Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

proces rekrutacji na studia - Norwegia

9 Postów

(paulinabaranik)
Wiking
Hej wszystkim
Postanowiłam, że napiszę tutaj swoją historię w celu znalezienia osoby, która może będzie w stanie mi pomóc. W październiku rozpoczynam studia w Polsce, jednakże już dzisiaj zastanawiam się nad rezygnacją i rozpoczęciem studiów w Norwegii. Oczywiście masę informacji mogę wyczytać na odpowiednich stronach informacyjnych, natomiast wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wiadomości z pierwszej ręki będą znacznie bardziej przydatne. Chciałabym zapytać przede wszystkim o rekrutację, czy polska matura jest uznawana za granicą? Oczywiście interesuje mnie również język. Mogłabym zacząć studia po angielsku, wiem, że wymagany jest certyfikat, ktorego nie posiadam, ale mogłabym to zdać, ale rozważam studia po norwesku. Słyszałam, że studenci z poza granic tego kraju są wysyłani na roczny kurs, nie wiem natomiast czy bylby on wystarczający by potem rozpocząć studia po norwesku i czy jest on bezpłatny? Jeśli chodzi o sam pobyt i wyżywienie, nie martwię się żadną z tych rzeczy ze względu na to, że mieszkają tam nie tylko moi rodzice, ale i chłopak, którzy są jedną z przyczyn mojej chęci do wyjazdu. Studia w Norwegii, dla mnie, to również możliwość rozwoju i życia w nowym miejscu. Tutaj moje myśli nasuwają od razu pytanie o poziom nauki na tych uniwersytetach, od razu muszę powiedzieć, że nie nalezę do bardzo wybitnych studentów, raczej tych przeciętnych. Aktualnie studiuję prawo administracyjne dziennie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zapomniałabym dodać, że aktualnie moja rodzina mieszka w Bergen, ale rozważają przeniesienie się do Oslo, więc raczej to miasto interesuje mnie bardziej. Nie mam sprecyzowanego uniwersytetu w Oslo na którym chciałabym studiować, nie będe też wybrzydzać, chciałabym po prostu móc rozpocząć tam bezpłatnie naukę na jednym z interesujących mnie kierunków (od razu mówię, że to nic powiązanego ze ścisłymi przedmiotami). Jeśli ktoś z was znajduję się w podobnej sytuacji, albo jest w stanie jakkolwiek mi pomóc to proszę o kontakt. W tej sytuacji każda informacja będzie pomocna.

Całuje wszystkich studenciaków w Norwegii, którzy z sukcesem rozwijają tam swoje zainteresowania.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
19 Postów
Milena Mil
(milamilena)
Wiking
Czesc!
Ja w tym roku tez zaczynam studia w Polsce, natomiast za rok chce juz studiowac w Norwegii
Z tego co wiem, to jeśli chodzi o angielski to trzeba mieć dokument o jego znajomosci.
Tez bym chciala do Oslo!
Jesli chodzi o reszte rekrutacji to nic nie wiem...
Zastanawiam sie jak w Norwegii patrzą na polskie świadectwa ukończenia liceum i maturę.

Buziaki!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów

(paulinabaranik)
Wiking
Cześć,
szczerze mówiąc od tamtej pory wiele się zmieniło. Wczoraj wróciłam do Polski po 3 tygodniach pobytu w Norwegii, które szczerze mówiąc bardzo wiele mi dało. Złapałam mnóstwo nowych znajomości, a ponadto znalazłam wyjście z mojej sytuacji. Okazuje się, że istnieje szkoła w Bergen, która przyjmuje osoby bez żadnej znajomości języka norweskiego i w moim przypadku będe chodziła tam dokładnie rok z pozostałymi obcokrajowcami. Oprócz osób, które nie mówią kompletnie nic po norwesku, są też takie, które swobodnie dogadują się z norwegami. W związku z tym są stworzone grupy z selekcją odpowiedniego poziomu. Oprócz zajęc norweskiego, przewidziana jest również matematyka, polityka, przyroda, język angielski i gimnastyka. Książki zapewnia szkoła, laptop albo wypożyczasz, albo przynosisz swój. W zasadzie to wszystko, jeśli masz jakieś pytania to śmiało pisz. Ja prawdopodobnie za 2 tygodnie wyjeżdzam już i po przetłumaczeniu świadectwa maturalnego, zaniosę papiery do szkoły i od dnia następnego mogę chodzić. Zapomniałam dodać, gdyby nie wydawało się to być oczywiste, że nauka jest po angielsku Pozdrawiam i lykke til!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok