Aktualności

Koronawirus w Norwegii: aktualności

Monika Pianowska

21 marca 2020 12:27

Udostępnij
na Facebooku
16

Aktualne informacje na temat koronawirusa w Norwegii. MN

Przedstawiamy bieżące informacje z Norwegii w związku z epidemią COVID-19. Artykuł aktualizowany.

ZAOSTRZONE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI OBOWIĄZUJĄ DO WIELKANOCY

Premier Erna Solberg ogłosiła, że zaostrzone środki ostrożności w walce z koronawirusem będą obowiązywać w Norwegii do Wielkanocy. Obejmuje to zamknięcie szkół i przedszkoli, zakaz wyjazdu na hyttę, ograniczenia w podróżowaniu, a także zalecenia izolacji i kwarantanny.

OSLO: SZKOŁY I PRZEDSZKOLA ZAMKNIĘTE DO WIELKANOCY?

Jak informuje serwis Dagbladet, powołując się na swoje źródła, gmina Oslo, niezależnie od postanowień rządu, chce, by szkoły i przedszkola na jej terenie pozostały zamknięte do Wielkanocy.

11 OFIARA KORONAWIRUSA

Kolejna ofiara śmiertelna koronawirusa - to starszy pacjent, który zmarł w szpitalu uniwersyteckim w Haukeland.

10 OFIARA KORONAWIRUSA

W szpitalu uniwersyteckim w Oslo zmarła 10 ofiara wirusa covid-19.

Poniżej: szpital informuje, że, ze względu na prywatność pacjentów, nie podaje dodatkowych informacji o zmarłym.

20 TYS. KORON KARY ZA NARUSZENIE KWARANTANNY

Osoba z Vestland otrzymała mandat w wysokości 20 tys. koron za naruszenie ustawy o ochronie przed infekcją. 

Osoba, u której potwierdzono obecność koronawirusa i będąca świadomą tego faktu, poszła w weekend na imprezę, na której również znajdowali się ludzie poddani kwarantannie.

9 OFIARA KORONAWIRUSA

W szpitalu uniwerysteckim Akershus zmarła kolejna osoba zakażona wirusem z Chin, poinformowały władze placówki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Od wczoraj w tym szpitalu zmarły w sumie dwie osoby zakażone COVID-19.

PRZEPISY DOT. TYMCZASOWEGO POZWOLENIA NA POBYT

Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych planuje zmienić przepisy imigracyjne dotyczące pozwolenia na pobyt w Norwegii. Politycy chcą, by zagraniczni pracownicy sezonowi, przebywający w kraju fiordów w trakcie trwania epidemii COVID-19, mogli odnawiać zezwolenie na pobyt i pozostawać w Norwegii ponad sześć miesięcy bez przerwy. Zmiany, jak informuje serwis Aftenposten, mają zostać ogłoszone na początku przyszłego tygodnia.

FHI: EPIDEMII NIE DA SIĘ ZATRZYMAĆ

Szef Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), Geir Bukholm, poinformował, że epidemii wirusa COVID-19 nie da się zatrzymać. Powiedział, że może to oznaczać utrzymanie radykalnych środków ochrony przed infekcją przez kilka miesięcy, zanim stopniowo zostaną złagodzone.

KOLEJNA OFIARA KORONAWIRUSA

[23.03]

W poniedziałek służby poinformowały, że 22 marca zmarła w Norwegii ósma ofiara koronawirusa. To mieszkaniec gminy Nordre Follo. Obecnie (stan na 11.00, dane VG) w Norwegii zakażonych jest 2415 osób, a 174 są hospitalizowane.

ZAMKNIĘTA CZĘŚĆ LOTNISKA W OSLO

Od 23 marca pasażerowie mogą spodziewać się zmian na lotnisku Oslo Gardermoen, informuje zarządca norweskich portów lotniczych, Avinor. Z uwagi na znacznie mniejszą niż zwykle liczbę podróżnych, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, zostaną zamknięte bramki do odpraw i punkty kontrolne w strefach 4-9, czyli tzw. sektor linii SAS. Wszyscy pasażerowie w celu odprawy będą się musieli udać do nowej części lotniska, kojarzonej z takimi przewoźnikami jak Norwegian czy Emirates. Zmiany zaczną obowiązywać w poniedziałek o godz. 4:00. Ponadto praktycznie cała strefa usługowo-gastronomiczna stołecznego portu lotniczego jest nieczynna.

CZAT Z PREMIER NORWEGII

O godz. 17:00 rozpocznie się transmisja na żywo na Facebooku, podczas której premier Erna Solberg będzie odpowiadać na pytania internautów związane z koronawirusem.

WIĘCEJ CHORYCH W SZPITALACH

Liczba osób hospitalizowanych w Norwegii z powodu zakażenia COVID-19 wzrosła do 169. Zgodnie z najnowszymi statystykami Instytutu Zdrowia Publicznego 22 marca 32 z nich wymagają wspomagania oddychania respiratorem. FHI raportuje o 2132 przypadkach zarażenia koronawirusem w kraju fiordów.

REJESTR DLA OSÓB Z OBJAWAMI

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego prosi o rejestrację przez formularz online wszystkie osoby z symptomami, które mogą być wywołane koronawirusem. Zdobyte informacje Folkehelseinstututtet chce wykorzystać do monitorowania sytuacji w kraju i badań nad rozprzestrzenianiem się epidemii COVID-19. Zgłoszenia mają pomóc oszacować, ile osób w Norwegii może być rzeczywiście zarażonych koronawirusem.

Od rana do godz. 18:00 do rejestru trafiło 24 tys. zgłoszeń osób, które podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem, informuje FHI.

ZAKAZ SERWOWANIA ALKOHOLU W OSLO

Jak wykazały kontrole policji i administracji, wiele miejsc z branży gastronomicznej w stolicy Norwegii nie przestrzega zasad kontroli i tym samym przyczynia się do rozprzestrzeniania COVID-19. W związku z tym władze gminy Oslo wprowadziły zakaz podawania alkoholu w lokalach szybkiej obsługi, kawiarniach etc. (serveringssteder). Zakaz obowiązuje od 21 marca, od godz. 20:30. Takie lokale gastronomiczne wciąż jednak mogą wydawać jedzenie.
Reklama

148 HOSPITALIZOWANYCH

Według danych Ministerstwa Zdrowia 148 pacjentów w Norwegii przebywa na leczeniu w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem, z czego 28 wymaga respiratora. Na dzień 21 marca w kraju fiordów notuje się 1926 przypadków zachorowań w związku z COVID-19. Zmarło 7 zakażonych osób.

NOWA USTAWA O KORONAWIRUSIE

Podczas obrad 21 marca norweski parlament doszedł do porozumienia w sprawie nowej ustawy regulującej działania władz w obliczu epidemi koronawirusa w Norwegii (koronaloven). To odpowiedź na propozycję rządu, aby ten nie musiał w najbliższym czasie konsultować swoich decyzji ze Stortingiem i w ten sposób zyskiwać na czasie w walce o zażegnanie kryzysu gospodarczego w kraju fiordów. Większość parlamentarna uznała, że zakres rządowej władzy byłby wówczas zbyt duży, a przyzwolenie na wyjątki od ustaw – oprócz zapisów z konstytucji i praw człowieka – za bardzo rozciągnięte w czasie.
Ustalono, że Ustawa o koronawirusie będzie obowiązywać tylko wtedy, gdy praca Stortingu okaże się nieadekwatna, a władza rządu zostanie rozszerzona wyłącznie dla spraw wymagających najpilniejszej reakcji. Zawężono również okres ważności koronaloven do jednego miesiąca. Znowelizowane prawo ma pomóc działać noweskim władzom szybciej w walce z efektami wywołanymi COVID-19.

Ma się przydać m.in., żeby zapewnić wystarczającą liczebność personelu w placówkach medycznych i oddziałach Urzędu Pracy i Polityki Społecznej, sprawne wypłaty zasiłku dla bezrobotnych, których w ciągu minionego tygodnia drastycznie przybyło w kraju fiordów czy, też adaptować niektóre budynki na tymczasowe szpitale, domy lub magazyny.

SŁUŻBA ZDROWIA POTRZEBUJE MASECZEK OCHRONNYCH

W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na sprzęt i środki higieniczne zapobiegające zakażeniu koronawirusem wśród placówek medycznych Instytut Zdrowia Publicznego apeluje o ochotnicze przekazywanie zapasów na rzecz pracowników służby zdrowia. Najbardziej brakuje obecnie maseczek ochronnych. Firmy, które są w stanie zapewnić dostawę, są proszone o kontakt z Helse Sør-Øst RHF.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

23-03-2020 14:08

NWO nadchodzi...totalitarny zamordyzm !!!!!

high octane

23-03-2020 11:06

W 2009 juz bylo wiadomo jak to sie skonczy, kiedy nie pozwolili najwiekszym firma zbankrutowac. Nigdy bym nie przypuscil, ze daja rade dociagnac do 2021.

Chiny wstrzymaly dostawy, Putin zalal swiat tania ropa i banka pekla. W USA panika, nie wiedza co robic. Sypia Trylionami $ we wszystkie strony.

Piotr De

22-03-2020 19:29

Niestety dalej nic nie rozumiecie. Nawet jeśli kw jest wymyślony to i tak jesteśmy w sytuacji z której ciężko będzie wyjść przez wiele miesięcy czy lat. Myślisz że masz na koncie xxx koron to ci nie grozny kryzys? Otóż się mylisz. Stan wyjątkowy i po pieniądzach. Zostanie Ci to co masz w garnku i w skarpecie. A co do tej skarpety to i tak lipa bo jej wartość zostanie bardzo szybko zweryfikowana przez bezrobocie i szalejącą inflację. Oby i nie hiperinflacja.
Apeluje, traktujcie poważnie aktualne zagrożenie.

pikar

22-03-2020 18:25

TAK JAK WG. USTALEN NEW WORLD ORDER LUDNOŚĆ ŚWIATA MA BYĆ ZREDUKOWANA DO OKOŁO 500MLN. ŻADNA PREWENCJA NIC TU NIE DA TO NIE CHINY

Szymon Giełzakowski

22-03-2020 17:51

Zaszyłem się w lesie, bo boję się, że ludzie nie posiadający odrobiny świadomości zbagatelizują ten problem i będą zarażać dalej. Jasne, że każdy kiedyś umrze, ale to nie znaczy, że musimy ten proces przyśpieszać. Więc skoro mamy do wyboru grypę lub grypę + szybko rozprzestrzeniający się KW to chyba wolę zostać przy samej grypie, z resztą jak ma się grypę to się siedzi w domu żeby to przechorować, czemu więc niektórzy tak walczą o to, żeby nie robić tego samego z KW? To jak z tym argumentem odnośnie dyktatury, bo wciąż czekam? Bo pustymi słowami każdy może rzucać. Ja słyszałem, że Japonię kiedyś zaatakowała Godzilla i żadne media mi nie wmówią, że to wymyślone XDDDDDD

high octane

22-03-2020 17:44

Kazdy kto mial grype, kiedys umrze z powodu powiklan. Cale 7 mld ludzi.
Jak sie tak boisz zwyklej grypy to sie zaszyj gdzies w lesie, bunkrze.

Daj zyc normalnie tym ktorzy nie wierza w teorie spiskowe wykreowane przez media.

Szymon Giełzakowski

22-03-2020 17:34

No tak xd "Nie dyskutuj z Szymonem bo podał nam dane i źródła, za jakiś czas się przekona, że nasza teoria ma sens bo my tak mówimy". Tak samo można o Was powiedzieć, że Was się nie przekona bo "Wy wiecie lepiej", jednak nadal liczę na jakieś konkrety z Waszej strony bo na razie żadne nie padły. No ale jasne, łatwiej się wycofać i napisać coś w stylu jeszcze się przekonacie niż poprzeć czymś swoją tezę

Szymon Giełzakowski

22-03-2020 17:30

Granice są zamykane po to żeby wirus się nie rozprzestrzeniał, bo ludzie którzy to bagatelizowali, latali sobie i mieli gdzieś jakiekolwiek ostrzeżenia, więc skoro nie można społeczeństwa traktować jak dorosłych obywateli to zamknęli granice. Zgodzę się z tym, że podobna ilość osób umiera na grypę, ale teraz nie dość, że sporo ludzi umrze na grypę to dodatkowo trzeba doliczyć ofiary KW + ludzi którzy umarli i umrą z powodu powikłań. Nadal czekam na odpowiedź jaką dyktaturę i kto wprowadza? A jakieś źródła skąd ta teoria odnośnie fałszowania powodów śmierci? Poproszę linka do tych ustaw chociaż nie wiem jak to się ma do wprowadzania dyktatury bo chyba odnośnie tego była ta część komentarza.

Ogólnie wirus nie byłby aż tak groźny gdyby nie został na początku całkowicie olany, bo można to było zatrzymać dużo wcześniej, ale czasu się nie cofnie i teraz sytuacja wygląda jak wygląda, więc proponuję jej nie pogarszać zamiast snuć teorie spiskowe.

high octane

22-03-2020 17:28

Czyli cala ta szopka z powodu grypy ktora powoduje smiertelnosc 1 na 500 wsrodwszystkich zarazonych. Musialbys miec jakies inne powane problemy zdrowotne, zeby byc tym 1 szczesliwcem.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram