Komunikat prasowy

Kwarantanna wraca: czerwone światło dla Polski

Natalia Szitenhelm

12 sierpnia 2020 14:00

Udostępnij
na Facebooku
33

- Żaden kraj nie będzie zielony - powiedział minister zdrowia. flickr.com/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0/Foto: Torbjørn Kjosvold, Forsvaret

W związku ze wzrostem wskaźnika zakażeń koronawirusem w kraju nad Wisłą, rząd Norwegii przywraca obowiązkową 10-dniową kwarantannę po powrocie z Polski, ogłoszono 12 sierpnia podczas konferencji prasowej.
Artykuł aktualizowany.
Reklama

Żaden kraj nie będzie zielony

Spotkanie z prasą miało odbyć się w piątek. Jednak rząd, w związku z szybko rosnącym wskaźnikiem zakażeń w niektórych europejskich krajach, postanowił je przyspieszyć - dzisiejszą konferencję zwołano więc w trybie pilnym.

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym. Jeśli ponowne stopniowe otwarcie ma się udać, musimy wszyscy przestrzegać zasad kontroli zakażeń - tymi słowami powitała zebranych na konferencji dziennikarzy premier Erna Solberg.

Premier zwróciła uwagę, że w wielu krajach europejskich wzrasta liczba przypadków zakażenia koronawirusem, dlatego Norwegia zmienia sposób oznaczenia danych państw - służby rezygnują z oznaczania danych obszarów jako zielone. Od teraz kraje, w zależności od wskaźnika zakażeń covid-19, będą żółte i czerwone. - Żaden kraj nie będzie zielony - dodał miniser zdrowia Bent Høie.

Wszystkie wyjazdy zagraniczne wiążą się z ryzykiem zakażenia, nawet wyjazdy do krajów, po powrocie z których Norwegia nie wymaga poddania się kwarantannie. Dlatego uważamy, że obecnie nie ma podstaw, by nazywać jakikolwiek kraj zielonym.~Erna Solberg

Polska na czerwono

Rząd Norwegii od północy 15 sierpnia wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób powracających z Polski, a także z: Islandii, Malty, Niderlandów, Cypru i Wysp Owczych.

Na czerwono oznaczono także niektóre regiony w Szwecji i Danii.

"Czerwone" regiony w Szwecji:
  • Östergötland 
  • Blekinge 
  • Värmland 
  • Uppsala 
  • Dalarna
  • Örebro 

"Czerwone" regiony w Danii:
  • Zelandia (bez regionu stołecznego) 
  • Jutlandia Środkowa 
Zaktualizowana mapa państw, po powrocie z których w Norwegii obowiązuje kwarantanna. Polska zmienia kolor na czerwony

Zaktualizowana mapa państw, po powrocie z których w Norwegii obowiązuje kwarantanna. Polska zmienia kolor na czerwony fhi.no

Nawet jeśli kwarantanna zacznie obowiązywać dopiero w sobotę, podróżowanie na przykład do szwedzkich regionów w celu zrobienia zakupów będzie sprzeczne z zaleceniami rządu dotyczącymi unikania niepotrzebnych wyjazdów za granicę. ~minister zdrowia Bent Høie

Władze odradzają wszystkie wyjazdy zagraniczne do 1 października 2020.

Poprzednie rządowe zalecenia dotyczące podróży zagranicznych wydano 7 sierpnia. Na listę krajów "czerwonych" trafiły wtedy: Czechy, Francja, Monako oraz Szwajcaria.

Coraz więcej zakażeń

Jak wynika z danych FHI, w 31 tygodniu zarejestrowano 199 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, podczas gdy w 32 tygodniu było ich 357. 

W związku ze wzrostem liczby chorych, rząd przedłuża też inne obostrzenia. O tydzień przedłużone zostają ograniczenia nałożone na wycieczkowe statki pasażerskie.

Władze Norwegii sadzą, że można zmniejszyć ryzyko zwiększenia rozprzestrzeniania się koronawirusa bez konieczności zamykania granic. - Będzie to [zamknięcie granic - przyp.red.] miało poważne konsekwencje dla wielu miejsc pracy - argumentowano na konferencji. Dlatego, jak poinformował szef resortu zdrowia, osoby, które przybędą do Norwegii - zarówno z krajów żółtych, jak i czerwonych, będą mogły poddać się bezpłatnie testowi na obecność covid-19. - Tworzymy centra testowe na wybranych lotniskach, przejściach granicznych i portach w całej Norwegii. Państwo pokrywa koszty związane z utworzeniem i funkcjonowaniem takich ośrodków testowych - dodał Høie.
Poniżej: - Nie możemy wrócić tam, gdzie znaleźliśmy się w marcu i kwietniu - powiedziała premier o rosnącj liczbie kolejnych zakażeń covid-19.

To było do przewidzenia?

Próg Instytutu Zdrowia Publicznego dla krajów, które mają mieć status „zielonych”, jest taki, że wskaźnik zakażeń nie powinien przekraczać 20 na 100 tys. mieszkańców. Polska przekroczyła go prawie dwa tygodnie temu. Kwestią czasu było więc, że norweski rząd przywróci kwarantannę dla wszystkich wracających z kraju nad Wisłą. Jednak dla wielu osób brak jasnej deklaracji ze strony władz i konkretnego terminu przywrócenia kwarantanny stanowił nie lada problem. Wielu naszych czytelników wahało się przed podróżą do Polski - istniało bowiem ryzyko, że po powrocie do Norwegii w każdej chwili mogli trafić wprost na kwarantannę.

Na początku tego tygodnia FHI opublikował już jednak jednoznaczne zalecenie, by Polskę, w której w ciągu ostatniego tygodnia wskaźnik zakażeń covid-19 drastycznie wzrósł, zaliczyć do państw tzw. czerwonych. Obowiązek wprowadzenia kwarantanny zalecał także dla: Islandii, Malty, Niderlandów, Cypru i Wysp Owczych.

Kwarantanna w Norwegii

Obowiązkowa kwarantanna w kraju fiordów trwa 10 dni. Różni się jednak od tej wprowadzonej w Polsce. W Norwegii przypomina ona raczej izolację od innych, jednak nie moża chodzić do pracy czy do szkoły ani podróżować transportem publicznym.
Rząd ponownie wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną - kwarantanna będzie ponownie obowiązywała każdego, kto miał bliski kontakt z osobą zakażoną, a nie - jak było do tej pory - tylko członków gospodarstwa domowego.

MojaNorwegia.pl

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tolll Bra

14-08-2020 21:29

Nikt cie nie namierzy w Polsce.
PIS nie donosi.
W Polszczi jestes bezpieczny

daniel piątkowski

13-08-2020 22:53

nie oburzaj się tak pajacyku.Nie dziwię się że masz problemy z myśleniem skoro pracujesz po 400 godzin miesięcznie jako kuchcik.Ktoś kto godzi się na taką ilość godzin i do tego nie ma płacone za nadgodziny musi być mało sprytny))

Onty_Ja_Gabriel_3.

13-08-2020 21:06

rogerinho napisał:
Chodzi o lot samolotem A nie podróż samochodem.Trochę rusz trocinami w głowie. Sam masz te trociny w mózgownicy i nie tylko.
Jak widać po twoim zdjęciu profilowym.
Nigdzie nie napisałeś o locie samolotem, to sio do kozy.

daniel piątkowski

13-08-2020 20:41

tylko jeśli uniknę tych rzeczy to tak naprawdę kto to będzie sprawdzał?biorąc pod uwagę to jak wielką ściemą jest ten wirus i kwarantanna w NO.

Piotr De

13-08-2020 19:24

D. Piątkowski będą wiedzieli np po tym że użyjesz norske card w Polsce, twój tele na raty się zaloguje w Polsce zakładając że sim wyjmiesz chociaż. Albo twój polski nr bo też pewnie gdzies po drodze podałeś go. Albo np jak na złość gdzieś cię spiszą na granicy. I takie ups
Oczywiście szanse na to, że będą coś robić dla/przez polakera så znikome.

daniel piątkowski

13-08-2020 18:35

hehehe.dobre)))

daniel piątkowski

13-08-2020 17:58

nie mówię o między lądowaniu tylko jadę z Polski busem na lotnisko w Berlinie i wylatuję z Niemiec. A skąd będą wiedzieli że byłem w Polsce?Chyba że prowadzą rejestr i wiedzą że pare dni wcześniej leciałem do Polski. Ale można też zrobić to w ten sposób że kupuję bilet do Berlina i z Berlina i wtedy skąd będą wiedzieli że byłem w Polsce.?

Wladyslaw Rutkowski

13-08-2020 17:10

Blir jeg fritatt for karantene dersom jeg etter å ha oppholdt meg i et rødt land mellomlander i et gult land på vei til Norge?
Nei, for mellomlandinger i gult land på reise til Norge gjelder karantenekravet som om flyet kom rett fra et rødt område. Dersom du flyr fra et rødt land og mellomlander i et gult land må du altså i 10 dagers innreisekarantene når du ankommer Norge.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram