Życie w Norwegii

Feriepenger pod znakiem zapytania. Tysiące pracowników mogą nie dostać dodatku urlopowego na czas

Monika Pianowska

18 maja 2020 12:36

Udostępnij
na Facebooku
1

Dodatek urlopowy wylicza się na podstawie dochodów brutto z poprzedniego roku. adobe stock/ licencja standardowa

Przez trudną sytuację finansową, w jakiej wskutek pandemii koronawirusa znalazło się wiele norweskich przedsiębiorstw, ich pracownicy mogą nie doczekać się wynagrodzenia urlopowego w czerwcu. Takie ryzyko dotyczy zatrudnionych w statystycznie jednej na cztery firmy.
Jak pisze portal FriFagbevegelse, 450 spośród 4088 przedsiębiorstw zrzeszonych w Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców (NHO) przyznało, że nie da rady wypłacić feriepenger swoim pracownikom w czerwcu, podczas gdy kolejne 531 ma co do tego spore wątpliwości. W najgorszej sytuacji są firmy z branży turystycznej. NHO prosi rząd o pomoc.
Reklama

Należy się nawet na permitteringu

Dodatek urlopowy wylicza się na podstawie dochodów brutto z poprzedniego roku. W zależności od wieku pracownika i rodzaju umowy od zarobionej kwoty wylicza się od 10,2 do 14,3 proc. Przed nadchodzącymi wakacjami powinien zostać wypłacony wszystkim, którzy pracowali w 2019 roku, nawet jeśli obecnie przebywają na permitteringu. Jeśli umowa o pracę uległa rozwiązaniu, całość przysługującego wynagrodzenia urlopowego wypracowanego przez pracownika do danego momentu musi zostać wypłacona wraz z ostatnią pensją.
Kiedy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłacenia feriepenger, pracownik powinien wysłać mu list z potwierdzeniem odbioru, w którym domaga się uregulowania należnego dodatku w określonym czasie. Jeśli to nie poskutkuje, sytuację należy zgłosić do do Rady Rozjemczej (Forliksrådet) lub w konsekwencji skierować sprawę do komornika.
NHO nie chce jednak dopuścić do takiej sytuacji, dlatego szuka obecnie rozwiązania w porozumieniu ze związkami zawodowymi (LO) i politykami, aby zatrudnieni w firmach dotkniętych kryzysem nie byli dodatkowo poszkodowani.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Piotr De

18-05-2020 19:34

Ciekawe jak będą wypłacać tym na permiteringu. Z tego co wiem w trakcie zwolnienia lekarskiego firma nie musi bądź też może nie wypłacać. A jak będzie w trakcie permiteringu?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram