Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nieznane turystyczne perełki: Norwegia to nie tylko Trolltunga czy Preikestolen Turystyka
Emil Bogumił 22 lutego 2020
08:00

Nieznane turystyczne perełki: Norwegia to nie tylko Trolltunga czy Preikestolen

1
Skomentuj
W Norwegii znajdą coś dla siebie m.in. fani historii oraz górskich wycieczek.
Preikestolen, Park Vigelanda, Bryggen, Lofoty – te norweskie atrakcje zna większość turystów. Zazwyczaj słyszały o nich osoby, które nawet nie myślały o wyjeździe do Skandynawii. W Norwegii znajdują się jednak miejsca, które mogą znaleźć się na liście podróżników. Są one mniej znane, a nawet niedoceniane.
„Chcesz poznać norweską kulturę? Pojedź do Bergen i koniecznie odwiedź tamtejszą dzielnicę portową”. Takie zdania możemy znaleźć w wielu przewodnikach i artykułach, które przybliżają podróżowanie po kraju fiordów. Tradycję potomków wikingów można poznać, wybierając się do mniejszych, nie tak zatłoczonych miejsc.

1. Innherred

Innherred nie znajdziemy na mapie administracyjnej Norwegii. Jest to tradycyjna nazwa rejonu, który znajduje się w Trøndelag. Zawierają się w nim takie miejscowości, jak Steinkjer, Frosta, Levanger, Verdal oraz Inderøy. Obszar był ważną częścią Norwegii w średniowieczu. O tamtych czasach przypomina Stiklastadir, czyli osada kreowana na wioskę wikingów. W lipcu 1030 roku, w tych okolicach rozegrała się bitwa, podczas której zginął król Norwegii Olaf Haraldsson, nazwany później świętym Olafem. W ostatnich dniach lipca w osadzie odbywa się festiwal inscenizujący tamte wydarzenia. Towarzyszą mu warsztaty, pokazy oraz jarmark.
Inscenizacja w Stiklastadir.
Inscenizacja w Stiklastadir. Fot. Stiklestad Nasjonale Kultursenter, CC BY-SA 3.0
Innherred jest gratką nie tylko dla fanów historii. Przez obszar przebiega Golden Road, trasa położona w niezwykłych okolicznościach przyrody. Poza podziwianiem piękna norweskiej natury, w Innherred możemy zdecydować się na górskie oraz rowerowe wycieczki, a zimą jeździć na nartach. Zarówno w Stiklastadir, jak i innych miejscowościach, możemy spróbować tradycyjnej norweskiej kuchni i potraw, które gościły na królewskim stole świętego Olafa.
Niektóre potrawy norweskiej kuchni.
Niektóre potrawy norweskiej kuchni. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

2. Półwysep Lyngen

Lyngen położony jest w niezwykle malowniczej okolicy. Znajduje się pomiędzy Ullsfjorden i Lyngenfjorden. Krajobraz zdominowany jest przez niezbadane szczyty Alp Lyngeńskich. Najwyższy z nich – Jiehkkevárri – wznosi się na wysokości 1833 metrów. Są to najwyższe góry okręgu Troms og Finnmark. Sprzyjają fanom narciarstwa ekstremalnego oraz podróżnikom, którym nie wystarcza zwykły spacer. Wśród zboczy ukryte są tradycyjne domki rybackie, które pamiętają lata, kiedy Norwegia nie była jeszcze potęgą ropy naftowej.
Zorza polarna nad Alpami Lyngeńskimi.
Zorza polarna nad Alpami Lyngeńskimi. Fot. Simo Räsänen, CC BY-SA 3.0
Do Lyngen docierają wycieczki, które organizowane są przez przewodników z Tromsø. Stolica regionu również jest atrakcyjnym punktem wypraw. Wraz z niezapomnianymi widokami Alp Lyngeńskich i tutejszych fiordów mogą stanowić idealny cel dla fanów dalekiej północy.
Lyngenfjord, okolice Skibotn.
Lyngenfjord, okolice Skibotn. Fot. Simo Räsänen, CC BY-SA 3.0

3. Hordaland

Hordaland to dawny okręg norweski, wchodzący obecnie w skład Vestland. Charakteryzuje się niezwykłymi krajobrazami, spośród których warto wyróżnić górskie szczyty oraz wodospady. Podróżnik, który chce poznać ten rejon, powinien odwiedzić Voss, leżące pomiędzy Sognefjord i Hardangerfjord. Miejscowość oferuje wiele atrakcji – lot paralotnią, skoki spadochronowe, spływy górskie oraz bardziej tradycyjne wycieczki piesze, rowerowe i podróże kajakiem.
Paralotniarz w okolicach Voss
Paralotniarz w okolicach Voss
Tutejsza okolica, czyli Hardanger, ma do turystom do zaoferowania bardzo dużo. Poza przygodami w Voss, warto zapoznać się z Hardangerfjord, który doskonale zaprezentuje nam norweską przyrodę. Najsłynniejszą atrakcją jest Trolltunga, czyli język trolla. Mniej popularnym obiektem wycieczek jest niebieski lodowiec Folgefonna. W regionie Hardanger, podobnie do Innherred, doskonale poznamy norweską tradycję. Mieszkańcy mogą pochwalić się własnym instrumentem przypominającym skrzypce, zwyczajowym hafciarstwem oraz bunadem – charakterystycznym strojem ludowym. W Hardanger uprawia się 40 proc. norweskich owoców. Z tego powodu jedną z lokalnych specjalności jest mocny cydr. 

Poniżej: Przykłady produktów wytwarzanych w Hardanger

4. Skansen Maihaugen

Maihaugen to całoroczny skansen znajdujący się w otoczeniu lasów Lillehammer. Stanowi skupisko około 200 budynków. Najmłodsze zostały zbudowane w ostatnich latach, a najstarsze pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. Jednym z najsłynniejszych jest Garmo stavkirke, czyli kościół klepkowy z Garmo, wybudowany w regionie Oppland około 1150 roku. Zwieńczeniem skansenu jest zrekonstruowane miasteczko oraz restauracja serwująca dawne i obecne potrawy norweskiej kuchni.
Garmo stavkirke w Maihaugen.
Garmo stavkirke w Maihaugen. Fot. Øyvind Holmstad, CC BY-SA 3.0
Najciekawszą atrakcją w Maihaugen wydaje się być zwiedzanie domów. W skansenie znajdują się chaty oraz murowane domy, które przedstawiają wnętrza budynków od XIII wieku do początków XXI wieku. Dzięki temu, każdy może zobaczyć jak wyglądały mieszkania oraz zwyczaje norweskich robotników, rolników oraz arystokratów na przełomie dekad. Maihaugen organizuje także wydarzenia specjalne, takie jak jarmark adwentowy oraz spektakle dla dzieci.
Zrekonstruowane miasteczko w Maihaugen.
Zrekonstruowane miasteczko w Maihaugen. Fot. Øyvind Holmstad, CC BY-SA 3.0

5. Dovrefjell

Park Narodowy Dovrefjell-Sunndalsfjella graniczy z popularniejszymi Jotunheimen i Rondane na granicy prowincji Hedmark i Oppland. Charakteryzuje się niezwykle urozmaiconym krajobrazem. Wysokie góry i wodospady i wodospady na zachodzie kontrastują z płaskowyżem na wschodzie. W skład parku wchodzą góry Dovre. Dla wielu Norwegów są one bardzo ważnym symbolem jedności narodu. Dawne norweskie przysłowie brzmi: „Będziemy zjednoczeni trwać, dopóki Dovre będą stać”.
Krajobraz Dovrefjell
Krajobraz Dovrefjell
Dla Dovrefjell typowe jest bogactwo flory i fauny. Możemy tu spotkać rzadkie okazy roślin oraz torfowiska. Na terenie parku najcenniejsze są zwierzęta. Występują tu m.in. dziko żyjące stada reniferów górskich. Norwegowie starają się także odbudować na tym obszarze populację lisów polarnych. W zróżnicowanym krajobrazie spotkać możemy rosomaka oraz wiele gatunków ptaków. Dovrefjell słynie z jedynej europejskiej populacji piżmowoła. Można je oglądać podczas specjalnie organizowanych wycieczek.
Norwegia to nie tylko znane i duże miasta. Kraj fiordów ma do zaproponowania dużo więcej. Bardziej atrakcyjne, ale też wymagające dla podróżników są częściowo nieodkryte góry oraz parki narodowe. Warto wybrać mniej popularne możliwości, by w spokoju zapoznać się z naturą i tradycją na ziemiach potomków wikingów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas