, zakaz wyjazdu na hyttę, ograniczenia w podróżowaniu, a także zalecenia izolacji i kwarantanny.
OSLO: SZKOŁY I PRZEDSZKOLA ZAMKNIĘTE DO WIELKANOCY?
Jak informuje serwis Dagbladet, powołując się na swoje źródła, gmina Oslo, niezależnie od postanowień rządu, chce, by szkoły i przedszkola na jej terenie pozostały zamknięte do Wielkanocy.
11 OFIARA KORONAWIRUSA
Kolejna ofiara śmiertelna koronawirusa - to starszy pacjent, który zmarł w szpitalu uniwersyteckim w Haukeland.
10 OFIARA KORONAWIRUSA
W szpitalu uniwersyteckim w Oslo zmarła 10 ofiara wirusa covid-19.
Poniżej: szpital informuje, że, ze względu na prywatność pacjentów, nie podaje dodatkowych informacji o zmarłym.
20 TYS. KORON KARY ZA NARUSZENIE KWARANTANNY
Osoba z Vestland otrzymała mandat w wysokości 20 tys. koron za naruszenie ustawy o ochronie przed infekcją.
Osoba, u której potwierdzono obecność koronawirusa i będąca świadomą tego faktu, poszła w weekend na imprezę, na której również znajdowali się ludzie poddani kwarantannie.
9 OFIARA KORONAWIRUSA
W szpitalu uniwerysteckim Akershus zmarła kolejna osoba zakażona wirusem z Chin, poinformowały władze placówki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Od wczoraj w tym szpitalu zmarły w sumie dwie osoby zakażone COVID-19.
PRZEPISY DOT. TYMCZASOWEGO POZWOLENIA NA POBYT
Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych planuje zmienić przepisy imigracyjne dotyczące pozwolenia na pobyt w Norwegii. Politycy chcą, by zagraniczni pracownicy sezonowi, przebywający w kraju fiordów w trakcie trwania epidemii COVID-19, mogli odnawiać zezwolenie na pobyt i pozostawać w Norwegii ponad sześć miesięcy bez przerwy. Zmiany, jak informuje serwis Aftenposten, mają zostać ogłoszone na początku przyszłego tygodnia.
FHI: EPIDEMII NIE DA SIĘ ZATRZYMAĆ
Szef Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), Geir Bukholm, poinformował, że epidemii wirusa COVID-19 nie da się zatrzymać. Powiedział, że może to oznaczać utrzymanie radykalnych środków ochrony przed infekcją przez kilka miesięcy, zanim stopniowo zostaną złagodzone.
KOLEJNA OFIARA KORONAWIRUSA
[23.03]
W poniedziałek służby poinformowały, że 22 marca zmarła w Norwegii ósma ofiara koronawirusa. To mieszkaniec gminy Nordre Follo. Obecnie (stan na 11.00, dane VG) w Norwegii zakażonych jest 2415 osób, a 174 są hospitalizowane.
ZAMKNIĘTA CZĘŚĆ LOTNISKA W OSLO
Od 23 marca pasażerowie mogą spodziewać się zmian na lotnisku Oslo Gardermoen, informuje zarządca norweskich portów lotniczych, Avinor. Z uwagi na znacznie mniejszą niż zwykle liczbę podróżnych, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, zostaną zamknięte bramki do odpraw i punkty kontrolne w strefach 4-9, czyli tzw. sektor linii SAS. Wszyscy pasażerowie w celu odprawy będą się musieli udać do nowej części lotniska, kojarzonej z takimi przewoźnikami jak Norwegian czy Emirates. Zmiany zaczną obowiązywać w poniedziałek o godz. 4:00. Ponadto praktycznie cała strefa usługowo-gastronomiczna stołecznego portu lotniczego jest nieczynna.
CZAT Z PREMIER NORWEGII
O godz. 17:00 rozpocznie się transmisja na żywo na Facebooku, podczas której premier Erna Solberg będzie odpowiadać na pytania internautów związane z koronawirusem.
WIĘCEJ CHORYCH W SZPITALACH
Liczba osób hospitalizowanych w Norwegii z powodu zakażenia COVID-19 wzrosła do 169. Zgodnie z najnowszymi statystykami Instytutu Zdrowia Publicznego 22 marca 32 z nich wymagają wspomagania oddychania respiratorem. FHI raportuje o 2132 przypadkach zarażenia koronawirusem w kraju fiordów.
REJESTR DLA OSÓB Z OBJAWAMI
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego prosi
o rejestrację przez formularz online wszystkie osoby z symptomami, które mogą być wywołane koronawirusem. Zdobyte informacje Folkehelseinstututtet chce wykorzystać do monitorowania sytuacji w kraju i badań nad rozprzestrzenianiem się epidemii COVID-19. Zgłoszenia mają pomóc oszacować, ile osób w Norwegii może być rzeczywiście zarażonych koronawirusem.
Od rana do godz. 18:00 do rejestru trafiło 24 tys. zgłoszeń osób, które podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem, informuje FHI.
ZAKAZ SERWOWANIA ALKOHOLU W OSLO
Jak wykazały kontrole policji i administracji, wiele miejsc z branży gastronomicznej w stolicy Norwegii nie przestrzega zasad kontroli i tym samym przyczynia się do rozprzestrzeniania COVID-19. W związku z tym władze gminy Oslo wprowadziły zakaz podawania alkoholu w lokalach szybkiej obsługi, kawiarniach etc. (serveringssteder). Zakaz obowiązuje od 21 marca, od godz. 20:30. Takie lokale gastronomiczne wciąż jednak mogą wydawać jedzenie.
148 HOSPITALIZOWANYCH
Według danych Ministerstwa Zdrowia 148 pacjentów w Norwegii przebywa na leczeniu w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem, z czego 28 wymaga respiratora. Na dzień 21 marca w kraju fiordów notuje się 1926 przypadków zachorowań w związku z COVID-19. Zmarło 7 zakażonych osób.
NOWA USTAWA O KORONAWIRUSIE
Podczas obrad 21 marca norweski parlament doszedł do porozumienia w sprawie nowej ustawy regulującej działania władz w obliczu epidemi koronawirusa w Norwegii (koronaloven). To odpowiedź na
propozycję rządu, aby ten nie musiał w najbliższym czasie konsultować swoich decyzji ze Stortingiem i w ten sposób zyskiwać na czasie w walce o zażegnanie kryzysu gospodarczego w kraju fiordów. Większość parlamentarna uznała, że zakres rządowej władzy byłby wówczas zbyt duży, a przyzwolenie na wyjątki od ustaw – oprócz zapisów z konstytucji i praw człowieka – za bardzo rozciągnięte w czasie.
Ustalono, że Ustawa o koronawirusie będzie obowiązywać tylko wtedy, gdy praca Stortingu okaże się nieadekwatna, a władza rządu zostanie rozszerzona wyłącznie dla spraw wymagających najpilniejszej reakcji. Zawężono również okres ważności koronaloven do jednego miesiąca. Znowelizowane prawo ma pomóc działać noweskim władzom szybciej w walce z efektami wywołanymi COVID-19.
Ma się przydać m.in., żeby zapewnić wystarczającą liczebność personelu w placówkach medycznych i oddziałach Urzędu Pracy i Polityki Społecznej, sprawne wypłaty zasiłku dla bezrobotnych, których w ciągu minionego tygodnia drastycznie przybyło w kraju fiordów czy, też adaptować niektóre budynki na tymczasowe szpitale, domy lub magazyny.
SŁUŻBA ZDROWIA POTRZEBUJE MASECZEK OCHRONNYCH
W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na sprzęt i środki higieniczne zapobiegające zakażeniu koronawirusem wśród placówek medycznych Instytut Zdrowia Publicznego apeluje o ochotnicze przekazywanie zapasów na rzecz pracowników służby zdrowia. Najbardziej brakuje obecnie maseczek ochronnych. Firmy, które są w stanie zapewnić dostawę, są proszone o kontakt z Helse Sør-Øst RHF.
23-03-2020 14:08
9
0
Zgłoś
23-03-2020 11:06
0
-2
Zgłoś
22-03-2020 18:25
7
0
Zgłoś
22-03-2020 17:51
27
0
Zgłoś
22-03-2020 17:44
0
-28
Zgłoś
22-03-2020 17:34
12
0
Zgłoś
22-03-2020 17:30
22
0
Zgłoś
22-03-2020 17:28
0
-13
Zgłoś
22-03-2020 17:19
0
-18
Zgłoś