Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Możesz otrzymać nawet do 100 procent pensji podczas przestoju w pracy. Oto alternatywa dla permitteringu

info@multinor.no

16 grudnia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Możesz otrzymać nawet do 100 procent pensji podczas przestoju w pracy. Oto alternatywa dla permitteringu

Zostałeś wysłany na permittering, ale chciałbyś otrzymywać większy miesięczny dochód? To możliwe. fotolia.pl/royalty free

Osoby skierowane przez pracodawcę na permittering mogą wnioskować w Norwegii o zasiłek dla bezrobotnych. Wynosi on 62,4 proc. ze średniego dochodu. To korzystna opcja, ponieważ mimo braku zleceń, możesz otrzymywać wypłatę. Jest jednak alternatywa dla permitteringu, która pozwala otrzymywać nawet 100 proc. ze swojego dochodu.

Krótko o permitteringu

Permittering to czasowy przestój w pracy, który występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym w branżach budowlanych – z powodu niesprzyjających warunków pogodowych spada wówczas liczba zleceń. Właśnie w takiej sytuacji pracodawca może wyslać swoich pracowników na permittering. W trakcie przestoju można wnioskować o zasiłek dla bezrobotnych, a także szukać innej pracy na ten okres.  

Aby mieć prawo do tego zasiłku, należało osiągnąć dochód 145 324,5 NOK brutto w 2017 roku lub 290 649 NOK brutto w ciągu 3 ostatnich lat (2017, 2016, 2015). Jeżeli więc w ciągu poprzedniego roku podatkowego lub ostatnich 3 lat osiągałeś odpowiedni dochód, możesz złożyć wniosek o ten zasiłek. Pamiętaj jednak, że od 1 stycznia 2019 roku pod uwagę będzie brany dochód z 2018 roku lub z 3 ostatnich lat (2018, 2017, 2016).
Reklama

Alternatywa dla permitteringu?

Zostałeś wysłany na permittering, ale chciałbyś otrzymywać większy miesięczny dochód? To możliwe – jedynym warunkiem jest to, że w ciągu ostatniego roku zostałeś rodzicem. Alternatywą dla permitterignu może być zatem zasiłek ojcowski/macierzyński. Dlaczego jest to lepsza opcja? Ponieważ przebywając na zasiłku rodzicielskim, możesz wybrać stawkę procentową 80% lub 100% średniego dochodu. A żeby mieć prawo do tego zasiłku, należy osiągać dochód roczny w wysokości 48 441,5 NOK, co jest o wiele łatwiejsze do spełnienia niż wymagany dochód w przypadku zasiłku dla osób bezrobotnych. Zasiłek ojcowski pobierać można przez 40 tygodni ze stawką 100% lub 50 tygodni ze stawką 80%. Zasiłek ten nalicza się od siódmego tygodnia życia dziecka. Oznacza to, że jeżeli dziecko urodziło ci się nawet 36 tygodni temu, to nadal masz możliwość przejścia na zasiłek na 10 lub 20 tygodni i otrzymywać 80% lub 100% zasiłku.

Wymogi, które należy spełnić:
– osiągać dochód roczny co najmniej w wysokości 48 441,5 NOK,
– matka dziecka musi wrócić do pracy,
– praca w ciągu co najmniej 6 z ostatnich 10 miesięcy.  

Jeżeli jednak nie możesz pobierać zasiłku ojcowskiego, a nad tym, czy warto przejść na zasiłek dla osób skierowanych na permittering, nadal się zastanawiasz, koniecznie zapoznaj się z korzyściami przejścia na permittering.

O tym musisz wiedzieć

Zasiłek z tytułu przestoju w pracy nie zostanie ci przyznany w okresie świątecznym (od 20 grudnia do 1 stycznia), jeżeli w dniu 20 grudnia przebywasz na permitteringu krócej niż 6 tygodni. W rzeczywistości oznacza to, że jeżeli przeszedłeś na permittering po 8 listopada, nie otrzymasz zasiłku za okres świąteczny.

Nie spełniasz wymogów?

Nie spełniasz wymogów na zasiłek dla osób skierowanych na permittering? Zacząłeś pracę w Norwegii dopiero w 2018 roku, więc nie masz wypracowanego dochodu z ostatniego roku podatkowego lub ostatnich 3 lat? Możesz poczekać do 1 stycznia 2019 i dopiero wówczas złożyć wniosek. Od 1 stycznia wymogiem będzie dochód z 2018 roku lub z ostatnich 3 lat, czyli z: 2018, 2017 i 2016 roku. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok