Rozliczenia podatkowe w Norwegii
Zleć to fachowcom już teraz!
Wnioskuj online
zamknij

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Koronawirus w Norwegii: aktualne informacje

Natalia Szitenhelm

06 kwietnia 2020 10:05

Udostępnij
na Facebooku
14
Koronawirus w Norwegii: aktualne informacje

Aktualne informacje na temat koronawirusa w Norwegii MN

Bieżące informacje na temat sytuacji w kraju fiordów: postanowienia rządu, aktualne informacje. Artykuł aktualizowany.

NORWEGIA PRZEDŁUŻA KONTROLE GRANICZNE

Kontrole na granicach lądowych, morskich i powietrznych zostają przedłużone o kolejnych 90 dni - do 15 sierpnia - postanowił Storting 30 kwietnia.

Kontrole graniczne, jako jeden ze środków ostrożności przed rozprzestrzenianiem się covid-19, wprowadzono 16 marca.

14-dniowa kwarantanna po przekroczeniu norweskiej granicy obowiązuje do odwołania.

MNIEJ WNIOSKÓW O ZASIŁEK

W ciągu minionego tygodnia Urząd Pracy i Polityki Społecznej otrzymał 15 100 nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co jednak oznacza spadek tej liczby w porównaniu do sytuacji z poprzedniego tygodnia. Wówczas do urzędu wpłynęło ponad 20 tys. aplikacji.

ZARAŻENI W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH

Szkoła Nordtvet w Oslo przełożyła planowany powrót uczniów do szkoły. Okazało się, że trzech uczniów placówki zakażonych jest koronawirusem. Wcześniej potwierdzono chorobę COVID-19 u dwóch pracowników. W związku z tym otwarcie szkoły przesunięto na 4 maja.

W Karmøy zostało poddanych kwarantannie ponad 50 osób. W większości są to dzieci chodzące do dwóch lokalnych przedszkoli. Chorobę COVID-19 wykryto u 26 podopiecznych placówek.

ZMIANY W TRANSPORCIE PUBLICZNYM W BERGEN

Pojazdy komunikacji miejskiej w Bergen zostały objęte nowymi restrykcjami. Właściciele transportu pasażerskiego zostali zobowiązani do oznaczenia miejsc, które nie mogą być używane.

NORWEGIAN PRZEDSTAWIŁ PLAN RATUNKOWY

Norweski narodowy przewoźnik znajduje się w fatalnej sytuacji. Według zarządu, jedyną możliwością uratowania spółki przed bankructwem jest wyemitowanie akcji o wartości 400 mln NOK. Ponadto, dojść do rozmów z instytucjami finansowymi. Przedstawiciele Norwegiana chcieliby konwersji długu i leasingu na akcje o wartości 1,2 mld USD.

PRZEDŁUŻONY ZAKAZ IMPREZ MASOWYCH

Podczas konferencji prasowej 25 kwietnia minister kultury Abid Raja ogłosił nowe postanowienie rządu, że wszystkie imprezy powyżej 500 uczestników nie będą mogły się odbyć w Norwegii aż do 1 września. Oznacza to, że przesunięte lub odwołane zostaną takie wydarzenia jak Øyafestivalen, Palmesus czy Norway Cup.

HAMAR: ZAMYKA CZĘŚĆ TERENÓW SPACEROWYCH

[AKTUALIZACJA]
Burmistrz podjął decyzję o zamknięciu części terenów spacerowych w okolicy Koigen. 

Po tym jak 22 kwietnia w Koigen, Hamar, w jednym miejscu zgromadziło się ok. 200 osób, musiała interweniować policja. Burmistrz gminy, Einar Busterud, rozważa wprowadzenie ograniczeń w dostępie do niektórych obszarów miejskich. Nie ukrywa irytacji całym zajściem. - Każdy może policzyć do pięciu. Ci, którzy nie potrafią tego zrobić, mogą zostać w domach - powiedział w rozmowie z serwisem NRK. Obecne przepisy pozwalają gromadzić się w max. pięcioosobowych grupach.

Po zajściu w Hamar policja prosi wszystkich o zdrowy rozsądek.
Poniżej: o incydencie pisały norweskie serwisy, m.in. NRK.

OSLO: ZNOSZĄ ZAKAZ SPRZEDAŻY ALKOHOLU W RESTAURACJACH

Rada Miasta po ponad miesiącu zniesie zakaz sprzedaży i serwowania alkoholu w restauracjach, dowiedział się serwis NRK, który otrzymał potwierdzenie od Raymonda Johansena (Ap) po dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta. Na początku maja jako pierwsze lane piwo znów będą mogły sprzedawać te miejsca, które serwują posiłki.

ODWOŁANE EGZAMINY

Rząd postanowił, że zaplanowane na wiosnę 2020 egzaminy ustne, ustno-praktyczne i praktyczne w szkołach średnich zostają odwołane. Priorytetem będą teraz egzaminy prywatne. Informację tę przekazała do wiadomości publicznej 21 kwietnia minister edukacji Guri Melby.

SPÓŁKI NORWEGIANA OGŁASZAJĄ BANKRUCTWO

Cztery spółki zależne Norwegiana w Szwecji i Danii: Pilot Services Sweden AB, Norwegian Pilot Services Denmark ApS, Norwegian Cabin Services Denmark ApS, Norwegian Air Resources Denmark LH ApS ogłosiły upadłość, 20 kwietnia poinformował szef Norwegiana Jacob Schram. Linia lotnicza 20 kwietnia po południu opublikowała komunikat prasowy, w którym stwierdza, że dramatyczna sytuacja spółek jest wynikiem niedostatecznej pomocy finansowej rządów Szwecji i Danii.

W wyniku ogłoszenia upadłości pracę może stracić ok. 4,7 tys. pracowników - 1 571 pilotów i 3 134 członków personelu pokładowego ze Szwecji, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nie dotyczy to około 700 pilotów i 1 300 członków personelu pokładowego z Norwegii, Francji i Włoch.

Norwegian poinformował także, że upadłość czterech spółek nie wpłynie na działalność Norwegian Air Sweden (NSE), która posiada licencję na prowadzenie działalności w Szwecji, choć - jak podkreślono - z powodu covid-19 od kilku tygodni Norwegian nie realizował lotów do Szwecji.
Poniżej: informacje podała również Agencja Reutera

NISKA LICZBA NOWYCH ZAKAŻEŃ W NORWEGII

Nowe dane Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzają, że w kraju fiordów utrzymuje się niski przyrost nowych zakażeń koronawirusem. W ostatnich dniach przybyło kolejno 45, 84 i 61 chorych na COVID-19.

Według Systemu Zgłaszania Chorób Zakaźnych, w Norwegii odnotowano 7113 przypadków zakażeń, 58 osób znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. Służby medyczne informują o 165 zgonach.

OSLO: PRZEDSZKOLA OTWARTE DO 27 KWIETNIA, W MAJU ZŁAGODZENIE ZAKAZU SERWOWANIA ALKOHOLU

Władze gminy Oslo 17 kwietnia na konferencji prasowej poinformowały o łagodzeniu restrykcji obowiązujących stołecznych mieszkańców w związku z epidemią COVID-19. Od 20 do 27 kwietnia otwarte mają zostać wszystkie przedszkola w gminie. Rada Miasta potwierdziła również, że 27 kwietnia do szkół będą mogli wrócić uczniowie klas 1-4, otwarte zostaną także SFO. Uczniowie klas 5-7 na powrót do szkoły będą musieli jeszcze poczekać.

Władze stolicy chcą także złagodzić wprowadzony 21 marca zakaz serwowania i sprzedaży alkoholu w lokalach. Urzędnicy informują, że nastąpi to jednak nie wcześniej niż w maju.

SPECUSTAWA DO WALKI Z WIRUSEM PRZEDŁUŻONA

Do 27 maja rząd przedłuża obowiązywanie specustawy, tzw. coronaloven, do walki z koronawirusem, poinformowano w komunikacie prasowym Ministerstwa Sprawiedliwości. Ustawa przyznaje rządowi szerokie uprawnienia podczas kryzysu spowodowanego przez epidemię COVID-19. Coronaloven początkowo miała wygasnąć 27 kwietnia, jednak władze Norwegii uznały, że trzeba przedłużyć jej obowiązywanie o kolejny miesiąc.

Po 27 maja rząd planuje wprowadzenie przepisów, które będą stanowić alernatywną podstawę prawną dla specustawy.
Poniżej: komunikat resortu o przedłużeniu coronaloven

APLIKACJA DO ŚLEDZENIA ZAKAŻEŃ JUŻ OD DZIŚ?

Agencja prasowa NTB poinformowała, że nowa aplikacja Instytutu Zdrowia Publicznego do walki z koronawirusem, dzięki której użytkownik sprawdzi, czy miał kontakt z osobą zakażoną, zacznie działać od 16 kwietnia - uruchomenie aplikacji zostanie ogłoszone podczas popołudniowej konferencji prasowej, w której udział weźmie m.in. Erna Solberg.

GMINA PRZEDŁUŻA ZAKAZ NOCOWANIA W HYTCIE

Gmina Vinje do 27 kwietnia przedłuża zakaz nocowania w hytcie. Burmistrz gminy, Jon Rikard Kleven, chce uniknąć sytuacji, w której gminę, po decyzji rządu znoszącym zakaz nocowania w hytach od 20 kwietnia, odwiedzi nagle kilka tysięcy przyjezdnych. - Obawiamy się, że wielu skorzysta z okazji i, po zniesieniu zakazu 20 kwietnia, będzie chciało spędzić ostatni weekend na nartach. Chcemy tego uniknąć - powiedział stacji NRK. Jego obawy są uzasadnione, bowiem w gminie jest ponad 5 tys. hytt.

Gmina przedlużyła zakaz na mocy ustawy o ochronie przed infekcjami.

Poniżej: komunikat gminy, w którym wyjaśnia, że przedłuża zakaz dla bezpieczeństwa mieszkańców.

NORWEGIA PRZEDŁUŻA KONTROLE

Wprowadzone przez Norwegię 16 marca kontrole przy przekraczaniu granic lądowych, morskich i powietrznych zostaną przedłużone o 20 dni, licząc od rana 15 kwietnia, poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Oznacza to, że do 5 maja, mimo strefy Schengen, wjechać i wyjechać z Norwegii będą mogły tylko osoby posiadające norweskie obywatelstwo i część pracujących legalnie w Norwegii.

ZERO NOWYCH PRZYPADKÓW W TRONDHEIM

W nocy z 10 na 11 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Akershus zmarł pacjent zdiagnozowany na covid-19. To 114 ofiara koronawirusa w Norwegii. Według Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w rejestrze zarażonych widnieje obecnie 6320 osób. Jednocześnie po raz pierwszy od ponad miesiąca 10 kwietnia u żadnego z potencjalnie zakażonych w Trondheim nie wykryto obecności koronawirusa. Testom poddano 60 osób.

PONAD 100 OFIAR ŚMIERTELNYCH KORONAWIRUSA

W Norwegii z powodu zakażenia koronawirusem zmarły 102 osoby. 6047 osób ma pozytywny wynik testu na COVID-19, 248 osób jest hospitalizowanych (dane VG, stan na 9.04, godz.10.00).
Reklama

REKORDOWE BEZROBOCIE W NORWEGII

W ciągu minionego tygodnia w rejestrze Urzędu Pracy i Polityki Społecznej (NAV) pojawiło się 21 tys. nowych osób ze statusem poszukujących pracy. Łączna liczba bezrobotnych i poszukujących pracy zapisanych w rejestrze 7 kwietnia wynosiła 304 tys., co odpowiada 15,4 proc. siły roboczej w Norwegii. Wynik ten oznacza rekordowy poziom bezrobocia w kraju fiordów – jest najwyższy odkąd NAV prowadzi statystyki.

3 MIESIĄCE NA ZWROT KOSZTÓW ZA ODWOŁANE WAKACJE?

Rada ds. Konsumentów w opublikowanym 7 kwietnia komunikacie sprzeciwa się rządowej propozycji dotyczącej trzymiesięcznego terminu zwrotu kosztów za anulowane wycieczki. Taki okres miałby, zdaniem rządu, pomóc branży turystycznej, która obecnie tonie w kryzysie z powodu utraty większości przychodów. Rada ds. Konsumentów uważa, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na 3 miesiące oczekiwania na zwrot pieniędzy - jak szacuje, w niektórych przypadkach chodzi nawet o kwoty rzędu 60 tys. koron. Instytucja podkreśla, że wielu konsumentów - z uwagi na trudną sytuację na rynku pracy spowodowaną epidemią covid-19 - nie może czekać tak długo na zwrot środków.

Rada ds. Konsumentów uważa, że propozycja rządu jest niezgodna z konstytucją. Apeluje, by politycy podjęli środki, które zagwarantują konsumentom, że firmy turystyczne będą w stani wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec nich. Podkreśla też, że to konsument powinien mieć możliwość wyboru, w jakiej formie chce otrzymać zwrot kosztów.

ZMIANY W RESTRYKCJACH OD 20 KWIETNIA. POSTANOWIENIA RZĄDU

7 kwietnia premier Erna Solberg, minister zdrowia Bent Høie i minister edukacji Guri Melby wzięli udział w konferencji prasowej, podczas której ogłosili zmiany w restrykcjach wprowadzonych w Norwegii przeciwko rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. 

SZKOŁY, PRZEDSZKOLA I SFO ZOSTANĄ OTWARTE POD KONIEC KWIETNIA
Media szczególnie interesowało, czy po Wielkanocy zostaną otwarte placówki edukacyjne. Było wiele spekulacji na ten temat. Konferencja prasowa rozwiała wątpliwości.  

Przedszkola, klasy 1–4 w szkole podstawowej i SFO zostaną ponownie otwarte. Przedszkola, zgodnie z rządowym komunikatem, mają być otwarte od 20 kwietnia (nie później niż 27.04), zaś klasy 1-4 w szkołach podstawowych i SFO od 27 kwietnia. Rząd pracuje obecnie nad wytycznymi, które ujednolicą środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w całym kraju. 

Rząd od 27 kwietnia chce także stopniowo otwierać szkoły średnie dla uczniów kształcących się na poziomie VG3, którzy odbywają szkolenia zawodowe, a także na poziomie VG2. 27 kwietnia uniwersytety i szkoły zawodowe zostaną otwarte dla niektórych studentów i pracowników.

Warunkiem otwarcia placówek edukacyjnych ma być zastosowanie w nich odpowiednich środków przeciwko rozprzestrzenianiu się infekcji. 

Rząd informuje, że dzieci z grup ryzyka zakażeniem, a także te, które mieszkają z osobami będącymi w grupie ryzyka, będą nadal uczyć się z domów, by zminimalizować ryzyko zakażenia. Ponadto, zostanie wdrożony program nadzorujący, aby dyrektorzy i pracownicy szkół otrzymywali konkretne i jednolite informacje na temat tego, jakie wytyczne wdrażać w dobie epidemii. 

Minister edukacji uważa, że dzieci z klas starszych powinny wrócić do szkoły przed latem, jednak podkreśla, że warunki nauczania mogą się zmienić - lekcje będą mogły być prowadzone w mniejszych grupach, a uczniowie będą przychodzić do szkoły w poszczególne dni tygodnia. Rząd niebawem przedstawi bardziej szczegółowe informacje dla nauczycieli i rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Poniżej: ponowne otwarcie społeczeństwa musi być wprowadzane z czasem i musi być prowadzone pod kontrolą, powiedział podczas konferencji minister zdrowia. 
PRZEDSIĘBIORSTWA, ZAKŁADY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE ITP.
Podczas konferencji poinformowano także, że rząd w porozumieniu z Instytutem Zdrowia Publicznego (FHI) przygotowuje wytyczne dot. zapobiegania zakażeniom COVID-19 dla psychologów, fizjoterapeutów, osób pracujących w opiece zdrowotnej, które mają indywidualny kontakt z pacjentem. Wytyczne zostaną opracowane nie wcześniej niż 20 kwietnia. Rząd chce także opracować wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek, usługodawców mających kontakt indywidualny z klientem dotyczące zasad zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, tak aby dane zakłady mogły do 27 kwietnia wznowić działalność. - Jasne zasady dot. zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa umożliwią tym branżom bezpieczne prowadzenie działalności - powiedział minister zdrowia. 

WYPAD ‘NA HYTTĘ’ NIEDŁUGO MOŻLIWY
Od 20 kwietnia rząd zniesie zakaz nocowania w hyttach. - Nocowanie w hyttcie nie będzie karalne, ale nadal zalecamy, by unikać takich podróży - stwierdził minister zdrowia. 

DO 15 CZERWCA ZAKAZ IMPREZ MASOWYCH
Do 15 czerwca obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych, a take wszelkich wydarzeń, podczas których istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, jak np. imprez masowych.

SŁUŻBA ZDROWIA
Rząd informuje, że po Wielkanocy szpitale w Norwegii mają być gotowe, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania sprzed stanu epidemii. 

Podczas konferencji rząd poinformował również, że - jeśli to możliwe - nadal zaleca pracę zdalną, a także, że cały czas trzeba ściśle przestrzegać środków ostrożności zapobiegających rozprzestrzenianiu się infekcji. - Testy, lepsze wykrywanie i szybka izolacja chorych są bardzo ważne w następnej fazie, zanim będziemy mogli bardziej otworzyć społeczeństwo - powiedział minister zdrowa.

Walka z wirusem nie została wygrana, chociaż wydaje się, że osiągnęliśmy cel,.~Bent Høie, minister zdrowia

Erna Solberg podczas konferencji podziękowala wszystkim, którzy przyczynili się do walki z koronawirusem. Zaapelowała też do, by nadal przestrzegać zalecanych środów ochrony przed rozprzestrzenianiem się infekcji.
Reklama

PRZECIEKI DOT. ZAMKNIĘTYCH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI

Jak podaje serwis NRK, powołując się na anonimowe źródło, szkoły i przedszkola nie zostaną otwarte po Wielkanocy. Dziś o godzinie 16.00 Erna Solberg ma poinformować o środkach przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które zostaną podjęte w trakcie i po Wielkanocy.

REJSY PROMOWE ZAWIESZONE NA DŁUŻEJ

W związku z obostrzeniami ograniczającymi możliwość podróżowania norweskie linie promowe Hurtigruten postanowiły wydłużyć okres, w którym rejsy będą zawieszone, do drugiej połowy maja. Decyzja dotyczy zarówno zagranicznych połączeń, jak i tras wzdłuż wybrzeża Norwegii. Pierwszy lokalny rejs po przerwie zaplanowano na 21 maja – prom wypłynie z Bergen.

OSLO PILNUJE SPACEROWICZÓW

Gmina Oslo będzie monitorować mieszkańców w okresie wielkanocnym. Jeżeli okaże się, że np. w parku przebywa zbyt dużo osób, otrzymają one SMS z ostrzeżeniem i prośbą, żeby się rozejść. Władze zachęcają, aby Wielkanoc spędzić w domu.

ODWOŁANE EGZAMINY NA PRAWO JAZDY

Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) informuje, że do 17 kwietnia wszystkie egzaminy na prawo jazdy zostają odwołane. 20 kwietnia - w oparciu o dane związane z kontrolą infekcji - Statens podejmie decyzję, czy można ponownie przeprowadzać egzaminy. Więcej informacji związanych z odwołanymi egzaminami Zarząd poda w 16 tygodniu.

KOLEJNE 2 OFIARY ŚMIERTELNE COVID-19

Do 73 zwiększyła się 6 kwietnia liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa. O trzy wzrosła także liczba osób hospitalizowanych - obecie wynosi 312 pacjentów.

WADLIWE MASKI OCHRONNE DLA PRACOWNIKÓW SZPITALA

Szpital uniwersytecki w Północnej Norwegii zamówił kilka tysięcy masek ochronnych z flitrem P3 dla swojego personelu. Okazało się jednak, że dostarczone maski nie spełniają standardów bezpieczeństwa i nie zapewniają ochrony pracownikom szpitala. Zanim jednak okazało się, że maski nie spełniają wymogów, ok. 800 P3 trafiło do pracowników na oddziale intensywnej terapii. W związku z tym ok. 150-200 pracowników będzie musiało poddać się testom na koronawirusa.

BĘDZIE ZŁAGODZENIE OBOSTRZEŃ? DECYZJA W ŚRODĘ

W środę 8 kwietnia rząd Norwegii podejmie decyzję, czy w trakcie i po Wielkanocy złagodzone zostaną krajowe środki ostrożności przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Restrykcje w kraju fiordów obowiązują od 12 marca, m.in.: zamknięto szkoły i przedszkola, nie można podróżować do swoich hytt poza obrębem gminy i nocować w hyttach, zamknięto salony fryzjerskie, piercingu, tatuażu itp.

Naukowcy jednak alarmują, że to nie jest odpowiedni czas na złagodzenie obowiązuących w kraju środków ostrożności. W artykule opublikowanym w The International Journal of Epidemiology zwracają uwagę, że nie wyciągnięto wystarczających wniosków po epidemii SARS w 2002 roku i MERS z 2012. Prof. Bjørg Marit Andersen z OUS-Ullevål, zajmująca się higieną i kontrolą zakażeń, w rozmowie z serwisem Dagbladet przyznała, że Norwegia, mając wiedzę o poprzednich dwóch epidemiach, powinna była przygotować się na epidemię COVID-19. - Powinniśmy byli wiedzieć, że zapobieganie jest lepsze i tańsze niż późniejsze leczenie, a także, że środki kontroli infekcji powinny być wdrażane od samego początku - przyznała. Według profesor w Norwegii nie nastąpił jeszcze szczyt zachorowań, dlatego rząd nie powinien łagodzić obostrzeń, a utrzymywać zalecenia dot. izolacji i kwarantanny.

Poniżej: komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości, który informuje, że w Norwegii - przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od drugiej osoby i zachowaniu odpowiednich środków higieny - można wychodzić po zakupy, spacerować po mieście, lasach, łąkach, polach, a także odwiedzać rodzinę i przyjaciół (grono max. 5 osób.).

71 OFIAR COVID-19

W Norwegii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło do tej pory 71 osób. Obecność wirusa potwierdzono u 5760 chorych (dane VG, stan na 6.04, godz. 10). 309 osób jest hospitalizowanych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

04-06-2020 17:05

Abbey napisał:
Witam. Jestem tu nowy ale mam nadzieję, że się zadomowię. Mam pytanie, czy ktoś z Was ma dostęp do informacji, być może nieoficjalnych, przekazywanych pomiędzy wierszami przez decydentów albo innych, kiedy Norwegia ma zamiar się otworzyć całkowicie? Planowałem w tym roku podróż kamperem po Norwegii i wszystko ..... trafił przez coronavirusa.

....poczytaj gazety w wersji internetowej
..obejrzyj norweska telewizje
...bo tutaj ,na tym forum sa najwieksze tuzy Polonii...to napewno!...mozna powiedziec szlachta na wygnaniu...
...ale czy ta szlachta znaja jakis decydentow?

Abbey

04-06-2020 09:50

Witam. Jestem tu nowy ale mam nadzieję, że się zadomowię. Mam pytanie, czy ktoś z Was ma dostęp do informacji, być może nieoficjalnych, przekazywanych pomiędzy wierszami przez decydentów albo innych, kiedy Norwegia ma zamiar się otworzyć całkowicie? Planowałem w tym roku podróż kamperem po Norwegii i wszystko ..... trafił przez coronavirusa.

55555555 55555555

27-04-2020 18:08

mart enty... Tak, masz rację wkradł się chochlik drukarski , oczywiście miałem na myśli 30 miliardów a nie 300 miliardów ... poza tym wzrost zadłużenia to tylko czubek góry lodowej konsekwencji ekonomicznych i tego co nas wszystkich czeka.
I tak, jak mniemam mam pojęcie o czym piszę

mart enty

26-04-2020 22:54

Sebastian napisał:
RafalC75... No tak masz rację do Szwedów zaraz dotrze że NIE rozpieprzyli swojej gospodarki jak Włochy, Hiszpania...i reszta Świata na wyimaginowaną pandemię.
Nie tak dawno panika była bo PIS przekazał 2 miliardy na TVP a to podobno mogło pomóc 400 pacjentom z rakiem...teraz Rząd/PIS wydał na powtarzam wyimaginowaną pandemię 300 miliardów w ciągu kilku tygodni więc według tychże obliczeń mogli by pomóc 6000 tysiącom pacjentów...więc powiedz mi warto było? nie wspomnę o tych którzy popełnią samobójstwo z powodu straty pracy czy biznesu , będą cierpieli na depresje i jeszcze setki innych schorzeń o których obecnie nie mamy pojęcia.
Do tego jeszcze dochodzą zapędy Państw i \"Innych\" do jeszcze większego kontrolowania i inwigilowania nas że nie wspomnę o DYKTOWANIU nam co nam można a co nie... z kim mamy się spotykać a z kim nie ...co nam będzie MOŻNA a co nie , wstrzykiwać w nasze ciała.
Jeśli nie widzicie nadciągającej a właściwie już tu obecnej Tyranii jesteście ślepi i głusi.

300 miliardów na co??? Jakies źródła tych guseł? A 6000 tysiecy, to 6 milionów... Miałeś chłopie pojęcie o czym i co pisałeś???

55555555 55555555

26-04-2020 21:32

RafalC75... No tak masz rację do Szwedów zaraz dotrze że NIE rozpieprzyli swojej gospodarki jak Włochy, Hiszpania...i reszta Świata na wyimaginowaną pandemię.
Nie tak dawno panika była bo PIS przekazał 2 miliardy na TVP a to podobno mogło pomóc 400 pacjentom z rakiem...teraz Rząd/PIS wydał na powtarzam wyimaginowaną pandemię 300 miliardów w ciągu kilku tygodni więc według tychże obliczeń mogli by pomóc 6000 tysiącom pacjentów...więc powiedz mi warto było? nie wspomnę o tych którzy popełnią samobójstwo z powodu straty pracy czy biznesu , będą cierpieli na depresje i jeszcze setki innych schorzeń o których obecnie nie mamy pojęcia.
Do tego jeszcze dochodzą zapędy Państw i "Innych" do jeszcze większego kontrolowania i inwigilowania nas że nie wspomnę o DYKTOWANIU nam co nam można a co nie... z kim mamy się spotykać a z kim nie ...co nam będzie MOŻNA a co nie , wstrzykiwać w nasze ciała.
Jeśli nie widzicie nadciągającej a właściwie już tu obecnej Tyranii jesteście ślepi i głusi.

55555555 55555555

25-04-2020 23:12

Polecam obejrzyjcie to , bardzo apropo sytuacji Norwegia vs Szwecja

55555555 55555555

25-04-2020 23:00

jarekcda .... a co ze Szwecją? ... jak wytłumaczysz ten fenomen?

RafalCytrowski

15-04-2020 14:00

Czy ktoś wie do kiedy obowiazuje kwarantanna po przyjeździe do Norwegii?

jarekcda

08-04-2020 18:10

Norwegia ma trochę więcej zachorowań niż Polska- czyli jest lepiej niż w zachodniej Europie, gdzie nie przestrzegają podstawowych zasad. Ten kraj, który nie przestrzegał gromadzenia się teraz ma problemy- tak jak Anglia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok