Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca na stanowisku KIEROWCY - Norwegia

5 Postów

(cegielka01)
Wiking
Witam. Mam takie pytanie do kierowców pracujących zawodowo. Posiadam stare bezterminowe prawo jazdy.Kursy na przewóz rzeczy i osób już straciły ważność. W ubiegłym roku pracowałem jako kierowca na obecnym prawku i nikt mi nie sprawdzał kursów ! Teraz zaczynam szukać pracy jako kierowca i chciałbym się dowiedzieć czy jeszcze na starym prawku dało by radę coś ogarnąć czy muszę lecieć do PL zrobić kursy i wymienić prawko. Jeśli ktoś może udzielić mi jakieś info w tym temacie z góry dziękuję
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
wwwww oooo
(ttttt)
Wiking
No co Ty???? twoje prawo jazdy są nieważne.... co najwyżej możesz prowadzić ciężarówkę lub autobus prywatnie....tz możesz jechac np takim pojazdem na ryby lub sklepu. Nikt Cie nie przyjmie do pracy. Swoją drogą twój poprzedni pracodawca niezłym partyzantem musiał być!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
XXX moja sprawa
(kamilio)
Stały Bywalec
Przerabialem temat 5 miesiacy temu.
To nie plotka, bla bla bla itp tylko szczera rzeczowa odpowiedz w razie potrzeby podam akty prawne - Norweskie.
*-*-*-
Jesli jestes tu ponad 6 miesiecy zarejestrowany ( w zasadzie zameldowany ) to nie mozesz pojechac do PL i wyrobic duplikatu prawka. Lamiesz Norweskie i Polskie prawo !!!!! Zeby wyrobic duplikat w PL podpisujesz oswiadczenie ze przebywasz podkreslam przebywasz w PL ponad 186 dni w roku to samo w NO. W razie wypadku dochodzenie moze doprowadzic nawet do tego ze nie miales prawa jezdzic bo miales nie waze prawko czyli sklamales w NO lub w PL i czeka cie regres ubezpieczeniowy !!! Przerabialem - nie osobiscie ale wierzcie mi ...
Do prowadzenia ciezarowki czy autobusu w NO jak i w PL musisz miec kwalifikacje wstepna wpisana w prawo jazdy. Zadne papierowe formy juz od 2 lat nie obowiazuja nikogo.
*-*-*-*
Na moje oko jestes w kropce bo nie mozesz formalnie pojechac do PL i wyrobic kursu + prawka bo wydane po przyjezdzie tu jest z automatu nie wazne a uwiez mi dojda bo np. w Trondheim StatensVegvesen ma rodaka w szeragach i kosi niemilosiernie. Przy kontroli podajesz numer personalny i polskie prawko i tylko kontrola daty wydania i daty zameldowania w NO - pan idziesz pieszo z 10 000 mandatem a szef ma sprawe.
*-*-*
Pozostaje ci jedyna opca czyli wymiana prawka na norweskie z wpisem w prawko tych niewaznych kwalifikacji i zrobienie odnowienia w NO za ca. 8000 NOK.
*-*-*-*
Chcesz ryzykuj jedz do PL wyminiaj ale tu juz coraz mniej glupkow w StatensV. Dodam ze prawko C i D jest wazne do 5 lat od wiazdu ale nie dluzej jak do pierwszej wymiany z powdu konczacego sie kursu czy daty waznosci, zgubienia itp.
/////
Rozpisalem sie ale krazy wiele plotek w sieci i wsrod polakow co kosztowalo mnie 8 wizyt w StatensV, 2 na Politi i mase telefonow az wreszcie wyjasniono mi jak to naprawde jest a po przejsciach nie rozmawiam z nikim innym jak tylko z oficerami SV. Naprawde to nie bzdury i nie zarty coraz wiecej wylapuja i coraz wiecej ludzi nagle traci wszystko bezpowrotnie majac 6 - 7 lat pobytu kredyty rodzine itp. Przestrzegam panowie zwlekanie bedzie kosztowalo.
Ja cudem wymienilem prawko na norweskie 8 dni pozniej juz bym go nie wyrobil nigdy bo po 5 latach pobytu trzeba je wymienic miedzy 5 a 6 rokiem potem koniec i to nie zarty. Jesli ktos szuka wiecej informacji chetnie udziele na PM podesle akty prawne - kazde moje slowo jestem w stanie podeprzec przepisami i korespondencja z SV.
PS, W pazdzierniku bedzie nowelizacja i maja te przepisy bardziej wyluszczyc bo niby wszystko jasne ale cos wynika z czegos itp dlatego Politi, SV itp nie wie co ma robic przy kontroli tak jak panie w SV nie wiedza co powiedziec ale uwierzcie mi jak to uproszcza to zacznie sie sieczka na drogach ..
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
XXX moja sprawa
(kamilio)
Stały Bywalec
Uprzedze wpisy ze * a wczoraj mnie kontrolowali i nic * - to jak z jazda na polskiej szpachli. Przepis jest a czy oficer go zna i czy mu sie chce to juz nie wiadomo skoro nawet na infolinii tego nie wiedza. Albo sie uda albo nie a napewno minie kiedys 6 lat i wymiana bezpowrotnie niemozliwa no chba ze sie wymeldujemy na 6 miesiecy z NO po to by wyrobic prawko w PL i go wymienic.
Naprawde przestrzegam ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Marek Marko
(MAREKeneeco)
Nowicjusz
Dzieki za konkretne i wyczerpujace informacje .Tez niedlugo musze wymienic prawko na norweskie z D , Dlatego bardzo mi sie przyda ten artykół. Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(cegielka01)
Wiking
Dzięki za info.Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
R 1234
(Roberto40)
Wiking
niestety piszesz bzdury i wprowadzasz w bład forumowiczow , art 90 PoRD nie dotyczy osób posiadających uprawnienia, można swobodnie bez żadnych przeszkód wyrobić duplikat prawa jazdy w Polsce w każdym czasie, nawet jak byś nie przebywał w kraju nawet 10 lat, żaden przepis ani w Polsce ani w Norwegii nie obliguje cię do wymiany krajowego prawa jazdy na prawo jazdy panstwa w ktorym przebywasz (oczywiście mam tu na mysli panstwa będące stronami konwencji wiedenskiej) wymina prawa jazdy w Norwegii a więc członkiem EOG oraz sygnotariuszem w/w konwecji jest twoim prawem a nie obowiązkiem, nawiązując jeszcze do art 90 PoRD to wszystkie pkt tego artykułu dotyczą osób które chca wyrobić uprawnienia do kierowania pojazdami a nie żadaja wymiany blankietu potwierdzajacego ich posiadanie czytaj PRAWO JAZDY, obrazowo to można przyrownać do zagubienia dowodu torsamości , jak ci zginie to nie przestajesz byc obywatelem Polski
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
XXX moja sprawa
(kamilio)
Stały Bywalec
Wiedzialem ze trafi sie osoba ktora bez krzty wysilku stwierdzi ze to nie prawda. Nastepnym razem pomysl albo przynajmniej wysil sie i zadzwon do wydzialu komunikacji nim cos napiszesz bo spisalem sie nie po to zebys paroma zdaniami TY wprowadzal ludzi w blad.
Tak w Polsce jak i w NO podpisujesz wniosek a od 01/01/2016 pisemne oswiadczenie w wydziale komunikacji o tresci :
OŚWIADCZENIE
(złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kie
rujących pojazdami)
Oświadczam uprzedzona/y o odpowiedzialności karnej
za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy,
że miejsce mojego zamieszkania znajduje się na tery
torium Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym, że:
a)
przebywam na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej c
o najmniej 185 dni w każdym roku
kalendarzowym:

ze względu na swoje więzi osobiste i zawodowe

z zamiarem stałego pobytu wyłącznie ze względu na s
woje więzi osobiste
b)
przebywam regularnie na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste,
a jednocześnie, że ze względu na swoje więzi zawodo
we kolejno przebywa w co najmniej dwóch
państwach członkowskich Unii Europejskiej
c)
przebywam nieregularnie na terytorium Rzeczypospoli
tej Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste,
ponieważ przebywa w innym państwie członkowskim Uni
i Europejskiej w celu wypełnienia zadania
o określonym czasie trwania
d)
przebywa na terytorium innego państwa ze względu na
podjęte w tym państwie studia lub naukę
w szkole.
Zostałam/em pouczony, iż za złożenie niezgodnego z
prawdą oświadczenia lub zatajenie w nim
prawdy – na podstawie art. 233 § 1 kodeksu karnego
grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.
Pouczenie zrozumiałam/em
PODPIS ......
*-*-*-*-*-
Link - www.um.warszawa.pl/sites/default/files/o...11_ust_1_pkt_5_7.pdf
*-*-*-*
Tymczasem polecam lekture linku gdzie jes oficjalny blankiet wniosku o wydanie prawa jazdy z podpunktem na 2 strone ze skladam go zgodnie z ART11.UST1.ptk 5 - 7:
*-*-*-*
ewnioski.pl/formularze/formularze-motory...awa-jazdy/informacje

NAPRAWDE PROSZE O MADRE WPISY BO STRACILEM SPORO CZASU PRZEZ BAJKOPISARZY I NIE ZYCZE TEGO NIKOMU ...

Jeśli chcemy coś dodać do tematu, a nasz komentarz był ostatnim to nie dodajemy nowego tylko go edytujemy : )

Moderator


dodam jeszcze ze Norwegia owszem zezwala na posiadanie Polskiego prawajazdy ale tylko tak dlugo jak jest wazne ( blankiet ) i tylko jesli wydanie nastapilo przed przyjazdem do NO
*-*-*-*-*
www.vegvesen.no/forerkort/har-forerkort/...os-forerkort-i-norge
*-*-*-*
Tylko do momentu jak masz ten blankiet i go nie zgubisz - nawet 10 lat jesli masz bezterminowe kat B i go nie zgubisz przez 10 lat bo wyrobienie blankietu / duplikatu w PL po przekroczeniu 186 dni pobytu w NO a nawet posiadania takiego planu juz jest lamaniem Polskich i Norweskich przepisow. Radze naprawde dobrze popytac w urzedach bo beda ZONKI !!!!!!
Norweskie potwierdzenie ze wydane prawko w PL w trakcie pobytu w NO jest nie wazne :
Czytaj ostatnie zdanie ==
/////
Krav til førerkortet

Det stilles krav både til selve EU/EØS-førerkortet og måten du fikk det på. For at førerkortet skal godkjennes i Norge må EU/EØS-landet som har utstedt førerkortet ha fulgt kravene i tredje førerkortdirektiv. Eksempel: Hvis du fikk utstedt et polsk førerkort på et tidspunkt du hadde fast bopel i Norge, er førerkortet ikke gyldig for kjøring i Norge.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
42 Posty
andrzej32
(andrzej32)
Nowicjusz
nawet 10 lat
10 lat??? lat powiadasz ?? a to ciekawe ??gdzie tak pisze ???
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
197 Postów
XXX moja sprawa
(kamilio)
Stały Bywalec
andrzej32 napisał:
nawet 10 lat
10 lat??? lat powiadasz ?? a to ciekawe ??gdzie tak pisze ???


Podalem przyklad ..... Ja naprawde nie pisze tago zeby komus tu cos glupiego nawciskac do glowy tylko przestrzec bo temat prawka w NO szczegolnie zawodowego jest poruszany czesto i czesto padaja bledne informacje jak z jazda polskim autem. To troche denerwuje i wprowadza zamieszanie a opinii zekomych przepisow jest tyle ile rodakow i zalezy jak komu pasuje zeby bylo.
*-*-*
Moja determinacja wynika z tego ze kolega po 6 latach pracy stracil wszystko i wyladowal na zasilku a ja o maly wlos wlasnie sluchajac doradcow jak wczesniej i wyzej. Pracowal jako kierowca mial C wydane przed przyjazdem do NO a E do C dorabial po roku pobytu by dostac dobra prace. 5 lat minelo i przy kontroli dostal mandat 10 000 NOK i kazano mu wymienic prawko na Norweskie co zrobil ale uznano mu tylko kat C bo to wyrobil przed przyjazdem a E juz nie i tak mlody chlopak z rodzina tu kredytem na dom zosal bezrobotny z mandatem na raty i problemem ...
A WIEC :
Nie zgadzasz sie - podaj przepis, link, pismo albo zamilcz .... Jesli sie myle ( a chcialbym ) to prosze to poprzec czyms wiarygodnym.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok