Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
TOP 5 miejsc w Norwegii: to musisz zobaczyć w kraju fiordów Turystyka
Emil Bogumił 08 lutego 2020
08:00

TOP 5 miejsc w Norwegii: to musisz zobaczyć w kraju fiordów

2
Skomentuj
Stadion piłkarski w Henningsvær. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Norwegia nie musi być jedynie miejscem na szybki zarobek. Kraj fiordów skrywa w sobie niezwykłe lokalizacje. Niektóre stworzyła natura, a inne zostały zbudowane przez człowieka. Czego nie można pominąć, odwiedzając Norwegię?
Norwegia to państwo wikingów, wiosek rybackich i niesamowitych wybrzeży. Od czego zacząć turystyczną przygodę w tym skandynawskim państwie?

1. Lofoty

Lofoty to jeden z najsłynniejszych archipelagów na świecie. Wyspy położone są na Morzu Norweskim, wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża kraju fiordów. Oferują wszystko, czego może zapragnąć dusza podróżnika. Góry nad samym morzem, niesamowite plaże oraz małe, ciągle nieodkryte, osady rybackie. Lofoty łączą w sobie piękno przyrody i ciekawą architekturę stworzoną przez człowieka.
Wioska rybacka na Lofotach.
Wioska rybacka na Lofotach. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Jednym z niezwykłych miejsc Lofotów jest wioska rybacka Henningsvær położona na wyspie Austvågøya. Możemy podziwiać tam jedyny w swoim rodzaju stadion piłkarski. Położony jest w niezwykłych okolicznościach przyrody – z obu stron otaczają go skały i woda.
Stadion piłkarski w Henningsvaer.
Stadion piłkarski w Henningsvaer. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

2. Bodø

Bodø to miasto portowe leżące za Kołem Podbiegunowym. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że jest to ostatni przystanek na trasie norweskich linii kolejowych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się szare, nudne i przeznaczone dla robotników. Takie jest jednak jedynie centrum, które należy omijać szerokim łukiem! Bodø to m.in. wyjątkowe miejsce do podziwiania zorzy polarnej. Znajdziemy w nim także m.in. Mjelle, czyli plażę z czerwonym piaskiem. Osoby zainteresowane bardziej miejskimi atrakcjami mogą skorzystać z dóbr Narodowego Muzeum Lotnictwa i podziwiać fiordy “lecąc” w profesjonalnym symulatorze lotnictwa.
Zachód słońca nad wybrzeżem Bodø.
Zachód słońca nad wybrzeżem Bodø. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
W okolicach Bodø warto wejść na szczyt Litltind, z którego możemy podziwiać panoramę miasta oraz to, co w Norwegii najlepsze – Lofoty i lodowce. Kolejnym ważnym punktem jest Finnkonnakken, z którego można obserwować niezwykłe fiordy. Tak, właśnie to miejsce znajduje się na mapie wędrówek fotografów, którzy w Norwegii szukają niezapomnianych widoków.

3. Park Vigelanda

Park Vigelanda to norweska atrakcja znana na całym świecie. Znajduje się w Oslo, w dzielnicy Frogner. Gromadzi 200 rzeźb autorstwa Gustava Vigelanda. Każda z nich przedstawia ludzkie ciało.
Park podzielony jest na pięć części. W każdej z nich centralną część stanowi życie i człowiek. Tematem rzeźb są między innymi relacje damsko-męskie, okres od narodzin do śmierci oraz stosunek dorosłych do dzieci.

4. Bryggen

Bryggen to zabytkowa dzielnica Bergen wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi przykład doskonale zachowanej zabudowy portowej. Turyści mogą podziwiać 61 starych domów oraz odwiedzić Muzeum Hanzeatyckie.
Bryggen zimą.
Bryggen zimą. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Kilkaset lat temu Bryggen stwarzało wiele problemów. W tej części miasta drewniane były nawet ulice. Z tego powodu w porcie często wybuchały pożary. W związku z tym władze zakazały mieszkańcom palić w piecach. Nowe prawo nie spełniło swojej roli – w 1702 roku ogień strawił wiele budynków. Sporo osób, które uratowało się z pożaru, zmarło zimą z wychłodzenia.

5. Stavanger

Stavanger to idealny cel dla wszystkich, którzy chcą poznać norweską kulturę, architekturę oraz tajniki ropy naftowej, czyli tego, co dla mieszkańców kraju fiordów najważniejsze. Turyści chętnie odwiedzają tutejsze stare miasto, katedrę św. Swituna oraz Norweskie Muzeum Ropy Naftowej.
Zabudowa starego miasta w Stavanger.
Zabudowa starego miasta w Stavanger. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
W okolicy Stavanger znajduje się także cel fanów pieszych wędrówek – Preikestolen. Popularna ambona znajduje się około 40 kilometrów od centrum miasta. Aby do niej dotrzeć należy zdecydować się na przeprawę promową i krótką podróż autokarem. Zwieńczeniem przygody będzie ścieżka ze stromymi podejściami.
Wyświetl ten post na Instagramie.

On the Edge @twintheworld

Post udostępniony przez Mountains · Nature · Adventure (@outdoortones)

Norwegia to państwo, w którym każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie. Na mapie znaleźć można zdecydowanie więcej niż pięć ciekawych miejsce. Każde z nich jest wyjątkowe – może prezentować tutejszy folklor, wspomnienie wikingów lub stanowić wyzwanie dla fanów aktywnej turystyki.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
maciek wolejszo
maciek wolejszo 10-02-2020 00:55

Centrum Bødo szare i nudne? Czy autor tego artykułu był tam wogóle? To jest Europejska Stolica Kultury 2024, a na Lofotach nie ma miejsca nie odkrytego. Miliony turystów rocznie. Polecam tutaj zawitać

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
plumberpl
plumberpl 09-02-2020 13:34

a ja wam polecam Nyksund i Stø kolo Myre komune Myre

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas