Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Gdy chcemy znaleźć pracę w Polsce: eksport zasiłku dla bezrobotnych

info@multinor.no

13 maja 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Gdy chcemy znaleźć pracę w Polsce: eksport zasiłku dla bezrobotnych

Osoba poszukująca pracy musi być zawsze do dyspozycji w przypadku zaproszenia na rozmowę o pracę, kurs lub dzień próbny. Niestawienie się skutkuje natychmiastowym wstrzymaniem wypłaty zasiłku. fotolia.pl/royalty free

Dagpenger jest norweskim zasiłkiem dla osób bezrobotnych. Ma on zastąpić utracone źródło dochodu oraz zapewnić utrzymanie na okres poszukiwania nowej pracy.

Kto ma prawo do pobierania dagpenger?

Dagpenger to świadczenie dla osób, które przede wszystkim legalnie przebywają na terenie Norwegii oraz aktywnie poszukują pracy (zarejestrowały się w systemie NAV jako osoby bezrobotne, regularnie wysyłają karty meldunkowe). Dodatkowo, aby móc skorzystać z zasiłku, konieczne jest osiągnięcie w minionym roku minimalnego dochodu w wysokości 1,5 stawki G lub w 3G w ciągu minionych 3 lat kalendarzowych (stawka G – 93 634 NOK w roku 2017).
Reklama

Jak wygląda pobieranie dagpenger podczas pobytu na terenie Norwegii?

Podstawowy wymóg stawiany przez NAV to aktywne poszukiwanie pracy, co wiąże się z tym, że konieczne jest przebywanie na terenie Norwegii we wszystkie dni robocze. Osoba poszukująca pracy musi być zawsze do dyspozycji w przypadku zaproszenia na rozmowę o pracę, kurs lub dzień próbny. Niestawienie się skutkuje natychmiastowym wstrzymaniem wypłaty zasiłku. Dozwolone jest jednak opuszczanie Norwegii we wszystkie weekendy oraz święta. 

Mimo że przebywanie na terenie Norwegii jest podstawowym warunkiem otrzymywania dagpenger, istnieje możliwość przeniesienia zasiłku do innego kraju na określony czas.

Na jakich zasadach działa eksport zasiłku?

Jeśli poszukiwanie pracy w Norwegii nie przynosi żadnych rezultatów, istnieje możliwość złożenia wniosku o eksport zasiłku i spróbowanie znalezienia posady w Polsce. Eksport zasiłku przyznawany jest po złożeniu wniosku PD U2. 

Najważniejszym warunkiem przeniesienia swojego świadczenia do Polski jest to, aby w momencie składania wniosku, pobierać zasiłek w Norwegii od przynajmniej 4 tygodni. Wówczas również należy poinformować NAV o planowanej dacie opuszczenia kraju (co najmniej 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem). 

Przeniesienie dagpenger do Polski związane jest z koniecznością zarejestrowania się jako osoba bezrobotna w kraju oraz złożeniem druku PD U2 w lokalnym urzędzie pracy. Wyjazd z Norwegii bez złożonego wniosku grozi wstrzymaniem wypłaty zasiłku. 

Niezwykle ważne jest to, że eksport zasiłku do Polski nie zwalnia z obowiązku wypełniania kart meldunkowych. Ze względu na to, że osoba przebywająca na dagpenger w Polsce została tam skierowana w celu poszukiwania pracy, urząd musi być na bieżąco informowany o sytuacji zawodowej pobierającego zasiłek. Niewysyłanie kart meldunkowych może skutkować wstrzymaniem wypłaty zasiłku.

Urząd norweski sprawdza adresy IP, z których wysyłane są karty. W związku z tym, może ustalić z łatwością, gdzie dokładnie przebywa świadczeniobiorca.

A jeśli jestem pracownikiem rotacyjnym?

W przypadku pracowników rotacyjnych, którzy byli skierowani na permittering, nie ma obowiązku składania wniosku PD U2. Mają oni możliwość przebywania w Polsce przez okres pobierania świadczenia. Warto jednak mieć na uwadze to, że pracownicy rotacyjni, którzy pracują w bardzo nieregularnym trybie, mogą mieć trudności z uzyskaniem prawa do pobierania świadczenia, gdy przebywają w Polsce. Problem ten nie dotyczy jednak pracowników rotacyjnych, którzy przebywają na terenie Norwegii.

Przez jaki okres mogę pobierać dagpenger w Polsce?

Eksport zasiłku do Polski może trwać maksymalnie przez 3 miesiące. Jeśli po tym czasie dana osoba chce zostać w Polsce, musi liczyć się z utratą prawa do świadczenia. Po powrocie do Norwegii konieczne jest złożenie wniosku o wznowienie wypłaty dagpenger. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok