Życie w Norwegii

„Odważne i innowacyjne”: Bergen najbardziej atrakcyjnym miastem w Norwegii

Natalia Szitenhelm

04 czerwca 2019 12:19

Udostępnij
na Facebooku

Władze Bergen chcą, by nie tylko historyczne centrum było uważane za atrakcyjną część miasta. fotolia.pl/royalty free

– Rozwój miasta oznacza rozwój społeczeństwa – orzekło jury, które w czerwcu przyznało Bergen tytuł najbardziej atrakcyjnego norweskiego miasta w 2019. Bergen pokonało w finale Moss i Voss.
Prestiżowy tytuł, ćwierć miliona koron, a przede wszystkim duma – Bergen ma powody, by świętować. Spośród norweskich miast to właśnie je uznano za miejsce, w którym wiedza, dialog i współpraca na różnych płaszczyznach oznaczają rozwój nie tylko tkanki miejskiej czy infrastruktury, ale przede wszystkim rozwój społeczny.

Ministerstwo Samorządu Terytorialnego i Modernizacji, które przyznało nagrodę, wzięło też pod uwagę promowanie w Bergen zdrowego stylu życia czy dbania o środowisko, a także zrealizowanych inwestycji, takich jak choćby modernizacja system tramwajów miejskich Bybanen.

Wręczenie nagrody nastąpi 12 czerwca.
Reklama

Rozwój pod kontrolą

– Bergen to miasto, które patrzy w przyszłość. W ciągu kilku lat podjęto tu kroki, by zatrzymać eksurbanizację i skierować rozwój zabudowy na odpowiednie tory – stwierdziło jury.

Eksurbanizacja, inaczej „rozlewanie się miasta” na tereny przyległe (z ang. urban sprawl) to problem wielu współczesnych miast wynikający z rosnącego zaludnienia. Obszary miejskie poszerzają się o przedmieścia, gdzie ludzie migrują, by się osiedlić. Prowadzi to m.in. do pustoszenia zabudowy śródmieścia i depopulacji centrum. Urban sprawl było dla Bergen nie lada wyzwaniem, jednak miasto podjęło rękawicę.

W Bergen postawiono na zagęszczenie ludności wokół historycznego centrum, a także wzdłuż kolei miejskiej, dzięki czemu większość mieszkańców będzie mieszkać i pracować w miejscu, gdzie praktycznie znajduje się ich centrum interesu życiowego. Oprócz tego w ciągu kilku ostatnich lat Bergen poczyniło znaczne wysiłki, by rozbudować centrum, a także wprowadzić tam dogodne połączenia z oddalonych dzielnic, oceniło jury.

Miasto = ludzie

Jury uznało także, że Bergen jest wzorem do naśladowania dla innych miast i miasteczek, jeśli chodzi o wpływ rozwoju miejskiego na społeczeństwo. Bergen to modelowe miasto, gdzie – dzięki ścisłej współpracy polityków, działaczy, a także przedstawicieli różnych środowisk – udało się osiągnąć zrównoważony rozwój gospodarczy, środowiskowy, a przede wszystkim społeczny.

– Bergen korzysta z odważnych i innowacyjnych rozwiązań, by stać się atrakcyjnym miastem. Stara się wdrożyć takie rozwiązania, które sprawią, że nie tylko historyczne centrum będzie postrzegane jako atrakcyjne.

Cały czas trwają prace nad zagospodarowaniem terenów miejskich, by mogła korzystać z nich lokalna społeczność. Przykładem jest choćby plan rewitalizacji terenów wokół doku portowego. Dokken miałoby stać się miejscem, w którym nie tylko skupi się przedstawicieli transportu morskiego, ale przede wszystkim mieszkańców – miałyby tu powstać nowe mieszkania, miejsca pracy, ale też restauracje i kluby, w których toczyłoby się życie towarzyskie.  
W projekcie kładzie się nacisk na nowoczesną i ekologiczną architekturę.
W projekcie kładzie się nacisk na nowoczesną i ekologiczną architekturę. Źródło: imr.no / Vill Urbanisme/HI/Hurtigruten
W poprzednich edycjach konkursu na najbardziej atrakcyjne miasta w Norwegii wygrywały: Kristiansand (2018), Fredrikstad (2017), Bodø (2016) czy Trondheim (2015).
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram