Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Urlop i swiadczenia urlopowe - Norwegia

5 Postów
Artur Marchel
(ArturMarchel)
Wiking
Witam w norwegi miszkam od maja pracuje tez od maja w firmie mam umowe z pół rocznym okresem próbnym. Mam pewien problem z pracodawca poniewaz na stronie ny i norge wyczytałem ze kazdemy zatrudnionemu przed 30 października nalezy sie urlop moj pracodwaca oczywiscie twierdzi ze mi sie nie nalezy bo pracuje za króto po drógie jak przedstawiłem mu informacje z ksiarzki i co jest takze zapisane na stronie inspekcji pracy zaczał wciskać mi kit ze tyczy sie to tylko pracujacych w norwegii zmieniajacych miejsce pracy. potem przyszedł moj przełozony ze nalezy mi sie tylko 3 dni urlopu do tego bezpłatny a nawet ten urlop zapisane w ustawie tez jest bezpłatny. jest jeszcze sprawa taka ze niedługo rodzi mi sie w polsce dziecko znajomy któremu miesiac temu urodziło sie dziecko w norwegii dostał jeden dzien płatny od pracodawcy dodatkowo a mi jest powiedziane ze mi sie to nie nalezy bo rodzi sie dziecko w polsce nie w norwegii i ze tak naprawde nic mi sie nie nalezy.. proszę o pomoc bo nie wiem juz co mam robić
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
21 Postów
Jan Maryjan
(Maryjan071)
Wiking
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Artur Marchel
(ArturMarchel)
Wiking
to co jest napisane w kodeksie pracy przedstawiłem pracodawcy po czym powiedział on ze nie przysługuje to mi bo za krótko pracuje po drugie stwierdził ze jest to tylko dla osób zmieniajacych prace ale pracujacych juz dłuzej w norwegii. czy w inspekcji pracy istnieje mozliwosc konsultacji z polakami czy cos w tym stylu?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
21 Postów
Jan Maryjan
(Maryjan071)
Wiking
Sprawdz tutaj:

www.sua.no/pl/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
ArturMarchel napisał:
Witam w norwegi miszkam od maja pracuje tez od maja w firmie mam umowe z pół rocznym okresem próbnym. Mam pewien problem z pracodawca poniewaz na stronie ny i norge wyczytałem ze kazdemy zatrudnionemu przed 30 października nalezy sie urlop moj pracodwaca oczywiscie twierdzi ze mi sie nie nalezy bo pracuje za króto po drógie jak przedstawiłem mu informacje z ksiarzki i co jest takze zapisane na stronie inspekcji pracy zaczał wciskać mi kit ze tyczy sie to tylko pracujacych w norwegii zmieniajacych miejsce pracy. potem przyszedł moj przełozony ze nalezy mi sie tylko 3 dni urlopu do tego bezpłatny a nawet ten urlop zapisane w ustawie tez jest bezpłatny. jest jeszcze sprawa taka ze niedługo rodzi mi sie w polsce dziecko znajomy któremu miesiac temu urodziło sie dziecko w norwegii dostał jeden dzien płatny od pracodawcy dodatkowo a mi jest powiedziane ze mi sie to nie nalezy bo rodzi sie dziecko w polsce nie w norwegii i ze tak naprawde nic mi sie nie nalezy.. proszę o pomoc bo nie wiem juz co mam robić
Nalezy ci sie 25 dni urlopu jezeli nie wykorzystales urlopu u poprzedniego pracodawcy (w tym roku). Pisze o tym tutaj:
lovdata.no/dokument/NL/lov/1988-04-29-21#KAPITTEL_2
Jest to prawo norweskie i pracodawca nie moze migac sie, ze jego to nie obowiazuje.

Wszystkie urlopy w Norwegii sa bezplatne. Dlatego kazdy pracownik ma dostac feriepenger, zeby miec z czego zyc w czasie bezplatnych wakacji. Niestety feriepenger trzeba wypracowac, czyli w pierwszym roku pracy feriepenger sie nie dodostaje.

Co do urodzin dziecka - masz prawo do 2 tygodni wolnego powiazanego z narodzinami dziecka. Pracodawca decyduje czy sa one platne czy nie. W prawie nie pisze nic, ze wolne nalezy sie tylko wtedy, kiedy matka dziecka jest w Norwegii. A pisze o tym tutaj (czyli w prawie norweskim) w paragrafie § 12-3:
lovdata.no/dokument/NL/lov/2005-06-17-62#KAPITTEL_12

Powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Artur Marchel
(ArturMarchel)
Wiking
a jesli zaczałem prace w maju tego roku i tez od tego czasu jestem w norwegii? wczesniejszy moj pracodawca był w polsce?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Nie ma znaczenia co robiles w Polsce i ile urlopu tam miales. Polskie prawo nie obowiazuje w Norwegii.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Artur Marchel
(ArturMarchel)
Wiking
czyli moj pracodawca sie myli i nalezy mi sie pełna skala urlopu? ale teraz kwestia jest taka ze skoro w norwegii nie ma płatnego urlopu to rozumiem ze te dni wolne które bym wykorzystał "urlop" zostały by mi odciagniete z wypłaty w danym miesiacu?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
ArturMarchel napisał:
czyli moj pracodawca sie myli i nalezy mi sie pełna skala urlopu? ale teraz kwestia jest taka ze skoro w norwegii nie ma płatnego urlopu to rozumiem ze te dni wolne które bym wykorzystał \"urlop\" zostały by mi odciagniete z wypłaty w danym miesiacu?
Tak na to wyglada.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
ArturMarchel napisał:
czyli moj pracodawca sie myli i nalezy mi sie pełna skala urlopu? ale teraz kwestia jest taka ze skoro w norwegii nie ma płatnego urlopu to rozumiem ze te dni wolne które bym wykorzystał \"urlop\" zostały by mi odciagniete z wypłaty w danym miesiacu?


...jakie sa Twoje żądania ,bo nie rozumiem?...
...chcesz mieć urlop,tak?...
...za zgoda pracodawcy weż go sobie ...
...będzie to urlop bezpłatny...
...feriepenger dostaniesz za ten rok w wakacje roku przyszlego...
...uprzejmie wyjaśnij powód urlopu...
...powód musi być poważny,bo jesteś na okresie próbnym...
...Ps. Ja w twoim wieku,twojej sytuacji zawodowej...
...nie jadłem i nie robiłem przerw...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok