Biznes i gospodarka

20 miliardów koron miesięcznie dla przedsiębiorców. Rząd ogłosił szczegóły pakietu pomocowego [AKTUALIZACJA]

Maja Zych

27 marca 2020 11:55

Udostępnij
na Facebooku

W ciągu najbliższego tygodnia będą trwały prace nad ustaleniem dokładnych zapisów rozporządzenia pomocowego. MN

Kryzys związany z epidemią koronawirusa poważnie uderzył w norweską gospodarkę, pozbawiając pracy setki tysięcy Norwegów – również wiele firm musiało wstrzymać działalność, pozbawiając się w ten sposób dochodu. Taka sytuacja zmusiła rząd do podjęcia stanowczych działań, które wsparłyby norweskich przedsiębiorców i pozwoliły zminimalizować zbliżającą się wielkimi krokami falę bankructw i wzrost bezrobocia. Z tego powodu w piątek 27 marca minister finansów Jan Tore Sanner ogłosił pierwsze szczegóły pakietu pomocowego, który w najbliższych miesiącach ma wesprzeć zmagające się z problemami biznesy w Norwegii.
Samo rozporządzenie, które miesięcznie ma pochłonąć nawet 20 miliardów koron, powinno zostać uchwalone już w najbliższych dniach – rząd zapowiada, że więcej konkretów poznamy już za tydzień.
Reklama
[AKTUALIZACJA 27.03 13:00]
Rząd podjął decyzję o kolejnym kroku, który ma pomóc norweskim przedsiębiorcom – niektóre branże, takie jak turystyka czy część sportu, mogą liczyć na zmniejszenie stawki podatku merverdiavgift z 8 do 7 proc. Zmiany mają obowiązywać od 1 kwietnia do 31 października tego roku. 

Premier Erna Solberg ogłosiła również, że ze względu na rosnącą liczbę zgłoszeń, aby uniknąć opóźnień, NAV (Urząd Pracy i Opieki Socjalnej) będzie mógł wypłacać zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) zaliczkowo – jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku.

Ponadto, rząd także chce, by dla bezrobotnych i pracowników na permitteringu, którzy zbliżają się do upływu maksymalnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, dagpenger zostanie przedłużony do czerwca. Zmiana będzie miała zastosowanie zarówno do zwykłego okresu zasiłku dla bezrobotnych określonego w sekcji 4-15 ustawy o ubezpieczeniu społecznym, jak i do okresu specjalnych świadczeń w sekcji 4-19 dla osób, które służyły w wojsku lub obowiązkowej służbie obrony cywilnej. W miarę rozszerzania zasad dla osób poszukujących pracy i pracowników na permitteringu wprowadzane są również zmiany w stosunku do osób, które otrzymują arbeidsavklaringspenger (AAP) podczas ubiegania się o pracę. To nowa propozycja rządowa, która ma zostać uchwalona w przyszłym tygodniu. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i - jak w przypadku ogłaszania wcześniejszych pakietów kryzysowych - może ulec zmianie. Dlatego należy na bieżąco śledzić przede wszystkim komunikaty rządowe. 

Link do strony rządowej

Pokryją część strat

Rząd zakłada, że nowe rozporządzenie pochłonie od 10 do 20 miliardów koron z budżetu państwa miesięcznie i będzie dotyczyć nawet 100 tys. firm – minister gospodarki Iselin Nybø podkreśla jednak, że nie pokryje ono całości strat poniesionych przez przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. 

Program będzie skierowany do przedsiębiorstw, które odnotowały drastyczny spadek dochodów, a kwota wsparcia będzie pokrywać nieuniknione wydatki, takie jak np. czynsz czy ubezpieczenie. Zgodnie z pierwszymi ustaleniami pomoc ma obowiązywać przez dwa miesiące, jednak rząd nie wyklucza dalszego przedłużenia programu.  

W praktyce każda firma będzie musiała sama wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego i to na niej będzie spoczywać odpowiedzialność za dostarczenie odpowiednich dokumentów – władze chcą też wprowadzić kontrole, które będą weryfikować, czy przydzielone środki wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem.  

Odpowiedzialność za rozdzielenie przyznanych środków będzie spoczywała na bankach – rządzącym zależy bowiem, żeby system działał jak najsprawniej, a pieniądze trafiały na konta potrzebujących w krótkim czasie od złożenia wniosku.

Więcej szczegółów za tydzień 

Przedstawicielom rządu oraz organizacjom reprezentującym przedsiębiorców zależy, aby rozporządzenie pomocowe było w ostatecznej formie gotowe jak najszybciej się da – w ciągu najbliższych dni trwać będą rozmowy na temat ustalenia konkretnych rozwiązań oraz sprawdzenia ich zgodności z obowiązującymi już ustawami. Minister gospodarki zapowiada dlatego, że dokładne szczegóły powinny być znane już za tydzień.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram