Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Bodø – miasto północnego słońca: te miejsca warto zobaczyć [TOP 12] Blogi

Bodø – miasto północnego słońca: te miejsca warto zobaczyć [TOP 12]

1
Skomentuj
Miasteczko zamieszkuje ok. 50 000 mieszkańców i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Północnej Norwegii w województwie Nordland Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
20 lutego Wizz Air ogłosił nowe połączenie między Polską a Norwegią. W sezonie letnim 2019 z Gdańska polecimy do Bodø, loty na Północ rozpoczną się 22 maja. Warto poznać to arktyczne miasteczko, bo znajduje się w nim wiele ciekawych miejsc, które zachwycą niejednego turystę.
Reklama
Artykuł pochodzi z bloga Gazela w Laponii.
Bodø zamieszkuje ok. 50 000 mieszkańców i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Północnej Norwegii w okręgu Nordland, ok. 200 km na północ od koła podbiegunowego. Jest to ostatni przystanek na trasie kolejowej norweskich linii kolejowych, ale zamiast pociągiem, do miasta możesz dostać się również za pomocą jednego z 12 lotów z Oslo dziennie lub dwa razy w tygodniu w sezonie letnim bezpośrednio z Gdańska! Może być lepiej?
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl

Smart City

Poza tym, że miasto jest bardzo rozciągnięte i ciężko powiedzieć, gdzie w ogóle jest centrum, rozpościera się od otwartego Morza Norweskiego i mola, do dzielnicy Mørkved, gdzie znajduje się uniwersytet Nord Universitet. Obecnie Bodø bardzo prężnie się rozwija!

Większość ludzi żyje ogromnym projektem mającym na celu przeniesienie starego lotniska oraz wdrożeniem konceptu Smart City, w którym miasto chce zostać the smartest city in the world (gdzie m.in. wprowadzone zostaną autobusy bez kierowcy i cyfrowi przewodnicy po mieście, itp.). Konkuruje też o status „Europejskiej Stolicy Kultury” w przyszłych wyborach.

Kultura jest bardzo ceniona w życiu każdego Norwega, szczególnie w Nordland. Dlatego w każdej szkole, instytucji, nawet molo w Bodø znajdują się rzeźby, statuy, pomniki czy lokalne rękodzieła. W mieście wyznaczona jest nawet trasa szlakiem lokalnych artystów, gdzie turyści i dzieci w wieku szkolnym obowiązkowo uczestniczą w wycieczkach kulturalno-artystycznych.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl

TOP 12 miejsc wartych zobaczenia w Bodø i okolicach

1. Arktyczna biblioteka “Stormen” (Sztorm)!  
To nie tylko zwykła biblioteka, ale to nowoczesne centrum kultury! Wejście jest bezpłatne i otwarte dla każdego. Poza ogromnym wyborem książek, audiobooków, gazet, filmów i kancelarii dla studentów do prac samodzielnych czy grupowych, w samej bibliotece również znajduje się mała kawiarnia. Jeśli jesteś turystą, możesz skorzystać z jednego z 10 komputerów z dostępem do internetu udostępnionym każdemu. Ta biblioteka to największe miejsce spotkań w całym mieście. Od wieczornych spotkań tematycznych i debat na interesujące polityczne tematy, po lekcje języka dla mniejszości narodowych, festiwale kultury, eventy okolicznościowe i koncerty dla 1000 ludzi. 
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl

Twój głos się liczy!

To właśnie tu znajduje się „Urban Living Lab”, część mojego projektu zachęcającego mieszkańców do udziału w rozwoju miasta i wypowiedzenia się na tematy dotyczące jego przyszłości, a także wzięcia udziału w wydarzeniach, które dotyczą lokalsów. Tu możesz przyjść i spotkać się z pracownikami miasta, porozmawiać, oddać głos i aktywnie uczestniczyć w działaniach i decyzjach – czysta demokracja w praktyce. Miejsce to również łączy różne kultury, narodowości, dając możliwość różnym mniejszościom do spotkania się przy kubku, wystawienia swojej galerii lub serwowania swoich potraw. Nasze Stowarzyszenie Polsko-Norweskie organizuje tu czasem zakończenia roku szkolnego polskich dzieci, Międzynarodowy Dzień Dziecka czy – w ubiegłym roku 11 listopada – hucznie obchodzono obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. Co ciekawe, również posiadamy tu swoją półkę z polskimi książkami. Podczas pobytu w Bodø koniecznie zatrzymaj się na kubek gorącej kawy w najpiękniejszej bibliotece na Północy.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
2. Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego
W trakcie wizyty w Bodø koniecznie odwiedź Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego i polataj samolotem w profesjonalnym symulatorze lotniczym Newton Academy. W muzeum możesz poznać ciekawostki o bohaterach polarnych czy samolotach szpiegowskich, a także samodzielnie wypróbować symulator lotu w Newton Academy. Muzeum to genialna podróż przez historię militariów i lotnictwa cywilnego Norwegii, która zaoferuje ci przygody iście wysokich lotów! Latem odbywają się również wycieczki z przewodnikiem, bez dodatkowych opłat.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
3. Cesarski trekking na Keiservarden 366 m n.p.m.
Koniecznie zobacz północne słońce z Keiservarden. Dostaniesz się tam komunikacją miejską lub wypożyczonym samochodem, jazda z centrum zajmuje jedynie 10 minut. Godzinna wycieczka w obie strony na ten najbliżej położony wierzchołek, to idealnie spędzony wieczór zarówno latem, jak i zimą. Stąd zobaczysz spektakularny panoramiczny widok na całe miasto i okolicę. Zimą ukoronowany zorzą polarną, a latem północnym słońcem.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
4. FiordSAFARI i Saltstraumen
Żądnym arktycznych wrażeń polecam przepłynięcie się speedboatem do największego pływu morskiego na świecie, Saltstraumen. Dokładnie co sześć godzin 400 milionów metrów sześciennych wody z szybkością 20 węzłów, tzn. 37 km/godz, przepływa pod mostem Saltstraumen przez cieśninę o szerokości 150 metrów i długości 3 kilometrów. Woda tworzy niesamowicie silne wiry o średnicy ponad 12 metrów i 5 metrów głębokich! Co ciekawe poziom wody podnosi się najgwałtowniej w czasie pełni i no­wiu księżyca. Wiry można obserwować z samego mostu lub z brzegu. Kiedy tam będziesz, koniecznie zabierz ze sobą wędkę i spróbuj szczęścia przy najsilniejszym prądzie pływów morskich na świecie, oddalonym ok. 25 minut jazdy autem od miasta.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl

5. Basen Spectrum i jacuzzi z widokiem na zorzę
Nie ma lepszego miejsca na spędzenie czasu, kiedy w Bodø jest brzydka pogoda. To jedyne miejsce, gdzie na basenie serwują fast food i drinki prosto do jaccuzzi z widokiem na zorzę polarną. Ponadto, poza skocznią i 8 saunami, możesz skorzystać z bogatej oferty masaży i technik relaksacyjnych.
Nordlandsbadet
Nordlandsbadet Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
6. Lokalna kultura 
Podążaj kulturowym szlakiem w samym centrum miasta. Stare budynki zostały ożywione przez zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów. Poczuj magię Arktyki i kreatywność twórców za kołem podbiegunowym w samym sercu Bodø.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
7. Arktyczna Katedra
Nie zapomnij zwiedzić katedrę Domkirke zbudowaną po II wojnie światowej, w 1954 roku. To typowy kościół protestancki, w którym często odbywają się koncerty i ważne lokalne eventy. Otwarty dla zwiedzających w każdym dniu tygodnia. W weekendy ksiądz zaprasza odwiedzających na kawę i poczęstunek.

Poniżej: Katedra posiada 36-metrową samodzielną wieżę zegarową, która posiada trzy dzwony. Tam również znajduje się pomnik mieszkańców miasta, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Na pomniku napisano: „Tym z Bodø, którzy oddali swe życie dla Norwegii podczas wojny i okupacji 1940-1945. Nienazwanym, niezapomnianym”.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
8. Wyspa Kjerringøy
Popłyń na historyczną wyspę Kjerringøy, oddaloną zaledwie pół godziny jazdy autem  wzdłuż drogi Fv834 oraz 10 minut promem. Tam czekają na ciebie wspaniałe adrenalinowe sporty, od kajaków morskich w świetle północnego słońca, po wspinaczkę i trekkingi, które nigdy się nie kończą!
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
9. Poczuj magię fiordów z Finnkonnakken 518 m n.p.m.
Wejdź na spektakularny Finnkonnakken 518 m n.p.m., aby poczuć magię fiordów i docenić piękno norweskiej natury! Finnkonnakken jest doskonałym miejscem na jednodniowe i wieczorne wycieczki, z pięknymi widokami na dwa wspaniałe i trudno dostępne fiordy Mistfjorden i Vestfjorden.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
10. Zobacz ścianę Lofotów z Litltind 717 m n.p.m.
Koniecznie wejdź na szczyt Litetinden i podziwiaj panoramę okolic Bodø. Dostaniesz się tam 20 minut autem w stronę wyspy Kjerringøy. Jak będziesz miał dużo szczęścia, ze szczytu zobaczysz kontury Lofotów na horyzoncie, lub lodowiec Sulis oraz Svartisen na połudnowym-wschodzie! Wycieczka jest wymagająca, ale warta każdego metra. Prawda?
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl

11. Podwójna plaża Hovden 
Takich egzotycznych widoków nie znajdziesz nigdzie indziej jak w okolicach Bodø. Otóż podwójna plaża Hovden albo Hovdesundet przyciąga każdego turystę chętnego przyjechać na Auvika i przejść przez skalistą plażę o długości ok. 3,2 km w jedną stronę. To raj dla głodnych nowych wrażeń i tych, którzy kochają eksplorować nieznane tereny. Łódką z Bodø dostaniesz się tam w 15 minut.
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
12. Czerwona plaża Mjelle
Mieszkańcy Bodø twierdzą, że przyjechać na Mjelle, to jak wylądować na Marsie, również porównując ją do pola maków w krainie OZ! Mjelle to wyjątkowa plaża z czerwonym piaskiem utworzonym przez setki wyrzuconych i pokruszonych przez morze maleńkich muszelek i wapiennych szkieletów zewnętrznych muszlowców. Trzykilometrowa kolorowa plaża jest bardzo dobrze schowana i otoczona wysokimi klifami tworzącymi naturalny górski parawan, oddzielając tym samym plażę od świata zewnętrznego. Wręcz idealne miejsce na wspinaczkę górską dla turystów kochających podnoszące adrenalinę sporty.

Poniżej: Co ciekawe intensywne kolory północnego słońca oświetlają piasek, nadając mu fioletowo-różowy kolor. Bajka! Żeby się do niej dostać, musisz pokonać ok. 2 km pieszo szlakiem wiodącym od samego parkingu. Parking natomiast znajduje się niecałe pół godziny jazdy z Bodø w kierunku Kjerringøy wzdłuż drogi Fv834. Koniecznie musisz tu przyjechać. 
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Poniżej: takie widoki czekają na Ciebie z samolotu! To co, kiedy przylatujesz?
Gosia Dvořáková / gazelawlaponii.pl
Gazela w Laponii

Nazywam się Gosia Dvořáková, mieszkam za kołem podbiegunowym w północnej Norwegii, a dokładniej w arktycznym miasteczku Bodø, z najukochańszym mężczyzną na planecie Ziemi.

Czym się zajmuję? Na co dzień pracuję ze zdrowiem publicznym w województwie Nordland, starając się przybliżać Norwegom ich cudowną naturę i tym samym poprawić ich jakość życia. Każdą wolną chwilę spędzam aktywnie – zarówno w górach, jak i na siłowni, gdzie pracuję również jako trener personalny i lifestyle coach, inspirując ludzi do zmiany życia na lepsze.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karipi
Karipi 01-01-2020 23:43

Witaj, Mam takie pytanie. Wracając w czerwcu (o ile rozkład promów się nie zmieni będziemy mieć pewnie trochę czasu na zobaczenie którejś z atrakcji Bodø.
Z tej listy interesowały by mnie ewentualnie Keiservarden, Finnkonnakken, Litltind, plaża Hovden, Czerwona plaża Mjelle.
Co jest najszybsze do zrealizowania biorąc pod uwagę że punktem startowym jest przystań, a końcowym lotnisko? W któreś z tych miejsc da się dojechać bezpośrednio autem, czy trzeba dojechać i się wspiąć od parkingu?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas