Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Julaften, „mała wigilia” i romjul: tak Norwegowie obchodzą Boże Narodzenie

Redakcja

24 grudnia 2023 17:30

Udostępnij
na Facebooku
4
Julaften, „mała wigilia” i romjul: tak Norwegowie obchodzą Boże Narodzenie

W Norwegii już pod koniec listopada rozpoczynają się przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Na zdjęciu: domy na dalekiej Północy przystrojone lampkami. stock.adobe.com/standardowa/Dmitry Pistrov

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii wiążą się z wieloma tradycjami, których pod żadnym pozorem nie wolno łamać. Należą do nich: strojenie choinki, pieczenie ciasteczek, ale też… oddawanie niechcianych prezentów do sklepów 27 grudnia.
Święta Bożego Narodzenia w Norwegii trwają dłużej niż kilka dni – to cały sezon pełen specjalnych przygotowań i zwyczajów. Tradycyjnie jest to przede wszystkim czas dla rodziny i przyjaciół, a także okazja do wspólnej zabawy, odpoczynku i spotkań przy dobrym jedzeniu.

Coraz bliżej Święta!

W Norwegii już pod koniec listopada rozpoczynają się przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W pierwszy weekend Adwentu zapala się światełka na choinkach w wielu miejscach w całym kraju. Przez cały grudzień trwają bożonarodzeniowe koncerty, występy i jarmarki.

Julebord

Popularnym zwyczajem w Norwegii jest organizowanie w grudniu tzw. julebord. Te suto zakrapiane firmowe przyjęcia świąteczne obrosły już legendą.
Przed Świętami Norwegowie dekorują swoje domy ozdobami z motywem Świętego Mikołaja, girlandami, aniołami, sercami, gwiazdkami, świnkami, myszkami, szopkami bożonarodzeniowymi i domkami z piernika. Pojawia się też wiele świetlnych dekoracji na zewnątrz budynków. 

Przez cały grudzień w domach i restauracjach serwuje się gløgg – rodzaj grzanego wina z miodem i bakaliami. W tym okresie bardzo popularne są też pierniczki.
Co roku o tej porze norweskie ulice przystrojone są świątecznymi ozdobami. Na zdjęciu: jedna z ulic w Tromsø.

Co roku o tej porze norweskie ulice przystrojone są świątecznymi ozdobami. Na zdjęciu: jedna z ulic w Tromsø.stock.adobe.com/standardowa/Dmitry Pistrov

Mała wigilia

Norwegowie, podobnie jak Polacy, świętują Wigilię 24 grudnia. Dzień wcześniej odbywa się natomiast tak zwana „Mała wigilia” (Lille julaften). Tego dnia większość rodzin dekoruje choinkę, którą w Norwegii tradycyjnie przystraja się lampkami, bombkami, brokatem, norweskimi flagami i gwiazdą na czubku. Oprócz tego w przeddzień Wigilii dzieci wraz z rodzicami budują domki z piernika, i wykonują wiele innych obowiązków domowych. Tego dnia popularne jest też jedzenie risgrøt – ryżowego puddingu. Wieczorem wszyscy Norwegowie oglądają skecz telewizyjny z 1963 roku Dinner for One.

Wigilia przy akompaniamencie chóru

24 grudnia odbywa się Wigilia (Julaften), która jest najważniejszym dniem Świąt. Pierwszą część dnia Norwegowie tradycyjnie spędzają na panicznym bieganiu po sklepach, by kupić rzeczy, o których wcześniej zapomnieli. Niektórzy chodzą do kościoła, by tam spędzić czas w ciszy. Wielu zapala świeczki na grobach swoich bliskich na cmentarzach.

Wigilia oficjalnie zaczyna się o piątej. O tej porze w telewizji emitowany jest koncert chłopięcego chóru Sølvguttene, a Norwegowie zasiadają do świątecznego stołu. Najbardziej tradycyjnymi potrawami są ribbe, lutefisk, pinnekjøtt, karp, pieczona szynka i indyk. Świąteczne prezenty zostawia się pod choinką, a zarówno dzieci, jak i dorośli z niecierpliwością wyczekują na otwarcie ich później tego samego wieczoru.
Ribbe - jedna z tradycyjnych świątecznych potraw na norweskim stole.

Ribbe - jedna z tradycyjnych świątecznych potraw na norweskim stole. stock.adobe.com/standardowa/AntiD

27 grudnia – szturmem do sklepów!

Okres między Wigilią a Sylwestrem to tzw. romjul. Po świątecznej przerwie od 27 grudnia otwarte są już sklepy. Tego dnia najbardziej popularne są... zwrot lub wymiana prezentów gwiazdkowych.

Słodkie Święta

W Norwegii Święta nieodzownie kojarzą się z różnego rodzaju łakociami. Sprzedaje się ogromne ilości marcepanu. Zgodnie z producentem słodyczy Nidar podczas Bożego Narodzenia 5 milionów Norwegów konsumuje ponad 40 milionów marcepanowych figurek. W większości domów znajdziemy również czekoladę i orzechy. Powszechnym zwyczajem jest obdarowywanie się pudełkami czekoladek na Święta. Tradycyjne norweskie słodycze bożonarodzeniowe, takie jak pieczone migdały i kandyzowane jabłka, stały się obecnie mniej popularne, ale nadal można je kupić w niektórych sklepach.

Według norweskiej tradycji przed Bożym Narodzeniem powinno się upiec co najmniej siedem różnych rodzajów ciastek. Do najbardziej popularnych należą: Smultringer, Sandkaker, Sirupssnipper, Goro, Krumkaker, Fattigmann, i Berlinerkranser.
Making of: MojaNorwegia sprawdza norweskie i polskie świąteczne łakocie

Telewizyjne hity

W sezonie świątecznym Norwegowie są uzależnieni od programów telewizyjnych i cechują się uwielbieniem do oglądania tych samych filmów każdego roku. Mieszkańcy Norwegii nie wyobrażają sobie Świąt bez Szklanej pułapki, W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju, Kevina samego w domu, Trzech orzeszków dla Kopciuszka, Flåklypa Grand Prix i Reisen til julestjernen (pol. Wyprawa po gwiazdkę).
Reisen til Julestjernen trailer
MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Polo Norek

24-12-2022 15:29

Ryszard Lwie Serce

24-12-2022 15:03

Dzisiaj Wigilia więc przemówię ludzkim głosem...
Szczęśliwych Świąt pełnych rodzinnego ciepła i miłości...

Onty_Ja_Gabriel_3.

24-12-2020 16:30

Nieobecny napisał:
W czasach kiedy nie ma pandemii na zakończenie Wigilii wielu Norwegów idzie na Pasterkę do lokalnego kościoła katolickiego.
Co za totalna bzdura i zarazem DEZINFORMACJA.
W CAŁEJ Norwegii, jest raptem oficjalnie 25 kościołów katolickich, w 80% kościoły te znajdują się na południu kraju i to tylko w DUŻYCH MIASTACH.
To jak możesz pisać iż Norweg idzie do lokalnego /k.k./ raczej idzie do lokalnego ZBORU który w tym przypadku faktycznie znajduje się w każdej tak miejscowości jak i większej wsi.

Tomasz Lenartowicz

23-12-2020 14:20

W czasach kiedy nie ma pandemii na zakończenie Wigilii wielu Norwegów idzie na Pasterkę do lokalnego kościoła katolickiego.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok