Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Życie w Norwegii

Od dziś Norwegia łagodzi restrykcje. Sprawdź, co się zmieni

Natalia Szitenhelm

20 kwietnia 2020 11:52

Udostępnij
na Facebooku
3

Od dziś gminy mogą otwierać przedszkola. Jednak warto sprawdzić, jakie decyzje podjęła dana gmina. /Na zdjęciu przedszkole w gminie Frogn flickr.com/Frogn kommune/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 20 kwietnia w Norwegii następuje złagodzenie obostrzeń wprowadzonych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii wirusa COVID-19. Od dziś można nocować w hytcie, otwarte zostają przedszkola, do pracy mogą wrócić m.in. fizjoterapeuci i psycholodzy.
Reklama

Otwarte przedszkola

Od 20. do najpóźniej 27 kwietnia ponownie mają się otworzyć przedszkola w całym kraju. Warunkiem otwarcia placówek ma być zastosowanie w nich odpowiednich środków przeciwko rozprzestrzenianiu się infekcji. Z tego powodu przedszkola np. w gminie Brønnøy czy Bindal nie wznowią dziś działalności - brakuje tam odpowiednich artykułów higienicznych, a także personelu, który został oddelegowany do pracy gdzie indziej. Urzędnicy będą informować o dacie otwarcia placówek. O tym, że nie wszystkie będą dziś czynne, poinformowała także gmina Oslo - stołeczne placówki do 27 kwietnia mają czas na przygotowanie się na przyjęcie dzieci i ponowne otwarcie.

To trzeba wiedzieć

Norweski Urząd ds. Edukacji (Utdanningsdirektoratet) wydał broszurę, w której zawarł informacje dla rodziców przedszkolaków. Są to porady związane z zachowaniem środków ostrożności przed rozprzestrzenianiem się infekcji. Udir informuje m.in. o oczywistych kwestiach, jak np. o zachowaniu odpowiedniej higieny i częstym myciu rąk, ale także o tym, że dziecko nie może zabrać do przedszkola własnych zabawek, rodzice zaś nie powinni przekraczać progu przedszkola - dzieci do placówek przyjmowane będą na zewnątrz.

Broszura dla rodziców w języku polskim TUTAJ

Poniżej: gmina Oslo stworzyła krótki filmik instruktażowy dla najmłodszych z instrukcjami, jak przestrzegać środków ostrożności:
Nie wszystkie dzieci mogą jednak wrócić od dziś do przedszkoli. W domu muszą zostać te, które mają nawet łagodne objawy, takie jak: katar, kaszel - w izolacji muszą pozostać przynajmniej jedną dobę po ustaniu objawów. Urzędnicy informują także, że rodzice, którzy wykazują jakiekolwiek objawy infekcji, nie mogą odprowadzać dzieci do przedszkola. Ponadto w domu powinni pozostać ci najmłodsi, którzy znajdują się w grupie ryzyka, chorują na choroby przewlekłe, m.in. na nowotwory, są po przeszczepach, mają choroby krążenia, serca, płuc, wrodzone zaburzenia układu odpornościowego. W domach powinny zostać także dzieci przyjmujące leki immunosupresyjne.

Przed posłaniem dziecka do przedszkola, koniecznie sprawdź informacje w swojej gminie o otwarciu placówek i zasadach tam wprowadzonych.

Są pierwsze problemy

Jak informuje serwis VG, pojawiły się już pierwsze problemy w związku z otwarciem przedszkoli. Wiele placówek skróciło bowiem godziny otwarcia, godziny te różnią się także w przypadku przedszkoli publicznych i państwowych. Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych nie wprowadziło odgórnych regulacji w tej kwestii, więc w poszczególnych miastach przedszkola mogą być czynne w całkiem różnych godzinach. Do ustawy o ochronie przed infekcjami wprowadzono jednak rozporządzenie (art. 3 § 12b), które informuje,że szkoły i placówki mogą skracać godziny otwarcia i ograniczać liczbę podopiecznych w placówce, ale tylko wtedy, gdy zachodzą okoliczności uniemożliwiające spełnienie wymogów bezpieczeństwa. Jak na razie rozwiązanie tego problemu leży po stronie pracodawców, placówek i rodziców. Jednak Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców (NHO) uważa, że władze powinny zaproponować rozwiązanie w tej sprawie. 

Pojawił się również inny problem, całkowicie zrozumiały w panującej obecnie sytuacji epidemicznej - wielu rodziców zwyczajnie boi się puścić swoje dzieci do przedszkola. Według ankiety przeprowadzonej w połowie kwietnia przez Kantar na zlecenie TV2 taką niepewność wyraża 40 proc. respondentów. 1045 ankietowano spytano, czy powrót dzieci na zajęcia w przedszkolach i szkołach wkrótce po Wielkanocy jest bezpieczny - 40 proc. osób biorących udział w ankiecie odpowiedziało przecząco.
Posyłacie dzieci do przedszkola? Dajcie nam znać, jak sytuacja wygląda u Was: piszcie do nas na Facebooku lub na redakcja@mojanorwegia.pl

Nie będzie kar za nocowanie w hytcie

Od 20 kwietnia można także legalnie nocować w hyttach na terenie Norwegii. - Nocowanie w hytcie nie będzie karalne, ale nadal zalecamy, by unikać takich podróży - stwierdził minister zdrowia Bent Høie podczas konferencji prasowej 6 kwietnia. 

Nie wszystkie gminy jednak pozwolą przyjezdnym na nocowanie w hyttach. Na mocy ustawy o ochronie przed infekcjami taką decyzję podjęto np. w gminie Vinje - zakaz obowiązuje tam do 27 kwietnia. W Vinje jest ponad 5 tys. hytt, a włodarze gminy obawiali się w ostatni weekend najazdu przyjezdnych chętnych na spędzenie ostatniego weekendu na nartach - bali się, że ponad kilka tysięcy odwiedzających stworzy ogromne zagrożenie epidemiczne.

Za zniesieniem zakazu od 20 kwietnia bardzo postulowało za to Norweskie Stowarzyszenie Astmy i Alergii (NAAF). Członkowie NAAF prowadzili w tej sprawie dialog z rządem. 15 kwietnia rozpoczął się bowiem sezon pylenia brzozy - wielu alergików ucieka przed intensywnym pyleniem brzozy do swoich hytt nad morzem lub w górach. Od dziś mają taką możliwość.

Poniżej: Norwegia od dziś stopniowo otwiera społeczeństwo po okresie izolacji. Jedną ze znoszonych restrykcji jest ta dotycząca nocowania w hyttach.
stock.adobe.com/standardowa/tsuguliev

Specjaliści mogą wrócić do pracy

Od 20 kwietnia do pracy - pod warunkiem zachowania środków ostrożności przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 - powrócić mogą pracownicy z sektora ochrony zdrowia, którzy mają indywidualny kontakt z pacjentem - fizjoterapeuci, psycholodzy, dentyści, optycy, kręgarze itp. Urząd ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) informuje, że we współpracy z Instytutem Zdrowia Publicznego (FHI) opracowuje standardy bezpieczeństwa, które będą obowiązywać w branży. 

Poniżej: komunikat Ministerstwa Zdrowia o pozwoleniu na wznowienie działalności fizjoterapeutów, psychologów i innych pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy mają indywidualny kontakt z pacjentem.
Wskazówki dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa dla pracowników sektora zdrowotnego TUTAJ 

Posterunki policji

Od tego tygodnia policja stopniowo otwiera posterunki policji, które zamknięto 13 marca. Policja informuje, że możliwe będzie umówienie wizyty na komisariacie w celu dopełnienia formalności związanych z pobytem czy uregulowania spraw paszportowych. Służby informują jednak, że jeśli ktoś ma objawy, takie jak. np. kaszel czy katar, powinien odwołać wizytę. 

Warto także sprawdzić TUTAJ, po wpisaniu kodu pocztowego lub danej lokalizacji, czy dany komisariat jest otwarty i w jakich godzinach można załatwić sprawę. Wiele placówek bowiem ma skrócone godziny otwarcia.

Co dalej?

Norwegia stopniowo wdraża w życie plan „otwierania” społeczeństwa. Od 27 kwietnia mają zostać otwarte szkoły podstawowe dla klas 1-4, a także SFO, uniwersytety. Działalność będą mogli wznowić także fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści - o ile spełnią wymagania dotyczące środków ochrony przed infekcją.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
io500

27-04-2020 08:43

a ta odmiana ,,HYTCIE,, jest naprawde ciekawa! Nie wiem czy prawidlowa czy nie ale......ciekawa he,he,he

io500

27-04-2020 08:41

Ok. wobec tego niech mi ktos wytlumaczy te Norweska logike (a moze raczej logike norweskich politykow!) bo jakos nie moge zrozumiec?
1. Znowu jakies bzdury o tym, ze mycie rak jest najwazniejszym lekarstwem na wirusa a juz o dystansie (faktycznie bezpieczny to ok 8m) ciszszszszaa!.
2.Czy to jest wazne,czy dziecko zabierze z soba ,,zakazone,,przez siebie zabawki do przedszkola czy tez swoimi ,,zakazonymi,, raczkami bawi sie zabawkami przedszkolnymi?-w przedszkolu to juz sa inne raczki? Bezpieczne! he,he
3. ,,W domu musza pozostac te ktore maja nawet male objawy wirusa i musza pozostac jedna dobe po ustapieniu objawow,, -hm! mistrzostwo debilizmu! Wirus u dzieci najczesciej wystepuje bez objawow!!! Okres inkubacji SREDNI! to 7-14 dni, nawet do 24! a okres wyleczenia to nie 24 godziny a nawet 37dni!!! zreszta z nawrotami-ale ta JEDNA DOBA jest teraz czarodziejska ta?
4.,,Rodzice nie powinni przekraczac progu przedszkola,,-wiec jak przebywaja z maluchem (moze zarazonym!) w domu nascie godzin to jest ok ale jak przekraczaja prog to narazaja siebie albo inne dzieci....o Swieta Tereso! buha,ha,ha,ha,ha
To wszystko to jaks paranoja, ,,nowa rzeczywistosc,, z nowa logika do ktorej nie przywykne, no...k!... nie da rady! buha,ha,ha,ha,ha

Janek1972

20-04-2020 20:11

Nie będzie kar za nocowanie w hytcie... - o przemożni, dziękujemy wam łaskawcy !

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram