Turystyka

10 alternatyw dla Lofotów: raje turystyczne w Norwegii

Emil Bogumił

23 maja 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3

Liczba turystów na Lofotach przerasta lokalnych mieszkańców fotolia

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wakacyjne plany ludzi na całym świecie. Norwegowie wiedzą już, że letnie miesiące spędzą w Skandynawii. Wielu z nich spróbuje odpocząć na najpopularniejszym archipelagu Morza Norweskiego - Lofotach.
Lofoty co roku są odwiedzane przez rzesze turystów z całego świata. Według danych Ipsos, w tym roku mogą zostać odwiedzone przez 425 tys. Norwegów. Osoby zaangażowane w rozwój norweskie turystyki cieszą się z rosnącej sławy tego miejsca. Jednocześnie zaznaczają, że nadmierna popularność może źle wpłynąć na obszar. Kraj fiordów słynie z wielu innych miejsc, którego mogą stać się celem wakacyjnej wyprawy. Ciekawe lokalizacje znajdą zarówno fani dzikiej przyrody, jak i niezwykłych miast.

Norweskie wakacje poza Lofotami

Jak zauważa Christine Baglo, redaktor portalu turystycznego Visit Norway, Norwegia ma do zaoferowania dużo więcej niż same Lofoty. Który kierunek mogą wybrać mieszkańcy kraju fiordów?

1. Półwysep Lyngen

Lyngen położony jest w niezwykle malowniczej okolicy. Znajduje się pomiędzy Ullsfjorden i Lyngenfjorden. Krajobraz zdominowany jest przez niezbadane szczyty Alp Lyngeńskich. Najwyższy z nich – Jiehkkevárri – wznosi się na wysokości 1833 metrów. Są to najwyższe góry okręgu Troms og Finnmark. Sprzyjają fanom narciarstwa ekstremalnego oraz podróżnikom, którym nie wystarcza zwykły spacer. Wśród zboczy ukryte są tradycyjne domki rybackie, które pamiętają lata, kiedy Norwegia nie była jeszcze potęgą ropy naftowej.
Widok na Lyngen spod Nordneset nad Kåfjordem.
Widok na Lyngen spod Nordneset nad Kåfjordem. Źródło: Ximonic, Simo Räsänen / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

2. Geirangerfjord

Nawet najbardziej wybredni turyści zachwycą się widokiem Geirangerfjord. Niezwykły krajobraz tworzą wodospady, klify oraz mgły i często pojawiająca się tęcza. Okolice możecie zwiedzać pieszo, chodząc po górskich zboczach lub z zupełnie innej perspektywy. Widoki możecie podziwiać, płynąc dwuosobowym kajakiem

3. Okolice Bodø

Bodø to miasto portowe leżące za Kołem Podbiegunowym. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że jest to ostatni przystanek na trasie norweskich linii kolejowych. Znajdziemy tu m.in. Mjelle, czyli plażę z czerwonym piaskiem. Osoby zainteresowane bardziej miejskimi atrakcjami mogą skorzystać z dóbr Narodowego Muzeum Lotnictwa i podziwiać fiordy “lecąc” w profesjonalnym symulatorze lotnictwa. W okolicach warto wejść na szczyt Litltind, z którego możemy podziwiać panoramę miasta oraz to, co w Norwegii najlepsze – Lofoty i lodowce. Kolejnym ważnym punktem jest Finnkonnakken, z którego można obserwować niezwykłe fiordy. Tak, właśnie to miejsce znajduje się na mapie wędrówek fotografów, którzy w Norwegii szukają niezapomnianych widoków.
Bodø będzie „królowało” europejskiej kulturze w 2024 roku.
Bodø będzie „królowało” europejskiej kulturze w 2024 roku. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa autor: Luis

4. Dovrefjell

Park Narodowy Dovrefjell-Sunndalsfjella graniczy z popularniejszymi Jotunheimen i Rondane na granicy prowincji Hedmark i Oppland. Charakteryzuje się niezwykle urozmaiconym krajobrazem. Wysokie góry i wodospady i wodospady na zachodzie kontrastują z płaskowyżem na wschodzie. Dla Dovrefjell typowe jest bogactwo flory i fauny. Możemy tu spotkać rzadkie okazy roślin oraz torfowiska. Na terenie parku najcenniejsze są zwierzęta. Występują tu m.in. dziko żyjące stada reniferów górskich. Norwegowie starają się także odbudować na tym obszarze populację lisów polarnych. W zróżnicowanym krajobrazie spotkać możemy rosomaka oraz wiele gatunków ptaków. Dovrefjell słynie z jedynej europejskiej populacji piżmowoła.

5. Senja

Znajdująca się w Troms og Finnmark Senja, jest drugą co do wielkości wyspą Norwegii. Wyjątkowość miejsca polega na połączeniu gór, z białymi plażami i turkusowym morzem. W głębi lądu spotkać możemy jeziora, lasy i wyłaniające się szczyty. Od turystycznej wędrówki można odpocząć na Senji w wiosce rybackiej.
Widok z grzbietu znajdującego się między szczytami górskimi Segla i Hesten na wyspie Senja.
Widok z grzbietu znajdującego się między szczytami górskimi Segla i Hesten na wyspie Senja. Źródło: Ximonic (Simo Räsänen) / CC BY-SA 4.0

6. Vega

Archipelag Vega stworzony jest przez 6 tys. mniejszych i większych wysp. Największa z nich również nazywa się Vega. Od 2004 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podróżni mogą odkryć tutaj niezwykłą przyrodę i prawie nietknięte przez turystów miejsca. Uwagę przyciągają między innymi niezwykły rośliny i zwierzęta. Wiele osób fascynuje się także sposobem życia tutejszych mieszkańców. Żyją w tradycyjnych, małych wioskach rybackich. Jednocześnie kultywują tradycję przodków i od ponad 1400 lat zajmują się rolnictwem i rybołówstwem.
Plaża Eidem na archipelagu Vega.
Plaża Eidem na archipelagu Vega. Źródło: Uspn, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

7. Sommarøy

Sommarøy, nazywana również północnym rajem oraz elementem wrót Arktyki, to mała wioska rybacka leżąca na zachód od Tromsø. Turystów przyciąga niezwykle czystą wodą, białym piaskiem na plaży oraz niezwykłym widokiem na górskie zbocza. W skład fascynującej wioski wchodzi wyspa Store Sommarøya, a część sąsiedniej wyspy Hillesøya i wiele mniejszych okolicznych wysepek. Podróżujący mogą skorzystać na Sommarøy z hotelu oraz wielu domków, stylizowanych na chaty rybackie.

8. Alpy Sunnmøre

Alpy Sunnmøre to niezwykłe pasmo górskie położone w Møre og Romsdal. Rozciągają się 1700 metrów nad poziomem morza i otaczają Hjørundfjord. Wyjątkowy jest tutaj m.in. sezon narciarski, który trwa do pierwszych dni czerwca. Sunnmøre polecane są przede wszystkim fanom pieszych wycieczek. Tutejsze szlaki mają ponad 300 kilometrów.
Raudøya i Ørstafjorde w okolicy Sunnmøre.
Raudøya i Ørstafjorde w okolicy Sunnmøre. Źródło: Martin Furseth / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

9. Engeløya

Engeløya to kolejna z norweskich wysp zachęcających do odkrycia. Norweska „Wyspa Aniołów” zachęca turystów połączeniem gór, czystych plaż oraz trawiastych równin. Podobnie jak Sunnmøre, oferuje podróżnikom długie szlaki trekkingowe. Na Engeløya znajdą coś dla siebie również fani historii. Wyspa kryje w sobie pozostałości po podbojach wikingów.

10. Bremangerlandet

Znajdująca się w Vestland wyspa Bremangerlandet to kolejny punkt na norweskiej mapie, który oferuje coś więcej niż plażę i czystą wodę. Głównym lokalnym ośrodkiem jest wieś Bremanger, w której znajdują się niezwykle klimatyczne miejsca, jak malowniczy kościół położony na górskim tle. Największa wyspa w Sogn og Fjordane oferuje spektakularne widoki oraz możliwość eksploracji Hornelen, najwyższego klifu morskiego w Europie.
Plaża Vetvika w  Bremangerlandet.
Plaża Vetvika w Bremangerlandet. Źródło: Svein-Magne Tunli - tunliweb.no / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Norweski rząd utrzymał zalecenia o rezygnacji z podróży zagranicznych do 20 sierpnia. Władze poinformowały, że do 15 czerwca ustalą, czy będzie można turystycznie wyjeżdżać z Norwegii do krajów nordyckich. Najpóźniej 20 lipca podejmą decyzję, czy tego typu podróże będą możliwe, jeśli kierunkiem będą pozostałe państwa europejskie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
miroslaw gi

24-05-2020 07:36

to nie sprawiedliwe w tej 10 nie znalazly sie , mysle nawet ladniejsze miejsca , okazuje sie ze nie bylem w ani jednym z tych prezentowanych ale bylem w rownie pieknych w naszym kochanym kraju skalniakow

marcel bojka

23-05-2020 22:42

Proszę napisać jeszcze ile kosztuje dzień wczasów z wyżywieniem oraz atrakcjami (wypożyczalnia łodzi ,roweru ,czy hotel , restauracja) na terenie Norwegi a okaże się że wczasy na Malediwach wcale nie są takie drogie

Sula

23-05-2020 22:18

A niby kogo obchodzą jakieś beznadziejne ich lasy i góry, zapewne większość napiszę że każdego, lecz gdy mają kilka dni wolnego to do PL latają polonorki od siedmiu boleści.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram