Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

bank-rezydencja podatkowa - Norwegia

24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Witam!Jakis czas temu moj bank(dnb) wyslal mi jakis formularz do odeslania. Mam w nim wykazac, ze nie jestem polskim rezydentem podatkowym. Nie wystarczy wypelnic, trzeba jeszcze wyslac dokumentacje ze skatteetaten. Ktos wie po co to im? Czy cos sie stanie jak to zignoruje?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
48 Postów

(ExtinctionR)
Nowicjusz
Nie odpowiem Ci na pytania. Zadam za to swoje: gdzie jesteś rezydentem podatkowym?

Agnor100 napisał:
Witam!Jakis czas temu moj bank(dnb) wyslal mi jakis formularz do odeslania. Mam w nim wykazac, ze nie jestem polskim rezydentem podatkowym. Nie wystarczy wypelnic, trzeba jeszcze wyslac dokumentacje ze skatteetaten. Ktos wie po co to im? Czy cos sie stanie jak to zignoruje?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
170 Postów
Stały Bywalec
informacje o rezydencji podatkowej, państwa przekazują sobie wzajemnie na podstawie podpisywanych umów i na podstawie przepisów uchwalonych w EU w 2014r. Common Reporting Standard to automatyczna wymiana informacji finansowo-podatkowych każdego klienta banku. Polska i Norwegia taką umowę podpisały. To oznacza, że Polska przekazuje np. stronie norweskiej i odwrotnie , informacje o aktywach finansowych posiadanych w Polsce, a Norwegia tutaj przez każdego Polaka/Norwega (środki pieniężne, akcje, obligacje itd.). Banki przekazują też wszystkie dane osobowe, numery kont, PESEL itp. Informacje pozyskiwane są od wszystkich /norweskich/polskich instytucji finansowych, nie tylko od banków. Informacje te wysyłane są i gromadzone przez urzędy skarbowe i ma ta na celu zapobieganiu ukrywania dochodów. Praktyka banków jest różna, mój bank WBK zagroził mi zamrożeniem konta. W przypadku braku złożenia oświadczenia bank informuje o tym urząd skarbowy, Skattedirektoratet i to oni podejmują decyzję o ew. sankcjach. Nie wstrzymuje to wysłania informacji do Polskiego US.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Pracuje od 2018 wyłącznie w Norwegii, każdy miesiąc bez wyjątku więc na logikę powinienem być rezydentem podatkowym w Norwegii. Ale to najwyraźniej trzeba udowadniać.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Ze skatt mają mi wysłać skattemelding za rok biezacy ale pytanie kiedy to otrzymam, może po terminie wyznaczonym przez bank. Poza tym, ze zeszły rok na moim skatteoppgjør był norweski adres, ale na skattemelding polski. Jeśli dostanę z polskim adresem to może to dziwnie wyglądać dla banku, nawet jeśli co miesiąc płaciłem podatki w Norge. Na stronie banku wyraźnie też sugerują, że powinienem wysłać scan norweskiego dokumentu typu paszport. Tego akurat nie mam .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
170 Postów
Stały Bywalec
będę się streszczać bo piszę z pracy. Rezydencja podatkowa ogólnie mówiąc nie ma nic wspólnego z pracą. Rezyd p każde państwo ustala sobie według własnych zasad. PL i NO mają podobne. RezP to tak naprawdę MIEJSCE ZAMIESZKANIA, ustalenie tego miejsca jest potrzebne do określenia kto i gdzie i w jakim zakresie zobowiązany jest do płacenia podatków. Oprócz pojęcia RezydP funkcjonuje też pojęcie nieograniczonego obowiązku podatkowego (płacisz podatek w danym kraju np. w Polsce OD WSZYSTKICH dochodów, niezależnie od tego gdzie je uzyskałeś (także za granicą). Wynika to WPROST z ustawy o PIT, tu jest to samo. Dopiero zawarta umowa między PL i NO o unikaniu podwójnego opodatkowania tej obowiązek częściowo niweluje. W Polsce jest tak: jest Rez.P jeśli przebywasz w Polsce co najmniej 183 dni i masz tutaj ośrodek interesów życiowych (art3 ustawy o PIT). Norwegia mówi tak, mieszkasz w Norwegii więcej niż 183 dni w ciągu 12 kolejnych miesięcy to jesteś rezydentem tutaj (ale również 270 dni w ciągu 36 m-cy). Jeżeli z kolei według prawa krajowego NO i innego jesteś RezP w obu krajach to w NO będziesz uważany za rezydenta jeśli masz tu "fast bolig" czyli swoje mieszkanie, jeśli masz mieszkanie w obu krajach to decyduje gdzie masz ośrodek interesów życiowych (rodzina, inna aktywność) . To tak w dużym uproszczeniu. Dziwię się , że bank żąda PITa, PIT to dokument objęty tajemnicą, bank może o niego poprosić w przypadku np. kredytu, w innym przypadku słabo to widzę. Może coś źle zrozumiałeś, albo urzędnicy są nadgorliwi, Podali podstawę prawną takiego żądania?? co do PITa (skattemelding), wszelkie nieścisłosci w dokumentacji podatkowej (PIT, skatteoppgjør) należy zgaszać od ręki. Jeśli adres w PIcie był zły to trzeba było np. przy okazji wysyłania PIa nanieść odpowiednie zmiany, albo ew. napisać do nich w altinn. Wszystkie nieścisłości działają na Twoją niekorzyść. Zwłaszcza te niezgłoszone. Trzeba uważać i sprawdzać bo są duże zastrzeżenia co do kompetencji tych urzędników.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Agnor100
(Agnor100)
Wiking
Zamówiłem w skatt certyfikat rezydencji podatkowej(jest coś takiego), wyślę to(o ile otrzymam na czas. Jeśli w banku tego dokumentu nie zaakceptują to zmienię bank. Kolega mający konto w dnb też dostał taki formularz, inni znajomi nie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
170 Postów
Stały Bywalec
ok, to jest zwykłe zaświadczenie o miejscu zamieszkania, tak czy tak informacja będzie przekazana do Polski, sama je przekazuję bo pracuję w US, każda informacja o zarobkach tutaj idzie do Polski, z dużym opóźnieniem , ale idzie , każdy bank ma obowiązek ustalić RP
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok