Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
5 najczęstszych pytań o zasiłek dla bezrobotnych Praca i prawo pracy
info@multinor.no 04 listopada 2018
08:00

5 najczęstszych pytań o zasiłek dla bezrobotnych

1
Skomentuj
Jeśli masz na utrzymaniu niepełnoletnie dziecko, możesz pobierać dodatek w wysokości 17 NOK dziennie na każde dziecko. fotolia.pl/royalty free
Jeśli utraciłeś pracę w Norwegii – wskutek wypowiedzenia, rozwiązania umowy między stronami czy też wygaśnięcia kontraktu – możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Sprawdź pięć najważniejszych informacji dotyczących tego świadczenia.

1. Czym jest stawka G?

Aby móc uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, należy mieć wypracowane prawo do świadczenia, czyli minimalny dochód brutto – za poprzedni rok kalendarzowy w wysokości 1,5G lub za trzy ostatnie lata minimum 3G. Stawka G to kwota podstawowa, aktualizowana co roku w maju przez urząd norweski, która określa m.in. minimalny dochód, potrzebny do uzyskania prawa do niektórych zasiłków, takich jak: zasiłek rodzicielski, zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek dla osób skierowanych na permittering.

Obecnie (stan na maj 2018) stawka G wynosi 96 883 NOK. To oznacza, że aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w 2018 roku, należy mieć wypracowany dochód minimalny za 2017 rok w wysokości minimum 145 324,5 NOK lub minimum 290 649 NOK łącznie za 3 ostatnie lata kalendarzowe (2017, 2016 i 2015).
Reklama

2. Czym są karty meldunkowe?

Meldekort, czyli karta meldunkowa, służy do informowania NAV o sytuacji życiowej osoby bezrobotnej, która pobiera świadczenie. Karty muszą być wysyłane elektronicznie co 14 dni. Zawierają m.in. pytania o aktualny stan zatrudnienia czy trwające szkolenia. Prawidłowo wypełnione karty są warunkiem wypłaty zasiłku, która następuje średnio 2-3 dni po terminowym przesłaniu karty.

3. Czy koniecznie muszę przebywać w Norwegii, aby otrzymywać zasiłek?

Tak, jest to jeden z podstawowych wymogów, aby móc pobierać to świadczenie. Musisz przebywać w Norwegii w dni robocze – na weekendy i święta możesz wracać do domu.  NAV w każdej chwili może zaprosić osobę będącą na zasiłku dla bezrobotnych na szkolenie czy rozmowę, a niestawienie się skutkuje wstrzymaniem wypłaty pieniędzy, dlatego tak istotne jest przebywanie w tym kraju.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły, które dają prawo do pobierania zasiłku w innym kraju, np. w Polsce:
  • permittering dla pracowników przygranicznych lub rotacyjnych
  • eksport zasiłku na maksymalnie 3 miesiące do innego kraju EOG na podstawie druku PD U2. Można złożyć je najwcześniej po 4 tygodniach pobierania zasiłku w Norwegii.

4. Czy mam możliwość pobierania dodatku na dzieci do zasiłku dla bezrobotnych?

Tak, jeśli masz na utrzymaniu niepełnoletnie dziecko, możesz pobierać dodatek w wysokości 17 NOK dziennie na każde z twoich dzieci. W takiej sytuacji należy załączyć do podania o dagpenger akty urodzenia dzieci na drukach unijnych lub przetłumaczone na język norweski albo angielski oraz aktualnie wydane zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z dziećmi (również przetłumaczone na język norweski lub angielski).

5. Czy dochody ze świadczeń socjalnych wliczają się do wymaganego dochodu minimalnego i wyliczanego wymiaru zasiłku dla bezrobotnych?

Do dochodu niezbędnego do uzyskania dagpenger (1,5G w 2017 roku lub 3G w latach 2015, 2016, 2017), oprócz dochodu z tytułu pracy, wliczane są także zasiłki, takie jak: zasiłek macierzyński/ojcowski, zasiłek ciążowy i chorobowy z powodu ciąży. Natomiast do wyliczenia kwoty zasiłku dla bezrobotnych, poza dochodem z tytułu pracy, wliczają się następujące świadczenia: poprzedni zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy, zasiłki pielęgnacyjne, zasiłek macierzyński/ojcowski oraz ciążowy. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Byk Miks
Byk Miks 04-11-2018 13:55

punkt 6. Co w przypadku kiedy mam 2 prace ? 100 % oraz 25%. Zostane zwolniony z tej w ktorej mialem 100% lub odwrotnie - z tej z ktorej mialem umowe na 25%. Jak zwolnienie z jednego stosunku pracy wplywa na wysokosc zasilku przy zachowaniu drugiego stosunku pracy ?

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas