Gdy chcemy znaleźć pracę w Polsce: eksport zasiłku dla bezrobotnych

Osoba poszukująca pracy musi być zawsze do dyspozycji w przypadku zaproszenia na rozmowę o pracę, kurs lub dzień próbny. Niestawienie się skutkuje natychmiastowym wstrzymaniem wypłaty zasiłku. fotolia.pl/royalty free
Kto ma prawo do pobierania dagpenger?
Jak wygląda pobieranie dagpenger podczas pobytu na terenie Norwegii?
Mimo że przebywanie na terenie Norwegii jest podstawowym warunkiem otrzymywania dagpenger, istnieje możliwość przeniesienia zasiłku do innego kraju na określony czas.
Na jakich zasadach działa eksport zasiłku?
Najważniejszym warunkiem przeniesienia swojego świadczenia do Polski jest to, aby w momencie składania wniosku, pobierać zasiłek w Norwegii od przynajmniej 4 tygodni. Wówczas również należy poinformować NAV o planowanej dacie opuszczenia kraju (co najmniej 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem).
Przeniesienie dagpenger do Polski związane jest z koniecznością zarejestrowania się jako osoba bezrobotna w kraju oraz złożeniem druku PD U2 w lokalnym urzędzie pracy. Wyjazd z Norwegii bez złożonego wniosku grozi wstrzymaniem wypłaty zasiłku.
Niezwykle ważne jest to, że eksport zasiłku do Polski nie zwalnia z obowiązku wypełniania kart meldunkowych. Ze względu na to, że osoba przebywająca na dagpenger w Polsce została tam skierowana w celu poszukiwania pracy, urząd musi być na bieżąco informowany o sytuacji zawodowej pobierającego zasiłek. Niewysyłanie kart meldunkowych może skutkować wstrzymaniem wypłaty zasiłku.
Urząd norweski sprawdza adresy IP, z których wysyłane są karty. W związku z tym, może ustalić z łatwością, gdzie dokładnie przebywa świadczeniobiorca.
A jeśli jestem pracownikiem rotacyjnym?
Przez jaki okres mogę pobierać dagpenger w Polsce?
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free

To może Cię zainteresować